Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Морозова Ольга Вікторівна. Застосування нормобаричної гіпоксітерапії у відновлювальному лікуванні часто хворіючих дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Морозова О.В. Застосування нормобаричної гіпокситерапії у відновлювальному лікуванні часто хворіючих дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – курортологія та фізіотерапія. Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса 2003.

Дисертацію присвячено проблемі підвищення ефективності відновлювального лікування часто хворіючих дітей шляхом залучення нормобаричної гіпокситерапії (НГТ) до лікувально-реабілітаційного комплексу.

В результаті комплексного обстеження 128 часто хворіючих дітей, встановлено, що ступень виразності порушення показників функції зовнішнього дихання, імунітету та вегетативного гомеостазу залежить від частоти респіраторних епізодів, перенесених впродовж одного року.

Виявлено, що нормобарична гіпокситерапія має протизапальну та імуномоделюючу дію, сприяє поліпшенню функціонального стану респіраторної системи, відновленню вегетативного гомеостазу в часто хворіючих дітей.

Виявлено, що поряд з високою безпосередньою ефективністю, використання методу приводить до зниженню захворюваності ГРЗ у 1,5 рази після одного курсу НГТ і у 2,7 разів після 2-3 курсів НГТ.

Доказано, що дітям, що переносять більш 7 ГРЗ за рік, необхідне проведення повторних курсів нормобаричної гіпокситерапії з інтервалом 3-4 міс; іншому контингенту хворих дітей – з інтервалом 5-6 міс.

1. Установлено, що найбільш значущими причинами частої захворюваності дітей, які переносять 7 і більш ГРЗ за рік, були обтяжена спадковість (у 55% часто хворіючих дітей найближчі родичі страждали від різних захворювань з боку дихальної системи, у 34 % випадків – це була бронхіальна астма), вплив несприятливих чинників в анти- і постнатальному періоді, що виявлявся порушенням фізичного розвитку немовлят і раннім початком, у віці до одного року, повторних ГРЗ. У дітей, що переносять 4-6 ГРЗ за рік, більшу роль відігравали соціально-побутові умови і раніший початок відвідування дитячих дошкільних установ.

Нами встановлено, що в дітей з різною частотою респіраторних захворювань наявними є розбіжності в клінічній картині респіраторних захворювань у ранньому відновлювальному періоді, а саме: неоднакові порушення вегетативного гомеостазу, різні локалізація і ступінь порушення бронхіальної прохідності, різний рівень проявів і взаємозв'язку змін в імунній системі і цито-морфологічній структурі слизової оболонки носа.

2. Застосування одного курсу нормобаричної гіпоксітерапії в традиційному комплексі відновлювального лікування сприяло досягненню позитивних змін клінічної симптоматики в більш стислі терміни, що скорочувало період одужування дітей. Наприкінці курсу лікування в основній групі вірогідно зменшувалося число дітей з кашлем, слабкістю, блідістю шкіряних покривів, жорстким диханням при аускультації, зниженням апетиту і вірогідно збільшувалося – дітей без ознак захворювання, щодо контрольної.

3. Застосування одного курсу нормобаричної гіпоксітерапії в традиційному комплексі відновлювального лікування сприяло оптимізації вегетативного статусу, що виявлялося збільшенням частки дітей з нормотонічним типом (І тип), дисрегуляторним вагусним типом за участю симпатичних барорецепторних впливів (ІІ тип) і зменшенням дисрегуляторного вагусного типу з центральними ерготропними впливами (V тип); поліпшувало показники вентиляційної функції легенів, проводило коригуючу дію на клітинну ланку імунітету, що призводило до редукції запальних змін у трахео-бронхіальному дереві, що підтверджується нормалізацією структури слизової оболонки носа, що виражалося збільшенням відносного вмісту клітин циліндричного епітелію, зниженням частки плоского епітелію і вірогідним зменшенням середнього показника деструкції клітин. Водночас, застосування двох-трьох курсів НГТ спричинювало стійке відновлення цито-морфологічної структури слизової оболонки, нормалізацію вегетативного гомеостазу, зумовлювало модулюючий ефект з боку клітинного і гуморального імунітету.

4. Залученням курсу нормобаричної гіпоксітерапії до традиційного комплексу відновлювального лікування часто хворіючих дітей досягається скорочення періоду реконвалесценції в усіх дітей і відновлення порушених функціональних показників у дітей, що переносили менш 7 респіраторних епізодів за рік. Диференційоване застосування нормобаричної гіпоксітерапії, залежно від функціонального стану і частоти захворювань дітей, спричинювало скорочення супутньої патології, дозволяло знижувати частоту респіраторних захворювань у 1,5 рази після одного курсу нормобаричної гіпоксітерапії й у дітей із групи ризику, яким запроваджувалися два-три курси нормобаричної гіпоксітерапії, – у 2,7 рази.

5. З огляду на сприятливий вплив нормобаричної гіпоксітерапії на численні механізми розвитку повторних респіраторних захворювань у часто хворіючих дітей, відсутність ускладнень і сторонніх ефектів, нормобаричну гіпокситерапію доцільно розглядати як одну з форм базисної терапії цієї категорії хворих і ширше застосовувати в лікувальних програмах. Досягнення стійкого ефекту вимагає запровадження повторних курсів НГТ, оскільки позитивні зміни показників чинників місцевого захисту слизової оболонки носа внаслідок впливу одного курсу НГТ мало зберігалися в катамнезі за один рік згодом після лікування.

6. Більш виражений клінічний ефект досягався у катамнезі в дітей внаслідок двох-трьох курсів нормобаричної гіпоксітерапії, що підтверджує тренуючий ефект нормобаричної гіпоксітерапії і дозволяє рекомендувати повторні курси нормобаричної гіпоксітерапії з інтервалом 3-4 міс дітям, які хворіють на ГРЗ частіше, аніж 7 разів за рік. Іншому контингенту хворих їх можна подовжити до 5-6 міс від моменту останнього, не менш а ніж 10 сеансів на курс і не більш як три курси НГТ на рік одному хворому у разі позитивного ефекту.

Публікації автора:

  1. Бабий И.Л., Морозова О.В. Особенности вегетативного гомеостаза у детей с частыми респираторными заболеваниями // Вісник морської медицини. – 2000. - № 4. – С.16-18.

Дисертантом особисто здійснювалися дослідження вегетативного статусу і статистична обробка отриманих результатів.

  1. Морозова О.В. Влияние нормобарической гипокситерапии на клиническое течение частых респираторных заболеваний у детей // Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия. – 2001. – Т.26, №2. – С.18-19.

  2. Бабий И.Л., Морозова О.В. Влияние нормобарической гипокситерапии на вегетативный статус и функцию внешнего дыхания у детей с частыми респираторными заболеваниями // Буковинський медичний вісник. – 2001. - №2. – С.22-26.

Дисертантом особисто проведено дослідження вегетативного статусу і функції зовнішнього дихання часто хворіючих дітей, статистичну обробку даних та узагальнення результатів спостереження.

  1. Бабий И.Л., Морозова О.В. Влияние нормобарической гипокситерапии на иммунологические показатели детей с частыми респираторными заболеваниями // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. - №1. – С.63-66.

Дисертантом особисто проведено оцінка імунного статусу часто хворіючих дітей і статистична обробка отриманих результатів.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л. Комплексная реабилитация детей с частыми респираторными заболеваниями с включением нормобарической гипокситерапии // Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л.Шупика. – 2001. – випуск 10, книга 2. – С.351-356.

Розробка схем лікування і клінічних спостережень здійснювалися безпосередньо дисертантом.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П. Применение нормобарической гипокситерапии при реабилитации детей с рецидивирующим бронхитом // Материалы VII Национального конгресса по болезням органов дыхания “Пульмонология 1997”. Сборник резюме.– Москва. - 1997. – № 812. – С.222.

Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, статистичну обробку і аналіз отриманих даних.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П. Изучение функции внешнего дыхания у детей, страдающих рецидивирующим бронхитом на фоне нормобарической гипокситерапии // Материалы VII Национального конгресса по болезням органов дыхания “Пульмонология 1997”. Сборник резюме. – Москва. - 1997. – № 813. – С.222.

Дисертантом особисто проведено дослідження функції зовнішнього дихання і статистична обробка отриманих результатів.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П., Никитина Н.А. Изучение иммуномодулирующего эффекта прерывистой нормобарической гипокситерапии на этапе реабилитации детей с рецидивирующим бронхитом // Материалы международной юбилейной научно-практической конференции, посвященной 40-летию санатория “Молдова” “Актуальные проблемы курортологии и медицинской реабилитации”. Тезисы докладов. – Одесса. – 1997. – С.92-93.

Дисертантом особисто проведено оцінка імунного статусу дітей і підготовка отриманих результатів до печаті.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П. Обоснование дифференцированного подхода к гипокситерапии // Тезисы докладов научно-практической конференции “Актуальные вопросы современной педиатрии”. – Саратов. – 1997. – С.17-18.

Дисертантом особисто проведено розробка схем лікування, статистичну обробку даних та узагальнення результатів спостереження і підготовка отриманих результатів до друку.

  1. Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П. Характеристика преморбидных факторов формирования рецидивирующего бронхита у детей // Материалы V Всеукраинской научно-практической конференции “Современные достижения валеологии, спортивной медицины” – Одесса. – 1998. – C.270.

Дисертантом особисто проведено статистична обработка результатів анамнезу та підготовка отриманих даних до друку.

  1. Морозова О.В., Харченко Ю.П. Использование нормобарической гипокситерапии для лечения детей, страдающих рецидивирующим бронхитом // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – Додаток: Матеріали І Національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів України “Фізичні чинники в медичній реабілітації”. – №1. – 1998. – С.146.

Дисертантом особисто проведено розробка і впровадження схем лікування дітей і узагальнення результатів.

  1. Морозова О.В. Клинико-функциональная характеристика течения рецидивирующего бронхита в периоде ремиссии // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. Тези доповідей. – Одеса. – 1999. – C.268.

  2. Морозова О.В. Состояние клеточного иммунитета у детей, страдающих рецидивирующим бронхитом в периоде ремиссии // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. Тези доповідей. – Одеса. – 1999. – C.269.

Дисертантом особисто проведено оцінка імунного статусу дітей з рецидивуючим бронхітом та статистична обробка отриманих результатів.

14. Морозова О.В., Харченко Ю.П., Бабій І.Л. Застосування нормобаричної гіпоксітерапії у відновлювальному лікуванні часто хворіючих дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія: Матеріали науково – практичної конференції “Часто хворіючи діти як актуальна проблема клінічної педіатрії.” 2002. – № 5. – С. 54-55.

Дисертантом особисто проведено розробка схем лікування і клінічних

спостережень.

15.Морозова О.В., Бабий И.Л., Харченко Ю.П. Восстановительное лечение с включеним нормобарической гипокситерапии часто и длительно болеющих детей // Материалы научно-практической конференции с международным участием. Тезисы докладов. – Евпатория. - 2002. – С. 82-83. Особистий внесок дисертанта: розробка та впровадження схем відновлювального лікування хворіх, статистична обробка результатів.