Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Серант Андрій Йосипович. Зв'язки з громадськістю в системі місцевих органів влади (державно- управлінський аспект) : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / Львівський регіональний ін-т держ. управління Національної академії держ. управління при Президентові України. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Серант А.Й. Зв’язки з громадськістю в системі місцевих органів влади (державно-управлінський аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – Теорія і історія державного управління. – Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Львів. – 2006. – 237с.

У дисертації узагальнено теоретико-методичні та політико-правові передумови організації місцевими органами влади зв’язків з громадськістю.

Проаналізовано стан вивчення цієї проблеми на сучасному етапі розвитку українського суспільства та доведено необхідність її подальшого дослідження. Вивчено чинну нормативно-правову базу з питань залучення громадян до управління на місцевому рівні та виявлено ряд невикористаних ними можливостей у цьому напрямку дій. Обґрунтовано сутність і визначено принципи налагодження місцевими органами влади зв’язків з громадськістю. Досліджено форми і методи інформаційного забезпечення діяльності місцевих органів влади у контексті зв’язків з громадськістю. Показано позитивний вплив мотивації на розвиток цих зв’язків. Обґрунтовано необхідність підвищення іміджу влади у налагодженні зв’язків з громадськістю і доведено його вплив на цей процес. Розкрито особливості комунікативних відносин місцевих органів влади та громадськості у випадку появи надзвичайних ситуацій і запропоновані конкретні шляхи їх поліпшення.

Удосконалено модель зв’язків місцевих органів влади з громадськістю, зокрема, запропоновано систему цілей, реалізація яких забезпечить відкритість діяльності місцевих органів влади.

Обґрунтовано шляхи вдосконалення розвитку зв’язків місцевих органів влади з громадськістю. Запропоновано модель формування та реалізації цього процесу.

У дисертаційній роботі на основі визначеної мети і програми дослідження викладено теоретичне узагальнення і нове визначення зв’язків з громадськістю як одного з основних критеріїв підвищення ефективності прийняття управлінських рішень і надання адміністративних послуг громадянам. За результатами дослідження сформовані такі висновки:

1. Питання зв’язків органів влади усіх рівнів з громадськістю має велике значення для розвитку громадянського суспільства. Хоча проблема і знайшла відображення в роботах вітчизняних та зарубіжних вчених, однак їхні результати здебільшого стосуються розгляду загальнотеоретичних та частково практичних питань зв’язків з громадськістю. Виявлено, що поза увагою науковців залишається питання організації ефективних зв’язків місцевих органів влади з громадськістю у вирішенні проблем відповідних територій.

2. Незважаючи на велику кількість нормативно-правових документів, які дозволяють громадськості брати участь в управлінні державними справами, вони все ж використовуються недостатньо через необізнаність, байдужість самих громадян і небажання місцевих органів влади задіювати їх для цього. Запропоновано розробити загальні засади формування зв’язків з громадськістю як інституту державного управління, законодавчо внормувати їх діяльність, сформувати загальнодержавну систему зв’язків з громадськістю і оптимізувати структуру її функціонування.

3. Обґрунтовано сутність зв’язків місцевих органів влади з громадськістю, яка полягає у тому, що це – дієвий механізм налагодження підтримки комунікацій і співпраці між владними структурами та соціальними групами територіальних громад з метою надання дієвих адміністративних послуг населенню.

4. Визначено основні принципи налагодження співпраці між місцевими органами влади і громадськістю, а саме – системність, цілеспрямованість, цілісність, адресність, адекватність, планування та прогнозування, технологічна гнучкість, взаємна доповнюваність, достовірність, двостороння системна комунікація, підконтрольність та публічність.

5. Встановлено, що форми і методи інформаційного забезпечення діяльності місцевих органів влади у зв’язках з громадськістю є неефективними. Основними перешкодами щодо інформаційного забезпечення є недостовірність інформації, яка надходить до громадян, що не дає їм можливості позитивно вирішувати їхні проблеми; зворотний зв’язок між місцевими органами влади та населення є досить низьким, інформація, яку отримують громадяни від місцевих органів влади, не завжди є відкритою, конкретною та об’єктивною, соціальні групи населення здебільшого не мають доступу до певних джерел інформування.

6. Обґрунтовано необхідність розвитку місцевими органами влади відповідної мотивації громадськості з метою налагодження тісного співробітництва шляхом визначення потреб останньої.

7. Доведено, що одним із шляхів поліпшення співпраці між місцевими органами влади і громадськістю є зростання іміджу місцевого органу влади, чим він вищий, тим більше бажання громадськості працювати з ним. Управління іміджем місцевих органів влади є важливим завданням їхніх служб зв’язків з громадськістю, тому діяльність у цьому напрямку повинна оцінюватися як якісними, так і кількісними показниками.

8. Запропоновано розробити і запровадити в практику діяльності місцевих органів влади узгоджені та цілеспрямовані комплекси дій, які ґрунтуються на прогнозних передбаченнях та розрахунках, конкретних планах реагування на прояви надзвичайних ситуацій і застосування необхідних ресурсів для їх ліквідації на основі створення єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. Необхідно також активізувати у критичних регіонах та територіях роботи оперативно-чергових служб, підвищити їх оперативність за рахунок використання інформаційно-аналітичної бази даних, збільшення мобільності та технічного оснащення, створити регіональні інформаційно-аналітичні центри реагування на надзвичайні ситуації з відповідними банками даних, забезпечивши їх необхідною програмною продукцією для систематичного надання достовірних даних місцевим органам влади; звернути особливу увагу місцевих органів влади на покращення системи централізованого оповіщення населення.

Для оперативної ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій разом зі штатним підрозділом створити та використовувати органи самоорганізації населення відповідних територій.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Серант А.Й. Організація зв’язків з громадськістю в державних установах. // Вісник УАДУ. – К., 2000. – № 2. – С. 428-434.

  2. Серант А.Й. Зв’язки з громадськістю і місцеві органи влади. // Вісник УАДУ. – К., 2000. – № 3. – С. 448-457.

  3. Серант А.Й. Особливості формування системи зв’язків з громадськістю органів державного управління та місцевого самоврядування в Україні. // Вісник УАДУ. – К., 2001. – № 4. – С. 399-405.

  4. Серант А.Й. Завдання органів державного управління та місцевого самоврядування в розвитку зв’язків з громадськістю (ПР) в надзвичайних ситуаціях // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць ЛФ УАДУ / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛФ УАДУ; Кальварія, 2000. – Вип. № 3. – С. 231-241.

  5. Серант А.Й., Огірко І.В. Застосування новітніх комп’ютерних технологій та АСУ в державному управлінні та у зв’язках з громадськістю // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць ЛФ УАДУ / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛФ УАДУ; Кальварія, 2000. – Вип. № 4. – С. 32-38. (авт. 0,05 д.а.)

  6. Серант А.Й. Роль індивідуального і організаційного рішення керівника місцевих органів влади в налагодженні зв’язків з громадськістю // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць ЛФ УАДУ / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛФ УАДУ; Кальварія, 2001. – Вип. № 5. – С. 215-224.

  7. Серант А.Й. Формування іміджу України в очах громадськості. // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць ЛФ УАДУ / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛФ УАДУ; Кальварія, 2002. – Вип. № 6. – С. 193-202.

  8. Серант А.Й. Шляхи удосконалення системи підвищення кваліфікації державних службовців в регіонах // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип.10. -С. 354-358.

Статті в інших виданнях, тези доповідей

  1. Серант А.Й. Регламентація роботи та ведення діловодства в сільській, селищній радах та їх виконавчих комітетах // Місцеве самоврядування: Монографія. – Кн.1: Організація роботи сільського, селищного голови. / А.О. Чемерис, П.І. Шевчук, П.Ф. Гураль, А.Й. Серант, А.В. Ліпенцев, І.Ю. Посипанко, Г.В. Смолин / За заг. ред. А.О. Чемериса. – 3-є вид. доп., - Львів: Ліга-Прес, 2002. – С. 79-154.

  2. Огірко І.В., Серант А.Й., Огірко О.І. Концептуальна модель прийняття індивідуального оптимального рішення // Ефективність державного управління (регіональний аспект): Матеріали щорічної науково-практичної конференції, 22 січня 2001 року. – Львів: ЛФ УАДУ, 2001. – С. 116-118.

  1. Серант А.Й. Формування іміджу України в очах громадськості. Чинники, які на це впливають // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи: Матеріали науково-практичної конференції, 22 листопада 2001 року. – Львів: ЛФ УАДУ, 2001. – С. 324-328.

  2. Серант А.Й. Зв’язки з громадськістю (ПР) в надзвичайних ситуаціях // Ефективність державного управління в контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали щорічної науково-практичної конференції, 22 січня 2002 року. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – С. 156-158.

  3. Серант А.Й. Взаємовідносини з громадськістю органів місцевого самоврядування: Методичні рекомендації / За заг. ред. М.Д. Лесечка. – Львів: ЛФ УАДУ, 2001. – 27 с.

  4. Чемерис А.О., Серант А.Й. Управління в надзвичайних ситуаціях: Методичні рекомендації / За заг. ред. М.Д. Лесечка. – Львів: ЛФ УАДУ, 2001. – 37 с. (авт. 0,85 д.а.)

  5. Чемерис А.О., Серант А.Й. Організаційно-правові засади роботи сільського, селищного голови: Методичні рекомендації. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2002. – 27c. (авт. 0,6 д.а.)

  6. Серант А.Й. Формування партнерства: міська рада – міська громада // Місцеве самоврядування. – Кн.2: Організація роботи міського голови / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: Ліга-Прес, 2004. – С.959-996.

  7. Серант А.Й. Технологія інформування громадськості щодо входження України в міжнародний фонд торгівлі // Актуальні питання євроатлантичної інтеграції України. / За заг. ред. В.П. Горбуліна. – К.: ДП “Євроатлантикінформ”, 2005. – Вип.5. – С.347-362

  8. Серант А.Й., Козярик В.М., Коник С.М., Чемерис А.О., Шевчук П.І. Основи місцевого самоврядування сільських громад.: Навч. посіб. / Кол. авт. / За ред. М. Орна того. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – С.164-265. (авт. 2,2 д.а.)