Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Шамраєв Сергій Миколайович. Вдосконалення діагностики, хірургічного лікування і прогнозування його результатів у хворих на рак передміхурової залози : дис... д-ра мед. наук: 14.01.06 / АМН України; Інститут урології. — К., 2007. — 391арк. — Бібліогр.: арк. 355-391.



Анотація до роботи:

Шамраєв С.М. Вдосконалення діагностики, хірургічного лікування і прогнозування його результатів у хворих на рак передміхурової залози. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2007.

Дисертація містить розв’язання актуальної наукової проблеми - поліпшення ранньої діагностики, хірургічного лікування і прогнозування його результатів у хворих на РПЗ, на підставі обґрунтованого застосування нових технологій (методики послідовної процедури розпізнавання попереднього діагнозу і способів індивідуалізованого прогнозування безпосередніх і віддалених результатів РПЕ, удосконалення методики РПЕ із застосування винайдених апарату і інструменту для накладання швів на сечівник і інструменту для гемостазу ДВК), які забезпечують не лише підвищення точності діагностики на 29% та передбачення наслідків РПЕ на 35%, але й збільшення кількості сприятливих віддалених результатів на 45%. Для встановлення попереднього діагнозу раку простати або прогнозування безпосередніх і віддалених результатів хірургічного лікування РПЗ у конкретного хворого обчислюють (згідно із побудованими діагностичною і прогностичними таблицями) значення діагностичних коефіцієнтів (DK) його індивідуальних показників організму і параметрів везико-уретрального сегменту, які підсумовують. При досягненні діагностичного порогу +130, з теоретичною вірогідністю 95% встановлюють попередній діагноз гіперплазії простати, або сприятливий перебіг раннього і віддаленого післяопераційного періоду (група низького ризику ускладнень і 5-річного рецидиву раку простати); при сумі DK -130, попередній діагноз у пацієнта – рак простати і є показання до її біопсії, а хворого на РПЗ відносить до групи високого ризику із несприятливим наслідком РПЕ; якщо сума DK не сягає жодного з порогів, діагноз та прогноз вважають невизначеним (група середнього ризику ускладнень і рецидиву РПЗ). Для одержання сприятливого наслідку РПЕ визначення оптимальних параметрів вихідного соматичного статусу хворого на РПЗ перед та після операції – має ґрунтуватись на кількісних показниках – максимальних позитивних значеннях DK. Винайдені способи диференційної діагностики патології простати і прогнозування безпосередніх і віддалених результатів РПЕ, їх комп’ютерні версії, а також удосконалена методика залобкової РПЕ дозволяють оптимізувати і індивідуалізувати лікувальну тактику у хворих на РПЗ, збільшити кількість сприятливих результатів і можуть бути використані в урологічних, онкологічних і хірургічних відділеннях країни.

  1. У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми поліпшення діагностики, хірургічного лікування і прогнозування його результатів у хворих на рак передміхурової залози, на підставі обґрунтованого застосування нових технологій (методики послідовної процедури розпізнавання попереднього діагнозу і способів індивідуалізованого прогнозування безпосередніх і віддалених результатів лікування у хворих на рак простати, модифікації радикальної залобкової простатектомії із застосування винайдених апарату для накладання швів на сечівник і інструменту для гемостазу дорзального венозного комплексу), які забезпечують підвищення точності діагностики на 29%, прогнозу на 35% і кількості сприятливих віддалених результатів на 45%.

  2. Порівняльний аналіз інформативних критеріїв діагностики раку передміхурової залози дозволив встановити, що точність попереднього діагнозу із використанням діагностичної тріади (ПРД, ПСА, ТРУЗД) не перевищує 37,3%, при його найбільшій вірогідності, отже, необхідним є створення математичної моделі для поліпшення ранньої діагностики раку простати.

  3. Розроблений спосіб диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози на підставі імовірнісного методу математичного моделювання забезпечує високу точність попереднього діагнозу раку передміхурової залози, яка дорівнює 87,5% при первинній біопсії простати та 90,0% при повторній біопсії, тобто на 28,7-30% підвищити її порівняно із основними методами (ПРД, ПСА, ТРУЗД), а також значно зменшити кількість невиправданих біопсій простати в 86,7% спостережень.

  4. Винайдений спосіб диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози та розроблений алгоритм показань до первинної і повторної біопсії простати, дозволяють індивідуалізувати показання до її виконання, мінімізувати ризик хибно негативного висновку та ускладнень, обґрунтувати динамічне спостереження або цілеспрямоване лікування хворих: для встановлення попереднього діагнозу у конкретного хворого обчислюють суму діагностичних коефіцієнтів його індивідуальних параметрів: при досягненні діагностичного порогу +130, з теоретичною вірогідністю 95% встановлюють попередній діагноз гіперплазії простати; при сумі DK -130, попередній діагноз - рак простати і є показання до її біопсії; якщо сума DK не сягає жодного з порогів, діагноз вважається сумнівним. Чутливість, специфічність і діагностична точність винайденого способу ДД гіперплазії і раку простати при первинній і повторній біопсії дорівнюють, відповідно, 88% і 90%, 83% і 86%, 85% і 89%.

  5. Опрацьовані і впроваджені до клінічної практики удосконалення техніки основних етапів радикальної залобкової простатектомії, застосування авторського апарату і інструменту для накладання швів на уретру, а також інструменту для перев’язки дорзального венозного комплексу дозволили розширити арсенал хірургічних методів лікування РПЗ та поліпшити їх результати за рахунок полегшення гемостазу дорзального венозного комплексу, накладення швів на сечівник і виділення апексу простати при формуванні везико-уретрального сегменту; зменшення об’єму крововтрати і рівня гомологічної трансфузії крові на 10%, загальної кількості ускладнень на 27,2% і повторних оперативних втручань на 23% при відсутності впливу нових технологій на канцер специфічне виживання.

  6. Показаннями для застосування розроблених нами апаратів та інструменту для накладання швів на уретру при виконанні радикальної залобкової простатектомії є загальні показання для цього хірургічного втручання, але особливо - при виконанні радикальної простатектомії „порятунку” (коли виконується значне видалення мембранозної уретри та оточуючих простату тканин), при глибокому зрізі сечівника, при прорізанні лігатур, які було накладено за допомогою ручного шва уретри, а також при розширеній радикальній простатектомії (коли додатково виконується резекція шийки сечового міхура та є наявність натягнення уретроцистоанастомозу) та при вузькому куті операційної дії.

  7. Порівняльний аналіз груп хворих на рак передміхурової залози із ретроспективно веріфікованим сприятливим і несприятливим перебігом раннього і віддаленого післяопераційного періоду, проведений для визначення інформативності критеріїв прогнозування результатів хірургічного лікування раку передміхурової залози дозволив встановити, що вірогідно вони відрізняються, відповідно, лише за 9 і 7 показниками (серед яких – вік хворих на момент операції, вік пацієнтів в дебюті захворювання, кліренс креатиніну, ШОЕ, вміст гемоглобіну і еритроцитів в крові хворих, ЛІІ та ін.), а точність прогнозу за середньоарифметичними значеннями цих параметрів у визначенні безпосереднього і віддаленого прогнозу радикальної простатектомії не перевищує, відповідно, 22,5% і 17,5%.

  1. Розроблені нові способи прогнозування безпосередніх та віддалених результатів хірургічного лікування раку передміхурової залози та моделі стратифікації хворих на рак передміхурової залози на групи ризику розвитку ускладнень і 5-річного виживання дають можливість зробити прогноз індивідуальним, а також із високою точністю (85%) здійснити адекватний вибір методів лікування для кожного хворого на рак передміхурової залози із раціональним використанням матеріальних ресурсів спеціалізованих медичних закладів

  2. Відповідно до величини порогових сум діагностичних коефіцієнтів питома вага специфічних критеріїв (параметри везико-уретрального сегменту, ПСАзаг, сума Глісону, його максимальний бал і клінічна стадія) для передбачення раннього і віддаленого прогнозу радикальної простатектомії не перевищує 50%, а за своєю сумарною інформативністю становить, відповідно, 19% і 54% від деяких неспецифічних критеріїв прогнозу: вираженість супутньої патології, особливості хірургічного й анестезіологічного забезпечення радикальної простатектомії, гемоглобін, кількість еритроцитів та гематокрит, толерантність плазми до гепарину та кліренс креатиніну та ін.

  3. Винайдені способи прогнозування безпосередніх і віддалених результатів хірургічного лікування хворих на рак простати дозволять із високою точністю (до 83,3% і 85%, відповідно) і надійністю визначити прогноз і індивідуальну лікувальну тактику у кожного хворого, збільшити кількість сприятливих безпосередніх і віддалених результатів РПЕ (на 18,4% і 45%, відповідно). Діагностичне прогностичне значення, чутливість та специфічність способу прогнозування результатів хірургічного лікування хворих на РПЗ дорівнюють, відповідно, 85%, 91% та 78%.

  4. Для одержання сприятливого результату радикальної простатектомії визначення оптимальних специфічних параметрів і показників соматичного статусу хворого на РПЗ перед, під час та після операції повинне ґрунтуватись на кількісних показниках – максимальних позитивних значеннях діагностичних коефіцієнтів, що відображають позитивний вплив на прогноз; оцінка критеріїв повинна бути комплексною, оскільки кожна ознака відображає свій вплив в прогнозуванні безпосередніх і віддалених результатів хірургічного лікування хворих на рак передміхурової залози і здатна його змінити.

  5. Опрацьовані способи прогнозування і оптимізації результатів хірургічного лікування хворих на РПЗ та їх комп’ютерні версії забезпечують точний і індивідуальний прогноз для кожного хворого на рак простати, дозволяють уніфікувати, оптимізувати та індивідуалізувати вибір методу лікування, зменшити кількість ускладнень радикальної простатектомії, збільшити рівень 5-річного виживання, а також виконати відповідні медичні заходи, аналіз, збереження та передачу інформації, яка спрямована на досягнення сприятливого віддаленого результату у хворого на рак передміхурової залози і можуть бути використані в усіх урологічних, онкоурологічних і хірургічних закладах нашої країни.

Публікації автора:

  1. Шамраєв С.М. Порівняльна оцінка найближчих і віддадених результатів залобкової простатектомії з ручним і апаратним накладанням швів на сечівник // Вест.неотл.восст.мед.–2000.–Т.1,№1.–С.36–39.

  2. Первый опыт аппаратного шва уретры при радикальной простатэктомии / В.Н.Гузенко, В.К.Гринь, С.Н.Шамраев, Н.В.Коваленко, В.Г.Кобец // Арх.клин.эксп.мед.– 2003.–Т.12; №2, Приложение.–С.54.

  3. Шамраев С.Н. Клиническое применение биопсии в диагностике рака предстательной железы // Вест.неотл.восст.мед.–2003.–Т.4; №4.–С.633-636.

  4. Шамраев С.Н. Радикальная простатэктомия с применением механического шва уретры: первые шесть наблюдений // Вест.неотл.восст.мед.–2004.–Т.5; №1.–С.120–124.

  5. Возианов С.А., Шамраев С.Н., Бабюк И.А. Математическое моделирование в дифференциальной диагностике заболеваний предстательной железы // Здоровье мужчины.–2004.–№2.-С.74–77.

  6. Возіанов С.О., Шамраєв С.М. Антеградна радикальна залобкова простатектомія: хірургічна техніка механічного шва сечівника і безпосередні результати // Урологія.–2004.–№4.–С.56–60.

  7. Шамраев С.Н. Значение ультразвуковой ангиографии в диагностике рака предстательной железы при первичной и повторной биопсии простаты // Вест.неотл.восст.мед.–2005.–Т.6; №1. – С. 78 – 82.

  8. Возианов С.А., Шамраев С.Н., Шевченко Т.И. Дифференциально-диагностические возможности клинических и специальных методов скрининга больных гиперплазией и раком предстательной железы // Вест.неотл.восст.мед.–2005.–Т.6; №2.–С.328–333.

  9. Возіанов С.О., Шамраєв С.М. Застосування нових методик обробки везико-уретрального сегмента при радикальній простатектомії // Здоровье мужчины.– 2005.–№2.-С.140–145.

  10. Шамраєв С.М. Байєсовський метод диференційної діагностики і реабілітації хворих на гіперплазію і рак передміхурової залози // Урологія.-2005.-№3.-С.31-38.

  11. Шамраєв С.М. Періопераційні ускладнення та безпосередні результати радикальної залобкової простатектомії // Вест.неотл.восст.мед.–2005.–Т.6; №4.–С.580–584.

  12. Шамраев С.Н. К вопросу об усовершенствовании диагностики рака предстательной железы // Здоровье мужчины.– 2005.–№4.-С.132–137.

  13. Шамраєв С.М. Рання діагностика раку простати у хворих із симптомами нижніх сечових шляхів // Вест.неотл.восст.мед.–2006.–Т.7; №1.–С.63–67.

  14. Шамраєв С.М. Математична комп’ютерна діагностична система в опортуністичному скринінгу раку передміхурової залози // Урологія.–2006.–№1.–С.65–71.

  15. Программное компьютерное обеспечение в организации диагностики заболеваний предстательной железы / С.А.Возианов, С.Н.Шамраев, Т.И.Шевченко, К.В.Мотков // Вест.неотл.восст.мед.–2006.–Т.7; №2.–С.164–168.

  16. Диагностические возможности клинических и специальных методов прогнозирования интраоперационных и ранних послеоперационных осложнений при хирургическом лечении рака предстательной железы / С.А.Возианов, С.Н.Шамраев, Т.И.Шевченко, К.В.Мотков // Вест.неотл.восст.мед.–2006.-Т.7; №3.–С.402–407.

  17. Шамраев С.Н. Применение компьютерной системы распознавания в ранней диагностике рака предстательной железы // Здоровье мужчины.–2006.–№3.-С.146–150.

  18. Романюк М.Г., Шамраев С.Н. Развитие эректильной дисфункции у пациентов, получающих лечение по поводу рака предстательной железы // Здоровье мужчины.–2006.–№ 4.-С.145–148.

  19. Шамраев С.Н. Прогнозирование послеоперационных осложнений радикальной простатэктомии // Вест.неотл.восст.мед.–2006.–Т.7; №4.–С.552–557.

  20. Cпосіб прогнозування віддалених результатів хірургічного лікування раку простати: вивчення прогностичних можливостей клінічних і спеціальних методів візуалізації та параметрів везико-уретрального сегмента і організму хворого / С.О.Возіанов, С.М.Шамраєв, Т.І.Шевченко, К.В.Мотков // Вест.неотл.восст.мед.–2007.–Т.8; №1.–С.28–32.

  21. Возіанов С.О., Шамраєв С.М. Радикальна простатектомія у хворих із локалізованим і місцево поширеним раком передміхурової залози: прогнозування ісходу раннього післяопераційного періоду // Урологія.–2007.–№1.–С.54-61.

  22. Шамраєв С.М. Прогнозування віддалених результатів хірургічного лікування у хворих на рак простати // Здоровье мужчины.-2007.–№1.-С.161–167.

  23. Пат. України 38550 А, А61В17/11. Апарат для накладання швів на уретру / В.К.Гусак, Ю.В.Гєєв, С.М.Шамраєв, Ю.О.Віненцов, В.Г.Кобець, М.В.Коваленко, М.М.Шамраєв, А.В.Чурілов-№ 2000074457;Заявл. 25.07.00; Опубл. 15.05.01.-Бюл. №4.–2с.

  24. Пат. України 40056 А, А61В17/11. Апарат для накладання швів на уретру / С.М.Шамраєв, Ю.В.Гєєв, Ю.О.Віненцов, М.В.Коваленко, В.Г.Кобець, М.М.Шамраєв. - № 99074214; Заявл. 20.07.99; Опубл. 16.07.01.-Бюл.№6.–2с.

  25. Пат. України 78174 UA, А61 В 8/08, А61 В 10/00, G01N 33/48. Спосіб диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози / С.О.Возіанов, С.М.Шамраєв, Т.І.Шевченко, І.О.Бабюк, К.В.Мотков, Р.О.Данилець.-№200509411; Заявл.07.10.05;Опубл.15.02.07.-Бюл.№2.–4с.

  26. Пат. России 2214799 RU, А61В17/04 17/11. Аппарат для наложения швов на уретру / В.К.Гусак, С.Н.Шамраев, Ю.А.Виненцов, В.Г.Кобец, Н.В.Коваленко. - № 2002212473/14;Заявл.15.05.02; Опубл.27.10.03.-Бюл.№30.-2с.

  27. Пат. України 5914, А61В17/11. Інструмент для накладання швів на уретру / С.М.Шамраєв, С.О.Возіанов, І.О.Бабюк, М.М.Шамраєв. - № 20041008597; Заявл. 22.10.2004; Опубл. 15.03.2005. Бюл. №3.–2с.

  28. Пат. України 6894, А61В17/11. Інструмент для перев’язки дорзального венозного комплексу / С.М.Шамраєв, С.О.Возіанов, В.К.Гринь, О.І.Міміношвілі, Г.Д.Попандопуло, І.О.Бабюк, Р.О.Данилець.-№20041210650; Заявл.24.12.04; Опубл.16.05.05.-Бюл.№5.-2с.

  29. Шамраєв С.М. Пухлини сечового міхура, гіперплазія та рак передміхурової залози, рак яєчка та статевого члена // Методичні вказівки до проведення практичних занять з курсу «Урологія» для студентів 4 курсу / В.М.Гузенко, П.С.Серняк, М.В.Коваленко, В.В.Захаров, Ю.О.Віненцов, С.О.Сохін, С.М.Шамраєв, С.А.Золочевський - Донецьк: кафедра урології ДДМУ ім. М.Горького, 2003.–С.47-61.

  30. Шамраєв С.М. Рак передміхурової залози // Методичні вказівки до практичних занять з курсу «Урологія» для інтернів-урологів ФПО / В.М.Гузенко, П.С.Серняк, В.К.Денисов, М.В.Коваленко, В.В.Захаров, Ю.О.Віненцов, С.О.Сохін, С.М.Шамраєв, С.А.Золочевський, А.Г.Кривобок - Донецьк, Донецьк: кафедра урології ДДМУ ім. М.Горького, 2003.–с.3–12.

  31. Шамраев С.Н. Рак предстательной железы: Тесты контроля знаний (Тесты № 140-180) // Тесты для заключительного контроля знаний у интернов-урологов ФПО / В.Н.Гузенко, П.С.Серняк, В.К.Денисов, Н.В.Коваленко, В.В.Захаров, Ю.А.Виненцов, С.А.Сохин, С.М.Шамраєв, С.А.Золочевский, А.Г.Кривобок - Донецк: кафедра урологии ДГМУ им. М Горького, 2003.-С.47-58.

  32. Шамраев С.Н., Бабюк И.А. Диагностика нарушений эрекции // Диагностика и лечение нарушений эрекции: методическое пособие/ ИНВХ АМН Украины. - Донецк: Zydus Сadila, 2003.- С. 16-18.

  33. Шевченко Т.І., Шамраєв С.М., Мотков К.В. Таблиця інформативності врахованих ознак і діапазонів їх значень для диференційного діагнозу гіперплазії і раку простати // Математичні методи диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози: методичні рекомендації / С.О.Возіанов, В.К.Гринь, С.М.Шамраєв, І.О.Бабюк, Т.І.Шевченко, К.В.Мотков, М.Г.Романюк. - Донецьк: Каштан, 2006.-С.19-25.

  34. Шамраєв С.М. Спосіб диференційної діагностики гіперплазії і раку простати // Математичні методи диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози: методичні рекомендації / С.О.Возіанов, В.К.Гринь, С.М.Шамраєв, І.О.Бабюк, Т.І.Шевченко, К.В.Мотков, М.Г.Романюк. - Донецьк: Каштан, 2006.-С.11-17.

  1. Шамраєв С.М. Удосконалення методів обробки медичної інформації // Математичні методи диференційної діагностики гіперплазії і раку передміхурової залози: методичні рекомендації / С.О.Возіанов, В.К.Гринь, С.М.Шамраєв, І.О.Бабюк, Т.І.Шевченко, К.В.Мотков, М.Г.Романюк. - Донецьк: Каштан, 2006.-С.5-10.

  2. Бабюк И.А., Шамраев С.Н., Цветкова П.Д. Эффективное использование препарата «Экстра» (силденафил цитрат) в лечении эректильной дисфункции // Здоровье Донбасса.-2006.-№1.-С.95-97.

  3. Romanyuk M., Gorpinchenko I., Shamraev S. The recovery of sexual function in patients with prostate cancer, obtaining antiandrogen therapy: use of vacuum devices and FDE-5 inhibitors // J. Sex. Med.: PP Abstracts.–2006.–P.65–66.

  4. Современные принципы хирургической коррекции в лечении рака предстательной железы в поздних стадиях заболевания / Ю.П.Серняк, Ю.А.Виненцов, М.В.Криштопа, С.Н.Шамраев // Аденома предстательной железы: Материалы научн.трудов V МКУ.–Харьков:Факт, 1997.–С.285–287.

  5. Прогнозирование инфекционно-воспалительных осложнений простатэктомии / Ю.А.Виненцов, С.Н.Шамраев, С.Г.Чапек // Сборник трудов посв. 10-летию внедр. ЭУЛ в Донбассе.–Донецк: ДДЦ, 2000.–С.72-73.

  6. Внутренняя оптическая уретротомия у больных стриктурой уретры / В.Г.Кобец, Ю.А.Виненцов, С.Н.Шамраев // Сборник трудов посв. 10-летию внедр. ЭУЛ в Донбассе.– Донецк: ДДЦ, 2000.–С.73–74.

  7. Эхографическая картина предстательной железы у больных простатитом / Е.Р.Резникова, Ю.А.Виненцов, С.Н.Шамраев // Сборник трудов посв. 10-летию внедр.ЭУЛ в Донбассе.–Донецк: ДДЦ, 2000.–С.74–75.

  8. Лечение распространенного рака предстательной железы / С.А.Сохин, Ю.А.Виненцов, Е.А.Статинова, С.Н.Шамраев // Рак предстательной железы: Материалы X ЮНПКУ.- Харьков: ХМАПО, 2002.–С.232–235.

  9. Биопсия предстательной железы/ В.Н.Гузекно, Ю.А.Виненцов, С.Н.Шамраев // Рак предстательной железы: Материалы X ЮНПКУ.- Харьков: ХМАПО, 2002.–С.90-92.

  10. Техника формирования везико-уретрального анастомоза при радикальной простатэктомии / С.Н.Шамраев, В.К.Гринь, О.И.Миминошвили, Ю.А.Виненцов, В.Г.Кобец // Здоровье мужчины: Материалы трудов XII НПКУС.– Харьков: ХМАПО, 2004.- С.32–37.

  11. Диагностическая ценность методов раннего выявления рака предстательной железы / С.А.Возианов, С.Н.Шамраев, Ю.А.Виненцов, В.Г.Кобец // Инфекция в урологии: Материалы XIII НПКУ.– Харьков: ХМАПО, 2005.-С.393–400.

  12. Способ прогнозирования в ранней диагностике рака предстательной железы/ С.А.Возианов, С.Н.Шамраев, Т.И.Шевченко, К.В.Мотков, Р.О.Данилец // ХІ з’їзд онкоурологів України: Матеріали з’їзду. – Київ, 2006.-С.207.

  13. Шамраєв С.М. Оригінальна методика радикальної залобкової простатектомії (аналіз ускладнень та безпосередніх результатів) // Современные достижения онкоурологии: Материалы трудов XIV НПКУ / А.С.Переверзев. В.В.Россихин. – ХМАПО: ИД Балдрук, 2006.- С.214–220.