Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Заневська Людмила Георгіївна. Застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Львівський держ. ун-т фізичної культури. — Л., 2007. — 233арк. — Бібліогр.: арк. 164-194.



Анотація до роботи:

Заневська Л.Г. Застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний університет фізичної культури, м. Львів, 2007 рік.

Дисертаційне дослідження присвячене розгляду актуальної проблеми застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання.

Об’єкт дослідження – рекреаційно-туристська діяльність фахівців фізичного виховання.

Предмет дослідження – теоретико-методологічні основи використання інформаційних технологій у рекреаційно-оздоровчій діяльності і спортивно-оздоровчому туризмі.

Мета дослідження – створення науково-методичних засад застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання.

Методи дослідження: теоретичний аналіз науково-методичної літератури; Інтернет-пошук інформації; контент-аналіз; опитування; експертна оцінка; математична статистика.

Наукова новизна отриманих результатів полягає у тому, що:

вперше сформульовано наукове завдання на створення науково-методичних засад для застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання та окреслено шляхи до його виконання;

вперше на рівні наукового дослідження визначено потреби практики активної рекреації та спортивно-оздоровчого туризму стосовно необхідності застосування інформаційних комп’ютерних технологій, що підтверджує загальну тенденцію розвитку галузі фізичної культури і спорту;

зафіксовано та кількісно описано налаштованість майбутніх фахівців фізичного виховання до використання інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності, що підтверджено виявленою статистично істотною ( = 0,001) залежністю між наміром працювати за обраним фахом і розумінням потреби його інформатизації;

розроблено інформаційну модель туристського походу з використанням широко доступних офісних інформаційних технологій та Інтернет, на основі якої розроблено навчальні модулі для фахівців фізичного виховання стосовно застосування сучасних інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності.

1. На основі аналізу науково-методичної літератури та ресурсів Інтернету засвідчено відсутність спеціальних напрацювань щодо використання інформаційних технологій в активній рекреації та спортивно-оздоровчому туризмі. Показано необхідність та окреслено шляхи створення спеціального науково-методичного забезпечення для підготовки фахівців фізичного виховання до використання інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності.

2. В результаті вивчення діяльності туристичних підприємств м. Львова виявлено, що майже всі вони застосовують у своїй роботі офісні комп’ютерні технології та Інтернет, працюють з інформаційно-довідковими системами та міжнародними системами бронювання та резервування туристичних послуг, застосовують технології WWW, електронної пошти, ІР-телефонії, дошки оголошень, телеконференції. Таким чином, створено підгрунття для практичного впровадження інформаційних технологій у рекреаційно-туристську діяльність. Однак тільки 6% туристичних підприємств займається розробкою та впровадженням подорожей спортивно-оздоровчого та рекреаційного характеру, зокрема тому, що їм бракує фахівців зі спеціальною фізкультурною освітою, які б спеціалізувалися у СОТ і РОД.

3. На підставі результатів самооцінки майбутніх фахівців фізичного виховання виявлено сильний статистичний взаємозв’язок між бажанням працювати у сфері активної рекреації і спортивно-оздоровчого туризму, з одного боку, та розумінням необхідності оволодіння для цього сучасними інформаційними технологіями – з іншого ( = 0,001). Знання з інформатики та комп’ютерної техніки вважають характерною ознакою сучасної молодої людини 85,694,9% опитаних студентів; не уявляють своєї майбутньої професійної діяльності без оволодіння сучасними інформаційними технологіями 91,898,5%; упевнені, що відповідні знання та вміння знадобляться їм у рекреаційно-туристській діяльності 54,068,7%, але вважають себе не повністю готовими до професійного використання комп’ютера та інформаційних технологій 35,756% студентів.

4. З використанням методу експертних оцінок розроблено три спеціалізовані модулі навчального матеріалу для фахівців фізичного виховання стосовно застосування сучасних інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності. Оскільки рівень істотності хі-квадрат критерію для експертних оцінок по всіх трьох навчальних модулях виявився в межах 0,02, можна вважати, що експертна група з досить високою роздільною здатністю визначила послідовність викладення та питому частку навчального матеріалу. Значення коефіцієнта конкордації (0,8060,861) та коефіцієнта кореляції (0,7730,833) вказують на прийнятний рівень узгодженості експертних оцінок.

5. Розроблено інформаційну модель туристського походу з використанням широко доступних офісних інформаційних технологій, яка складається з п’яти блоків: Word, Excel, Access, PowerPoint та Інтернет. Розширено науково-методичні засади застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності на прикладі підготовки фахівців фізичного виховання в рамках спеціалізацій РОД і СОТ. Відповідний навчальний матеріал представлено методичним посібником для фахівців фізичного виховання і впроваджено у навчальний процес ВНЗ фізкультурного профілю та в рекреаційно-туристську практику.

7. Таким чином, вперше визначено потреби практики активної рекреації та спортивно-оздоровчого туризму у використанні інформаційних комп’ютерних технологій; вперше виявлено та кількісно описано готовність фахівців фізичного виховання до використання інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності; розширено науково-методичні засади застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності при підготовці фахівців фізичного виховання в рамках відповідних спеціалізацій, а також підтверджено загальну потребу прискореної інформатизації галузі фізичної культури і спорту.

Публікації автора:

  1. Заневська Л.Г. Застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності: Метод. посібник. – Львів: ЛДУФК, 2006. http://www.infiz.lviv.ua/index.php?page=lib_manuals§ion=manual_1. – 150 с.

  2. Заневська Л. Г. Інформаційні технології у професійній підготовці фахівців спортивно-оздоровчого туризму // Теорія і методика фізичного виховання. – Харків, 2004. – № 1(13). – C. 40-43.

  3. Заневська Л.Г. Застосування інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання // Слобожанський науково-спортивний вісник. Збірник наукових статей. – Харків, 2006. № 10. С. – 177-180.

  4. Заневська Л.Г. Знання та вміння з інформаційних технологій у рекреаційно-туристській діяльності фахівців фізичного виховання // Теорія і методика фізичного виховання. – Харків, 2007. – № 3. – С. 41-43.

  5. Заневська Л.Г. Інтернет ресурси велосипедного туризму // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання: зб. наук. пр. за ред. Єрмакова С.С. / – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2004. – № 12. – С. 7-15.

  6. Заневська Л.Г. Інформаційне та кадрове забезпечення оздоровчого туризму та активної рекреації / Спортивний вісник Придніпров’я // Науково-теоретичний журнал м. Дніпропетровськ: ДДІФК, 2005. – № 2. – С. 90-92.

  7. Заневська Л.Г. Огляд Інтернет ресурсів кінного туризму України / Спортивний вісник Придніпров’я // Науково-теоретичний журнал м. Дніпропетровськ: ДДІФК, 2005. – № 2. – С. 50-54.

  8. Заневська Л.Г. Спортивно-оздоровчий туризм у польському Інтернеті // Теорія і практика фізичного виховання. Науково-методичний журнал. – Донецьк, 2004. № 2. – С. 211-217.

  9. Жданова О., Заневська Л. Навчальна дисципліна “Інформаційні технології в туризмі” для вузів фізкультурного профілю / Проблеми активізації рекреаційно-оздоровчої діяльності населення: Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів: ЛДІФК, 2004. – C. 245-248.

  10. Заневская Л.Г. Информационные ресурсы оздоровительного водного туризма / Medycyna sportowa // V Midzynarodowa Konferencja Naukowa “Woda rodowiskiem zdrowia i rehabilitacji”/ Radom, 2004. – S. 217-221.

  11. Заневська Л. Дистанційне навчання фахівців з активного туризму у ЗВО фізкультурного профілю / Міжнародна науково-методична конференція “Фізичне виховання, спорт і культура у сучасному суспільстві” / Зб. наукових праць. – Луцьк, 2005. – С. 142-144.

  12. Заневська Л. Інформаційні аспекти підготовки фахівців з гірського туризму / Зб. наук. праць “Молода спортивна наука України”. – Львів, 2005. – Вип. 9. – Т.3. – С. 196-201.

  13. Заневська Л. Структура та зміст дисципліни “Інформаційні технології в туризмі” / Зб. наук. праць “Молода спортивна наука України”. – Львів, 2004. – Вип. 8. – Т. 4. – С. 149-153.

  14. Заневська Л.Г Інформаційні технології у підготовці фахівців фізичного виховання до туристської діяльності / Мат. 5-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми активізації рекреаційно-оздоровчої діяльності населення” // Спортивна наука України: Науковий вісник ЛДІФК. Електронне наукове видання. – Львів, 2006. – С. 184-186.

  15. Заневська Л.Г Структура та зміст навчального матеріалу з інформаційного забезпечення туристського походу / Збірник наук. праць “Фізична культура, спорт та здоров’я нації”. – Вінниця, 2006. – С. 334-338.

  16. Заневська Л.Г. Інформатизація ринку спортивно-оздоровчих послуг на туристичних фірмах Львова / ІХ Міжнародний конгрес науковий конгрес “Олімпійський спорт і спорт для всіх” / Тези доповідей. Р. VIII “Рекреація і спорт для всіх”. – Київ, 2005. – С. 568.

  17. Заневська Л.Г. Інформаційна модель туристського походу / Зб. наук. праць “Молода спортивна наука України”. – Львів, 2006. – Вип. 10. – Т. 3. – С. 166-171.

  18. Заневська Л.Г. Інформаційні технології в управлінні учбовим процесом у ЗВО фізкультурного профілю / Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи / За заг. ред. М. Лук’янченка, Ю. Шкребтія, Е. Боляха, А. Матвєєва. – Дрогобич: КОЛО, 2005. – С. 460-463.

  19. Заневська Л.Г. Підготовка фахівців зі спортивно-оздоровчого туризму у ЗВО Центрально-Східної Європи / Фізичне виховання і спорт у вищих навчальних закладах: інтеграція в Європейський освітній простір / Збірник статей під ред. Єрмакова С.С. / Міжнародна електронна наукова конференція, м. Харків, 26 квітня 2005 року. – Харків: ХГАДИ, 2005. – С. 150-152.

  20. Заневська Л.Г. Самооцінка готовності майбутніх фахівців спортивно-оздоровчого туризму та рекреації до використання інформаційних технологій / Концепція розвитку фізичного виховання і спорту: Збірник наукових праць. Вип. IV. – Рівне: Редакційно-видавничий центр Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, 2006. – С. 31-36.

  21. Заневський І.П., Заневська Л.Г. Інформаційне забезпечення розвитку водного туризму / Праці 2-го міжнародного конгресу “Інформатизація рекреаційної та туристичної діяльності: перспективи культурного та економічного розвитку”. – Трускавець, 2003. – С. 18-21.

  22. Zaniewski I., Zaniewska L. Active and healthy tourism in the Carpathian recreation region / Health strengthening: factors, mechanisms, and health strategies. – Radom, 2003. – pp. 398-401.