Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Ячменьова Валентина Мар’янівна. Забезпечення стійкості діяльності промислових підприємств . : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Ячменьова В.М. Забезпечення стійкості діяльності промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2008.

У дисертаційній роботі представлені методологічні основи забезпечення стійкості діяльності промислового підприємства.

Уточнено поняття діяльності підприємства та її стійкості. Встановлено вимоги до методологічних засад забезпечення стійкості діяльності промислових підприємств. Сформовано систему кількісних та якісних показників для оцінювання стійкості діяльності підприємства. Обґрунтовано доцільність використання положень Теорії нечітких множин в розробках щодо забезпечення стійкості діяльності машинобудівного підприємства, визначено напрями їх використання. Доведено доцільність вибору методу нечіткої логіки для обґрунтування управлінських рішень щодо забезпечення стійкості діяльності підприємства. Показано переваги методу нечіткої логіки в оцінюванні стійкості діяльності промислового підприємства. Розроблено модель оцінки стійкості діяльності машинобудівного підприємства та показано послідовність її застосування. Введені лінгвістична, числова інтерпретації і графічне зображення для інтерпретування результатів оцінки стійкості діяльності підприємства. Обґрунтовано вибір способів підвищення або підтримки рівня стійкості діяльності промислового підприємства. Доведено доцільність прогнозування діяльності підприємства за зворотною логікою. Показано послідовність визначення достатності резервів ресурсів підприємства. Уточнено поняття загрози зовнішнього середовища та запропоновано поняття її параметра.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження вирішено актуальну проблему забезпечення стійкості діяльності промислового підприємства. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого.

1. Діяльність підприємства розглядається як взаємоузгоджена постійна реалізація сукупності функцій управління в його функціональних підсистемах для досягнення мети створення підприємства, виконання його призначення, що забезпечує причинно-наслідковий зв'язок результатів реалізації функцій управління та використання ресурсів підприємства. Цей зв'язок описується за допомогою низки параметрів. Стійкість діяльності промислового підприємства розглядається як синтетична характеристика його діяльності, що відображає здатність підприємства зберігати в заданих межах параметри діяльності в умовах постійного впливу зовнішнього середовища, яке є невизначеним і таким, що постійно змінюється, шляхом такого упорядкування його технічних, економічних, екологічних, наукових та соціальних ресурсів, при якому підприємство як економічна система здатне знаходитися в стані рівноваги за часом і в просторі.

2. Установлені вимоги до методологічних засад забезпечення стійкості діяльності машинобудівних підприємств, що містять методи, способи, принципи забезпечення стійкості діяльності машинобудівних підприємств та інструментарій їх реалізації, а також вимоги до складу, якості, доступності, структури, джерел і способів надання інформації, яка має використовуватися при прийнятті відповідних управлінських рішень. Оцінку стійкості діяльності промислового підприємства пропонується проводити за її комплексними характеристиками – конкурентоспроможність, надійність, адаптивність та цілісність – з використанням таких способів, як моніторинг загроз зовнішнього середовища, прогнозування умов та параметрів діяльності підприємства, створення резервів ресурсів.

3. Використання результатів оцінки стійкості діяльності машинобудівних підприємств є багатоплановим: визначення існуючого рівня стійкості діяльності підприємства в цілому та за окремими складовими; визначення умов використання способів забезпечення стійкості діяльності підприємства; вибір дій, спрямованих на забезпечення стійкості діяльності підприємства – її підтримка або посилення – та доцільність її циклічного проведення. Результати оцінки є багатофункціональними як за зовнішнім, так і за внутрішнім призначенням і насправді визначають показники та характеристики діяльності підприємства за рівнями її ієрархії та гетерархічними складовими.

4. Сформована система кількісних та якісних показників для оцінювання стійкості діяльності підприємства відображає за індивідуальним складом, що унеможливлює подвійне використання показників, стан складових стійкості діяльності (конкурентоспроможність діяльності підприємства, її надійність, цілісність й адаптивність). Показники є порівнюваними за рівнями ієрархії та гетерархічними складовими оцінки.

5. У розробках щодо забезпечення стійкості діяльності промислового підприємства доведено доцільність використання положень Теорії нечітких множин. Це дає можливість запобігти зовнішньому втручанню у процес розрахунків показників оцінки, використати велику та різноманітну базу знань з кількісними та якісними оцінками стану діяльності підприємства; отримати інформацію в порівнянному вигляді, провести як загальну оцінку стійкості діяльності підприємства, так і декомпозовану за рівнями ієрархії та складовими гетерархії; не припускати суб'єктивізм щодо оцінювання стійкості діяльності підприємства. Визначені напрями використання положень теорії нечітких множин передбачають створення уніфікованого формалізованого підходу до подання нечітких даних; розробку процедур обробки та перетворення даних у процесі інтегрування показників оцінки за рівнями її ієрархії та складовими її гетерархії; розробку моделі нечітких процесів; вибір методів обробки інформації за рівнями ієрархії та складовими гетерархії оцінки й алгоритмів їх використання; ідентифікацію вихідної змінної, яка визначає приналежність інтегрального показника стійкості діяльності підприємства до певного інтервалу його значень.

6. Для обґрунтування управлінських рішень щодо забезпечення стійкості діяльності підприємства вибрано метод нечіткої логіки. Його використання має наскрізний характер завдяки застосуванню в оцінюванні стійкості діяльності, ідентифікації результатів оцінки, вибору дій, спрямованих на забезпечення стійкості діяльності підприємства – її підтримку або посилення – та інструментарію реалізації вибраних способів. Ця наскрізність сприяє цілісності та циклічності забезпечення стійкості діяльності підприємства. Переваги методу нечіткої логіки в оцінюванні стійкості діяльності промислового підприємства зводяться до такого: виключаються взаємовплив складових гетерархії оцінки стійкості діяльності та вплив помилковості вхідних показників у процесі їх інтегрування на значення інтегрального показника стійкості діяльності підприємства; формалізація повного незнання про стан діяльності підприємства є ефективною; необов'язковою є наявність інформації про всі впливи зовнішнього та внутрішнього середовища на стійкість діяльності підприємства; подання точних, невизначених, повних, нечітких вхідних показників здійснюється за єдиним підходом; виникає можливість наочного представлення результатів оцінки стійкості діяльності промислового підприємства та виявлення знання експертів.

7. Розроблена модель оцінки стійкості діяльності промислового підприємства базується на використанні методу нечіткої логіки, сформованої системи показників, процедур ідентифікації значень показників за рівнями їх ієрархії, завдяки чому можлива не тільки оцінка стійкості діяльності підприємства, але й визначення напрямів оперативного корегування та координації застосування способів забезпечення стійкості діяльності підприємства. Визначення математичного апарату дозволило сформувати єдину систему показників оцінки, представлення стійкості діяльності промислового підприємства (образ), визначити єдині ідентифікаційні класифікатори (семирівневий для стійкості діяльності, трирівневий для складових ієрархії та гетерархії оцінки), функцію приналежності (трапецієподібна).

8. Для інтерпретування результатів оцінки стійкості діяльності промислового підприємства введені лінгвістична, числова інтерпретації та графічне зображення за допомогою числової інтерпретації та коефіцієнта істинності, який відображає достовірність приналежності отриманого числового значення рівня стійкості діяльності саме до відповідного інтервалу, який установлено з використанням методу нечіткої логіки.

9. Результати проведеної апробації моделі оцінки стійкості діяльності на машинобудівних підприємствах дали можливість отримати чисельні значення рівня стійкості діяльності, ідентифікувати його за допомогою лінгвістичної, числової інтерпретації і графічного зображення, прийняти рішення щодо підвищення або посилення стійкості діяльності підприємства із розробкою відповідних заходів. Результатами оцінки стійкості діяльності підприємства можуть користуватися керівники та фахівці відповідно до обійманої посади. Результати оцінки стійкості діяльності підприємства мають не тільки внутрішню, але й зовнішню сферу застосування: побудова рейтингу машинобудівних підприємств у галузі або регіоні, який можна використовувати при формуванні регуляторної політики держави, у програмах соціально-економічного розвитку регіону й оцінці інвестиційної привабливості таких підприємств.

10. Для комплексного застосування розробленого інструментарію оцінки стійкості діяльності на промисловому підприємстві доцільно створити інформаційно-аналітичний підрозділ, діяльність якого передбачає збір, обробку, структурування та зберігання різноманітної інформації, її подання за різним призначенням, у тому числі й щодо показників, які описують характеристики стійкості діяльності підприємства, а також результати застосування способів її забезпечення.

11. Підвищувати або підтримувати рівень стійкості діяльності промисловому підприємства доцільно за такими способами, які враховують невизначеність та динамічність зміни зовнішнього середовища, є контрольованими підприємством і припускають для підготовки й обробки відповідної інформації використання методу нечіткої логіки. Як такі способи в роботі вибрані прогнозування діяльності підприємства, створення системи резервів ресурсів та моніторинг у режимі реального часу загроз діяльності підприємству.

12. Прогнозування діяльності підприємства має здійснюватися за зворотною логікою, згідно з якою спочатку визначається майбутній бажаний рівень стійкості діяльності підприємства із застосуванням fuzzy-технології, відповідні йому характеристики діяльності, що описуються показниками за рівнями їх ієрархії та складниками гетерархії, залежно від значення яких приймається рішення щодо масштабу, часу та послідовності використання резервів підприємства з урахуванням необхідності залучення та їх достатності. Достатність резервів ресурсів підприємства за структурою та масштабом для забезпечення майбутнього бажаного рівня стійкості діяльності підприємства, ефективність цільового використання резервів ресурсів, а також величину втрат і збитків при недостатності або відсутності резервів за видами ресурсів запропоновано визначати за допомогою контролера, що є складником системи Matlab. Зміна ринкової частки підприємства впливає на досягнення майбутнього бажаного рівня стійкості діяльності підприємства. Такий вплив установлено на основі визначення обсягів виробництва, які можуть примусово зменшитися під впливом чинників зовнішнього середовища.

13. Дослідження способів підтримки й забезпечення стійкості діяльності промислового підприємства дало змогу встановити природу загроз зовнішнього середовища та їх параметри в умовах його невизначеності. Загроза зовнішнього середовища розглядається як вплив з великою інтенсивністю певного чинника або їх сукупності, що може призвести до виникнення змін негативного характеру в діяльності підприємства, які можуть бути необерненними або на усунення яких будуть потрібні значні кошти, час і ресурси. Параметр загрози в невизначеному зовнішньому середовищі розуміється як імовірність здійснення та подальшого насичення загрози або їх сукупності. Це дозволило визначити критичні параметри загроз (мінімальний, максимальний та середній) та розробити сценарії подолання загроз, що є підставою для вибору способів підтримки або підвищення рівня стійкості діяльності промислових підприємств.

14. Практична реалізація запропонованого забезпечення стійкості діяльності підприємства довела необхідність визначення рівня обмежень стосовно машинобудівного підприємства. Ці обмеження є усувними та поведінковими, що свідчить про правильність вибору математичного апарату та інструментарію способів забезпечення стійкості діяльності машинобудівного підприємства, необхідність усунення тільки психологічних бар’єрів за рівнями управління, а також відсутність необхідності залучення додаткових ресурсів у значному обсязі (кадрових, фінансових, технічних) для досягнення забезпечення стійкості діяльності промислових підприємств.

15. Розроблені рекомендації для промислових підприємств дають можливість розглянути забезпечення стійкості діяльності в межах цілісного підходу як систему, у межах якої наведено елементи забезпечення стійкості діяльності та їх зв’язки; як функцію, що зумовлює отримання результату; як процес, котрий описує у явній формі послідовність дій, результатом чого є формування інформаційної бази для прийняття та реалізації управлінських рішень щодо підтримки або посилення стійкості діяльності підприємства.

Публікації автора:

Монографії

1. Ячменьова В. М. Ідентифікація стійкості діяльності промислових підприємств: [монографія] / Валентина Мар’янівна Ячменьова. –– Сімферополь: Доля, 2007. –– 384 с.

Статті в наукових фахових виданнях

2. Ячменева В. М. Формирование модели последствий брендинга / В. М. Ячменева, М. В. Высочина // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. трудов Донецького національного університету. Спец. вип. Т. 2. –– Донецьк: ДонНУ, 2003. –– С. 293––303.

Особистий внесок: сформовано дерево наслідків, побудовано модель наслідків брендингу щодо визначення конкурентоспроможності.

3. Ячменева В. М. Региональное управление: реалии и перспективы /
В. М. Ячменева // Экономика и управление. –– 2004. –– № 1. –– С. 46––49.

4. Ячменьова В. М. Оцінка наслідків для української економіки при вступі у СОТ / В. М. Ячменьова, О. В. Ляшевська // Экономика Крыма. –– 2004. –– № 12. –– С. 64––67.

Особистий внесок: визначено фактори, які суттєво впливають на стійкість діяльності промислових підприємств.

5. Ячменева В. М. Роль резервов в обеспечении экономической устойчивости предприятий: теоретический аспект / В. М. Ячменева, М. С. Федоркина // Экономика и управление. –– 2005. –– № 2––3. –– С. 64––67.

Особистий внесок: розкрито роль резервів щодо забезпечення економічної стійкості підприємства.

6. Ячменева В. М. Особенности оценки и учета затрат при создании системы коммуникационных связей / В. М. Ячменева, Е. Ф. Ячменев // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 13. Ч. 2. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005. –– С. 121––126.

Особистий внесок: визначено показники, які відображають можливості підприємства щодо формування захисту інформації, що є властивістю цілісності підприємства як системи.

7. Ячменьова В. М. Концептуальні підходи до формування системи комунікаційних зв’язків в організації / В. М. Ячменьова, Є. Ф. Ячменьов // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. –– 2005. –– № 5. Ч. 2. Т. 1. –– С. 32––34.

Особистий внесок: визначено комунікаційні зв’язки, що впливають на цілісність підприємства.

8. Ячменьова В. М. Принципові основи формування системи загроз економічної стійкості підприємства / В. М. Ячменьова, О.Й. Сулима // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 14. Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005. –– С. 43––49.

Особистий внесок: здійснено групування загроз за ознаками відповідно до ієрархії зовнішнього середовища.

9. Ячменева В. М. Концептуальные подходы к формированию экономического механизма обеспечения экологической безопасности региона /
В. М. Ячменева, Н. В. Зайцев // Экономика и управление. –– 2005. –– № 4––5. –– С. 104––106.

Особистий внесок: визначено інструментарій щодо прогнозування екологічних загроз підприємствам регіону.

10. Ячменева В. М. Концепция экономической устойчивости предприятий / В. М. Ячменева // Культура народов Причерноморья. –– 2006. –– № 74. Т. 3. ––
С. 94––97.

11. Ячменева В. М. Факторы экономической устойчивости в конкурентной среде / В. М. Ячменева, М. С. Федоркина // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 15. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 6––11.

Особистий внесок: визначено фактори стійкості й ознаки конкурентного середовища.

12. Ячменева В. М. Механизм управления рисками экологических угроз предприятий региона / В. М. Ячменева, Н. В. Зайцев// Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 6––10.

Особистий внесок: виявлено причинно-наслідкові зв’язки між управлінням ризиками й загрозами підприємству та їх вплив на його стійкість.

13. Ячменева В. М. Оцінка адаптивності економічної системи: переваги та недоліки / В. М. Ячменеві // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. Ч. 2. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 5––12.

14. Ячменева В. М. Мониторинг угроз, воздействующих на экономіческую устойчивость предприятий / В. М. Ячменева, А. И. Сулыма // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія: економічні науки. –– 2007. –– № 1 (21). –– С. 57––61.

Особистий внесок: досліджено особливості моніторингу загроз, послідовність та умови його проведення.

15. Ячменева В. М. Характеристика обеспечивающих факторов экономической устойчивости / В. М. Ячменева // Экономика и управление. –– 2006. –– № 6. –– С. 112––106.

16. Ячменева В. М. Обоснование управленческих решений, обеспечивающих экономическую устойчивость предприятий / В. М. Ячменева, Ю. Г. Лозыченко // Культура народов Причерноморья. –– 2006. –– №88. –– С. 139––143.

Особистий внесок: визначено способи підтримки стійкості діяльності підприємства.

17. Ячменьова В. М. Фактори та можливості підприємства, які забезпечують його економічну стійкість / В. М. Ячменьова // Вісник національного університету "Львівська політехніка". Зб. наук. праць. Серія: "Проблеми економіки та управління". Вип. 582.–– Львів: НУ "Львівська політехніка", 2007. –– С. 120––126.

18. Ячменьова В. М. Невідчутні резерви: характеристика, властивості та ознаки / В. М. Ячменьова // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. –– 2007. –– № 3. Т. 2. –– С. 163––166.

19. Ячменева В. М. Система показателей экономической устойчивости деятельности предприятия / В. М. Ячменева // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. –– 2007. –– № 4 (42). –– С. 43––49.

20. Ячменева В. М. Представление экономической устойчивости деятельности предприятия / В. М. Ячменева // Экономика и управление. –– 2007. –– № 4––5. –– С. 107––112.

21. Ячменева В. М. Подходы к разработке модели оценки экономической устойчивости деятельности предприятия / В. М. Ячменева // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. –– 2007. ––
№ 786. –– С. 147––152.

22. Ячменева В. М. Оценка конкурентоспособности деятельности предприятия как характеристики его экономической устойчивости / В. М. Ячменева // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 4 (24). ––
Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2007. –– С. 31––43.

23. Ячменева В. М. Сущность понятия надежность экономической системы / В. М. Ячменева // Экономика и управление. –– 2007. –– № 6. –– С. 116––123.

24. Ячменева В. М. Экономическая сущность понятия целостность как характеристика экономической системы / В. М. Ячменева // Культура народов Причерноморья. –– 2007. –– № 121. –– С. 137––142.

25. Ячменьова В. М. Вибір інструментарію оцінювання економічної стійкості діяльності підприємства в умовах невизначеності / В. М. Ячменьова // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 1 (25). –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2008. –– С. 22––30.

26. Ячменева В. М. Формирование системы показателей оценки адаптивности экономической системы / В. М. Ячменева // Экономика и управление. –– 2008. –– № 1. –– С. 60––67.

27. Ячменева В. М. Понятия адаптация и адаптивность предприятия: сходства и различия / В. М. Ячменева // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія: економічні науки. –– 2008. –– № 1 (24). –– С. 59––63.

28. Ячменьова В. М. Вплив особливостей діяльності машинобудівних підприємств на оцінювання економічної стійкості / В. М. Ячменьова // Экономика и управление. –– 2008. –– № 2––3. –– С.60––72.

29. Ячменева В. М. Требования к интегральной характеристике и процедуре оценки экономической устойчивости деятельности предприятия / В. М. Ячменева // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 19. Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2008. –– С. 182––186.

Друковані матеріали наукових конференцій

30. Ячменева В. М. Оценка экономического потенциала региона при формировании стратегии его развития / В. М. Ячменева // Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины: материалы Всеукр. межвуз. научн.-практ. конф., 25 дек. 2003 г. –– Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2004. –– С. 9.

31. Ячменева В. М. Характеристика угроз и источников их возникновения / В. М. Ячменева, А. И. Сулыма // Проблемы научного роста молодых ученых: материалы Всекрым. научн.-практ. конф., 14 окт. 2005 г. –– Сімферополь: НАПКС, 2005. –– С. 257––260.

Особистий внесок: проаналізовано джерела виникнення загроз та їх потужність.

32. Ячменева В. М. Концептуальные подходы исследования экономической устойчивости предприятий / В. М. Ячменева // Проблемы экономической устойчивости предприятий санаторно-курортного комплекса: материалы VI Всеукр. научн.-практ. конф., 2––3 дек. 2005 г. –– Симферополь: НАПКС, 2006. –– С. 69.

33. Ячменева В. М. Группировка событий, условий и факторов, определяющих экологические угрозы / В. М. Ячменева, Н. В. Зайцев // Материалы научн.-практ. конф. преподавателей, аспирантов и студентов по итогам деятельности ВУЗа в 2005––2006 учебном году, 25––27 апр. 2006 г. –– Симферополь: НАПКС, 2006. –– С. 194––197.

Особистий внесок: визначено ієрархічну залежність загроз від подій, умов та чинників.

34. Ячменьова В. М. Резерви та резервування як фактори економічної стійкості організації / В. М. Ячменьова // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні: матеріали II Всеукр. наук.-практ. конф., 17-19 трав. 2006 р. –– Київ: КНТЕУ, 2006. –– С 332––345.

35. Ячменьова В. М. Стійкість та рівновага функціонування підприємств у конкурентному середовищі / В.М. Ячменьова // Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: матеріали III Міжнар. наук.-практ. конф., 10––12 трав. 2006 р. –– Полтава: ПУСКУ, 2006. –– С. 113.

36. Ячменева В. М. Совокупность факторов внешней среды и сила их воздействия на деятельность предприятия / В.М. Ячменева // Проблемы экономической устойчивости предприятий санаторно-курортного комплекса: материалы VII Всеукр. научн.-практ. конф., 1––2 дек. 2006 г. –– Симферополь: НАПКС, 2006. –– С. 133––134.

37. Ячменева В. М. Исследование внешних факторов экономической устойчивости предприятия / В. М. Ячменева // Теория и практика экономики предпринимательства: материалы IV Междунар. научн.-практ. конф., 10––12 мая 2007 г.
–– Симферополь: ТНУ, 2007. –– С. 25.

38. Ячменьова В. М. Інформаційне забезпечення економічної стійкості підприємств / В. М. Ячменьова // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні: матеріали III Всеукр. наук.-практ. конф., 15––17 трав. 2007 р. ––
Київ: КНТЕУ, 2007. –– С 286––288.

39. Ячменева В. М. Администрирование и процесс принятия управленческого решения / В. М. Ячменева // Сучасні технології управління підприємством та можливості використання інформаційних систем: стан, проблеми, перспективи: матеріали Другої Міжнар. наук.-практ. конф. для викладачів, аспірантів та молодих вчених, 30––31 берез. 2007 р. –– Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, –– 2007. –– С. 137––138.

40. Ячменева В. М. Требования к интегральной характеристике и ее системе показателей / В. М. Ячменева // Проблемы экономической устойчивости предприятий Украины: материалы VIII Всеукр. науч.-практ. конф., 30 нояб. ––
1 дек. 2007 г. –– Симферополь: НАПКС, 2008. –– С. 3––6.

41. Ячменьова В. М. Способи підтримки економічної стійкості діяльності промислових підприємств / В. М. Ячменьова // Сучасні технології управління підприємством та можливості використання інформаційних систем: стан, проблеми, перспективи: матеріали Третьої Міжнар. наук.-практ. конф. для викладачів, аспірантів та молодих вчених, 28––29 берез. 2008 р. –– Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2008. –– С. 150––152.

42. Ячменьова В. М. Дослідження факторів зовнішнього середовища, що впливають на економічну стійкість діяльності підприємства / В. М. Ячменьова // Материалы итог. науч.-практ. конф. профессорско-преподавательского состава, аспирантов и студентов факультета экономики и менеджмента по итогам деятельности ВУЗа в 2007-2008 учебном году, 24––25 апр. 2008 г. –– Симферополь: НАПКС, 2008. –– С. 79––80.