Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


653. Саєнко Тетяна Євгеніївна. Видовий склад та популяційний рівень мікрофлори товстої кишки і стан системного імунітету у хворих на гепатит А: дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Саєнко Т.Є. Видовий склад та популяційний рівень мікрофлори товстої кишки і стан системного імунітету у хворих на гепатит А. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню якісних та кількісних показників мікрофлори порожнини товстої кишки (ПТК), параметрів системного імунітету та визначенню ефективності використання біфіформу і біоспорину в комплексному лікуванні хворих на гепатит А (ГА).

В обстежених хворих установлено дисбактеріоз та дисбіоз товстої кишки (ДБТК) І-ІV ступеня, а також зміни показників клітинної, гуморальної ланок системи імунітету й фагоцитарної функції нейтрофілів, вираженість яких відповідала тяжкості перебігу ГА. Доведено при ГА існування кореляційної залежності між ступенем порушень мікробіоценозу ПТК та змінами імунологічних параметрів.

Включення біфіформу та біоспорину до комплексної терапії хворих на ГА позитивно впливає на динаміку клініко-біохімічних, мікробіологічних та імунологічних показників. Біоспорин, на відміну від біфіформу, призводить до елімінації C. albicans із вмісту товстої кишки. Обґрунтовано диференційований підхід до призначення цих пробіотиків при ГА.

У дисертаційній роботі поглиблено уявлення про видовий склад і популяційний рівень мікрофлори товстої кишки, стан системного імунітету та їх взаємозв’язок при ГА, що патогенетично обґрунтовує доцільність включення пробіотиків (біфіформу та біоспорину) в склад комплексної терапії хворих на це інфекційне захворювання.

  1. Клінічна картина жовтяничної форми ГА у хворих, що знаходились під спостереженням, була типовою. У переважної більшості обстежених пацієнтів хвороба мала легкий (34,35%) та середньотяжкий перебіг (64,12%). З появою жовтяниці в клінічній картині ГА основними були такі суб’єктивні розлади, як загальна слабкість (71,76%), порушення апетиту (74,81%), нудота (50,38%), відчуття дискомфорту та біль у животі (79,39%). Пальпаторно болючість різної інтенсивності в епігастральній ділянці, правому та лівому підребер’ях, за ходом кишок виявлялась у 73,28% хворих, збільшення розмірів печінки – у 96,18%, селезінки – у 27,48%.

  2. У всіх обстежених хворих на ГА виявлено якісний та кількісний дисбаланс мікрофлори товстої кишки з розвитком дисбактеріозу або дисбіозу І-ІV ступеня. Дисбактеріоз товстої кишки у хворих на ГА спостерігається частіше, ніж дисбіоз. Дисбактеріоз встановлено у 73,28% пацієнтів (у тому числі ешерихіозної етіології – у 42,71%), тоді як дисбіоз – у 26,72% хворих.

  3. Вираженість змін мікрофлори товстої кишки в обстежених хворих відповідає тяжкості ГА: дисбактеріоз та дисбіоз товстої кишки І-ІІ ступеня встановлено в 77,78% хворих з легким перебігом ГА, ІІІ-ІV ступеня – у 89,29% пацієнтів з середньотяжким перебігом хвороби.

  4. У хворих на ГА встановлено зміни співвідношень лімфоцитів периферичної крові фенотипів CD3+, CD4+, CD8+, CD22+, сироваткових імуноглобулінів класів M, G, A, рівня ЦІК, а також фагоцитарної функції нейтрофілів (фагоцитарної активності, фагоцитарного числа, спонтанного та стимульованого НСТ-тесту). При легкому перебігу ГА імунна реакція хворих характеризується незначною супресією Т-ланцюга імунної системи, а саме хелперного потенціалу, та частковим пригніченням функціонування системи фагоцитів, тоді як гуморальна відповідь діє активно. При середньотяжкому варіанті хвороби зафіксовано пригнічення не тільки Т-ланцюга імунітету, але й популяції В-лімфоцитів та усіх показників фагоцитозу, однак при цьому функціональний потенціал В-клітин залишається збереженим, не дивлячись на деяке сповільнення вироблення антитіл.

  5. У хворих на ГА легкого та середньотяжкого перебігу вираженість змін параметрів системного імунітету корелює із ступенем дисбактеріозу та дисбіозу товстої кишки.

  6. Включення біфіформу (Данія) в комплекс стандартної базисної терапії хворих на ГА дозволяє прискорити нормалізацію суб’єктивних та об’єктивних клініко-біохімічних параметрів. Пробіотик біфіформ є ефективним засобом корекції порушень видового складу і популяційного рівня мікрофлори порожнини товстої кишки та системи імунітету, однак він не призводить до елімінації дріжджоподібних грибів роду Candida з вмісту товстої кишки.

  7. Бактерійний препарат біоспорин (Україна) за ефективністю впливу на клініко-біохімічні, мікробіологічні та імунологічні показники обстежених пацієнтів не поступається біфіформу, Разом з тим, його антагоністична дія поширюється і на кандиди, отже, біоспорин є ефективним не тільки при явищах дисбактеріозу, але й дисбіозу.

Публікації автора:

  1. Саєнко Т.Є. Видовий склад та популяційний рівень мікрофлори кишечнику у хворих на гепатит А // Матеріали ювілейної підсумкової наукової конференції студентів і молодих вчених, присвячені 100-річчю Одеського державного медичного університету. – Одеса, 2000. – С. 120.

  2. Саєнко Т.Є. Вплив вірусного гепатиту А на мікроекологію кишечнику // Актуальні проблеми клінічної, експериментальної та профілактичної медицини: Матеріали науково-практичної конференції студентів та молодих вчених, присвячені 70-річчю Донецького державного медичного університету ім. М. Горького. – Донецьк, 2000. – С. 164-165.

  3. Саєнко Т.Є., Сокол А.М., Сидорчук І.Й. Мікроекологія кишечнику у хворих на вірусний гепатит А і коригування її препаратом біфіформ // Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 53-54.

  4. Саєнко Т.Є. Мікроекологія порожнини товстої кишки у хворих на вірусний гепатит А в залежності від клінічного перебігу // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 2. – С. 126-131.

  5. Саєнко Т.Є., Сокол А.М., Печенюк Г.І. Вірусний гепатит А в поєднанні з кандидозним дисбіозом // Розвиток санітарної мікробіології в Україні: Тези доповідей наукової конференції, присвяченої 100-річчю з дня народження професора Калини Г.П. – Чернівці, 2002. – С. 90-92.

  6. Саєнко Т.Є., Сидорчук І.Й., Сокол А.М. Видовий склад та популяційний рівень мікрофлори порожнини товстої кишки у хворих на вірусний гепати А // Інфекційні хвороби. – 2002. – № 2. – С. 60-63. (Опрацювала літературу, провела клінічне та мікробіологічне обстеження хворих, аналіз результатів, сформулювала висновки, оформила статтю).

  7. Саєнко Т.Є. Кореляція мікробіоценозу порожнини товстої кишки та стану гуморального імунітету у хворих на вірусний гепатит А // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами: Матеріали VI з'їзду інфекціоністів України. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 197-199.

  8. Саєнко Т.Є., Сидорчук І.Й., Сокол А.М. Спосіб відновлення мікрофлори кишечнику у хворих на вірусні гепатити // Винахідництво та раціоналізаторство в Буковинській державній медичній академії 2000-2002. – Чернівці, 2002. – С. 76. (Запропонувала спосіб, провела патентний пошук, клінічні дослідження та розрахунки, оформила патентну документацію).

  9. Саєнко Т.Є., Сидорчук І.Й., Сокол А.М. Спосіб прогнозування перебігу вірусного гепатиту А // Винахідництво та раціоналізаторство в Буковинській державній медичній академії 2000-2002. – Чернівці, 2002. – С. 77. (Запропонувала спосіб, провела патентний пошук, клінічні дослідження та розрахунки, оформила патентну документацію).

  10. Саєнко Т.Є. Особливості імунної відповіді у хворих на вірусний гепатит А з дисбактеріозом товстої кишки // Современная терапия больных с инфекционной и паразитарной патологией на догоспитальном и госпитальном этапах, методы профилактики: Материали науково-практичної конференції. – Харків, 2002. – С. 54.

  11. Саєнко Т.Є., Сокол А.М., Печенюк Г.І. Функціональна активність нейтрофілів периферичної крові у хворих на вірусний гепатит А // Матеріали ІХ Конгресу Світової Федерації Українських Лікарських Товариств. – Луганськ, 2002. – С. 392.

  12. Саєнко Т.Є. Ефективність біоспорину при вірусному гепатиті А // Матеріали VII Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2003. – С. 126.

  13. Саєнко Т.Є. Особливості показників популяційного рівня мікрофлори порожнини товстої кишки та гуморального імунітету у хворих на вірусний гепатит А // Інфекційні хвороби. – 2003. – № 3. – С. 43-46.