Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Кулішенко Валерія Сергіївна. Захист від неправомірного використання ділової репутації суб'єктів господарювання у конкуренції: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Кулішенко В.С. Захист від неправомірного використання ділової репутації суб’єктів господарювання у конкуренції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – Господарське право; господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2003.

У дисертації вперше у вітчизняній юридичній науці здійснений комплексний аналіз захисту від неправомірного використання ділової репутації суб’єктів господарювання у конкуренції з точки зору його правових засобів. Визначені основні ознаки неправомірного використання ділової репутації суб'єктів господарювання у конкуренції як виду недобросовісної конкуренції. Сформульоване наукове визначення поняття “неправомірне використання ділової репутації суб'єкта господарювання у конкуренції”. Надані характеристики і зазначена специфіка чотирьох видів неправомірного використання ділової репутації суб’єктів господарювання у конкуренції: неправомірного використання чужих позначень, рекламних матеріалів і упаковки; неправомірного використання товару іншого виробника; копіювання зовнішнього вигляду виробу; недобросовісної порівняльної реклами. Визначена підстава юридичної відповідальності за неправомірне використання ділової репутації суб'єктів господарювання у конкуренції; у тому числі такі елементи складу цього правопорушення як введення або імовірність введення в оману споживачів, а також змішування або можливість змішування з господарською діяльністю конкурента. Охарактеризовані різногалузеві види юридичної відповідальності за неправомірне використання ділової репутації суб’єктів господарювання у конкуренції. Зроблені конкретні висновки і пропозиції щодо удосконалення Закону України “Про захист від недобросовісної конкуренції”.

У висновках викладені основні результати дисертаційної роботи. Зокрема, зроблений висновок, що законодавство про захист від недобросовісної конкуренції вимагає значного удосконалення у сфері захисту від неправомірного використання ділової репутації суб'єктів господарювання у конкуренції.

Внаслідок аналізу захисту від неправомірного використання ділової репутації суб'єктів господарювання у конкуренції були зроблені наступні висновки, а також внесені пропозиції щодо удосконалення Закону України “Про захист від недобросовісної конкуренції” і практики його застосування.

Доцільним є встановлення безпосередньо у Законі “Про захист від недобросовісної конкуренції” пряму заборону недобросовісної конкуренції в наступній нормі: “Всяка підприємницька діяльність, що вводить в оману або іншим способом порушує правила, торгові та інші чесні звичаї у підприємницькій діяльності, і впливає на відносини між конкурентами або між ними і споживачами, заборонена”.

Для усунення невідповідності між формулюванням окремих складів правопорушень, що визнаються неправомірним використанням ділової репутації суб’єктів господарювання у конкуренції, і більш вузьким позначенням їхнього видового найменування у главі 2 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції” необхідне більш широке формулювання цього виду недобросовісної конкуренції – “неправомірне використання ділової репутації і результатів роботи суб'єкта господарювання”. Це потребує відповідних змін у назві глави 2 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції”.

Слід використовувати у ст.4 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції” невичерпний перелік позначень, дати узагальнене їхнє найменування, що відповідає чинному законодавству, – “результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації суб'єкта господарювання, індивідуалізації продукції, виконуваних робіт, послуг”.

Необхідно доповнити ст.4 Закону наступним положенням: використання дизайну або реклами конкурентів може бути визнано неправомірним лише у тому разі, якщо вони є оригінальними або творчими (винахідливими, образними) і тому розцінюються споживачами як елементи ідентифікації товарів суб'єкта господарювання.

Оскільки ділова репутація виробника (конкурента) може бути порушена не тільки неправомірним використанням його товару шляхом зміни або зняття позначень виробника, як це передбачено у ст.5 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції”, але й іншими способами, вважаємо, що це правопорушення слід позначити більш широко як “підміну товару”.

Правопорушення підміни товарів можуть бути підрозділені на:

заміну більш відомих товарів менш відомими товарами;

заміну товарів вищої якості товарами нижчої якості;

підміну суб'єктом господарювання своїм товаром товару іншого суб'єкта господарювання.

Слід установити у ст. 7 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції” пряму заборону недобросовісної порівняльної реклами, у котрій невірно подана природа, характеристики, якість або географічне походження товарів, послуг чи діяльності іншого суб’єкта господарювання - конкурента.

Необхідно закріпити у Законі норму, що забороняє поширення інформації, що вводить в оману, аналогічно законодавству про захист від недобросовісної конкуренції у країнах ЄС. Так, можна позначити, що інформацією, що вводить в оману, є поширення недостовірних відомостей, які вплинули або можуть вплинути на наміри особи щодо придбання або реалізації товарів, робіт, послуг суб'єкта, який ці відомості поширив.

Термін “суб'єкт господарювання”, що визначений у Законі “Про захист економічної конкуренції”, має застосовуватися у тому ж значенні й у Законі “Про захист від недобросовісної конкуренції”. Слід ч. 3 ст. 1 Закону “По захист від недобросовісної конкуренції” викласти у наступній редакції: “Терміни, які вживаються для цього Закону, визначені Законом України “Про захист економічної конкуренції”.

Оскільки склад правопорушення, передбачений ст. 164-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП), не збігається зі складом правопорушення, передбаченим у ст. 4 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції”, необхідно усунути вищевказану колізію у законодавстві України.

Необхідно збільшити передбачений ст. 28 Закону “Про захист від недобросовісної конкуренції” шестимісячний термін звернення із заявою про захист суб'єктів господарювання, права яких були порушені діями, визнаними недобросовісною конкуренцією, зокрема, неправомірним використанням ділової репутації суб’єкта господарювання у конкуренції, до трирічного терміну.

Публікації автора:

  1. Кулишенко В.С. Правовое регулирование сравнительной рекламы // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000. – № 9. – С.24-26.

  2. Кулишенко В. Неправомерное использование деловой репутации в конкуренции в виде незаконного использования товара другого производителя и копирования его внешнего вида // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 5. – С.31-34.

  3. Кулішенко В.С. Недобросовісна конкуренція: поняття та види // Актуальні проблеми держави та права. – Одеса: Одеська національна юридична академія. – 2000. – Вип.7. – С.54-58.

  4. Кулишенко В.С. Понятие неправомерного использования деловой репутации субъекта хозяйствования в конкуренции // Актуальні проблеми держави та права. – Одеса: Одеська національна юридична академія. – 2000. – Вип. 9. – С. 285-289.

  5. Кулішенко В.С.Незаконне використання суб'єктами підприємництва ділової репутації // Актуальні проблеми держави і права. – Одеса: Одеська національна юридична академія. – 2001. – Вип. 11. – С. 285-287.

  6. Кулішенко В.С.Неправомірне використання суб'єктами господарювання чужих позначень // Актуальні проблеми держави і права. Вип. 12. – Одеса: Одеська національна юридична академія. – 2002. – С. 367-370.

  7. Кулішенко В.С. Право на вільну конкуренцію і на захист від недобросовісної конкуренції // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2001. – Вип.1. – С. 110-115.

  8. Кулішенко В.С. Предпринимательское право. Раздел 1. Вопросы 74, 75, 77 // Предпринимательское право в вопросах и ответах: Учебное пособие / Под общ. ред. Н.А.Саниахметовой. – Харьков: "Одиссей". – 2000. – С.188-192, 195-196.

  9. Кулишенко В.С. Проблемы совершенствования защиты от неправомерного использования деловой репутации предпринимателей в конкуренции // Материалы всеукр. научно-практ. конф. “Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине”. – Донецк: Донецкий институт рынка и социальной политики. – 2000. – С. 31-33.

  10. Кулішенко В.С. Конституційне право на вільну конкуренцію і на захист від недобросовісної конкуренції // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Сучасний конституціоналізм та конституційна юстиція”. – Одеса: Юридична література. – 2001. – С. 280 – 282.

  11. Саниахметова Н., Кулишенко В. Проблемы правовой защиты субъектов торговой деятельности от недобросовестной конкуренции // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах”. – К.: КНТЕУ МОН України. – 2001. – С.162-165. (Особистий внесок здобувача полягає у формулюванні пропозицій щодо вдосконалення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції).