Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Приймак Василь Михайлович. Управління торговельним підприємством на засадах системного підходу: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Приймак В.М. Управління торговельним підприємством на засадах системного підходу. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — Економіка, організація та управління підприємствами. — Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних, методологічних та організаційних питань побудови й удосконалення системи управління торговельним підприємством на засадах системного підходу в умовах трансформації економіки України. У роботі теоретично обґрунтовано якісно нову методологію аналізу соціально-економічних систем як систем складної природи та механізм міжсистемних взаємодій, побудовано моделі системи управління та керованої системи підприємства відповідно до міжнародних стандартів менеджменту. Автором розроблено: алгоритм оптимізації управління підприємством на основі математичної моделі грошових потоків; проект типової структури автоматизованої інформаційно-аналітичної системи управління підприємством. Запропоновано типовий перелік бізнес-процесів та оптимальний шлях створення системи управління підприємством у сучасних умовах господарювання.

У дисертації проведено теоретичне обґрунтування, розроблено інструментарій і практичні рекомендації щодо побудови та удосконалення системи управління торговельним підприємством. Результати проведеного дослідження дають можливість зробити наступні висновки і висунути низку пропозицій.

  1. У сучасних умовах господарювання підприємства, набуваючи нових якостей, адекватних динаміці середовища, стають складними відкритими системами, пов’язаними із зовнішнім середовищем значною кількістю взаємозв’язків. У процесі дослідження висунуто та обґрунтовано якісно нову методологію розгляду соціально-економічних систем як систем складної природи та механізм міжсистемних взаємодій, за допомогою якого визначено динаміку взаємних перетворень систем і метасистем.

  2. Зважаючи на особливості розвитку вітчизняних торговельних підприємств об’єктивно необхідним є запровадження у практику управління принципів й інструментів системного підходу. З метою реалізації цільової функції підприємства – виживання і розвиток – у динамічних умовах середовища узагальнено та уточнено інструментарій системного підходу. На базі фундаментальних принципів системної методології узагальнена цілісна сукупність принципів побудови й удосконалення системи управління підприємством, яка розглядається як основні компоненти системного підходу до управління, що дало змогу уточнити методику проведення комплексного удосконалення системи управління підприємством. Для ефективного управління підприємством на основі системного підходу окреслено межі спеціальної прикладної теорії систем управління підприємством, яка є розділом загальної теорії управління, що ґрунтується на закономірностях і принципах системного підходу та методології системного управління. Ця теорія має свій об’єкт – система управління підприємством, предмет – закономірності і принципи побудови й удосконалення систем управління, а також своїх користувачів – керівників, менеджерів підприємств, розробників та раціоналізаторів системи управління підприємством.

  3. За результатами аналізу сучасної практики функціонування торговельних підприємств спостерігається тенденція до поширення застосування системного підходу до управління, що підвищує актуальність проблеми створення передумов впровадження теорії систем до управління. Використання удосконаленої системи факторів впливу макро- та мікросередовища дало змогу запропонувати оптимальний шлях удосконалення ефективної системи управління на засадах системного підходу, який полягає у виокремленні та розвитку пріоритетних напрямів діяльності торговельного підприємства для забезпечення конкурентних переваг в умовах трансформаційної економіки.

  4. З’ясовано, що характерною особливістю функціонування системи управління підприємством є високий ступінь невизначеності та динамічності середовища. В рамках сучасної концепції бізнес-моделювання уточнено інструментарій моделювання, який забезпечує ефективне дослідження різних аспектів функціонування торговельних підприємств. На основі системного підходу до управління побудовано моделі керованої системи і системи управління торговельним підприємством відповідно до міжнародних стандартів менеджменту, які надають можливість упорядкування та інтеграції управлінських дій, а їх синтез дозволяє досягти емерджентної властивості управління.

  5. Синтез оптимальної системи управління підприємством передбачає виконання такого алгоритму: розробка математичної моделі підприємства у вигляді диференціальних рівнянь; визначення граничних умов та обмежень, рівнянь параметрів спостережень, критеріїв оптимальності управління і характеристик випадкових збурень. На сучасному етапі ефективним шляхом удосконалення системи управління підприємством доцільним є побудова моделі грошових потоків підприємства. Для реалізації моделі грошових потоків запропоновано економіко-математичну модель на базі орієнтованого знакового графу моделі грошових потоків та оптимізації вектора керуючого впливу за допомогою методу оцінки параметрів стану динамічної системи за результатами спостереження із мінімізуючого квадратичного критерію оптимальності управління. Для побудови алгоритму оптимізації управління параметрів стану підприємства використано метод оцінки стану динамічної системи за результатами спостережень і детермінованого керування зі зворотним зв’язком, який залежить від вектора стану системи.

  6. Зважаючи на особливості сучасного розвитку системного управління розроблена економіко-математична модель грошових потоків та алгоритм оптимізації управління є невід’ємною частиною системи управління підприємством, побудованої на основі системного підходу, і слугує ефективним її інструментом. Особливістю такого підходу є те, що економіко-математична модель та алгоритм оптимізації управління можуть бути застосовані до прийняття як оперативних, так і стратегічних, тактичних рішень управління підприємством. Такий спосіб прийняття управлінських рішень дає змогу значною мірою знизити особистісний фактор впливу працівників апарату управління на ефективність управлінських рішень, шляхом звуження владних повноважень особи, що приймає рішення.

  7. Розвиток системного управління за умов трансформаційної економіки обумовлюють необхідність впровадження автоматизованої інформаційно-аналітичної системи управління підприємством. В цьому контексті, виходячи з сучасного стану ринку інформаційних технологій запропоновано типовий перелік бізнес-процесів, які можуть бути реалізовані в автоматизованій системі управління підприємством для ефективного його функціонування. Перелік бізнес-процесів запропоновано включити до національних стандартів управління підприємством.

  8. За результатами дослідження здобувачем запропоновано модель автоматизованої інформаційно-аналітичної системи управління підприємством, до якої включено модулі багатофакторного аналізу, прийняття управлінських рішень, алгоритм оптимізації управління на базі економіко-математичної моделі грошових потоків, що дає змогу сформувати належну інформаційну базу для забезпечення процесу управління підприємством і виявити резерви удосконалення управлінської діяльності та слугує ефективним механізмом взаємозв’язку підсистем системи управління.

Публікації автора:

У фахових виданнях

  1. Приймак В. Методи дослідження систем в сучасній теорії управління// Вісн. ХДПУ. Зб. наук. пр.– Харків.: ХДПУ, 2000. 244с. (2ч.) – Вип. 122. С. 221-223.

  2. Приймак В. Концептуальні основи системної методології управління (теоретичний аспект) //Вісн. КНТЕУ. – 2001. - №3. – С.45-53.

  3. Приймак В. Проблеми моделювання систем управління підприємством //Наук. вісн. Волин. Держ. Ун-ту ім. Л.Українки. – 2001. -№8. Економічні науки – С.171-176.

  4. Приймак В. Інструментарій управління підприємством: модель грошових потоків //Вісн. КНТЕУ. – 2002. - №4. – С.82-90.

  5. Приймак В. Передумови здійснення системного менеджменту на торговельних підприємствах України //Зб. наук. пр. ЧДТУ. – 2002. - №2 Економічні науки. С. 114-120.

  6. Паламарчук В., Приймак В., Системний підхід до управління бізнесом //Вісн. КНУ ім. Тараса Шевченка. Економіка. Київ: 2003. №64-65. С.73-74.

В інших виданнях

  1. Приймак В. Інформаційні системи як елемент системного підходу до управління торгівельним підприємством //Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. пр. – Київ: ТОВ „Кадри”, 2002. Вип. 1. С. 290-296.

  2. Приймак В. Сутність системного підходу до розв’язання проблем управління //Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. — К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т. 2000. С. 117-118.

  3. Приймак В. Системний підхід в управлінні малим і середнім бізнесом: аспект моделювання //Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. — Севастополь.: СевГТУ. 2001. С.16 – 17.

  4. Приймак В. Перспективи реструктуризації менеджменту вітчизняних підприємств //Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. — К.: Київ. держ. торг.-екон. ун-т. 2002. С.31-33.

  1. Приймак В. Інформаційні технології – реалії сучасного менеджменту підприємства. //Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. — Алушта.: ТаврНУ ім. В.Врнадського. 2003. С.80 – 82.