Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Колос Ірина Василівна. Вартісно-орієнтоване управління підприємством (на прикладі підприємств легкої промисловості) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Колос І.В. Вартісно-орієнтоване управління підприємством (на прикладі підприємств легкої промисловості). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (легка промисловість). – Київський національний університет технологій та дизайну Міністерства освіти і науки України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено розробленню теоретичних і методичних положень, прикладних рекомендацій щодо формування і впровадження системи вартісно-

орієнтованого управління на промисловому підприємстві.

У роботі розкрито економічну сутність та методологічні підходи до вартісно-орієнтованого управління з виділенням переваг, недоліків та методів оцінки вартості підприємства, обґрунтовано перелік чинників формування вартості підприємства та методичний підхід до систематизації з виокремленням серед них ключових. Запропоновано концепцію вартісно-орієнтованого управління підприємством з використанням ієрархічної корпоративної та особистісної збалансованих систем показників за шістьма взаємопов’язаними аспектами (інвестори, фінанси, клієнти, бізнес-процеси, персонал, суспільство).

Досліджено особливості розвитку підприємств легкої промисловості в сучасних умовах господарювання для обґрунтування цілісної системи показників вимірювання діяльності за пріоритетними аспектами, розкрито економічні передумови впровадження вартісно-орієнтованого управління на промислових підприємствах.

Розроблено методичні і практичні рекомендації з формування операційних, податкових, екологічного, соціального та фінансових бюджетів підприємства з використанням ключових чинників формування вартості підприємства та системи вартісно-орієнтованого управління з використанням ієрархічної корпоративної й особистісної збалансованих систем показників, а також проведено апробацію на конкретних підприємствах легкої промисловості.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо розробки теоретико-методичних положень, прикладних рекомендацій з формування і впровадження системи вартісно-орієнтованого управління на промисловому підприємстві. За результатами проведеного дослідження сформульовано такі висновки:

  1. В сучасних умовах підприємства легкої промисловості функціонують у складному динамічному середовищі і співпрацюють із значною кількістю суб’єктів, зокрема постачальниками матеріально-технічних ресурсів, споживачами готової продукції та послуг, фінансовими та урядовими установами, податковими органами й організаціями соціального захисту населення, громадськістю. За таких умов підприємство повинне шукати результативні шляхи забезпечення вимог власників, уникаючи конфлікту інтересів при взаємодії із зазначеними суб’єктами. Доведено, що забезпечення узгодженості інтересів широкого кола зацікавлених сторін можливе за умови орієнтування управління промисловим підприємством на збільшення вартості.

  2. Уточнено зміст, склад і супідрядність елементів системи управління підприємством на основі вартості. Вартісно-орієнтоване управління підприємством доцільно визначати як упорядковану сукупність процесів прийняття ефективних рішень і управлінських дій, спрямованих на збільшення вартості підприємства з метою підвищення добробуту власників з урахуванням інтересів широкого кола зацікавлених сторін. До складу системи вартісно-орієнтованого управління підприємством включено елементи: а) сукупність цілей підприємства та корпоративну стратегію їх досягнення; б) взаємопов’язані плани і бюджети; в) підсистему процесів управління; г) інформаційні моделі оцінки ієрархічної корпоративної й особистісної збалансованих систем показників.

  3. Теоретично обґрунтовано концептуальну модель вартісно-орієнтованого управління підприємством, яка дозволяє ефективно планувати й контролювати створення та постійне збільшення вартості підприємства за умови забезпечення ліквідності. Запропоновано ієрархічну корпоративну й особистісну збалансовані системи показників за виокремленими шістьма взаємопов’язаними аспектами (інвестори, в тому числі власники і кредитори, фінанси, клієнти, бізнес-процеси, персонал, суспільство) для взаємоузгодження довгострокових та оперативних цілей, обґрунтування раціональних управлінських рішень та оцінки відповідності фактичного рівня показників їх цільовому значенню на основі методу графічного моделювання. В ієрархічній корпоративній збалансованій системі показників оцінка внеску у вартість підприємства проводиться за бізнес-сегментами та центрами відповідальності (центрів прибутку, доходів, витрат, інвестицій).

  4. Ієрархічну корпоративну й особистісну збалансовані системи показників побудовано з урахуванням супідрядності та взаємоузгодженості виокремлених шести аспектів. За кожним аспектом сформовано перелік ключових чинників успіху, систему цілей та результативних показників. Розроблено інформаційні моделі оцінки ієрархічної корпоративної й особистісної збалансованих систем показників із зазначенням розрахункових формул результативних показників та джерел інформації (фінансової, статистичної, податкової, управлінської звітності, регістрів, первинних документів), що надає можливість цілеспрямовано впливати на збільшення вартості вітчизняних підприємств легкої промисловості.

  5. Аргументована доцільність використання економічно доданої вартості для обґрунтування й прийняття управлінських рішень щодо виробничої, інвестиційної та фінансової діяльності в рамках оперативного управління. Перевагами такого підходу є 1) підвищення ефективності використання власного капіталу підприємства за рахунок інвестування в програми, проекти з позитивним економічним, а не бухгалтерським прибутком; 2) стимулювання економії власного капіталу при прийнятті управлінських рішень; 3) більш об’єктивна оцінка внеску кожного працівника у забезпечення економічного прибутку підприємства. Для ухвалення стратегічних рішень пропонується визначати ринкову додану вартість, перевагами якої є врахування ризиків.

  6. На створення додаткової вартості підприємства впливає значна кількість чинники формування вартості підприємства. Доведена необхідність їх систематизації з використанням діаграми Ісікави, яка дозволяє виявити супідрядність чинників вартості підприємства на виділені серед них ключові: 1) чистий грошовий потік, 2) середньозважену вартість капіталу, 3) величину інвестованого капіталу, 4) рентабельність інвестованого капіталу.

  7. Встановлені основні економічні передумови впровадження в практику діяльності вітчизняних підприємств вартісно-орієнтованого управління: 1) поширення розуміння значущості нових наукових знань та їх трансформації в інноваційні процеси й інноваційну продукцію як основного джерела створення додаткової вартості підприємства; 2) вдосконалення та розвиток інформаційних технологій та їх прикладна адаптація у сфері виробництва, збуту й управління; 3) становлення та розвиток фондового ринку, що підтверджується суттєвим збільшення обсягів випуску цінних паперів, в тому числі акцій підприємств; 4) глобалізація ринків капіталів, яка загострює конкурентну боротьбу за інвестований капітал; 5) конфлікт інтересів і повноважень менеджерів і власників; 6) збільшення кількості придбання, злиття та поглинання компаній; 7) розробка системи управлінської звітності підприємства.

  8. Доведено, що ефективним інструментом вартісно-орієнтованого управління є бюджетування. Розроблено методичні рекомендацій та комп’ютерні програми щодо формування системи бюджетів, яка охоплює операційні, податкові, соціальний, екологічний та фінансові бюджети. Аргументовано включення чинників формування вартості підприємства у відповідні бюджети. Так, в операційні бюджети введено темп росту обсягу продажу, частку готівкових надходжень за періодами, норму прибутку; в податкові бюджети – податкові пільги та показники податкового навантаження; в фінансові бюджети – чисті грошові надходження та видатки коштів, тривалість фінансового циклу, ціну капіталу, середньозважену вартість капіталу, величину інвестованого капіталу, рентабельність інвестованого капіталу.

  9. Розроблено систему стимулювання, яка базується на узгодженні корпоративних і особистісних цілей, що орієнтовані на збільшення вартості підприємства. В межах запропонованого підходу винагорода формується з фіксованої та змінної частин. Фіксована частина винагороди визначається за відпрацьований час чи виконані обсяги робіт відповідно до норм чинного законодавства. При визначенні змінної частини винагороди передбачено врахування внеску у збільшення доданої вартості кожного працівника, центру відповідальності, бізнес-сегменту і підприємства в цілому.

Таким чином, застосування на практиці розроблених в дисертаційній роботі теоретичних і методичних положень, прикладних рекомендацій з формування і впровадження системи вартісно-орієнтованого управління на промисловому підприємстві дозволить підвищити ефективність його діяльності, що має вирішальне значення для подальшого розвитку та забезпечення довготривалого успіху кожного підприємства, а також розвитку економіки нашої країни в цілому.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, монографіях:

  1. Колос І.В. Інформаційне забезпечення інноваційної діяльності // Шляхи активізації інноваційної діяльності підприємств: Монографія; Під ред. проф. О.І. Волкова, проф. М.П. Денисенка. – К.: КНУТД, 2005. – С. 385-435.

  2. Колос І.В. Концепції управління підприємством та їх інформаційне забезпечення // Управління розвитком. Збірник наукових статей. №7. – Харків, 2006. – С. 48-50.

  3. Колос І.В. Обґрунтування ключових чинників вартості підприємства // Економіка та держава. 2006. - №11. – С. 30-32.

  4. Колос І.В. Звітність як елемент системи управління підприємством // Економіка та держава. – 2006. - №8. – С. 26-31.

  5. Колос І.В. Збалансована система показників у вартісно-орієнтованому управлінні підприємством. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 224: В 5т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.567-573.

  6. Голубєва Т.С., Колос І.В. Методологічні підходи до оцінки ефективності діяльності підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №5 (59). – С. 66-71. (Особистий внесок – розроблено критерії відбору індикаторів, які включаються до ієрархічної корпоративної й особистісної системи збалансованої показників та формат опису показників).

  7. Колос І.В. Інструментарій вартісно-орієнтованого управління підприємствами // Економіка та менеджмент. Збірник наукових праць. Випуск 3 (10). Частина 3. – Луцьк, 2006. – С. 128-137.

  8. Денисенко М.П., Колос І.В. Інформаційне забезпечення ефективного управління підприємством // Економіка та держава. – 2006. - №7. – С. 19-24. (Особистий внесок – дослідження еволюційного розвитку технологій управління підприємством).

  9. Колос І.В. Інформаційне забезпечення для прийняття управлінських рішень // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2003. - №5 (55). Ч.2, Т.2. – С. 114-118.

  10. Колос І.В. Режим доступу до інформації підприємства // Вісник КНУТД: збірник наукових праць (спеціальний випуск). – К.: КНУТД, 2005. - №4 (24). – С. 111-113.

В інших виданнях:

  1. Колос І.В. Основи бухгалтерської звітності // Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – С. 258-287.

  2. Колос І.В. Сучасні підходи щодо оцінки результативності діяльності підприємства // Тези доповідей V Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів “Наукові розробки молоді на сучасному етапі”, м. Київ 26-28 квітня 2006р. – К.: КНУТД. – 2006. – Том ІІ. – С. 146.

  3. Колос І.В. Застосування системи збалансованих показників у вартісно-орієнтованому управлінні підприємством // Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інвестиційні та інноваційні процеси в промисловості”. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 43-44.

  4. Колос І.В. Сучасний інструментарій управління підприємством // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економічні проблеми розвитку легкої промисловості”. – К.: КНУТД, 2006. – С. 54-57.

  5. Колос І.В. Інформаційне забезпечення інноваційного процесу підприємства // Вісник КНУТД: Збірник наукових праць ювілейної міжнародної конференції “Інноваційні технологій – майбутнє України”. – К.: КНУТД, 2005. - №5 (55). – Т. 2. – С. 87-89.

  6. Колос І.В. Аналіз сучасних підходів інформаційного забезпечення суб’єктів господарювання // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, яка присвячена 70 річчю факультету економіки і менеджменту Національної металургійної академії України “Економіка і управління в промисловості”, м. Дніпропетровськ 26-28 жовтня 2005р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. ІІ. – С. 203-205.

  7. Колос І.В. Порядок формування інформаційного забезпечення управління підприємством // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Том 3. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 55-57.

  8. Колос І.В. Доступність інформації в управлінні підприємством // Науково-практична конференція “Економічний розвиток: проблеми та шляхи їх вирішення”: тези доповідей. – К.: КНУТД, 2005. – С. 38-39.