Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Чернюк Ольга Володимирівна. Вдосконалення системи адміністративно-територіальн- ого устрою в Україні. : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Чернюк О.В. Вдосконалення системи адміністративно-територіального устрою в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню проблем системи адміністративно-територіального управління в Україні, розвитку місцевого самоврядування. Проаналізовані особливості міжбюджетних відносин органів управління. Розглянуто тенденції подальшого розвитку. Розроблена нова модель відносин між державою і органами місцевого самоврядування. Обгрунтовано новий шлях розвитку територій. Запропоновано універсальну класифікацію регіонального поділу в Україні.

Визначено економічні проблеми територій, відцентрові тенденції обєктивного і субєктивного характеру регіонів. Узагальнено міжнародний досвід розвитку адміністративно-територіального устрою, оцінено діючу систему управління територіями в Україні. На підставі одержаних результатів встановлені шляхи реформування адміністративного управління, визначені перспективи розвитку адміністративних одиниць, виявлені закономірності формування адміністративних одиниць на території України. Розроблено методами кластерного аналізу нову схему соціально-економічного розвитку України.

В результаті здійсненого дисертантом дослідження створено теоретико-методологічні засади вирішення наукових задач, що виявляються у вдосконаленні методичних засад та інструментарію розвитку системи адміністративно-територіального устрою в Україні. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного та науково-практичного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети. Основні положення дослідження автора такі:

1. Процес розвитку адміністративного управління та місцевого самоврядування характеризувався наявністю впродовж довгого часу певних князіутворень, історичних самоврядних форм, в яких можна простежити лише деякі паростки сучасного, демократичного врядування. Для нього було характерне взаємонакладання, взаємопроникнення автохтонних та іноземних традицій, а також значний вплив на розвиток місцевого самоврядування звичаєвого права, присутність декількох моделей самоврядування в українському суспільстві для окремих його верств, залежність розвитку місцевого самоврядування від державної політики, а також, з огляду на досить довгі періоди бездержавності українського народу, вплив іноземної державної політики на засади формування органів самоврядування.

2. Оцінив особливості системи можна констатувати, що на сьогоднішній день невідповідність між адміністративно-територіальним поділом і соціально-економічними особливостями розвитку території є очевидною. Існуюча схема адміністративно-територіального устрою України являє собою складну неупорядковану чотирирівневу ієрархічну структуру.

3. Аналіз місцевих бюджетів свідчить про наявність бюджетної піраміди із властивою їй повною залежністю бюджетів нижчого рівня від прийнятих наверху рішень. Це сприяє формуванню розтратної системи бюджетних відносин. Бюджетна піраміда не дозволяє проводити єдину політику пріоритетів затрат. Адміністративно-територіальні утворення мають неоднакову податкову базу і фінансовий потенціал.

4. Оцінив процес формування комунальної власності в Україні необхідно зважувати ряд проблем, які не дозволяють ефективно використовувати інститут комунальної власності як економічну та матеріальну основу місцевого самоврядування. До цього часу відсутня комунальна форма власності на такі обєкти як земля, природні ресурси, ліси, водойми, що не дозволяє створити надійні фінансово-економічні основи місцевого самоврядування.

5. З метою удосконалення міжбюджетних відносин в Україні теоретично обгрунтована нова модель розподілу фіскальних ресурсів між рівнями державної влади і місцевого самоврядування, яка відповідає потребам децентралізації і поки що знаходиться на початковій стадії формування. Запропоновано практичний перехід до фіскальної децентралізації в Україні. Він має бути поетапним і досить обережним.

6. Зробивши аналіз протікання процесу муніципалізації в державі запропонована поетапна передача необхідного майна у колективну власність органів самоврядування з виключенням його із державної власності. В Україні слід надати громадам право розробляти і приймати власні хартії самоврядування, де детально регламентуються їх функції та принципи діяльності, регулюються взаємні обовязки жителів населених пунктів і громад.

7. Доведено, що розвиток системи адміністративно-територіального устрою залежить від прямої участі держави в регулюванні регіональним розвитком країни. Теоретично обгрунтована і запропонована нова система державного управління в Україні, яка має бути створена шляхом проведення адміністративної реформи. Вона охоплює трансформацію низової ланки системи адміністративно-територіального устрою України (село, селище та місто), формування комунальних обєднань територіальних громад. Трансформуються також адміністративно-територіальні одиниці середньої (район) та вищої (область) ланки адміністративно-територіального устрою на основі збереження його конституційної триланкової структури.

8. Виявлено, що в сучасних умовах місцевим органам влади й управління надається можливість вирішувати проблеми розвитку регіонів на основі власної фінансово-економічної бази, ефективного використання комунальної власності, територіальних ресурсів і надання законодавством повноважень. При цьому суттєво зменшується пряме управління із центру з боку державних структур, але залишається цільове фінансування окремих проектів, пільгові кредити тощо з метою регулювання регіональних пропорцій у розвитку регіонів.

9. За центральними державними структурами мають бути закріплені питання регулювання територіальних народногосподарських пропорцій, рівнів соціально-економічного розвитку регіонів, проведення соціально-демографічної, природно-ресурсної, інвестиційної та містобудівної політики, а також розробка міжрегіональних стандартів, вимог, норм і нормативів.

10. Поділ території України на макрорегіони, які характеризуються соціальною і господарською своєрідністю, відмінностями у внутрішньорегіональних та міжрегіональних зв'язках, дає можливість диференційовано управляти процесами планування і прогнозування розвитку господарства. Регіоналізація сприяє раціональному розвиткові кожного регіону, раціональному розміщенню продуктивних сил території, і, в кінцевому підсумку, прискореному регіональному розвитку всієї країни.

11. Сутність вдосконалення системи адміністративно-територіального розвитку в Україні формується на фоні значної регіональної варіації. Теоретично обгрунтовано та апробовано модель впливу економічних, соціальних та демографічних факторів на розвиток адміністративно-територіальних одиниць. За допомогою кластерного аналізу виділено регіональні відмінності та їх тотожність. Отримані кластери протестовані на якісність та надійність за допомогою дискримінантного аналізу. В результаті застосування алгоритму кластер-процедури маємо чотири регіональні кластери. Активну державну політику щодо розвитку і вдосконалення системи адміністративно-територіального устрою необхідно здійснювати за допомогою диференційованого стратегічного підходу.

Публікації автора:

1.Чернюк О.В. Державна та регіональна економічна політика в умовах сталого розвитку // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.пр.: У 2 ч./ К.: РВПС України НАН України. – 2003.- Ч. І. – С.179-183.

2. Чернюк О.В. Грошово-кредитна політика в Україні // Вчені записки: Науковий журнал: У 2 ч./ Харків: Харківський інститут управління.- 2004. – Т. 2. – С.243-246.

3. Чернюк О.В. Аналіз комунальної власності у контексті реформування адміністративно-територіального устрою в Україні // Науковий журнал: Вісник Сумського державного університету. – Суми: Сумський державний університет.-2004.- №5(64).- С.168-173.

4. Чернюк О.В. Проблеми державного регулювання економіки // Зб.матеріалів ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. ”Сучасні проблеми управління”.- К.: ІВЦ ”Політехніка”, 2003. – С.175-176.

5. Чернюк О.В. Розгляд особливостей комунальної власності як власності адміністративно-територіальних одиниць в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: – Зб.наук.пр.- К.: “Наук.-досл. Економ.інст.Мініст.економіки”, 2004. – С.45-49.

6. Чернюк О.В., Бараник З.П. Виділення однорідних регіонів України по функціонуванню методами кластерного аналізу // Формування ринкових відносин в Україні: – Зб.наук.пр.- К.: “Наук.-досл. Економ.інст.Мініст.економіки”, 2005. – С.60-64.