Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Хімічний опір матеріалів та захист від корозії


Винар Василь Андрійович. Закономірності корозійно-втомного руйнування поверхнево зміцнених алюмінієвих сплавів : Дис... канд. техн. наук: 05.17.14 / НАН України; Фізико- механічний ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2006. — 132 арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 108-120.



Анотація до роботи:

  1. Винар В. Втома, корозійна втома і електрохімічні характеристики сплаву Д16Т після поверхневого пластичного деформування // Фізико-хімічна механіка матеріалів. – 2004. – №5. – С. 116-117.

  2. Похмурський В., Хома М., Винар В.А. Вплив поверхневої обробки на корозійну тривкість та витривалість алюмінієвого сплаву Д16Т // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”: Збірник наукових праць. Тематичний випуск „ Хімія, хімічна технологія та екологія”. – Харків: НТУ „ХПІ”, 2005. - №15. - С. 131-134.

  3. Хома М.С., Винар В.А. Підвищення втомних та корозійно-втомних характеристик алюмінієвих сплавів Д16Т і АК9М2 обкочуванням роликами. // Вісник Хмельницького національного університету. „Технічні науки”. - 2005. №1, – С 31-35.

  4. Wplyw powierzchnowego odksztalcenia plastycznego stopu aluminium D16T na jego korozje zmeczniowa i charakterystyki elektrochemiczne / V. Рokhmurskii, A. Nakonieczny, L. Kwiatkowski, M. Khoma, V. Vynar, G. Monka / Oсhrona prezd korozja. – 2002. – № 11A. – S. 191-194.

  5. Механоелектрохімічні властивості сплаву Д16Т після різних видів поверхневої обробки / А.Наконечний, М.Хома, В. Винар, Л. Квятковський, Р.Мардаревич, О.Ковтун // Фіз.-хім. механіка матеріалів. Спец. вип. – 2004.– Т.2. – С. 698-702.

  6. Pokhmursky V.I., Khoma M.S., Vynar V.А. Influence of superficial processing on electrochemical properties and corrosion endurance of an aluminium alloy // Proceedings of EUROCORR 2005. “Environment Sensitive Fracture”. – Lisboa (Portugal), 2005. – CD ROM. 495 р.

  7. Винар В., Ковтун О. Вплив електролітичного нікелювання на електрохімічні та корозійно-механічні властивості алюмінієвого сплаву Д16Т // Матеріали Х Наук. конф. “Львівські хімічні читання – 2005”. – Львів, 2005. – С. Ф295. (тези)

  8. Peculiarities of corrosion fatigue damage of surface-hardened aluminium alloys / V. Рokhmurskii, A. Nakonieczny, M. Khoma, V. Vynar, L. Kwiatkowski // Inzynieria powierzchni. – 2005. – № 2A. – S. 117-121.

  9. Винар В. Вплив поверхневого пластичного деформування алюмінієвого сплаву АК9М2 на його втому та корозійну втому // Матеріали XVІІІ Наук.-техн. конф. молодих науковців і спеціалістів ФМІ НАН України (КМН – 2003). – Львів, 2003. – С. 32-34.

  10. Винар В., Ковтун. О., Чучман М. Зміна електрохімічних та мікроелектрохімічних характеристик алюмінієвого сплаву Д16Т після поверхневого пластичного деформування. Матеріали XІХ Наук.-техн. конф. молодих науковців і спеціалістів ФМІ НАН України (КМН – 2005). – Львів, 2005. – С. 27-30.

АНОТАЦІЯ. Винар В.А. Закономірності корозійно-втомного руйнування поверхнево зміцнених алюмінієвих сплавів . – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.14 – хімічний опір матеріалів та захист від корозії. – Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України, м. Львів, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню впливу на особливості корозії і корозійно-втомного руйнування алюмінієвих сплавів після різних методів поверхневої пластичної деформації та з нанесеними гальванічними покриттями

Показано ефективність використання розчину МЕХ (0,045% H2SO4 + 0,14% H2O2 + 0,00001% K2Cr2O7) для мікроелектрохімічних досліджень алюмінієвих сплавів. Досліджено вплив поверхневого пластичного деформування дробоструминною обробкою та обкочуванням роликами на корозійні, втомні та корозійно-втомні властивості алюмінієвих сплавів Д16Т і АК9М2, а також вплив на них шорсткості та електрохімічної гетерогенності поверхні, яка формується внаслідок її обробки. Проаналізовано механізм та характер руйнування сплавів в умовах втоми та корозійної втоми.

Досліджено вплив нікелевого та цинкового гальванічних покриттів (які наносяться з метою підготовки поверхні для паяння та зварювання) на корозійно-електрохімічні, втомні та корозійно-втомні властивості алюмінієвого сплаву Д16Т. Показано, що нанесені цинкове і нікелеве покриття підвищують корозійну тривкість сплаву, проте понижують границю втоми при нанесенні на шліфовану поверхню. Попередня пластична деформація поверхні усуває негативний вплив покриттів і підвищує втомну та корозійну міцність.

У дисертації досліджено вплив різних видів поверхневої обробки на корозійну стійкість, електрохімічні властивості та корозійну втому алюмінієвих сплавів.

  1. Показано можливість використання для мікроелектрохімічних досліджень, сплавів на основі алюмінію, розчину МЕХ (0,045 % H2SO4 + 0,14% H2O2 + 0,00001% K2Cr2O7), який при низькій електропровідності забезпечує розчинення матеріалу в електрохімічно-активному стані. Опрацьовано методику визначення локальних електрохімічних параметрів поверхні сплавів із застосуванням капілярних зондів діаметром біля 1 мкм.

  2. Встановлено, що поверхневе пластичне деформування приводить до підвищення швидкості корозії сплаву Д16Т, причиною чого є збільшення ефективності катодних процесів через зростання кількості та диспергування інтерметалідних фаз під час ППД. Дробоструминна обробка та обкочування роликами, при забезпеченні однакової величини напружень стиску, підвищують границю втоми дюралюмінію у повітрі однаково у 1,3 рази, а в 3%-му розчині NaCl ефективнішим є обкочування роликами, що пов’язано із нижчою електрохімічною гетерогенністю поверхні та більшою рівномірністю корозійних процесів.

  3. Виявлено, що втомні та корозійно-втомні тріщин в сплаві Д16Т зароджуються біля інтерметалідних включень, які руйнуються під час механічних навантажень з утворенням тріщин, перпендикулярних до дії нормальних напружень. Показано, що розповсюдження макротріщин під кутом близьким до 45, в сплаві Д16Т викликане розшаровуванням матеріалу в процесі деформування, яке посилюється у корозивному середовищі міжкристалітною корозією.

  4. Встановлено, що обкочування роликами і струминна обробка круглим дробом підвищують границю втоми литого сплаву АК9М2 на повітрі у ~1,5 рази, а в 3%-му розчині NaCl у 2,4 рази. Це пояснюється заліковуванням поверхневих дефектів, які є концентраторами напружень та дією у поверхневих шарах сплаву напружень стиску. Обробка поверхні корундом неправильної геометричної форми понижує витривалість сплаву як у повітрі, так і в корозивному середовищі внаслідок появи під час ППД у поверхневих шарах мікротріщин.

  5. Безпористе нікелеве гальванічне покриття підвищує корозійну тривкість ненавантаженого сплаву Д16Т у хлоридвмісному середовищі до 35 разів, але знижує границю втоми у повітрі і в 3%-му розчині NaCl у ~ 2,5 рази, через формування напружень розтягу. Нанесення покриття на попередньо зміцнену ППД поверхню практично не змінює витривалість сплаву Д16Т як у повітрі, так і в середовищі.

  6. Встановлено, що цинкове покриття, за рахунок протекторного захисту, суттєво знижує швидкість розчинення дюралюмінію в 3%-му розчині NaCl. Нанесення покриття на шліфовану поверхню незначно понижує значення границі втоми, але підвищує її на 25-30% у корозивному середовищі, із-за протекторній дії. Цинкування зразків сплаву, з попередньо зміцненою поверхнею, повністю нівелює негативний вплив середовища.

  7. Комбінований вид обробки алюмінієвих сплавів, який включає в себе поверхневе пластичне деформування і нанесення цинкового або нікелевого гальванічних покриттів є перспективним для формування паяних та зварених з’єднань цих сплавів для авіабудівної та інших галузей промисловості.