Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Голубець Руслан Анатолійович. Зміни метаболічного профілю крові і окремих ділянок ДНК лімфоцитів великої рогатої худоби при лейкозі: дисертація канд. вет. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Голубець Р.А. Зміни метаболічного профілю крові і окремих ділянок ДНК лімфоцитів великої рогатої худоби при лейкозі – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню ряду біохімічних показників у сироватці крові та структури деяких ділянок геному 4- і 5-ї хромосом лейкоцитів крові великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозу, на різних стадіях захворювання. Встановлено вірогідно більший вміст загального білка і гама-глобулінів та менший вміст альбумінів, вітаміну А в сироватці крові, ряду мікроелементів (міді, цинку, кобальту, заліза) і глюкози в крові великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозу, ніж у здорових тварин.

Частота індивідуальних змін у геномі клітин лейкоцитів інфікованої вірусом лейкозу великої рогатої худоби за спектрами досліджуваних RAPD-фрагментів більша, ніж у неінфікованих тварин.

1. Проведено дослідження метаболічного профілю крові і структури окремих ділянок ДНК у локусах MAF-50 і BM-315 хромосом № 4 і № 5 у лейкоцитах великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозу, на різних стадіях захворювання.

2. Вміст вітаміну А в сироватці крові, глюкози і мікроелементів (міді, заліза, кобальту, цинку) у крові великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозу, значно менший (Р < 0,05 – 0,001), ніж у неінфікованих корів.

3. Вміст загального білка і гамма-глобулінів у сироватці крові інфікованої вірусом лейкозу великої рогатої худоби значно більший (Р<0,001), а вміст альбумінів – менший (Р<0,01), порівняно до їх вмісту у сироватці крові здорових тварин.

4. Відношення альбуміни/глобуліни в сироватці крові великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозом, на початку стійлового періоду було меншим в 1,40 рази (Р<0,001), а в кінці стійлового періоду – в 1,60 рази (Р<0,001), ніж у сироватці крові неінфікованих тварин.

5. У результаті застосування методу полімеразної ланцюгової реакції виявлені зміни окремих ділянок ДНК у локусах MAF-50 (хромосома №4) та ВМ-315 (хромосома № 5) лейкоцитів великої рогатої худоби, інфікованої вірусом лейкозу.

6. RAPD-PCR аналіз у нашій модифікації більш інформативний при малих вибірках тварин у порівнянні з існуючими методами оцінки впливу мутагенних факторів.

7. У інфікованої вірусом лейкозу великої рогатої худоби частота індивідуальних змін в геномі лейкоцитів за спектрами досліджуваних RAPD-фрагментів значно вища (Р < 0,05), ніж у неінфікованих тварин.

Публікації автора:

  1. Голубець Р.А. Вивчення біохімічних показників крові у РІД- позитивної великої рогатої худоби // Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб.- Харків, 2000.– Вип.77.– С.96-99.

  2. Клестова З.С., Балацький В.М., Голубець Р.А. Виявлення мутацій у великої рогатої худоби позитивно реагуючих у РІД на лейкоз // Науковий вісник Національного аграрного університету: Зб.наук.праць.- К.: НАУ.– 2001.– №36. – С.143-146. (Дисертант провів експериментальні дослідження, відбір контрольної та дослідної груп тварин, постановку молекулярно-генетичних реакцій ПЛР та RAPD-PCR, статистичну обробку, аналіз і узагальнення отриманих даних).

  3. Голубець Р.А., Балацький В.М. Вивчення змін у генетичному апараті великої рогатої худоби, яка позитивна у РІД на лейкоз, методом полімеразної ланцюгової реакції // Ветеринарна медицина України. - 2000.- №4.- С.18-19. (Дисертант провів вивчення змін в геномі великої рогатої худоби, виконав експериментальні дослідження, статистичну обробку, аналіз і узагальнення отриманих даних).

  4. Клестова З.С., Голубець Р.А. Молекулярні механізми дії вірусу лейкозу великої рогатої худоби // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини : Зб.наук.праць.– Львів.– 2003.– С.90-94. (Дисертант провів узагальнення наукових даних про дію вірусу лейкозу на геном великої рогатої худоби, а також представив свої данні, що свідчать про зміни в алельному cпектрі в локусах MAF-50 та BM-315 в великої рогатої худоби інфікованої вірусом лейкозу).

  5. Методичні вказівки по оцінці дії вірусу лейкозу великої рогатої худоби на геном соматичних клітин тварин, методом полімеразної ланцюгової реакції з довільними праймерами (RAPD-PCR). // Р.А. Голубець., В.М. Балацький. (Затвердженні Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України від 10.07.2001 р. №15-14/204).–Київ,2001р. –10с. (Дисертант розробив основні положення, проводив експериментальні дослідження та узагальнив отримані результати).

  6. Методичні рекомендації по організації та проведенню робіт у лабораторіях, які використовують метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)./Розробники: А.М.Головко, О.М.Дерябін, З.Р.Троценко, Р.А. Голубець, В.О. Гарматюк, В.В.Каци- мон, Т.Р.Левицький. (Затверджено науково-технічною радою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України, протокол №1 від 25 грудня 2001р.).–Київ, 2001р. –13с. (Дисертант приймав участь у формулюванні основних положень, що випливають з результатів проведених досліджень).