Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Кравченко Марина Олегівна. Вдосконалення управління кадровим потенціалом інноваційної діяльності промислових підприємств: Дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". - К., 2002. - 196арк. - Бібліогр.: арк.163-176.



Анотація до роботи:

Кравченко М.О. Вдосконалення управління кадровим потенціалом інноваційної діяльності промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 – підприємництво, менеджмент та маркетинг. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню проблем підвищення інноваційної активності кадрів промислових підприємств. У роботі представлені науково-методичні основи, інструментарій та практичні рекомендації щодо вдосконалення управління кадровим потенціалом інноваційної діяльності (КПІД), впровадження яких сприятиме підвищенню активності й ефективності інноваційної діяльності кадрів підприємств.

Запропоновано методику діагностики КПІД, розроблені підходи до формування та реалізації стратегії підвищення інноваційної активності кадрів, здійснена оцінка ефективності інвестицій в підготовку кадрів при впровадженні інновацій.

Методичні положення і рекомендації, розроблені в дисертації, апробовані на машинобудівних підприємствах міста Києва. Основні положення роботи розглядалися на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях, а також впроваджені в навчальний процес.

В результаті виконання дисертаційного дослідження автором здійснено теоретико-методичне обґрунтування та розроблено інструментарій і практичні рекомендації щодо вдосконалення управління кадровим потенціалом інноваційної діяльності промислових підприємств. Внаслідок проведеного дослідження одержано наступні основні теоретичні, методичні та практичні результати.

Основними теоретичними результатами дослідження є:

уточнене трактування категорії «інноваційний потенціал», який з огляду на широкоаспектність та самостійність його складових запропоновано трактувати як сукупність окремих потенціалів, кожен з яких характеризує рівень готовності тієї чи іншої сфери підприємства до інноваційної діяльності; під кадровим потенціалом інноваційної діяльності (КПІД) підприємства запропоновано розглядати сукупність характеристик, знань, здібностей і спроможностей зайнятих на підприємстві працівників, що зумовлюють ступінь їх готовності бути залученими до процесу розробки і використання інновацій в своїй діяльності;

обґрунтовано необхідність першочергового розвитку КПІД для активізації та підвищення ефективності інноваційної діяльності на промислових підприємствах; узагальнено досвід досліджень проблем кадрового забезпечення інноваційного процесу та інших соціально-кадрових аспектів інноваційної діяльності, на базі чого здійснено комплексну класифікацію параметрів та характеристик, що впливають на величину та структуру КПІД;

побудовано параметричну модель, яка описує взаємозв’язки показників стану інноваційної діяльності машинобудівних підприємств з кількісними і якісними характеристиками кадрів цих підприємств, що продемонструвало наявність між ними значної кореляції і дозволило виділити найважливіші з кадрових характеристик, які обумовлюють ступінь активності та результативності інноваційної діяльності на підприємствах;

здійснено економіко-математичне моделювання процесу освоєння нового обладнання, що дозволило виявити оптимальну величину та динаміку інвестицій у підготовку кадрів підприємства при впровадження нового обладнання, при якій суттєво збільшується початковий рівень освоєння цього обладнання, скорочується термін його освоєння і, відповідно, мінімізуються збитки, викликані недовикористанням можливостей цього обладнання і витратами на навчання кадрів;

До методичних результатів дисертаційної роботи слід віднести такі:

розроблено методику діагностики кадрового потенціалу інноваційної діяльності, яка дозволяє кількісно оцінити якісні характеристики працюючих в контексті їхньої готовності та сприйнятливості до участі в інноваційній діяльності, виділити характеристики, які мають бути розвинені, і відповідно коригувати підходи та методи управління КПІД;

розроблено методичні підходи до формування стратегії підвищення інноваційної активності кадрів підприємств; виділено і розглянуто принципові аспекти, що обумовлюють її вибір, а також опрацьовано механізм, який дозволяє управляти результативністю її формування; для реалізації стратегії запропоновано використання наступних методів: багатопрофільного навчання; методу розширення і збагачення робіт; методу ротації; певних економічних методів; методу партисипативності; цільового методу; методу психологічного заохочення; методу усунення негативних стимулів.

Практичними результатами дисертаційного дослідження є:

на базі запропонованої методики здійснено практичну діагностику кадрового потенціалу інноваційної діяльності окремих машинобудівних підприємств міста Києва з різними формами власності, яка продемонструвала надзвичайно низький рівень КПІД, а також дозволила виявити загальні тенденції щодо сприйняття працівниками інновацій та участі в інноваційній діяльності;

проведено типізацію інноваційної поведінки працюючих на цих підприємствах в залежності від рівня КПІД у діапазоні від прихильників інновацій до противників інновацій, що представляється значимим для розробки та впровадження стратегії підвищення інноваційної активності, вибору адекватних стратегій залучення персоналу в процес інноваційної діяльності;

розроблено практичні рекомендації щодо застосування та впровадження на підприємствах запропонованих соціально-економічних методів активізації кадрового потенціалу інноваційної діяльності;

проаналізовано ефективність інноваційного проекту, що реалізується на АТВТ «ЕЛМІЗ», та визначено економічний ефект, який може бути отриманий на підприємстві у разі переорієнтації структури інвестицій в інноваційний проект.

Публікації автора:

  1. Кравченко М.О. Організаційний розвиток як необхідна передумова активізації інноваційної діяльності підприємств // Маркетинг в Україні. – 2000, №4. – С. 56-58 (0,55 друк. аркушів).

  2. Кравченко М.О., Даниленко О.М. Кадрова складова як фактор розвитку організації // Вісник КНУ: Економіка. –– К.: Київський університет, 2000. – Випуск 41. – С. 37-39 (0,41 друк. аркушів, в т. ч. 0,30 друк. аркушів особисто автора).

  3. Кравченко М.О. Організаційні аспекти інноваційної діяльності підприємств // Регіональні перспективи. – 2000, №2-3 (9-10). – С. 67-68 (0,46 друк. аркушів).

  4. Кравченко М.О. Кадрова складова інноваційного потенціалу промислових підприємств // Маркетинг в Україні – 2001, №1 (7). – С. 36-39 (0,84 друк. аркушів).

  5. Кравченко М.О. Нємцов В.Д. Проблеми формування національної моделі менеджменту // Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність: Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції, 26-27 березня 1998 року. – Київ – Трускавець: НТУУ «КПІ», ДДПУ, 1998. – С. 76-77 (0,10 друк. аркушів, в тому числі 0,05 друк. аркушів особисто автора).

  6. Kravchenko M. Psychological and Mental Problems in the Forming of the Ukrainian Management Model // Materials of the VI European Congress of Psychology, July 4th-9th, 1999. – Rome, Italy, 1999. – Р. 240 (0,06 друк. аркушів).

  7. Кравченко М.О. Підходи до формування типу керівника, адекватного зовнішнім вимогам // Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції, 8-9 квітня 1999 року. – Київ – Трускавець – Дрогобич: КНЕУ, НТУУ «КПІ», ДДПУ, 1999. – С. 364-366 (0,15 друк. аркушів).

  8. Кравченко М.О. Організаційний розвиток як необхідна передумова активізації інноваційної діяльності підприємств // Теорія управління організацією: стан та перспективи: Матеріали VІ Міжнародної науково-практичної конференції, 6-7 квітня 2000 року. – Київ – Трускавець, 2000. – С. 99 (0,05 друк. аркушів).

  9. Кравченко М.О. Социально-кадровая составляющая инновационного развития предприятий // Актуальные проблемы управления – 2000: Материалы международной научно-практической конференции, 25-26 октября 2000 года: Выпуск 5. – Москва: ГУУ, 2000. – С. 29-31 (0,20 друк. аркушів).