Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Кріобіологія


Шкодовська Наталія Юріївна. Вплив режимів кріоконсервування шкіри на склад водно-сольових екстрактів та їх ефективність при різних ураженнях шкіри : дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / НАН України; Інститут проблем кріобіології і кріомедицини. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Шкодовська Н.Ю. Вплив режимів кріоконсервування шкіри на склад водно–сольових екстрактів і їх ефективність при різних ураженнях шкіри.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.19 – кріобіологія.- Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, м. Харків, 2005р.

У роботі розроблена технологія отримання водно–сольового екстракту з кріоконсервованих фрагментів шкіри новонароджених поросят.

На підставі аналізу хроматографічних досліджень можна зробити висновок, що в екстракті присутній широкий спектр речовин пептидної природи, які можуть володіти регуляторними властивостями.

При терапії експериментальних опікових і холодових ран ЕШНП спостерігається прискорення процесу загоєння ран. Екстракт сприяє зменшенню вираженості запальної реакції, а також істотному прискоренню темпів формування грануляційної тканини. При застосуванні ЕШНП для місцевого лікування опікових і холодових ран в експерименті спостерігаються значні зміни цитограм в різних термінах дослідження у вигляді зменшення альтеративних і ексудативних порушень, стимуляції початку фази проліферації.

Було показано, що введення тваринам ЕШНП справляє достовірний терапевтичний ефект при лікуванні інфікованих опікових і холодових ушкоджень II-го ступеня без застосування антибіотиків і консервативного місцевого лікування.

1. Одним з напрямів в клітинній терапії може бути використовування екстрактів нормальної шкіри, які містять біологічно активні речовини. Таким препаратом може бути екстракт шкіри новонароджених поросят, який було одержано з кріоконсервованих фрагментів шкіри, з високим вмістом низькомолекулярних пептидів.

2. Експериментально визначені умови одержування ЕШНП з високим вмістом низькомолекулярних речовин пептидної природи: заморожували фрагменти шкіри новонароджених поросят під захистом 10% ПЕО-400 або ПЕО–1500 з повільними швидкостями охолодження, а також без застосування кріопротектора з охолоджуванням із швидкістю 8000С /хв. Відігрівання проводили на водяній бані при температурі 38С, інкубація у фізіологічному розчині 60 хв. Показано, що концентрація низькомолекулярних пептидів в екстракті, що був одержаний з кріоконсервованого матеріалу, перевищує концентрацію низькомолекулярних пептидів в екстракті із нативних фрагментів шкіри.

3. Кріоконсервування фрагментів шкіри новонароджених поросят з використанням ПЕО–400 і ПЕО–1500 в концентрації 10%, з повільними швидкостями охолодження (1С/хв) збільшує вміст пептидів у водно–сольовому екстракті. Швидке заморожування фрагментів шкіри новонароджених поросят без кріопротекторів забезпечує такий же вихід пептидів у водно– ольовий екстракт.

4. Речовини пептидної природи, що містяться в ЕШНП, проявляють регуляторні властивості при експериментальних пошкодженнях шкіри у лабораторних тварин, що виражається в зменшенні ознак альтерації і ексудації, у вищому темпі регенерації і повноцінному відновленні тканинних структур.

5. При термічних пошкодженнях шкіри місцеве застосування ЕПл офіцинального і ЕШНП стимулює регенерацію епітеліального пласта з утворенням усіх нормальних структур шкіри, в порівнянні з контрольною групою, де регенерація була неповною з утворенням рубця, а відновлення нормальної будови шкіри спостерігалося на межі із здоровою тканиною. Повне відновлення відбувається в раніші терміни при лікуванні ЕШНП, ніж при лікуванні ЕПл, при цьому утворення фіброзної тканини в незначній кількості відмічали тільки у тварин, що одержували ЕПл, в порівнянні з контрольною групою.

6. Застосування ЕШНП при холодових пошкодженнях шкіри скорочує терміни очищення ран, зменшує вторинні ішемічні пошкодження дерми, стимулює регенерацію епітеліального пласта з утворенням усіх нормальних структур шкіри з мінімальним розвитком грануляційної тканини. У контрольній групі регенерація була неповною з утворенням рубця, а відновлення нормальної будови шкіри спостерігалося на межі із здоровою тканиною. Повне відновлення відбувається в раніші терміни при лікуванні ЕШНП, ніж при лікуванні ЕПл, при цьому утворення фіброзної тканини у мінімальній кількості виявляли тільки у тварин, що одержували ЕШНП.

7. Порівняльне вивчення регенерації шкіри після термічних і холодових травм при місцевій терапії ЕПл і ЕШНП свідчить про те, що ЕШНП сприяє більш швидкій і повній ерадикації інфікованих опікових і холодових ран від патогенної і умовно – патогенної мікрофлори, що не пов'язано з прямою бактерицидною дією екстракту.

Публікації автора:

  1. Шкодовская Н.Ю., Гальченко С.Е., Мамонтова А.В., Сандомирский Б.П. Влияние экстракта кожи новорожденных поросят на заживление ожоговых ран //Пробл. криобиологии.-2004.-N 4.-С. 46-50.

  2. Шкодовская Н.Ю., Гойденко Н.И., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Экспериментальные холодовые раны кожи при терапии экстрактами плаценты официнальным и кожи новорожденных поросят //Пробл. медич. науки та освіти. - 2005.-№4.- С.41-45.

  3. Шкодовская Н.Ю., Высеканцев И.П., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Бактериологическая характеристика ран при лечении их экстрактом кожи новорожденных поросят //Пробл. криобиологии.- 2005.- №4.- С. 30-33.

  4. Гальченко С.Є., Шкодовська Н.Ю., Сандомирський Б.П., Грищенко В.І. Спосіб отримання екстрактів ксеногенних органів Пат. 64381 А Україна, МПК7 А61К35/12. Опубл.16.02.2004.- Бюл. Промисл. власність № 2.

  5. Galchenko S.E., Belochkina I.V., Sleta I.V., Galchenko E.S., Shkodovskaya N.Yu., Sandomirsky B.P. Biologically active substance extracting from xenogenic organs with applying cryobiological technologies //Cryobiomol, Low temperature biology.- Coimbra, Portugal, 14-18 September 2003.-P.164.

  6. Шкодовская Н.Ю., Гальченко С.Е., Сандомирский Б.П. Влияние экстракта кожи новорожденных поросят на регенерационные процессы ожоговых ран //Ліки-Людині. Сучасні аспекти фармакотерапії. Матеріали науково-практичної конференції. –Харків. - 2004.-С.210-211.

  7. Гальченко С.Є., Бєлочкіна І.В., Тининика Л.М., Слета І.В., Гальченко К.С., Шкодовська Н.Ю., Сандомирський Б.П. Порівняльне вивчення ефективності різних форм препаратів з ксеногенних органів //Х Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств: тези доповідей .- Чернівці. - 2004.-С.617.

  8. Шкодовська Н.Ю. Вплив екстракту шкіри новонароджених поросят на процеси регенерації опікових ран //Х Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств: тези доповідей.-Чернівці. - 2004.- С.626.

  9. Шкодовська Н.Ю., Гальченко С.Є., Сандомирський Б.П. Вплив екстракту шкіри новонароджених поросят на цитологічну характеристику опікових і холодових ран //Тези доп. Ювілейного VIII з'їзду ВУЛТ (Всеукраїнського лікарського товариства), присвячений 15-річчю організації (1990-2005), Івано-Франківськ, 21-22 квітня 2005.-С. 499.