Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Богацька Наталія Миколаївна. Управління товарними запасами в роздрібних торговельних підприємствах : дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. Кафедра економіки підприємництва. — К., 2006. — 218арк. — Бібліогр.: арк. 189-200.



Анотація до роботи:

Богацька Н.М. Управління товарними запасами в роздрібних торговельних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

Визначено сутність товарних запасів як об’єкту комплексного управління в підприємствах роздрібної торгівлі, удосконалено їх класифікацію. Обґрунтовано мету, завдання та функції управління товарними запасами; систематизовано показники оцінки ефективності управління ними в підприємствах роздрібної торгівлі. Визначено тенденції розвитку товарних запасів та ефективності управління ними в роздрібних торговельних підприємствах України на сучасному етапі; досліджено основні фактори, що впливають на ефективність управління ними. Розроблено пропозиції щодо оптимізації формування обсягів та складу товарних запасів підприємства, вибору типу політики їх фінансування, організації їх внутрішнього руху в підприємстві на засадах логістики.

На основі узагальнення теорії та вивчення сучасної практики управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі сформульовано наступні висновки методологічного і науково-прикладного характеру, які відображають досягнення поставленої мети і завдань дослідження:

    1. В сучасній теорії поняття товарних запасів підприємств роздрібної торгівлі розглядається з різних боків, в залежності від того, об’єктом якого функціонального управління вони є. Кожен з цих підходів розглядає лише сутнісні характеристики цього поняття, що не дає змогу ідентифікувати його як цілісний об’єкт управління з позицій системності, а й відповідно приймати найбільш ефективні комплексні управлінські рішення, спрямовані на забезпечення стійкого економічного підприємства та збільшення його ринкової вартості. На основі комплексного розгляду найбільш суттєвих характеристик цього поняття воно визначено як цілісний інтегрований об’єкт управління таких функціональних управляючих систем роздрібного торговельного підприємства, як операційний менеджмент, фінансовий менеджмент, логістичний менеджмент та бухгалтерській облік. Пропонується розглядати сутнісні характеристики поняття «товарні запаси» з позицій системності для забезпечення правильності прийому управлінських рішень.

    2. Комплексне управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі має спиратися на сучасну управлінську парадигму і інтегровано характеризувати елементи цього управління, враховуючи особливості окремих його функціональних систем. З цих системних позицій сформульовано і запропоновано сутність поняття управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі, визначені його головна мета, задачі та функції. Для реалізації основної мети і задач управління товарними запасами запропонована система його основних функцій в розрізі окремих управляючих систем.

    3. Запропоновані окремими авторами для практичного застосування показники оцінки ефективності управління товарними запасами не охоплюють основні результати цього управління і недостатньо систематизовані. Така систематизація проведена на основі наступних методологічних засад: чіткого розмежування принципів та показників оцінки ефективності і якості управління товарними запасами; визначення показників цієї оцінки по всіх функціональних системах управління товарними запасами; виділення в системі оцінки ефективності управління товарними запасами основних та допоміжних видів показників; побудови інтегрального показника оцінки ефективності управління товарними запасами. Таким чином проведене дослідження дозволяє запропонувати для оцінки ефективності і якості управління товарними запасами загальну систему показників з виділенням основних та допоміжних з них і диференційованих по окремих функціональних системах управління роздрібних торговельних підприємств.

    4. Сучасний стан управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі України за період 2000-2004 років характеризується наступними основними тенденціями: постійним зростанням обсягу товарних запасів в цілому, в тому числі по продовольчих і непродовольчих товарах; зростанням забезпеченості товарними запасами населення України (в розрахунку на одну особу); суттєвими змінами питомої ваги окремих груп товарних запасів в загальній їх сумі; значною нерівномірністю розвитку обсягу товарних запасів в розрізі окремих регіонів; зростанням швидкості обертання цих запасів; зниженням рівня рентабельності їх реалізації. Визначено основні тенденції розвитку товарних запасів в підприємствах роздрібної торгівлі за 2000-2004 роки.

    5. Ефективність управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі залежить від наступних організаційно-економічних факторів: форма товарної спеціалізації та тип магазину; обсяг товарообороту; питома вага товарів місцевих постачальників в загальній сумі їх закупівлі; рівень забезпеченості підприємства приміщеннями для зберігання товарів; наявність розробленої нормативної бази та логістичних схем внутрішнього руху товарних запасів; форми внутрішнього контролю за їх станом і рухом, що використовуються. Врахування розглянутих факторів в процесі управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі дозволить підвищити ефективність цього процесу.

    6. Визнано за необхідне деталізувати систему елементів розрахунку нормативу товарних запасів техніко-економічним методом; в систему розрахунку нормативів товарних запасів на основі “моделі економічного обґрунтованої потреби в запасах (ЕОQ) ввести коригуючи коефіцієнти нерівномірності постачання замовлених товарів та нерівномірності їх реалізації по окремих інтервалах загального періоду часу; розрахунок нормативу товарних запасів сезонного зберігання проводити за запропонованою моделлю.

    7. Вибір типу політики фінансування товарних запасів має здійснюватись на кожному підприємстві із врахуванням конкретних факторів його зовнішнього фінансового середовища, та внутрішнього фінансового стану. Система основних з таких факторів визначена в роботі. Запропонована послідовність основних етапів процесу фінансування товарних запасів підприємств роздрібної торгівлі та система основних факторів, що впливає на вибір політики фінансування, якої повинно дотримуватись підприємство.

    8. Впровадження логістичних підходів до організації внутрішнього руху та контролю товарних запасів потребує здійснення логістичного реінжинірінгу роздрібного торговельного підприємства. Визначено основні об’єкти такого логістичного реінжинірінгу визначено: внутрішньогрупова асортиментна структура реалізації товарів; торгово-технологічний процес підприємства; матеріально-технічна база підприємства; система господарських зв’язків підприємства із постачальниками товарів; інформаційна система управління підприємством; організаційна структура логістичного менеджменту. Підприємству необхідно використовувати запропоновані напрями здійснення логістичного реінжинірінгу підприємств роздрібної торгівлі для забезпечення організації внутрішнього руху та контролю товарних запасів.

Публікації автора:

- у наукових фахових виданнях:

  1. Богацька Н.М. Система специфічних функцій управління товарними запасами роздрібного торговельного підприємства як інноваційна основа розвитку регіонів // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. І. Економічні науки. – Чернівці: Ант Лтд, 2004. – С. 68-71.

  2. Богацька Н.М. Методологічні засади систематизації товарних запасів роздрібного торговельного підприємства-інноваційний аспект в підприємництві // Зб. наук. пр. Вип. Х, ювілейний, №3-4. – Луцьк: «Надстир’я» 2004. – С. 16-22.

  3. Богацька Н.М. Сутність, мета та задачі управління товарними запасами – один із сучасних аспектів діяльності підприємства роздрібної торгівлі // Зб. наук. пр. ДНУ. Вип.191. – Дн.:2004. – С.180-186.

  4. Богацька Н.М. Система основних критеріїв, що забезпечує комплексний підхід до оптимізації формування товарних запасів роздрібного торговельного підприємства // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. І. Економічні науки. – Чернівці: Ант Лтд, 2005. – С. 347-352.

  5. Богацька Н.М. Зміст процесу управління товарними запасами в підприємствах роздрібної торгівлі // Мат. міжнарод. конф. ЗНУ «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти», 2005. – Том ІІ. – С. 10-13.

  6. Богацька Н.М. Оптимізація формування обсягів та складу товарних запасів підприємства // Зб. наук. пр. ДНУ. Вип.207. – Дн.:2005. – С.216-223.

  7. Богацька Н.М. Організація внутрішнього руху товарних запасів в підприємстві // Вісник КНТЕУ. – К.: 2005. - С.74-79.

- у інших виданнях:

  1. Богацька Н.М. Товарні запаси як суб’єкт управління в підприємствах роздрібної торгівлі // Зб. наук. пр. по мат. всеукр. наук.-практ. конф. ВТЕІ КНТЕУ «Регіональні проблеми та перспективи розвитку сфери товарного обігу: теорія і практика», 2003. – C. 196-201.

  2. Богацька Н.М. Процес фінансування товарних запасів підприємств роздрібної торгівлі в сучасних умовах господарювання //Матер. Всеукр. наук. конф., Ч-1, Хм.: ХІЕП, 2006. - С.13-16.