Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Боярський Олександр Олександрович. Відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду. : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Боярський О.О. Відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 - цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню і обґрунтуванню теоретичних основ зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду.

Проаналізовано поняття, типологію та зміст зазначених зобов'язань. Значну увагу приділено загальній характеристиці зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду, визначенню їх місця в системі зобов'язань.

Здійснено аналіз особливостей суб'єктів зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди, а також специфіку підстав (умов) їх виникнення. Зокрема, детальному аналізу піддано категорії незаконності рішень, дій чи


бездіяльності суду як підстави виникнення зазначених зобов'язань, порядок та обсяг відшкодування шкоди, що завдана цими суб'єктами тощо.

Сформульовані пропозиції стосовно вдосконалення норм чинного законодавства та узгодження положень ЦК України і цивільного процесуального та адміністративного процесуального законодавства України.

У Висновках сформульовано та викладено основні найважливіші науково-теоретичні та практичні результати, отримані на основі здійсненого дослідження.

1. Суб'єктом - заподіювачем шкоди, є судові органи, тобто органи, на які законом покладено здійснення функцій правосуддя. Від імені зазначених органів діють їх посадові та службові особи. Проте, особу - заподіювана шкоди відділено від особи, яка несе відповідальність за заподіяну шкоду, оскільки посадові та службові органи органів суду, діяннями яких безпосередньо завдано шкоди, вчиняють їх не лише від імені зазначених органів, а й від імені держави,

2. Протиправне діяння, яким може бути завдано шкоди у цьому делікті, має певну специфіку, яка полягає в тому, що здійснення його можливе лише спеціальним суб'єктом, передбачених законом.

3. Шкода, завдана незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду, має певні особливості, до яких, на думку автора, слід віднести: 1) обов'язкову наявність моральної шкоди, яка полягає у втраті довіри до правосуддя взагалі, а отже і до держави, яка це правосуддя здійснює; 2) наявність майнової шкоди, у структурі якої переважають збитки, пов'язані з незаконним притягненням до відповідальності: втрачений заробіток та інші доходи, збитки у зв'язку з виплатами штрафів, судові витрати, витрати на надання юридичної допомоги тощо.

4. Окрім традиційних форм дії та бездіяльності, в деліктних зобов'язаннях, як уже зазначалось, протиправна поведінка може існувати і в


формі рішення відповідного органу влади. При цьому, оскільки під поняттям «судове рішення» законодавець розуміє як постанову, так і ухвалу, слід зазначити, що критерії законності і обґрунтованості відносяться до всіх процесуальних документів, котрі ухвалюються судом.

5. В контексті даного дисертаційного дослідження пропонується визначення бездіяльності суду як «невиконання судами у встановлені терміни і у належному порядку обов'язків, що на них покладені, невиконання дій, які вони у відповідності з законом або іншим нормативним актом зобов'язані були здійснити (відмова у прийнятті позовної заяви, відмова у порушенні справи, дослідження не всіх необхідних доказів тощо)».

6. Крім цього, зобов'язання з відшкодування шкоди в залежності від суб'єктів зобов'язань з відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду пропонується поділити на дві групи. До першої групи, у випадку завдання шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду, перелік яких зазначений у законі і є вичерпним, суб'єктами зобов'язань, з одного боку, є держава, з іншого або фізична особа (ч. 1,2 ст. 1176 ЦК України), або фізична чи юридична особа (ч. 5 ст. 1176 ЦК України). Тут діє спеціальний порядок відшкодування шкоди. У другому випадку, коли шкода завдана внаслідок іншої (не зазначеної у ст. 1176 ЦК України) незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення суду, суб'єктами зобов'язань з відшкодування шкоди є, з одного боку, держава, а з іншого, фізична або юридична особа. Шкода в цих зобов'язаннях відшкодовується на підставах, визначених ст. 1174 ЦК України.

7. Справи про відшкодування шкоди громадянинові, завданої незаконними діями органів суду (як і всі справи про відшкодування шкоди громадянину, завданої актами органів державної влади), визнавалися класичними справами позовного (цивільного) судочинства. Але з прийняттям Кодексу адміністративного судочинства і запровадженням в Україні адміністративних судів відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду відбувається у порядку адміністративного судочинства.

Публікації автора:

  1. Боярський О.О. Підстави звільнення від обов'язку відшкодування шкоди при надзвичайних морських подіях /О.О. Боярський //Актуальні проблеми держави і права. - 2006. - Вип. 28. - С. 167-171.

  2. Боярський О.О. Деякі питання формування системи деліктних зобов'язань у римському праві /О.О. Боярський //Актуальні проблеми держави і права. - 2007.-Вип. 31. - С. 147-153.


  3. Боярський О.О. Деякі спеціальні випадки відшкодування шкоди за ЦК України /О.О. Боярський //Актуальні проблеми держави і права. - 2007. -Вип. 33. - С. 196-210.

  4. Боярський О.О. Відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями судових органів /О.О. Боярський //Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. - 2007. - Вип. 7. - С. 154-156.

  5. Боярський О.О. Деякі спеціальні випадки відшкодування шкоди за ЦК України /О.О. Боярський //Правове життя сучасної України: Тези доп. 9-ї звітн. наук. конф. проф.-виклад. і аспірант, складу. - О.: Фенікс. -2006. -С. 167-169.

  6. Боярський О.О. Підстави звільнення від обов'язку відшкодування шкоди при надзвичайних морських подіях /О.О. Боярський //Проблеми правового забезпечення підприємницької діяльності, пов'язаної з морем: Тези доп. всеукр. конф. - О.: Фенікс. - 2006. - С. 117-119.

  7. Боярський О.О. Формування засад відповідальності за завдання шкоди у римському праві /О.О. Боярський //Римське право і сучасність: Програма та тези доп. IV Між нар. наук.-метод. конф. - О.: Фенікс. -2006. - С. 171-173.

  8. Боярський О.О. Вина як одна з умов відповідальності за заподіяння шкоди /О.О. Боярський //III Міжнар. цивілістичн. наук. конф. студентів та аспірантів: 3б. тез наук, робіт учасників. - О.: Фенікс. - 2008. - ч. 2. - С. 6-7.