Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Зварювання та споріднені технології


Позняков Валерій Дмитрович. Зварюваність високоміцних сталей при ремонті конструкцій тривалого терміну експлуатації. : Дис... д-ра наук: 05.03.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Позняков В.Д. Зварюваність високоміцних сталей при ремонті конструкцій тривалого терміну експлуатації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.03.06 “Зварювання та споріднені процеси і технології”. Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, Київ, 2009р.

Дисертація присвячена вивченню особливостей формування структури і залишкових напружень в з'єднаннях високоміцних сталей с границею текучості 350...800 МПа, зварювання яких виконувалося в умовах жорсткого закріплення, оцінці впливу цього фактора на зміну механічних властивостей і опору таких з'єднань крихкому, уповільненому та втомному руйнуванням, розробці на підставі отриманих нових наукових знань теоретичних основ і комплексу практичних заходів, спрямованих на забезпечення підвищення технологічної та експлуатаційної міцності відремонтованих металевих конструкцій. Встановлено механізми за якими відбуваються зміни в структурі та механічних властивостях високоміцних сталей внаслідок дії термодеформаційних циклів зварювання та зовнішнього навантаження. Розвинуті уявлення щодо впливу технологічних чинників на формування залишкових напружень в жорсткозакріплених зварних з'єднаннях з багатошаровими швами та визначено методи керування їх рівнем за рахунок використання певної комбінації зварювальних матеріалів і регулювання режимів та техніки зварювання. Вивчено якісний і кількісний вплив структурного та водневого факторів на утворення холодних тріщин, в зварних з'єднаннях високоміцних сталей під дією зварювальних напружень. Встановлено основні закономірності впливу термічних циклів газокисневого різання та дугового зварювання на структуру металу зони термічного впливу і опірність відремонтованих з'єднань крихкому та втомному руйнуванням, розроблено комплекс методів забезпечення їх високої технологічної і експлуатаційної міцності.

1. Представлена робота спрямована на розв’язання глобальної науково-технічної проблеми, яка має важливе народногосподарське значення, та полягає у створенні й впровадженні перспективних ремонтно-зварювальних технологій для подовження ресурсу унікальних металоконструкцій довгострокової експлуатації, виготовлених з високоміцних сталей загального призначення з межею плинності 350...800 МПа. Вивчено особливості формування структури і залишкових напружень у зварних з'єднаннях високоміцних сталей та досліджено їхній вплив на механічні властивості, опірність крихкому, уповільненому руйнуванню, та руйнуванню від утомлення, найбільш характерних для машин, механізмів та інженерних споруд вузлів, ремонтне зварювання яких здійснюється безпосередньо в умовах експлуатації конструкцій. Це дозволило запропонувати конкретні технічні рішення, спрямовані на зниження рівня залишкових напружень у зварних металевих конструкціях і підвищення за рахунок цього їх технологічної, експлуатаційної та циклічної міцності.

2. Визначено основні чинники, що впливають на зварюваність високоміцних сталей за умов жорсткого закріплення зварних з’єднань, що ремонтуються. Показано, що при характерному для жорсткозакріплених зварних з'єднань високому рівні зал, який досягає 0,2 основного металу, створюються передумови для підвищення в швах і металі ЗТВ 0,2 на 8...12 % та зменшенню на 25...40 % пластичності й холодостійкості. Для забезпечення необхідного рівня холодостійкості з’єднань, що ремонтуються, обґрунтована перспективність створення технології зварювання, що базується на обмеженні рівня напружень розтягу до зал 0,80,2 та мінімальної швидкості охолодження металу ЗТВ до w6/5, при яких виключається можливість утворення в металі мікроструктури верхнього бейніту.

3. Досліджено механізм впливу залишкових розтяжних напружень на механічні властивості зварних з’єднань високоміцних бейнітно-мартенситних сталей. За результатами електронно-мікроскопічних досліджень встановлено, що при зал 0,80,2 спостерігаються суттєві зміни в дислокаційній структурі пластично деформованого металу. Під дією розтяжних напружень відбувається генерування дислокацій та інтенсивна їхня взаємодія і перерозподіл в об’ємі металу. В результаті інтенсивної взаємодії дислокацій утворюються нові субграниці і відбувається фрагментація мікроструктури, що призводить до її подрібнення та збільшення мікротвердості на 10…12 %. За рахунок цього збільшуються показники 0,2. Внаслідок еволюції дислокаційної структури утворюються локальні зони з низькою ( 108 см-2) і високою ( 61011 см-2) щільністю дислокацій. Найбільша щільність дислокацій спостерігається на межах між Бвн та Бв/М, що обумовлено наявністю по межах пластин верхнього бейніту карбідних частинок, які блокують рух дислокацій. Сукупність цих факторів призводить до ускладнення пластичної релаксації напружень, яка відбувається за рахунок крихкого руйнування, що проявляється в погіршенні пластичності та холодостійкості металу.

4. Встановлено вплив залишкових напружень на стійкість до утворення холодних тріщин зварних з’єднань високоміцних сталей з вуглецевим еквівалентом (Секв) 0,35 – 0,70 % залежно від вмісту дифузійного водню в наплавленому металі та швидкості охолодження металу ЗТВ. Показано, що ймовірність утворення повздовжніх тріщин при виконанні кореневого шару шва буде зведена до мінімуму за умови використання технології зварювання, що базується на обмеженні верхнього рівня швидкості охолодження (w6/5 10 оС/с), дифузійного водню в наплавленому металі до 4 мл/100 г та рівня залишкових напружень в з'єднаннях із сталей, що мають Секв = 0,35…0,40 %, до 0,9 0,2, а при Секв = 0,45…0,55 % і Секв = 0,60-0,70 % до 0,7 0,2 та 0,5 0,2 відповідно.

5. За результатами експериментальних досліджень технологічних проб, що мають регульовану жорсткість закріплення, обґрунтована перспективність застосування при ремонті металевих конструкцій технологій, що базуються на використанні для виконання окремих шарів шва різних за складом зварювальних матеріалів. Показано, що висока опірність зварних з’єднань високоміцних бейнітно-мартенситних сталей утворенню повздовжніх та поперечних тріщин може бути забезпечена за рахунок використання для виконання кореневого шару шва матеріалів системи легування 08Х20Н9Г7Т. Наступні за ним шари шва повинні виконуватися матеріалами, які забезпечать з’єднанню рівноміцність на обмежених режимах (q/V 10 кДж/см).

6. Вивчено закономірність змін від температури 0,2 структурно-нестійкого металу ЗТВ високоміцних сталей за умов його безперервного нагрівання – охолодження відповідно до термічних циклів зварювання. Показано, що інтенсивне зниження з 590…780 до 90…130 МПа значення межі плинності і міцності сталей, що нагріваються вище температури Ас3, відбувається в інтервалі температур 400…780 оС, при цьому їхнє подовження та звуження зростають на 40...50 %, і метал переходить у термопластичний стан. Експериментально встановлено, що до початку фазових перетворень межа плинності металу, що охолоджується, збільшується з інтенсивністю 6...7 МПа/оС. Більш динамічні зміни відбуваються в металі під час проходження фазових перетворень:

- різко з інтенсивністю 45...МПа/оС при бейнітному та 120…145 МПа/оС при мартенситному перетворенні, зростає і досягає своїх максимальних, для конкретних сталей і умов охолодження, значень межа плинності металу ЗТВ;

- збільшуються, сприяючи розвиткові, розтяжній деформації, об’єми металу, внаслідок чого він подовжується на величину, відносні значення якої, залежно від хімічного складу сталі і швидкості охолодження зразків, змінюються від 0,18 до 0,47 %.

Отримані дані дозволили розвинути уявлення про кінетику зварювальних напружень в матеріалах із складними структурними перетвореннями і показати, що рівень залишкових напружень у з'єднаннях високоміцних бейнітно-мартенситних сталей можна регулювати, змінюючи параметри термічного циклу зварювання.

7. Виконано аналіз технологічних і металургійних факторів, що визначають характер формування зварювальних напружень, та запропоновано способи регулювання напружено-деформованого стану в жорсткозакріплених зварних з'єднаннях високоміцних конструкційних сталей загального призначення з багатошаровими швами. На підставі експериментальних досліджень встановлено, що лише комплексний підхід, що базується на обмеженні режимів зварювання (q/V = 10…20 кДж/см), довжини швів, що виконуються на прохід (150… 170 мм), та застосуванні примусового пластичного деформування наплавленого металу (виконується пошарово при Т = 120…60 оС до зміни малюнку шва), дозволяє зменшити рівень залишкових поперечних напружень в зварних з’єднаннях товщиною більше 20 мм у 2,0...2,5 раза, а повздовжніх - на 20... 25 %. Більш суттєвого зменшення повздовжніх напружень до рівня, що не перевищує 0,50,2 наплавленого металу, можна досягти при зварюванні способом поперечної гірки, під час якого наплавлення валика виконується не вздовж, а перпендикулярно осі шва.

8. Встановлено, що опірність крихкому руйнуванню металу ЗТВ високоміцних сталей загального призначення може знижуватися через тривале циклічне навантаження зварних конструкцій. Виявлено, що на стадії, яка передує утворенню тріщин втомленості, показники K1c в зоні дії концентратора напружень зменшуються, порівняно з вихідним після зварювання станом, на 25... 30 % при температурі випробувань - 40 оС і орієнтовно на 40 % при температурі - 60 оС. Більш суттєво, (з 0,30...0,24 до 0,10...0,08 мм), зменшуються значення с. Металографічними дослідженнями встановлено, що пошкоджуваність металу в зварних з'єднаннях має локалізований характер, спостерігається в безпосередній близькості до концентратора напружень. Експериментально доведено, що опірність зварних з’єднань крихкому та руйнуванню від втомленості може бути поновлено після першого та другого ремонту, під час якого пошкоджений метал видаляється, а на його місце наплавляється новий з близькими до основного матеріалу характеристиками. Показано, що після третього ремонту знижується -1 на 30...50 % , а після четвертого -1 зменшується більше ніж у 2 рази, а K і с практично на 30 %.

Отримані дані дозволили науково обґрунтувати необхідність в обмеженні кількості (не більше двох) ремонтів, які виконуються в одному і тому ж місці конструкції без заміни ушкодженого вузла.

9. На базі експериментально отриманих даних доведено можливість підвищення майже в 2 рази (з -1 = 50…90 МПа) довговічності зварних конструкцій, які після ремонту працюють за умов змінних навантажень. Досягається це при відповідному виборі зварювальних матеріалів та їхньому комбінуванні під час виконання окремих шарів шва. Встановлено, що кореневий та заповнюючі його шари шва раціонально виконувати матеріалами, що забезпечують зварним з’єднанням необхідну міцність, холодостійкість та опірність уповільненому руйнуванню, а завершальний шар –аустенітно-мартенситними матеріалами з низькою (нижче 200 оС) температурою початку мартенситного перетворення (легування типу 06 Х10Н10), внаслідок чого на поверхні шва і в прилеглих до нього ділянках ЗТВ утворюються стискальні зварювальні напруження, що сприяє підвищенню довговічності відновлених вузлів.

10. Розроблені і науково обґрунтовані основні положення технології зварювання високоміцних сталей загального призначення та здійснене їх широке впровадження при ремонті базових вузлів пресового устаткування, кар'єрних екскаваторів, прогонових споруд мостів, металевих конструкцій вугільних галерей та інших. Досвід експлуатації в проектному режимі згаданих конструкцій, а також той факт, що на базі виконаних досліджень були розроблені та вдало застосовані у виробництві ремонтно-зварювальні технології для відновлення працездатності базових вузлів дробарок, які виготовлені з середньовуглецевих сталей типу 25Л и 35Л, що відрізняються обмеженою зварюваністю та мають товщину 100…220 мм, свідчить про надійність розроблених технологій. Їх застосування дозволяє при відносно невеликих витратах (не більш 5...20 % вартості нового виробу) суттєво в 1,5 – 2, 0 рази подовжити ресурс безпечної експлуатації металевих конструкцій з довгостроковим терміном експлуатації.

Список опублікованих робіт

1. Влияние особенностей технологии сварки под флюсом на напряженное состояние сварных соединений / Л.М. Лобанов, Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, В.А. Пивторак, О.Л. Миходуй // Автоматическая сварка. -1995. -№9. – С.21-23.

2. Кинетика превращения аустенита экономнолегированного металла шва с пределом текучести 600...800 МПа / Л.И. Миходуй, В.Г. Васильев, В.Д. Позняков, Т.А. Корниенко, И.В. Миц // Автоматическая сварка. -1996. -№11. – С.11-14.

3. Effect of weld metal type on the stressed of high-strength steel welded joints / L.M. Lobanov, L. I. Mikhodui, V.D. Poznyakov, V. A. Pivtorak, O.L. Mikhodui // Welding and Surfacing Rev. - 1997, Vol.8. – S. 87-95.

4. Миходуй Л.И. Сопротивляемость образованию холодных трещин сварных соединений высокопрочных сталей при использовании высокопроизводительных электродов / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков // Автоматическая сварка. -1998. -№1. – С. 3-7.

5. Замедленное разрушение тавровых соединений высокопрочных сталей / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, С.Л. Жданов, А.А. Сергиенко, А.К. Гончар // Автоматическая сварка. -1998. -№10. – С.14-19.

6. Особенности протекания термодеформационных процессов при дуговой сварке высокопрочных сталей / Л.М. Лобанов, Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, В.Г.Васильев, О.Л. Миходуй, А.К. Гончар // Автоматическая сварка. -1999. -№3. – С. 3-11.

7. Миходуй Л.И. Механические свойства и сопротивляемость замедленному разрушению сварных соединений низкоуглеродистых высокопрочных сталей при ручной дуговой сварке с модулированием тока / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, А.В. Денисенко // Автоматическая сварка.-1999. -№4. - С. 13-18.

8. Особенности сварки тавровых соединений высокопрочной мартенситно-бейнитной стали / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, В.Г. Васильев, А.К. Ющенко,

Ю.И. Барышников, В.А. Стародубцев // Автоматическая сварка. -2000. -№3. – С. 6-15.

9. Миходуй Л.И. Сопротивляемость замедленному разрушению сварных соединений стали 12ХН2МФДРА / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, А.К. Ющенко // Автоматическая сварка. -2000. -№11. – С. 5-10.

10. Химическая микронеоднородность на границах зерен металла ЗТВ мартенситно-бейнитной стали 14ХГН2МДАФБ / Л.И. Миходуй, О.Д. Смиян, В.Д. Позняков, М.Б. Мовчан, С.О. Антонов // Автоматическая сварка. -2001. -№10. – С. 37-43.

11. К вопросу образования продольных трещин в сварных соединениях высокопрочных сталей / Л.М. Лобанов, Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, О.Л. Миходуй, В.Г. Васильев, П.А. Стрижак // Автоматическая сварка. -2003. -№4. – С. 14-18.

12. Экономнолегированные высокопрочные стали для сварных конструкций / Л.И. Миходуй, В.И. Кирьян, В.Д. Позняков, П.А. Стрижак, В.В. Снисаренко // Автоматическая сварка. -2003. -№5. – С. 36-40.

13. Методика оценки влияния остаточных напряжений на образование продольных холодных трещин в сварных соединениях легированных сталей / Л.М. Лобанов, Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, О.Л. Миходуй, С.Б. Касаткин, А.А. Сергиенко, П.А. Стрижак // Автоматическая сварка. -2003. -№ 6. – С. 6-10.

14. Исследование влияния локальной пластической деформации на замедленное разрушение металла зоны термического влияния высокопрочной низколегированной стали 14ХГН2МДАФБ / Л.И. Миходуй, В.Г. Гордонный, В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин, А.А. Сергиенко, П.А. Стрижак, В.Е. Данильченко, В.И. Бондарь // Проблемы прочности. -2003. -№2. – С. 18-24.

15. Лобанов Л.М. Особливості формування напруженого стану і його вплив на технологічну міцність зварних з'єднань високоміцних сталей / Л.М. Лобанов, Л.И. Міходуй, В.Д. Позняков // Машинознавство. -2003. - №7. – С. 3-10.

16. Восстановление подвижной щеки дробилки / В.Д. Позняков, Ю.В. Демченко, В.М. Кирьяков, А.В. Клапатюк // Автоматическая сварка. -2004. -№6. – С.40-43.

17. Лобанов Л.М. Влияние остаточных напряжений на технологическую прочность сварных соединений высокопрочной стали 14ХГН2МДАФБ / Л.М. Лобанов, В.Д. Позняков, О.Л. Миходуй // Автоматическая сварка. -2004. -№8. – С. 30-34.

18. Особенности ремонта сварных конструкций из низколегированных сталей (Обзор) / В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин, С.Л.Жданов, П.А. Стрижак // Автоматическая сварка. -2005. -№ 3. – С. 32-35.

19. Позняков В.Д. Структура и хладостойкость сварных соединений стали 09Г2С после ремонтной сварки / В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин, В.А. Довженко // Автоматическая сварка. -2006. -№ 9. – С. 46-52.

20. Способ повышения циклической долговечности и ресурса сварных стальных конструкций / В.С. Ковальчук, В.В. Кныш, В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин // Автоматическая сварка. -2007. -№3. – С. 44-46.

21. Позняков В.Д. Механические свойства металла швов и сопротивляемость образованию холодных трещин тавровых соединений стали 13ХГМРБ / В.Д. Позняков // Автоматическая сварка. -2008. -№2. – С. 20-25.

22. Позняков В.Д. Повышение сопротивляемости замедленному разрушению сварных соединений литых закаливающихся сталей / В.Д. Позняков // Автоматическая сварка. -2008. -№5. – С. 11-17.

23. Лобанов Л.М. Создание ремонтно-сварочных технологий для продления ресурса конструкций из высокопрочных сталей / Л.М. Лобанов, В.Д. Позняков // Строительство, материаловедение, машиностроение : сб. науч. трудов. - Днепропетровск : ПГАСА, 2008. - в. 45 - ч. 4,-С. 132

24. Вплив попереднього підігріву на формування залишкових напружень у зварних з'єднаннях високоміцних сталей / Л.М. Лобанов, В.А. Півторак, В.Д. Позняков, В.В. Савицький, О.Л. Міходуй // Машинознавство. -2009. - №1. – С. 3-8.

25. А. с. № 1528632 СССР, МКИ3 В23К 35/30. Состав электродной проволоки / В.Ф. Мусияченко, И.С. Мельник, В.Д. Позняков, Л.И. Миходуй, В.М. Кирьяков, С.Л. Жданов, А.К. Ющенко, (СССР). - № 4362511/31-27; заявл. 12.01.88; опубл. 15.12.89, Бюл. № 46.

26. Пат. 2110378 Российская Федерация, МПК7 6 В 23К 9/16 Способ электродуговой сварки: Патент РФ 2110378 / Д.И. Беляев, В.М. Кирьяков, В.Д. Позняков, Н.П. Пасько, А.И. Хорошева, А.В. Клапатюк. – 97102598/02: заявл. 26.02.97; опубл. 05.10.98, Бюл. № 13 (IIч).

27. Миходуй Л.И. Сварочные материалы для изготовления конструкций из высокопрочных сталей / Л.И. Миходуй, С.Л. Жданов, В.Д. Позняков // Сварщик. -1998. - №3. – С.7

28. Миходуй Л.И. Новые электроды и технология изготовления конструкций из высокопрочных сталей / Л.И. Миходуй, В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин // Сварщик.-2001.- №2. - С. 12-13.

29. Восстановление работоспособности станины пресса / Л.М.Лобанов, В.И. Дворецкий, В.Д. Позняков, Л.И. Миходуй, П.П. Михеев, Ю.В. Демченко, Н.И. Дуда // Сварщик. -2003. - №2. - С.12-14.

30. Позняков В.Д. Ремонт балки рукояти карьерного экскаватора РН-2300 / В.Д. Позняков, С.Б. Касаткин, П.А. Стрижак // Сварщик. -2003. - №6. - С.6-7

31. Восстановление цельнолитых станин конусных дробилок сваркой / В.Д. Позняков, А.А. Гайворонский, С.Л. Жданов, Ю.В. Демченко, П.А. Стрижак, А.В. Клапатюк // Сварщик. -2004.- №5. - С.6-9

32. Позняков В.Д. Опірність уповільненому руйнуванню зварних з'єднань при ремонтному зварюванні литих конструкцій з високоміцних вуглецевих сталей / В.Д. Позняков, О.А. Гайворонський // Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин : зб. наук. праць – К. : НАН України, ІЕЗ ім. Є.О.Патона, 2006. – С. 411-414.

33. Позняков В.Д. Вплив технології зварювання на формування напруженого стану та опірність уповільненому руйнуванню зварних з'єднань сталі 14ХГ2САФД / В.Д. Позняков, С.Л. Жданов, П.О. Стрижак // Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин : зб. наук. праць – К. : НАН України, ІЕЗ ім. Є.О.Патона, 2006. – С. 415-419.

34. Влияние погонной энергии сварки и температуры подогрева на остаточные напряжения в сварных соединениях высокопрочной стали: сб. текстов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф [„Сварные конструкции”], (Киев 18 - 22 сент. 1995 г) / НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]. – К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 1995. - С. 29 – 30.

35. Effect of weld metal type on the stressed state of high - strength steel weld joins / L.M. Lobanov, L.I. Mikhoduj, V.D. Poznyakov V. A. Pivtorak, O.L. Mikhodui // Proc. of the International Conference "Welded Structures", Kyiv, Ukraine, 18 - 22 Sept. 1995. Selected papers. - Р. 87 – 95.

36. Влияние повторных сварочных ремонтов на усталостную прочность тавровых соединений высокопрочных сталей: сб. тезисов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [„Сварка и родственные технологии - в XXI век”], НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]. – К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 1998. – С. 95.

37. Влияние режимов ручной электродуговой сварки на формирование остаточных напряжений в сварных соединениях высокопрочных сталей сб. тезисов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [„Сварка и родственные технологии - в XXI век”], НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]. – К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 1998. – С. 97.

38. Исследование влияния технологических особенностей ремонтной сварки тавровых соединений высокопрочной стали на усталостную прочность: праці міжнар. наук.-техн. конф. [„Прогресивна техніка і технологія машинобудування і зварювального виробництва”], (Київ 25-28 траня 1998 р) / Нац. техн. ун-т „Київський політехнічний ін-т”. – К. Нац. техн. ун-т „Київський політехнічний ін-т”, 1998. - Т.4. – С. 97-99.

39. Формирование остаточных напряжений в сварных соединениях высокопрочной стали при использовании предварительного подогрева: сб. текстов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [„Сварные конструкции”] / НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]. – К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 2000. – С. 52-53.

40. Экономнолегированные электроды типов Э70 – Э85 для сварки высокопрочных хладостойких сталей: сб. текстов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [„Дуговая сварка. Материалы и качество на рубеже XXI века”], (Орел, 4-8 июня 2001 г.) / Ассоц. „Электрод„ предприятий стран СНГ– Орел: Ассоц. „Электрод„ предприятий стран СНГ, 2001. – С. 28-33.

41. Особливості формування напруженого стану і його вплив на технологічну міцність зварних з'єднань високоміцних сталей: зб. тез виступів на наук.-практ. конф., 21-23 травня 2003 р [„6й Міжнародний симпозіум Українських інженерів-механіків у Львові”] / М-во освіти і науки, Нац. у-т „Львівська політехніка [та ін.]. – Львів : у-т „Львівська політехніка, 2003. – С. 5.

42. Ремонт станины пресса усилием 10000 тс: зб. тез доповідей за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., (Київ, 24-27 ноября 2003 г) [„Сучасні проблеми зварювання та ресурсу конструкцій”] / НАН України, ІЕЗ ім. Є.О. Патона [та ін.]. – К. : ІЕЗ ім. Є.О. Патона, 2003. – С.24.

43. Prediction of residual welding stresses in welded joints of alloyed high-strength steels and their effect on crack formation: Proceedings of The 4th International Conference on Physical and Numerical Simulation of Materials Processing (ICPNS’2004). Proceedings. May 17-21, 2004, Shanghai, China.

44. Восстановление сваркой цельнолитых узлов металлоконструкций: сб. текстов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф., (Минск. 14-17 июня 2005 г.) [„Современные технологии металлообработки”] / НАН Беларуси, ГНУ „Физико-технический ин-т” [и др.]. – Минск: УП „Экоперспектива”, 2005. – С. 459-462.

45. Restoration of press frame: Proceedings from the international conference [“Welding technology – technology for development of technology eu industry”]. –Stupava congress centre, Slovakia, July 6-8, 2005.

46. Восстановление сваркой цельнолитых узлов производственного оборудования: сб. текстов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [„Инженерия поверхности и реновация изделий”] / Ассоц. техн.-машиностроителей Украины, Акад. технол. н-к Украины [и др.], (Ялта, 29-31 мая 2007 г). – К : АТМ Украины, 2007. – С. 147-150.

47. Формування залишкових напружень у зварних з'єднаннях високоміцної сталі при підігріві: зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. [“Теорія та практика раціонального проектування, виготовлення і експлуатації машинобудівних конструкцій”], (Львів 22-24 жовтня 2008 р.) / НАН України, Фізико-механічний ін-т ім.. Г.В. Карпенка [та ін.]- Львів: КІНПАТРІ ЛТД, 2008. - С. 8-10.

48. Структурный подход к оценке распределения внутренних напряжений и свойств ЗТВ сварных соединений высокопрочных сталей: сб. тезисов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [“Сварка и родственные технологии – в третье тысячелетие”], (Киев, 24-26 ноября 2008 г.): НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]- К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 2008. - С.155-156.

49. Влияние многократно повторяющихся ремонтов сваркой на структуру ЗТВ и свойства восстановленных соединений высокопрочных сталей: сб. тезисов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [“Сварка и родственные технологии – в третье тысячелетие”], (Киев, 24-26 ноября 2008 г.): НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]- К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 2008. - С.167.

50. Зміна структури та показників механічних властивостей металу ЗТВ економнолегованої сталі 17Х2М під впливом статичного навантаження сб. тезисов докладов по материалам междун. науч.-практ. конф. [“Сварка и родственные технологии – в третье тысячелетие”], (Киев, 24-26 ноября 2008 г.): НАН Украины, ИЭС им. Е.О.Патона [и др.]- К. : ИЭС им. Е.О.Патона, 2008. - С.167-168.