Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


184. Ластовенко Олексій Володимирович. Вдосконалення системи управління грошовими потоками підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Ластовенко О.В. Вдосконалення системи управління грошовими потоками підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган - Барановського, Донецьк, 2005.

Основним напрямком дисертаційної роботи є розробка шляхів вдосконалення системи управління грошовими потоками підприємства. Досліджено концепцію управління грошовими потоками підприємства та надано рекомендації з удосконалення понятійного апарата шляхом визначення сутності поняття «система управління грошовими потоками підприємства» (СУГПП) та її складових; розмежування цілей системи і політики управління потоками коштів; запропоновано поняття "когнітивний інструментарій управління грошовими потоками”; удосконалено фундаментальні складові концепції аналізу грошових потоків підприємства шляхом визначення узагальненої системи завдань, принципів аналізу та уточнення класифікації його напрямків. Виконано аналіз результативності функціонування СУГПП чорної металургії Донецької області, обґрунтовано основні напрямки підвищення адаптивності СУГПП до ситуацій, що сформовані у процесі здійснення господарської діяльності, і їх змінам шляхом розробки ситуативно-аналітичної моделі управління грошовими потоками, застосування альтернативного підходу до управління грошовими потоками і прибутком підприємства, формування найбільш прийнятних форм потоків коштів у процесі управління дебіторською заборгованістю підприємства.

У дисертаційній роботі узагальнено науково-теоретичні підходи і запропоновано нове вирішення наукової проблеми щодо вдосконалення системи управління грошовими потоками підприємства. За результатами виконаної роботи можна зробити такі висновки.

  1. Відсутність у теорії управління підприємством єдиної думки щодо визначення ряду фундаментальних складових концепції управління грошовими потоками підприємства обумовило необхідність представлених у роботі рекомендацій з удосконалення понятійного апарата шляхом визначення сутності поняття «система управління грошовими потоками підприємства» та її складових; запропонування поняття «когнітивний інструментарій управління грошовими потоками» як складовий елемент системи управління потоками коштів підприємства; розмежування цілей формування системи і політики управління потоками коштів; визначення завдань формування системи управління грошовими потоками.

  2. Запропоновано математичне вираження непрямого методу визначення величини грошового потоку в результаті операційної діяльності та розроблено метод розрахунку прогнозного значення чистого операційного грошового потоку на підставі показників, що відносяться тільки до операційної діяльності шляхом дослідження методологічних підходів до формування інформаційної бази управління грошовими потоками підприємства з урахуванням виявлених недоліків, що дозволяє підвищити інформаційне навантаження показників фінансової звітності.

  3. Доцільними є пропозиції удосконалення концепції аналізу потоків коштів, шляхом застосування узагальненої системи завдань, принципів і уточнення класифікації його напрямків, що було обумовлено відсутністю єдиної думки в частині визначення ряду фундаментальних складових даної концепції.

  4. Аналіз фінансового стану досліджуваних підприємств чорної металургії, проведений з метою формування більш повного уявлення про становище і результативність управління грошовими потоками, показав наступне: рівень платоспроможності й ліквідності значної частини суб'єктів господарської діяльності розцінюється як низький; більшість підприємств у значній мірі залежать від зовнішніх джерел фінансування, що говорить про наявність проблем в управлінні грошовими потоками і диспропорції у механізмі їхнього формування; досліджувані підприємства характеризуються розходженнями у рівні та тенденціях зміни ступеня ділової активності.

  5. Виявлено ряд негативних аспектів в управлінні потоками коштів (нестабільна динаміка показника тривалості фінансового циклу, що супроводжується дефіцитом коштів; незадовільний стан значного числа підприємств, що характеризується з позиції можливостей виконання своїх зобов'язань за рахунок операційних грошових потоків; зниження у ряду підприємств величини власних коштів як наслідок скорочення власних джерел фінансування діяльності; зростання частки підприємств, дефіцитний грошовий потік яких був обумовлений збитковою діяльністю; має місце вибір пріоритетів при вирішенні дилеми цілей «прибуток або грошовий потік», який не відповідає економічній ситуації), що обумовили їх розбалансованість, а також недоліки в методиці розрахунку ряду аналітичних показників, які ускладнюють можливості отримання системою зворотного зв’язку від об’єкту управління в результаті аналізу стану грошових потоків досліджуваних підприємств як індикатору результативності функціонування системи управління потоками грошових коштів.

  6. Визначено причини негативних характеристик стану потоків коштів: маніпулюванням з боку суб'єктів господарської діяльності, у разі потреби, своїми поточними зобов'язаннями з метою управління рухом грошових коштів у залежності від отриманого фінансового результату і зміни суми оборотних активів. (причому, практично у всіх досліджуваних підприємств за розглянутий період часу зміни оборотних активів були у найбільшій мірі викликані змінами розміру поточної дебіторської заборгованості); маніпулюванням інструментами залучення і вкладення коштів у процесі здійснення інвестиційної і фінансової діяльності незалежно від рівня ділової активності підприємства шляхом аналізу інструментарію формування складу грошових потоків підприємств.

  7. Обґрунтовано основні напрямки удосконалення системи управління грошовими потоками: підвищення інформативності зворотного зв’язку, що отримує система від об’єкту управління; поєднання різних джерел надходження і напрямків вкладення коштів у процесі здійснення інвестиційної і фінансової діяльності з урахуванням змін рівня ділової активності підприємства; визначення шляхів вирішення дилеми цілей «прибуток або грошовий потік»; пошук шляхів прискорення інкасації дебіторської заборгованості.

  8. Розроблено ситуативно-аналітичну модель управління грошовими потоками підприємства, яка базується на удосконаленій системі аналітичних показників, що дозволяють підвищити інформативність і комплексність отриманих результатів аналізу і уточнити напрямки забезпечення найбільш прийнятних форм управління потоками коштів підприємства.

  9. Запропоновано систематизацію методів ліквідації дефіцитного та надлишкового потоків коштів у залежності від напрямків господарської діяльності та їхнього застосування з урахуванням зміни ділової активності підприємства, що дозволяє підвищити адекватність реагування системи управління грошовими потоками на зміну зовнішнього середовища.

  10. Розроблено рекомендації з визначення ситуацій, у яких підприємству варто прагнути до зростання показника чистого грошового потоку за рахунок зниження прибутковості і навпаки, що дозволяє підвищити адаптивність системи управління рухом грошових коштів підприємства до зміни економічної ситуації.

  11. Розроблено економіко-математичну модель, яка дозволяє відповідно до цілей і завдань фінансової політики підприємства оптимізувати величини цінових знижок, наданих споживачам з метою визначення найбільш прийнятних форм організації грошових потоків у процесі управління дебіторською заборгованістю.

  12. Розроблено метод визначення величини відсотка по товарному кредиту і процентному векселю для застосування у випадку реалізації продукції на умовах відстрочки платежу з метою компенсації втрати вартості коштів, надходження яких було затримано внаслідок відстрочки платежу, а також грошових активів, сплачених у вигляді податку на додану вартість і податку на прибуток у зв'язку з нарахованими відсотками.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Ластовенко А.В. Анализ денежных потоков предприятия в условиях перехода к рыночной экономике // Економіка промисловості. Науково-практичний журнал. – Донецьк, Інститут економіки промисловості НАН України.–2002.- №2.– С. 108 – 116.

  2. Ластовенко О.В. Особливості управління прибутком підприємства в умовах трансформації національної економіки // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 14. Том 1. – Донецьк, ДонДУЕТ. – 2002. – С. 282 – 286.

  3. Ластовенко О.В. Аналіз руху грошових коштів підприємства як складова частина системи економічного аналізу // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 15. Том 3. – Донецьк, ДонДУЕТ. – 2003. – С. 73 – 78.

  1. Ластовенко О.В. Прогнозування показників руху грошових коштів у результаті операційної діяльності підприємства // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 10. – Черкаси, ЧДТУ. – 2004. – С. 148-150.

  2. Ластовенко А.В. Методологические проблемы составления отчетности о движении денежных средств предприятия // Вчені записи. Науковий журнал. Випуск 13. Том 2. – Харків, ХІУ. - 2004. – С 329-332.

Опубліковано за матеріалами конференцій та у нефахових виданнях:

  1. Lastovenko A.V. The foreign companies’ experience in examining cash flow. // Материалы Всеукраинской научно-методической конференции «Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения» - Севастополь, СевНТУ. – 2003. – С. 222 – 224.

  2. Ластовенко А.В. Прогнозирование и контролинг денежных потоков как составная часть системы бюджетирования предприятия. // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”. – Донецьк, ДонДУЕТ. – 2003. – С. 85 – 90.

  3. Ластовенко А.В. Информационная основа анализа и управления денежными потоками предприятия // Підприємництво: проблеми становлення та функціонування. Збірник наукових праць. – Житомир, ЖІПСТ. - 2003. – С. 92-96.

  4. Ластовенко О.В. Аналіз грошових потоків у результаті операційної діяльності підприємства // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції ”Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. - Черкаси ЧДТУ. – 2004. – С. 92-94.

  5. Ластовенко А.В. Составление отчетности о движении денежных средств с применением техники drill-down // Матеріали ІV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених „Політ 2004”.–Київ,КНАУ.–2004.–С. 272.

  6. Ластовенко О.В. Використання прямого методу для складання звітності підприємства про рух грошових коштів в іноземній валюті // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції ”Облік, аналіз, аудит у сучасному бізнесі”. – Львів, ЛКА. – 2004. – С. 190-192.

  7. Ластовенко А.В. Повышение эффективности механизма оптимизации денежных потоков предприятия // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції ”Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ, ДНУ. – 2004. – С. 91-93.

  8. Ластовенко О.В. Використання прямого методу для складання звітності про рух грошових коштів підприємства // Наука молода. Збірник наукових праць Ради молодих вчених Тернопільської академії народного господарства. Випуск 2. – Тернопіль, ТАНГ. – 2004. – С. 224-228.

  9. Ластовенко О.В., Виноградова О.В. Засоби оптимізації грошових потоків підприємств. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 199. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - С. 83-90. (особистий внесок - обґрунтування доцільності застосування економіко-математичної моделі оптимізації грошових потоків у процесі управління дебіторською заборгованістю підприємства – 0, 25 д.а.).