Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Меналієв Касим Едемович. Вплив запального процесу (простатиту) на розвиток передракових станів і раку передміхурової залози (клініко-експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Меналієв. К.Е. Вплив запального процесу (простатиту) на розвиток передракових станів і раку передміхурової залози (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Державна установа «Інститут урології АМН України». – Київ, 2009.

Проведені нами дослідження підтверджують, що розвиток раку передміхурової залози являє собою багатоступінчастий процес, котрий включає зміни, починаючи з атипової гіперплазії до ПІН і, кінець кінцем, від карциноми низької градації до агресивної пухлини високої градації з високим метастатичним потенціалом.

Отримані нами в процесі експериментального дослідження результати свідчать про превалювання передракових і ракових змін у передміхуровій залозі в першій групі тварин, у яких стимуляцію канцерогеном і тестостероном проводили на фоні хронічного запального процесу у передміхуровій залозі.

Отже, на підставі отриманих даних ми можемо зробити переконливі висновки про те, що запальний процес у передміхуровій залозі у тварин є важливим сприятливим фактором виникнення передракових змін і розвитку раку передміхурової залози на фоні канцерогенної і гормональної стимуляції, що, очевидно, може бути екстрапольовано на людину.

Із впевненістю можна стверджувати, що гостре і хронічне запалення у передміхуровій залозі сприяє розвитку в ній раку, про що свідчить її малігнізація і частота виявлення епітеліальних подушок в ацинусах, з мікроворсинчастою, криброзною структурою, гіпохромією ядер, збільшених ядерець тощо. Для диференційної діагностики хронічного простатиту і раку передміхурової залози у випадках підвищення ПСА показана біопсія цього органа, а не лише тоді, коли діагноз викликає сумніви.

Для проведення скринінгу раку передміхурової залози необхідне широке впровадження алгоритму профілактичних заходів, що включають обов’язкове пальцеве ректальне дослідження, ТРУЗД, визначення рівня ПСА ( а у складних випадках р53 і КІ-67) і за показаннями – біопсію передміхурової залози для чоловіків у віці 50 років і старше, а для груп ризику – із 40 років, особливо пацієнтів із хронічним простатитом в анамнезі і при відсутності ефекту лікування. Проведення біопсії без ультразвукового контролю, з недостатньої кількості точок або аспіраційним методом не може вважатися виправданим.

Чоловіки групи підвищеного ризику раку передміхурової залози (РПЗ) у віці понад 50 років із підвищеним рівнем ПСА, радикулярними болями потребують проведення біопсії передміхурової залози, сканування кісток скелета і динамічного диспансерного спостереження.

Використання запропонованого варіанту моделювання раку передміхурової залози у щурів лінії Wistar, що базується на впливі канцерогену і тестостерону на фоні хронічного бактеріального простатиту, сприятиме подальшій розробці нових способів профілактики й ефективних методів лікування раку передміхурової залози.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення актуальної науково-прикладної задачі урології – отримані дані свідчать про роль запалення передміхурової залози (простатиту), яке є сприятливим фактором у розвитку передракових (проліферативної запальної атрофії, простатичної інтраепітеліальної неоплазії) станів і раку передміхурової залози, що сприяє ранньому виявленню і своєчасному лікуванню захворювання та поліпшенню якості життя пацієнтів.

1. Встановлено зростання захворюваності на РПЗ з 7,4 до 9,5 на 100 тис. населення у Дніпропетровській області за останні 10 років. Хронічний запальний процес у сечових шляхах і передміхуровій залозі ускладнює перебіг РПЗ у 48,6% хворих у стадії Т3-4, яка була виявлена в більшості (66,4%) досліджених пацієнтів. Основними збудниками хронічного запального процесу були бактерії типів Pseudomonas aeruginosa (40,4%), Proteus miribilis (18,4%), Escherichia coli, Enterobacter aerogenes (10,2%), Klebsiella(6,6%).

2. Імуногістохімічним дослідженням тканини передміхурової залози встановлена пряма кореляція ступеня запальної інфільтрації з рівнем тканинного ПСА, проліферативним індексом р53 у пухлинних осередках; помірно виражений прямий взаємозв’язок між експресією адренорецепторів і характером інфільтративних змін.

3. Встановлено, що наявність хронічного запалення в передміхуровій залозі сприяє більш частому розвитку передракових станів при моделюванні раку передміхурової залози у щурів. Встановлено залежність ступеня ПІН від активності хронічного продуктивного запалення тканини простати: чим активніший запальний процес, тим більш імовірна ПІН високого ступеня, гіперплазія без атипії переважно не поєднується з активним продуктивним запаленням.

4. В експерименті на щурах лінії Вістар встановлено, що хронічний простатит є важливим сприятливим фактором розвитку раку передміхурової залози на фоні канцерогенної і гормональної стимуляції. Аденокарцинома передміхурової залози у щурів розвивається у периферійній зоні (37%) і середній (43%) частці і має найчастіше мультицентричний характер.

Публікації автора:

1. Молчанов Р. Н. Цитологическая диагностика опухолей мочевого пузыря и предстательной железы / Р.Н. Молчанов, К.З. Меналиев. – Днепропетровск : Пороги, 2008. – 126 с.

2. Молчанов Р. Н. Інфекція сечових шляхів як ускладнення раку передміхурової залози в стадії Т3-Т4 / Р.М. Молчанов, К.Е. Меналієв // Урологія. – 2004. – № 3. – С. 50-53.

3. Люлько О. В. Трансуретральна резекція передміхурової залози, ураженої раком: особливості анестезіологічного забезпечення / О.В. Люлько, С.І. Забашний, Р.М. Молчанов, А.М. Фрідберг, К.Е. Меналієв // Урологія. – 2005. – № 1. – С. 36-40.

4. Меналієв К. Е. Епідеміологія раку передміхурової залози в умовах промислового регіону / К.Е.Меналієв // Урологія. – 2006. – № 1. – С. 62-65.

5. Меналієв К. Е. Прогностична цінність деяких характеристик раку передміхурової залози / К.Е. Меналієв // Урологія. – 2006. – № 3. – С. 12-13.

6. Меналієв К. Е. Питання прогностичної ефективності тканинного простатспецифічного антигену / К.Е. Меналієв // Урологія. – 2006. – № 4. – С. 70-72.

7. Меналієв К. Е. Роль скринінгу в ранньому виявленні раку передміхурової залози / К.Е. Меналієв // Урологія. – 2007. – № 2. – С. 24-28.

8. Меналієв К. Е. Вивчення впливу запалення на розвиток раку передміхурової залози в експерименті / К.Е. Меналієв // Урологія. – 2007. – № 3-4. – С. 51-55.

9. Люлько О. В. Тканинні характеристики раку передміхурової залози з урахуванням імуногістохімічних маркерів і запальної реакції / О.В. Люлько, К.Е. Меналієв // Урологія. – 2008. – № 1-4. – С. 42-47.

10. Патент на винахід 27421А, України, МПК6А61К33/53. Спосіб моделювання раку передміхурової залози / К.Е.Меналієв // № 200708077 заявл. 16.07.2007 ; Опуб. 25.10. 2007. – Бюл. № 17. – С. 5.91.