Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Борисов Сергій Олександрович. Вибір лікувальної тактики при обструктивних нефропатіях у урологічних хворих : дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2007. — 165арк. — Бібліогр.: арк. 147-165.



Анотація до роботи:

Борисов С.О. „Вибір лікувальної тактики при обструктивних нефропатіях у урологічних хворих” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. ДУ „Інститут урології АМН України”, Київ 2008.

Дисертацію присвячено вивченню значення порушень метаболічних процесів в організмі хворих в клінічному перебігу обструктивної нефропатії, розробці методів диференційованої тактики до способу відновлення відтоку сечі та комплексного застосування лікарських засобів з метаболізм коригуючою дією, що є патогенетично обґрунтованим.

Представлені результати обстеження і лікування 110 хворих обструктивною нефропатією.

Проведена посиндромна характеристика клінічного перебігу обструктивної нефропатії у урологічних хворих, що виражається функціональним, уродинамічним, запальним та больовим синдромами. Внаслідок порушення уродинаміки інфра- та суправезикального характеру в організмі хворих вуглеводно-фосфорний обмін уповільнюється, що веде до зниження енергетичного потенціалу окислювально-відновлювальних процесів та інтенсивності процесів детоксикації.

Встановлено взаємозв’язок між вираженістю порушень метаболічних процесів, що стосуються системи біоенергетики, перебігу вуглеводно-фосфорного обміну, реалізації процесів детоксикації і забезпечення функціональної спроможності структурних елементів нирки за умов обструкції і таким чином здійснюється вплив на клінічний перебіг обструктивної нефропатії та схильність до ускладнень, в першу чергу інфекційно-запального характера.

Обґрунтована необхідність медикаментозної корекції метаболічних порушень у хворих з обструктивною нефропатією, що доцільна в комплексному лікуванні хворих, яка полягає також у диференційованому виборі методу відновлення відтоку сечі.

Розроблено і впроваджено в клінічну практику стент і катетер для довготривалого утримання, дренування та підведення до нирки контейнеру з фармакосорбентом.

Запроваджені способи етіотропної та патогенетичної терапії за умов обструкції сечових шляхів вплинули на вираженість уродинамічних змін, ступінь декомпенсації ниркової функції та активність супутнього інфекційно-запального процесу.

В дисертації наведено науково-теоретичне узагальнення та вирішення актуальної науково-прикладної проблеми урології – встановлення ролі метаболічних зрушень з боку органів сечової системи в патогенезі клінічного перебігу обструктивної нефропатії і на їх основі розроблено диференційований підхід до способу відновлення відтоку сечі та комплексного застосування метаболізм коригуючих засобів, що дозволило підвищити ефективність лікування.

1. Встановлено, що обструктивна нефропатія у 91,1% хворих є суправезикальною, а у 8,9% інфравезикальною, в т.ч. у 74,3% односторонньою та 22,7% двосторонньою, у 36,4% призводить до розвитку порушень сумарної функції нирок.

2. Встановлено, що хворі з обструктивною нефропатією характеризуються певним сталим поєднанням головних клінічно-вагомих синдромів – альгічного у 94,6 %, уродинамічного у 98,2 %, функціонального у 36,4 %, запального у 90,9 %, які обумовлюють клінічний перебіг обструктивної нефропатії та диференційований алгоритм подальшого комплексного лікування.

3. Виявлено, що в організмі хворих з обструктивною нефропатією внаслідок істотних порушень вуглеводно-фосфорного обміну на 21,2 % знижується енергетичний потенціал окислювально-відновлювальних процесів, на 25% змінюється співвідношення інтенсивності анаеробної та аеробної фаз окислення вуглеводів, на 25,9% зменшується інтенсивність процесів детоксикації.

4. Встановлено, що серед хворих з обструктивною нефропатією, ускладненою інфекційно-запальним процесом, функціональними та метаболічними розладами з боку органів сечової системи у 10,9% випадків спостерігається гостра ниркова недостатність, хронічна ниркова недостатність представлена І ступенем у 10,0%, ІІ,ІІІ та ІV у 9,1%, 4,5% та 1,8% відповідно.

5. Вибір методів та технологій відновлення пасажу сечі із верхніх сечових шляхів повинен бути диференційованим в залежності від причин розвитку обструктивної нефропатії. У випадках відсутності органічних порушень, малоінвазивні дренуючі операції виконані у 63,6%, при обструкціях органічного походження відкриті хірургічні втручання - у 36,3% спостережуваних пацієнтів.

6. Доведена висока ефективність використання метаболізм коригуючої терапії в лікуванні хворих із обструктивною нефропатією на прикладі препарату Антраль, який в комплексі з диференційованими методами усунення обструкції забезпечує ефективне відновлення функціональної спроможності структурних елементів ниркової тканини у 91,6% випадків та стабілізацію її мембранних структур у 85,7% спостереженнях, а також на 16% підвищує спроможність антибактеріальної терапії до бактеріологічної ерадикації.

Практичні рекомендації.

1. Встановлення належності пацієнта до одного з 3 найважливіших контингентів хворих з обструктивною нефропатією, що поєднують в собі присутність комбінації з визначених основних синдромів – алгічного, уродинамічного, функціонального та запального дозволяє вичерпно оцінити об’єктивний статус хворого, визначити алгоритм подальшого комплексного лікування та прогноз захворювання.

2. При виборі метода дренування верхніх сечових шляхів необхідно враховувати етіологію обструктивного фактора (зовнішньо- або внутрішньо обумовлену обструкцію, супра- або інфравезикального ґенеза), функціональний та морфологічний стан нирок і сечоводів, фазу супутнього інфекційно-запального процесу в нирках, загальний стан хворого та характер інтеркурентних захворювань.

3. З метою забезпечення подовженого, адекватного дренування верхніх сечових шляхів із одночасним високим антибактеріальним ефектом в порожнинній системі нирки доцільним є використання запропонованих катетера для довготривалого дренування і введення лікарських речовин у верхні сечові шляхи та стента із зірчастим фігурним профілем.

4. Для підвищення ефективності лікування хворих з обструктивною нефропатією комплекс лікувальних заходів доцільно доповнити призначенням метаболізм коригуючого препарата Антраль, який створює позитивний вплив на функціональну спроможність нирки, перебіг метаболічних процесів в ній та сприяє ліквідації активного інфекційно-запального процесу у сечовій системі.

Публікації автора:

1. С.О. Борисов, Ф.І. Костєв. Стан вуглеводно-фосфорного обміну у хворих з обструктивною нефропатією // Урологія.- 2004.- № 2.- С15-20. Здобувач самостійно провів аналіз та обробку результатів дослідження, брав участь у підготовці статті до друку.

2. С.А. Борисов, Ф.И. Костев. Изменения окислительно-восстановительных и детоксикационных процессов в организме больных с обструктивной нефропатией при комплексном лечении // Урология.- 2005.- №2. С.43-48. Здобувач самостійно провів аналіз та обробку результатів дослідження, брав участь у підготовці статті до друку.

3. С.О. Борисов. Патогенетична дія препарату “Антраль” на перебіг обструктивної нефропатії // Одеський медичний журнал- 2006.-№2 (94). С. 41-46.

4. С.О. Борисов, Ф.І. Костєв, О.В. Борисов. Застосування сучасних малоінвазивних методик дренування, верхніх сечових шляхів при обструктивній нефропатії

// Шпитальна хірургія –2006.-№4. С.64-66. Здобувач особисто виконав клінічні та інструментальні дослідження, ендоскопічні та частину хірургічних втручань, провів комплексне лікування досліджуваних хворих, самостійно виконав медико-статистичний аналіз отриманих результатів і на його основі сформулював висновки роботи та практичні рекомендації.

5. Борисов С.О. «Лечение обструктивных нефропатий при двухстороннем коралловидном нефролитиазе» Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених ОДМУ Одеса 2001 С. 32.

6. Борисов С.О. “Зміни вуглеводно-фосфорного обміну при обструктивній нефропатії у урологічних хворих”. Матеріали міжнародної конференції “Вчені майбутнього” ОДМУ Одеса 2004 С. 111-112.

7. Борисов С.О., Костєв Ф.І. “Ефективність препарату Антраль в комплексному лікуванні обструктивної нефропатії та інфекції сечових шляхів” Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю: “Сепсіс, проблеми діагностики, терапії та профілактики” Харків 2006 С. 51-52

8. UA. Деклар. Патент № 66244 А опублікований 15.04. 2004. Бюл. № 4 (51) МПК 7 А61М1/00 Автори: Борисов С.О., Костєв Ф.І., Борисов О.В., Щегрінов М.М. Одеський Державний Медичний Університет. Катетер для довготривалого дренування і введення лікарських речовин у верхні сечові шляхи (54).

9. UA. Деклар. Патент № 64636 А опублікований 16. 02. 2004. Бюл. № 2 (51) МПК 7 А61М1/00 Автори: Борисов С.О., Костєв Ф.І., Борисов О.В., Щегрінов М.М. Одеський Державний Медичний Університет. Стент для довготривалого дренування верхніх сечових шляхів (54).