Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Садковий Олег Володимирович. Відношення до життя та смерті в умовах надзвичайної ситуації: ціннісно-смисловий аспект : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Садковий О.В. Відношення до життя та смерті в умовах надзвичайної ситуації: ціннісно-смисловий аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – «Психологія діяльності в особливих умовах». – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2009.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню особливостей відношення до життя та смерті фахівців аварійно-рятувальних підрозділів МНС, які мають різний професійний досвід та в силу особливостей своєї професійної діяльності постійно стикаються з пораненнями та загибеллю людей.

На підставі аналізу теоретичних підходів та результатів дослідження з’ясовано психологічну складову суто філософської проблеми життя та смерті, визначено соціально-психологічні феномени, в яких проявляється та через які може вивчатися відношення фахівця аварійно-рятувального підрозділу МНС до життя та смерті в умовах надзвичайної ситуації.

Запропоновано ціннісно-орієнтаційну характеристику фахівців аварійно-рятувальних підрозділів МНС з різним професійним досвідом; визначено ієрархію актуальних потреб рятувальника, що обумовлюють формування ціннісної спрямованості особистості фахівця та доведено провідну роль ціннісно-смислової сфери особистості у формуванні внутрішньої мотивації рятувальника.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті відношення рятувальників до життя та смерті в межах ціннісно-смислового компонента, визначенні сучасного уявлення психологічної складової суто філософської проблеми смислу життя та розробці структурної моделі компонентів ціннісно-мотиваційної складової психологічної готовності рятувальника до діяльності в умовах надзвичайної ситуації.

  1. Проведений в дисертації теоретико-психологічний аналіз категорій «життя» та «смерть» дозволив встановити актуальність їх вивчення в межах ціннісно-смислового компонента особистості та констатувати, що на сучасному етапі розвитку психологічного знання спостерігається тенденція до все більшої інтеграції даних понять в цілісний досвід особистості й визнання значущості подібного досвіду для особистісного росту й самоактуалізації.

Особливої значущості розгляд даного питання набуває при його вивченні на прикладі фахівців екстремальних видів діяльності, де ситуації зіткнення зі смертю є невід’ємною складовою професії.

  1. Відношення фахівця екстремального виду діяльності до життя та смерті можна вивчати крізь призму розуміння самим фахівцем смислу життя, під яким мається на увазі певне цільове наповнення життя, яке задає вектор спрямованості життєдіяльності особистості. Смисл життя демонструє цінність життя, показує, для чого людина існує, працює та що в її житті є головним.

Крізь розуміння смислу життя людиною можна судити і про її відношення до смерті. Якщо смислом життя людини є постійне самовдосконалення, самоактуалізація, то смерть буде сприйматись як руйнуючий фактор, як те, що заважає розвитку, як кінець росту. Чим більш насиченим та наповненим подіями, цілями, перспективами є життя, тим більш гостро та негативно буде сприйматись смерть.

Свого індивідуального наповнення смисл життя набуває у фахівців-рятувальників, які під час виконання своїх професійних обов’язків стикаються з надзвичайними ситуаціями. Ці ситуації, залежно від ступеня інтенсивності впливу на рятувальника, стають каталізатором можливих змін (як позитивних або конструктивних, так і негативних або деструктивних) у структурі особистості фахівця.

  1. Вивчення особливостей ціннісно-смислової сфери фахівців аварійно-рятувальних підрозділів МНС зафіксувало актуальність професійної сфери в їх життєдіяльності, в рамках якої найбільш гостро проявляються потреби в саморозвитку та самореалізації, а також в активній соціальній взаємодії. Професійний досвід фахівців, а саме досвід зіткнення зі смертю під час виконання задач за призначенням, визначає їх цілеспрямованість та націленість на майбутнє.

Головною характеристикою ціннісно-смислової сфери працівника аварійно-рятувального підрозділу МНС є чітка спрямованість на професійну діяльність, на більш ефективне її виконання та продуктивність свого життя. Саме ці цінності головують в уявленні про цілі у житті рятувальників. Окрім цього, відмічаємо і чітку позицію щодо обирання засобів реалізації поставлених цілей (рятувальники вказують на ті засоби, які допомагають їм професійно реалізуватись, ефективно виконувати завдання та підвищувати рівень своєї професійної майстерності).

  1. Ціннісно-смислова сфера фахівця-рятувальника, з одного боку, – це майже статичне утворення, адже життєві принципи та цінності змінюються дуже рідко. Проте в ієрархії ціннісних орієнтацій рятувальника можуть відбуватися зміни. Силою, яка спонукатиме на це фахівця, зазвичай виступатимуть незадоволені потреби. У разі набуття ними великого значення для особистості, ці потреби можуть трансформуватися в цінності (переважно термінальні). І саме вони будуть мотивувати поведінку особистості фахівця, зможуть спонукати рятувальника до певних дій та спрямовувати його життєдіяльність.

  2. У ході дослідження доведено існування чітких взаємозв’язків між компонентами ціннісно-смислової, мотиваційно-потребової сфер і відношенням фахівців аварійно-рятувальних підрозділів до життя та смерті як основних категорій, що супроводжують їх професійну діяльність. Отримані дані дали змогу відзначити, що суб’єктивний та професійний досвід рятувальника відіграє провідну роль у процесі сприйняття фахівцем свого життя, в побудові та розстановці власних пріоритетів.

  3. З метою підвищення ефективності психологічної підготовки майбутніх рятувальників до діяльності в умовах надзвичайної ситуації запропоновано спеціальний курс з формування внутрішньої професійної мотивації фахівця на основі його ціннісно-смислової сфери. Головним напрямком такого курсу повинно стати оволодіння рятувальниками методами активізації внутрішніх мотивів та використання енергії та активності вже діючих мотивів з урахуванням специфіки їх професійної діяльності.

Потребують подальшого вивчення питання взаємозв’язку раціонального та емоціонального компонентів відношення фахівців екстремального профілю діяльності до життя та смерті у різноманітних критичних ситуаціях та визначення основних життєвих стратегій совладання з ними.

Публікації автора:

  1. Садковий О.В. Психологічні особливості базових копінг-стратегій та особистісних копінг-ресурсів працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України : монографія / О.О. Назаров, Н.В. Оніщенко, В.П. Садковий, О.В. Садковий, О.І. Склень, О.В. Тімченко – Х. : Вид-во УЦЗУ, 2008. – 184 с.

  2. Садковий О.В. Особливості ціннісних орієнтацій працівників аварійно-рятувальних підрозділів МНС України / О.В. Садковий // Актуальні проблеми психології : збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Психофізіологія. Психологія праці. Експериментальна психологія ;
    за ред. С.Д. Максименка. – Том V, вип. 7. – К. : Інформаційно-аналітичне агентство, 2007. – С. 223–228.

  3. Садковий О.В. Характеристика смисложиттєвих орієнтацій фахівців аварійно-рятувальних підрозділів МНС України на різних етапах професіоналізації / О.В. Садковий // Проблеми екстремальної та кризової психології : збірник наукових праць. – Харків : УЦЗУ, 2007 – Вип. 3, ч. 2 –
    С. 233–239.

  4. Садковий О.В. Оцінка термінальних цінностей фахівців-рятувальників на різних етапах професіоналізації / Н.В. Оніщенко, О.В. Садковий // Проблеми екстремальної та кризової психології : збірник наукових праць. – Харків : УЦЗУ, 2008. – Вип. 4. – С. 162–168.

  5. Садковий О.В. Особливості актуальних потреб працівників аварійно-рятувальних підрозділів МНС України на різних етапах професіоналізації / О.В. Садковий // Збірник наукових праць № 43. Частина ІІ – Хмельницький :
    Вид-во Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2008. – С. 231–233.

  6. Садковий О.В. Місце ціннісних орієнтацій особистості в процесі професійно-психологічної підготовки майбутніх працівників аварійно-рятувальних підрозділів МНС України / О.В. Садковий // Сучасні психолого-педагогічні тенденції розвитку освіти у вищих навчальних закладах України : матеріали Всеукр. наук.-теор. конф., (18-19 жовтня 2007 р., м. Хмельницький) – Хмельницький : Вид-во Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2007. – С. 121–122.

  7. Садковий О.В. Особливості ціннісно-смислової сфери працівників аварійно-рятувальних підрозділів МНС України / О.В. Садковий // Актуальні проблеми наглядово-профілактичної діяльності МНС України : матеріали наук.-техн. конф., (19 грудня 2007 р., м. Харків). – Харків : УЦЗУ, 2007. – С. 153–155.

  8. Садковий О.В. Порушення в ціннісно-смисловій сфері особистості як чинник девіантної поведінки / О.В. Садковий // Девіантна поведінка: соціологічний, психологічний, юридичний аспекти : матеріали круглого столу, (16 квітня 2008 р., м. Харків) – Х. : Вид-во Харк. нац. ун-ту внутр. справ, 2008. – С. 27–29.

  9. Садковий О.В. Ціннісно-смислова сфера особистості як важливий компонент професійної спрямованості майбутніх працівників МНС / О.В. Садковий // Актуальні проблеми технічних, природничих та соціально-гуманітарних наук в забезпеченні цивільного захисту : тези доповідей міжвузівської наук.-практ. конф., (3 квітня 2008 р., м. Черкаси) – Черкаси :
    АПБ ім. Героїв Чорнобиля, 2008. – С. 29.