Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дідик Андрій Миколайович. Управління витратами у машинобудівних корпораціях : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Дідик А.М. Управління витратами у машинобудівних корпораціях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет «Львівська політехніка», Львів, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню проблеми розроблення теоретичних положень та прикладних рекомендацій з удосконалення управління витратами у машинобудівних корпораціях. На основі вивчення та узагальнення літературних джерел дістали подальшого розвитку тлумачення категорії «корпоративні витрати», процес управління витратами у корпорації на засадах використання комплексного функціонального підходу, послідовність планування поточних витрат корпорації. Удосконалено класифікацію витрат корпорації на засадах систематизації класифікаційних ознак за функціями управління витратами. Удосконалено методичні рекомендації для оцінювання впливу обсягу та структури корпоративних витрат на економічні результати діяльності підприємства на засадах використання кореляційно-регресійного моделювання, що дозволяє регулювати параметри корпоративних витрат з метою досягнення очікуваних значень фінансових результатів. Розроблено систему показників оцінювання ефективності здійснення корпоративних витрат.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукової проблеми планування, контролювання, регулювання та фінансового забезпечення витрат у машинобудівних корпораціях. Отримані у дисертації наукові результати сприятимуть підвищенню ефективності функціонування машинобудівних корпорацій, вирішенню проблем збитковості та раціонального розподілу обмежених ресурсів організації.

Результати проведених у роботі досліджень дозволяють зробити такі висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного характеру:

1. Низька фінансова результативність, високий рівень збитковості та низький рівень рентабельності операційної діяльності машинобудівних акціонерних товариств вимагають перегляду та переосмислення концепції управління витратами у корпораціях, яка б базувалась на охопленні усіх основних функцій менеджменту та сприяла би підвищенню ефективності корпоративних витрат як таких, що властиві лише корпоративним формам організації підприємницької діяльності та включають систематичні і несистематичні витрати. За таких умов необхідним є розроблення методологічних та методичних положень, спрямованих на удосконалення управління витратами вітчизняних машинобудівних корпорацій.

  1. Обґрунтовано сутність, роль та місце корпоративних витрат у структурі сукупних витрат машинобудівних корпорацій, запропоновано поділ корпоративних витрат на систематичні і несистематичні, що дає змогу економістам машинобудівних корпорацій здійснювати раціональне та обґрунтоване управління корпоративними витратами з урахуванням періодичності їх виникнення.

  2. Ефективний процес управління витратами у корпорації є базою для забезпечення результативної фінансово-господарської діяльності. Запропонована послідовність управління витратами у машинобудівних корпораціях на засадах використання функціонального підходу шляхом логічної реалізації переліку етапів (планування витрат, організування центрів відповідальності, мотивування працівників за оптимізацію витрат, контролювання та регулювання витрат) дозволяє керівникам центрів відповідальності, фахівцям фінансово-економічних служб комплексно охопити усі функції управління витратами та забезпечити прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

  3. Запропонована класифікація витрат корпорації на засадах систематизації класифікаційних ознак за функціями управління витратами (планування, організування центрів відповідальності, мотивування працівників, контролювання та регулювання витрат) дає змогу використовувати відповідний поділ витрат залежно від функцій управління витратами та властивих їм цілей. Це дозволяє економістам різних рівнів управління використовувати різноманітні варіанти групування витрат залежно від встановлений цілей, етапів управління витратами та інформаційних потреб.

  4. Удосконалена послідовність планування поточних витрат є комплексною та дозволяє логічно взаємопов’язати планування витрат на одиницю продукції, формування зведених кошторисів, розроблення матриці взаємозв’язків. Такий підхід дає змогу менеджерам та економістам машинобудівних корпорацій відстежувати взаємозалежність різних категорій витрат, їхню структуру та визначальність впливу окремих елементів витрат на формування собівартості продукції.

  5. Удосконалені методичні рекомендації для оцінювання впливу обсягу та структури корпоративних витрат на економічні результати діяльності підприємства на засадах використання кореляційно-регресійного моделювання дозволяють керівникам та фахівцям фінансово-економічних служб регулювати параметри корпоративних витрат з метою досягнення очікуваних значень цільових показників функціонування корпорації.

  6. Визначено важливість систематичного аналізування, оцінювання ефективності корпоративних витрат у акціонерних товариствах, оскільки їхні значні обсяги зумовлюють дороговартісність функціонування корпоративної форми організування підприємницької діяльності та стимулюють реорганізаційні процеси. З огляду на це запропонована система показників оцінювання ефективності формування корпоративних витрат (коефіцієнти покриття, окупності, витратомісткості, навантаження, рентабельності, повернення, віддачі, координації тощо) покликана створити інформаційну базу для Правління, акціонерів, Ревізійної комісії, Спостережної ради стосовно ролі і значення корпоративних витрат в організації, їхнього впливу на основні економічні показники діяльності та доцільності здійснення підприємницької діяльності у формі акціонерного товариства.

8. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:

Міністерству економіки України та Міністерству фінансів України при розробленні нормативних документів щодо планування, контролювання та регулювання витрат в акціонерних товариствах, формування корпоративних витрат та оцінювання їхнього впливу на економічні показники корпорацій використовувати сформульовані у дисертації рекомендації щодо визначення сутності, складу корпоративних витрат, оцінювання їхньої ефективності та впливу на основні економічні показники діяльності акціонерних товариств, управління витратами на засадах функціонального підходу;

Міністерству освіти і науки України при підготовці фахівців у сфері підприємництва використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо управління витратами у машинобудівних корпораціях.

Публікації автора:

Монографії

  1. Система корпоративного управління: формування та оцінювання на засадах економічних індикаторів (на прикладі машинобудування): [монографія] / О.Є. Кузьмін, А.М. Дідик, О.Г. Мельник, О.В. Мукан; під ред. д.е.н., проф. О.Є. Кузьміна. – Львів: «Тріада плюс», 2008. – 369 с. / Дідик А.М. Розділ ІІІ. Управління витратами у машинобудівних корпораціях. – С. 113-165. (Особистий внесок: зроблено порівняльний аналіз підходів до ідентифікації витрат, сформовано функціональний підхід до управління витратами, проаналізовано форми фінансового забезпечення витрат корпорації).

  2. Малая энергетика в системе обеспечения экономической безопасности государства: [монографія] / Под общ. ред. Г.К. Вороновского, И.В. Недина. – К.: Знания Украины, 2006. – 364 с. / Кузьмин О.Е, Мельник О.Г., Дидык А.М., Мукан О.В. Глава 3. Экономические возможности инновационного развития систем малой энергетики, 3.1.1. Формирование расходов на предприятиях муниципальной энергетики. – С. 171-182. (Особистий внесок автора: зроблено порівняльний аналіз податкового, бухгалтерського та економічного підходу до ідентифікації витрат).

Публікації у фахових виданнях

  1. Дідик А.М. Витрати у корпораціях: сутність та підходи до визнання / А.М. Дідик // Логістика. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2006. – № 552. - С. 29-35.

  2. Дідик А.М. Витрати на забезпечення корпоративного управління / А.М. Дідик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2006. – №567. - С. 46-50.

  1. Дідик А.М. Форми фінансування витрат корпорації / А.М. Дідик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2006. – №575. - С. 65-70.

  2. Дідик А.М. Процес планування поточних витрат у корпорації / А.М. Дідик // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУУ. – 2006, вип. 16.3. – С.134-141.

  3. Дідик А.М. Класифікація витрат для цілей корпоративного управління / А.М. Дідик // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 212: [в 6 томах]. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т.2. - С. 450-460.

  4. Дідик А.М. Організаційні основи управління компанією / А.М. Дідик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2000. – №384. - С. 98-103.

  5. Дідик А.М. Особливості формування вищого рівня корпоративного управління / О.Є. Кузьмін, А.М. Дідик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2000. – №405. – С. 157-151. (Особистий внесок автора: проаналізовано особливості формування вищого рівня корпоративного управління у Японії, США та Німеччині).

  6. Дідик А.М. Специфіка розвитку акціонерних товариств західного регіону / Фещур Р.В., Дідик А.М. // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2003. – №494. - С. 239-245. (Особистий внесок автора: виявлено загальні тенденції екстенсивного розвитку корпоративного сектора економіки на регіональному та загальнонаціональному рівнях).

  7. Дідик А.М. Трансформаційно-інтеграційні процеси в умовах України / Р.В. Фещур, А.М. Дідик, О.М. Дудкін // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Науковий журнал Тернопільської академії народного господарства. Випуск 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 53-59. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості становлення корпоративного сектору в умовах України).

  8. Дідик А.М. Корпоративне управління: сутність та принципи здійснення / О.В. Мукан, А.М. Дідик // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Моніторинг соціально-економічного розвитку регіону: методологічні підходи (Збірник наукових праць). Випуск 3 (53)’2005 / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2005. – С. 452-464. (Особистий внесок автора: розкрито сутність окремих принципів корпоративного управління, які стосуються забезпечення економічної ефективності та фінансової результативності функціонування корпорацій).

  9. Дідик А.М. Процесійний підхід до управління витратами у корпораціях / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, А.М. Дідик, О.В. Мукан // Економічний вісник Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”. Зб. наук. праць. – 2006. – №3. – С. 314 – 321. (Особистий внесок автора: охарактеризовано функції управління витратами у корпораціях).

  10. Дідик А.М. Фінансовий механізм функціонування акціонерних товариств / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, А.М. Дідик // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2007. – С.1341 – 1352. (Особистий внесок автора: проаналізовано форми фінансового забезпечення витрат корпорації).

  11. Дідик А.М. Класифікація витрат для цілей управлінського та бухгалтерського обліків / А.М. Дідик, С.Б. Гнатів // Логістика. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво НУ «ЛП», 2007. - №594. – С. 219-228. (Особистий внесок автора: розроблено класифікацію витрат для цілей управлінського обліку).

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

  1. Дідик А.М. Вплив фінансів шляхом акціонування в Японії / А.М. Дідик // Збірник тез доповідей міжнар. наук.-практ. конференції [«Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку»], (Львів-Дрогобич-Трускавець, 23-26 березня 2000 р.) / Львівська обласна державна адміністрація, Державний західний науковий центру НАНУ, ІППТ, ДУ «Львівська політехніка», ЛНУ ім. І. Франка. - Львів: ДУ “Львівська політехніка”, Інститут підприємництва та перспективних технологій, 2000. – С. 60-61.

  2. Дідик А.М. Підходи до визначення складу корпоративних витрат / А.М.Дідик // Тези доповідей VI Міжнародної науково-практичної конференції [«Маркетинг та логістика в системі менеджменту»], (Львів, 9-11 листопада 2006 р.) / НУ «Львівська політехніка», Інститут регіональних досліджень НАНУ, ІПАТ, КНЕУ та ін. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006. – С. 94-95.

  3. Дідик А.М. Основні положення щодо контролювання витрат у корпораціях / А.М.Дідик // Тези доповідей науково-практичної конференції [«Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства»], (Львів, 20-22 квітня 2007 р.) / НУ «Львівська політехніка», ІПАТ, Федерація професійних бухгалтерів та аудиторів України та ін. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – С. 64.

  4. Дідик А. Бюджетне планування в управлінні автобудівними корпораціями: сутність та особливості застосування / Олег Кузьмін, Ольга Мельник, Андрій Дідик // SAKON 05. Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdw samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadanie i marketing w motoryzacji // Materialy XVІ konferencji miedzynarodowey / Pod redakcja Kazimiera Lejdy. – Rzesw: Politecnica Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza, 2005. - С. 207-220. (Особистий внесок автора: охарактеризовано особливості формування кошторисів витрат як інформаційної бази для розроблення бюджету доходів та витрат).

  5. Дідик А.М. Планування витрат на інноваційну діяльність у корпораціях / О.Є. Кузьмін, А.М. Дідик // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції [“Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики”], (Львів, 11-13 травня 2006 р.) / НУ «Львівська політехніка». – Львів: ВПФ “Тріада-Плюс”, 2006. – С. 327. (Особистий внесок автора: розкрито особливості планування капітальних витрат на інноваційну діяльність у корпораціях).