Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія, обладнання та виробництво електронної техніки


445. Кудрик Ярослав Ярославович. Вплив активних обробок на процеси формування та властивості омічних та бар'єрних контактів до карбіду кремнію: дис... канд. техн. наук: 05.27.06 / НАН України; Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кудрик. Я.Я. Вплив активних обробок на процеси формування та властивості омічних та бар’єрних контактів до карбіду кремнію. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.27.06 – технологія, обладнання та виробництво електронної техніки. Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню процесів на межі поділу метал/карбід кремнію під впливом активних обробок. Встановлено, що аморфні та квазіаморфні плівки TiBx (ZrBx) у результаті швидкої термічної обробки (ШТО) до температури 1000 С не зазнають структурних і фазових перетворень. Структури з бар’єром Шотткі на їх основі є стійкими до ШТО до температури 1000 С та до опромінення g-квантами 60Со (до дози 109 Р). Для формування омічного контакту до SiC з контактним опором були використані, поряд з термічними, також атермічні обробки. Виявлено, що питомий опір і термічна стійкість контактів, сформованих атермічними обробками, такі самі, як і при термічному формуванні.

  1. Встановлено, що аморфні та квазіаморфні плівки TiBx (ZrBx), отримані магнетронним напилюванням на поверхню n-SiC, незалежно від політипу та грані, в результаті швидкої термічної обробки до 1000 С не зазнають структурних та фазових перетворень, що дозволило запропонувати їх у якості термостійких бар’єрних контактів до SiC. ВАХ діодних структур з бар’єром Шотткі TiBx(ZrBx)–n-SiC суттєво не змінюються після ШТО до 1000 С і зберігають бар’єрні властивості.

  2. Показано що формування невипрямляючого контакту на межі поділу Ni–n-6H(21R)-SiC при ШТВ некогерентним ІЧ опроміненням в інтервалі температур Т = 750–1100 оС відбувається за рахунок утворення силіцидів нікелю і пониження внаслідок цього висоти бар’єру Шотткі (а при ЄПО – внаслідок формування розвинутого мікрорельєфу на межі поділу фаз) і підсилення генераційно-рекомбінаційних процесів при струмопереносі, що в обох випадках обумовлюють лінійність вольтамперних характеристик з питомим контактним опором 10-4 10-3 W.см2.

  3. Встановлено, що електронно-променева обробка поверхні n-6H SiC перед нанесенням плівки металу (титану) призводить до видалення з поверхні SiC порушеного шару, а послідуюче напилювання титану на таку поверхню SiC формує омічний контакт з питомим опором ~6.10-4 W.см2 без високотемпературного впалювання.

  4. На основі аналізу прямих гілок ВАХ діодних структур з бар’єром Шотткі TiBxn-6H SiC, виміряних у діапазоні температур 77–700 К і теоретичної підгонки ВАХ до експериментальних, показано, що надлишковий струм, пов’язаний з тунелюванням по дислокаціях, що перетинають область просторового заряду, домінує в широкому діапазоні температур (77–500 К), на відміну від низькотемпературного тунелювання, характерного для бар’єрних структур.

  5. Розроблено та апробовано в експерименті терморегулюючий пристрій у діапазоні температур 77–1000 К і методику підвищення точності експериментальної оцінки параметрів бар’єра Шотткі: jb – не гірше 1,3%, п – не гірше 1,2%.

  6. Показана можливість поліпшення параметрів бар’єрів Шотткі TiBx (ZrBx)–n-SiC та підвищення однорідності розподілу їх по пластині в результаті радіаційних обробок (мікрохвильове опромінення й опромінення g-квантами 60Со).

  7. Запропонований високочутливий термостабільний детекторний діод, в якому в якості бар’єрного контакту до n-6H SiC використаний квазіаморфний шар TiBx і омічного контакту - силіцид нікелю.