Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Ткаченко Руслан Опанасович. Вибір раціональної аналгезії пологів : Дис... д-ра наук: 14.01.30 - 2009.



Анотація до роботи:

Ткаченко Р. О. Вибір раціональної аналгезії пологів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена вивченню впливу різних методів знеболювання пологів на показники гемодинаміки, діяльності нервової та ендокринної систем, киснево-метаболічного статусу і механізми їх регуляції та інтегральні характеристики клінічного стану у 491 роділі і новонародженого та 113 дітей віком до 1 року. Виявлені основні предиктори формування больового синдрому під час пологів. Проведено порівняльну оцінку 15 різних методів аналгезії пологів і на основі багатофакторного клініко-статистичного аналізу доведено, що оптимальним з усіх методів порівняння є фракційна епідуральна аналгезія з використанням 0,75 % розчину лідокаїну у поєднанні з фентанілом і клонідином. Проведення епідуральної аналгезії з “базовим” анестетиком лідокаїном, забезпечує найбільшу (31,7 %) частоту фізіологічних пологів.

За даними мультицентрового обсерваційного ретроспективного аналізу медичної документації 100 558 породіль у 6 пологових будинках м. Києва показано, що застосування епідуральної аналгезії пологів сприяє зменшенню частоти виконання кесарева розтину в 1,71 разу.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми – анестезіологічного забезпечення пологів у роділь за неускладненого перебігу вагітності, що передбачає розкриття ролі асоційованих з пологовим стресом розладів гемодинаміки, вегетативної нервової та ендокринної системи, киснево-метаболічного статусу та можливості їх усунення і попередження шляхом покращання антиноцицептивного захисту з використанням фармакологічних засобів і методів регіонарної аналгезії, що дозволило зменшити ризик виникнення ускладнень і оперативного розродження та покращити якість надання медичної допомоги під час пологів.

  1. За даними клініко-статистичного аналізу, потреба у застосуванні адекватного знеболювання пологів виникає у 60,7 % жінок незалежно від кількості пологів. Прогнозувати появу інтенсивного болю під час пологів можливо у вагітних за низького індексу стресостійкості, юних, незаміжніх, за наявності психастенії, альгоменореї та порушення менструального циклу, нейро-циркуляторної дистонії, крупного плоду, особливо чоловічої статі.

  2. Больові відчуття під час пологів супроводжуються активацією симпатичної нервової системи, викиданням стрес-гормонів, гіпервентиляцією та закономірним підвищенням сАТ – на 10,1 %, ЧСС – на 7,7 %, УОС – на 29,0 %, ХОС – на 38,4 %, СІ – на 45,3 %, збільшенням ОШВК, ЛШК та ПСМ відповідно на 12,0 %; 17,3 % та 23,1 %, збільшенням ВЕК у 2,28 разу. Функціонування серцево-судинної системи під час пологів відбувається енерговитратним шляхом, що спричиняє збільшення DО2 в 1,42 разу та VO2 в 1,44 разу за сталих показників ЕО2.

  3. Сугестивна аналгезія і системна аналгезія фентанілом під час пологів відповідно у 90,4 % і 86,0 % пацієнток не забезпечують адекватний антиноцицептивний захист, що супроводжується подальшим збільшенням навантаження на серцево-судинну систему роділлі та не задовольняють високі метаболічні потреби організму, що спричинює прогресування метаболічного ацидозу. Проведення системної аналгезії фентанілом супроводжується найбільш вираженим метаболічним ацидозом у новонароджених, більш низькими оцінками за шкалами Apgar та BNBAS.

  4. З усіх методів знеболювання пологів найбільший стресопротективний вплив справляє епідуральна аналгезія, яка може вважатися “золотим стандартом” знеболювання пологів. Застосування епідуральної аналгезії пологів забезпечує зменшення частоти оперативного розродження шляхом операції кесарева розтину в 1,71 разу.

  5. Найбільш безпечним з усіх методів порівняння знеболювання пологів з точки зору якості аналгезії, гемодинамічного впливу, частоти виникнення ускладнень, впливу на перебіг пологів, частоти виконання оперативних втручань є фракційна епідуральна аналгезія з використанням 0,75 % розчину лідокаїну у поєднанні з фентанілом і клонідином. Проведення епідуральної аналгезії з “базовим” анестетиком лідокаїном, супроводжується найбільшою (31,7 %) частотою фізіологічних пологів, з усіх інших методів знеболення пологів та зменшує прояви метаболічного ацидозу у новонароджених.

  6. Застосування субдуральної аналгезії під час пологів характеризується короткою тривалістю і супроводжується незбалансованістю показників гемодинаміки, особливо у періоді потуг, високою (45,6 %) частотою розривів шийки матки та надмірної брадикардії у плода (7,0 %), підвищенням у 2,7 разу частоти призначення утеротонічних засобів.

  7. Проведення епідуральної аналгезії з використанням бупівакаїну забезпечує якісне знеболювання, проте, супроводжується прогресуванням метаболічного ацидозу у роділлі, збільшенням тривалості І та ІІ періодів пологів, високою (8,3 %) частотою виникнення надмірної брадикардії у плода, збільшенням в 1,99 разу частоти виконання епізіотомії і частоти виникнення кефалогематом у новонароджених до 10,2 %, збільшенням кількості новонароджених, яким потрібне проведення реанімаційних заходів.

8. Використання фентанілу та клонідину як ад’ювантів для епідуральної аналгезії сприяє поліпшенню якості знеболювання і супроводжується зменшенням частоти побічних реакцій та ускладнень. Проведення контрольованої пацієнткою епідуральної аналгезії забезпечує найбільш якісне знеболювання та стабільність показників гемодинаміки з усіх методів аналгезії пологів, проте потребує більш частого (до 38,4 %) призначення утеротонічних засобів і має тенденцію до збільшення частоти оперативного розродження (до 23,1 %).

  1. Перебіг пологів супроводжується виникненням стресової реакції, що проявляється накопиченням у кров’яному руслі біологічно-активних речовин, які різняться за своїми властивостями та характеристиками. Під час пологів відбувається переважне накопичення на альбуміновій фракції біологічно-активних речовин з розміром часток 10–200 нм. Проведення епідуральної аналгезії під час пологів нівелює прояви стресових реакцій, що проявляється зменшенням цитолітичної та аутоімунної активності біологічно-активних речовин у плазмі крові.

  2. Застосування епідуральної аналгезії під час пологів супроводжується більш раннім (в 1,5 разу) припиненням терміну грудного годування і виходом на роботу, ніж у групах з іншими методами знеболення пологів, що потребує подальшого детального вивчення. При використанні фентанілу як ад’юванту для епідуральної аналгезії зменшується частота успішного грудного годування у першу післяпологову добу.

  3. Застосування різних методів знеболювання під час пологів не впливає на подальший психофізичний розвиток дітей впродовж першого року життя.

Публікації автора:

  1. Ткаченко Р. А. Сочетанная спинально-эпидуральная аналгезия как метод выбора обезболивания родовой деятельности / Р. А. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2002. – № 2(д). – С. 126–128.

  2. Ткаченко Р. А. Лечение постпункционных головных болей после регионарных методов обезболивания / Р. А. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2003. – № 2(д). – С. 219–221.

  3. Ткаченко Р. О. Новий спосіб лікування післяпункційного головного болю / Р. О. Ткаченко // Укр. мед. вісті. – 2003. – Т. 5, № 1 (63). – С. 199.

  4. Ткаченко Р. О. Вплив лідокаїну та бупівакаїну на стан матері та плода під час знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко // Клін. фармація. – 2003. – Т. 7, № 3. – С. 128–129.

  5. Ткаченко Р. А. Анестезиологическое обеспечение в родах / Р. А. Ткаченко // Doctor. – 2003. – № 6. – С. 58–63.

  6. Ткаченко Р. А. Сравнительная оценка различных методов внутривенной преинфузии перед выполнением эпидуральной аналгезии в родах / Р. А. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2004. – № 2(д). – С. 132–135.

  7. Ткаченко Р. А. Новый метод лечения цефалгии после регионарных методов обезболивания / Р. А. Ткаченко // “Критические состояния в акушерстве и неонатологии” : материалы III Всерос. междисциплин. науч.-практ. конф. – Петрозаводск : ИнтелТек, 2005. – С. 285–287.

  8. Ткаченко Р. А. Первый опыт применения парекоксиба натрия (Династата) для обезболивания родов / Р. А. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2006. – № 1(д). – С. 230–232.

  9. Ткаченко Р. А. Влияние регионарной аналгезии в родах на частоту оперативного родоразрешения / Р. А. Ткаченко // Зб. наук. праць співробітн. НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2006. – Вип. 15, кн. 3. – С. 210–213.

  10. Ткаченко Р. О. Вплив регіонарної аналгезії на перебіг пологів. Відповіді на гострі питання / Р. О. Ткаченко // Репродуктивне здоров’я жінки. – 2007. –
    № 1 (30). – С. 52–56.

  11. Ткаченко Р. О. Використання стадолу та фентанілу у якості ад’ювантів для комбінованого епідурального знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – № 3 (421). – C. 65–69.

  12. Ткаченко Р. О. Нові можливості визначення ударного об’єму серця під час пологів / Р. О. Ткаченко // Наук. вісн. Нац. мед. ун-ту ім. О. О. Богомольця. –
    2007. – № 1 (11). – С. 118–120.

  13. Ткаченко Р. О. Епідуральна аналгезія під час пологів – за чи проти? Дані мультицентрового дослідження у м. Києві / Р. О. Ткаченко // Тр. Крым. гос. мед. ун-ту им. С. И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. – Сімферополь, 2007. – Т. 143, ч. III. – С. 219–222.

  14. Ткаченко Р. О. Стан гормонального гомеостазу у роділь в залежності від методу знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко // Наук. вісн. Нац. мед. ун-ту
    ім. О. О. Богомольця. – 2007. – № 4 (15). – С. 181–187.

  15. Ткаченко Р. О. Вибір методу знеболювання пологів у роділь з прееклампсією / Р. О. Ткаченко // Зб. наук. праць співробітн. НМАПО
    ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Вип. 16, кн. 5.– С. 136–143.

  16. Ткаченко Р. О. Епідуральна аналгезія під час пологів. Коли починати? / Р. О. Ткаченко // Репродуктивне здоров’я жінки. – 2007. – № 3 (32). – С. 29–31.

  17. Ткаченко Р. О. Клофелін як ад’ювант для комбінованого епідурального знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2007. – № 2. – С. 31–39.

  18. Ткаченко Р. А. Влияние регионарной аналгезии в родах на частоту оперативного родоразрешения. Данные мультицентрового исследования в г. Києве / Р. А. Ткаченко // Регионарная анестезия и лечение острой боли. – 2007. – Т. 1, № 2. – С. 99–101.

  19. Ткаченко Р. О. Предиктори формування пологового болю і їх значення у клінічній практиці / Р. О. Ткаченко // Репродуктивне здоров’я жінки. – 2007. –
    № 4 (33). – С. 109–112.

  20. Ткаченко Р. О. Епідуральна аналгезія пологів лідокаїном та його комбінаціями з ад’ювантами / Р. О. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2007. – № 4. – С. 2–10.

  21. Ткаченко Р. О. Вплив різних методів знеболювання пологів на грудне годування / Р. О. Ткаченко // Тр. Крым. гос. мед. ун-ту им. С. И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. – Сімферополь, 2008. – Т. 144, ч. III. –
    С. 247–251.

  22. Ткаченко Р. О. Фракційна чи постійна епідуральна аналгезія під час пологів. Що краще? / Р. О. Ткаченко // Біль, знеболювання і інтенсив. терапія. – 2008. – № 2. – С. 24–30.

  23. Ткаченко Р. О. Субдуральна аналгезія у роділь з фізіологічним перебігом вагітності та пологів / Р. О. Ткаченко // Укр. журн. екстремал. медицини
    ім. Г. О. Можаєва. – 2008. – Т. 9, № 2. – С. 36–42.

  24. Ткаченко Р. О. Перинатальні аспекти епідурального знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко // Репродуктивне здоров’я жінки. – 2008. – № 3 (37). – С. 114–118.

  25. Ткаченко Р. А. Особенности функциональных возможностей факторов естественной резистентности у рожениц в условиях эпидуральной аналгезии / Р. А. Ткаченко, О. И. Осадчая // Одес. мед. журн. – 2007. – № 4. – С. 69–72. (Особистий внесок: набір клінічного матеріалу, статистична обробка та аналіз даних, узагальнення матеріалу, написання статті).

  26. Ткаченко Р. А. Критерии адаптационных реакций у рожениц и новорожденных в условиях аналгезии разных видов / Р. А. Ткаченко, О. И. Осадчая // Наук. вісн. Нац. мед. ун-ту ім. О. О. Богомольця. – 2007. –
    № 2 (12). – 2007. – С. 81–85. (Особистий внесок: набір клінічного матеріалу, статистична обробка та аналіз даних, узагальнення матеріалу, написання статті).

  27. Чепкий Л. П. Обезболивание родов / Л. П. Чепкий, Р. А. Ткаченко // Неотложные состояния в акушерстве и гинекологии / под ред. Г. К. Степанковской, Б. М. Венцковского – К. : Здоров`я, – 2000. – С. 267–279. (Особистий внесок: аналіз джерел літератури, написання огляду літератури, узагальнення матеріалу, оформлення та підготовка до друку).

  28. Чепкий Л. П. Анестезіологія та інтенсивна терапія : підруч. [для студ. вищ. мед. навч. закл.] / Л. П. Чепкий, Л. В. Новицька-Усенко, Р. О. Ткаченко. – К. : Вища шк., 2003. – 399 с. (Особистий внесок: аналіз джерел літератури, написання огляду літератури, узагальнення матеріалу, оформлення та підготовка до друку).

  29. Чепкий Л. П. Анестезіологія, реаніматологія та інтенсивна терапія : підруч. [для студ. вищ. мед. навч. закл.] / Л. П. Чепкий, Р. О. Ткаченко. – К. : Вища шк., 2004. – 318 с. (Особистий внесок: аналіз джерел літератури, написання огляду літератури, узагальнення матеріалу, оформлення та підготовка до друку).

  30. Пат. 62751 А Україна, МПК А61К35/08. Спосіб лікування цефалгії після епідуральної або субдуральної анестезії / Р. О. Ткаченко, Д. Р. Шадлун, Ю. М. Маляренко, Ю. Ф. Денисенко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № 2003054414 ; заявл. 16.05.03 ; опубл. 15.12.03, Бюл. № 12. (Особистий внесок: розроблений, вивчений та впроваджений у клінічну практику спосіб лікування цефалгії після епідуральної або субдуральної анестезії).

  31. Пат. 69185 А Україна, МПК А61К31/715. Спосіб профілактики гіпотензії під час проведення епідуральної анестезії для знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № 20031211460 ; заявл. 12.12.03 ; опубл. 16.08.04, Бюл. № 8.

  32. Пат. 70629 А Україна, МПК А61К31/245, А61Р23/02. Спосіб знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № 20031211834 ; заявл. 18.12.03 ; опубл. 15.10.04, Бюл. № 10.

  33. Пат. 18098 U Україна, МПК А61К31/245, А61К31/60. Спосіб комбінованого знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № u200605695 ; заявл. 24.05.06 ; опубл. 16.10.06, Бюл. № 10.

  34. Пат. 22651 Україна, МПК А61К31/485, А61Р23/00. Спосіб субдуральної аналгезії для знеболювання пологів / Р. О. Ткаченко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № u200612939 ; заявл. 08.12.06 ; опубл. 25.04.07, Бюл. № 5.

  35. Пат. 22744 Україна, МПК А61В 5/029. Спосіб неінвазивного визначення ударного об’єму серця під час пологів / Р. О. Ткаченко ; заявник та патентовласник Нац. мед. ун-т. – № u200613489 ; заявл. 19.12.06 ; опубл. 25.04.07, Бюл. № 5.