Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Квасній Любов Григорівна. Управління стратегіями розвитку підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2005. — 198арк. — Бібліогр.: арк. 177-186.



Анотація до роботи:

Квасній Л.Г. Управління стратегіями розвитку підприємства. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — економіка, організація і управління підприємствами. —Харківський національний економічний університет, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено вирішенню проблем розроблення та формування стратегій розвитку і функціонування підприємств в умовах ринкової економіки (на прикладі нафтовидобувної промисловості).

Розроблено методику системно-аспектного аналізу діяльності і розвитку підприємств, як складно організованих систем із врахуванням їх внутрішніх можливостей та зовнішніх чинників. Запропоновано систему взаємозв’язків основних економічних показників ефективності розвитку і функціонування нафтовидобувних підприємств та здійснено їх прогноз на основі методів економетричного та статистичного аналізу.

На основі розроблених критеріальних оцінок запропоновано оптимальну стратегію розвитку та функціонування підприємств в короткостроковій перспективі.

Проведена практична апробація запропонованих стратегій дозволила зробити висновок про доцільність та ефективність їх застосування.

У дисертаційній роботі наведено теоретико-методичне обґрунтування і нове практичне вирішення науково-прикладної задачі управління стратегіями розвитку підприємств.

На основі результатів проведеного наукового дослідження зроблено такі висновки:

  1. Проведений аналіз теоретико-методологічних підходів до стратегічного планування та управління розвитком підприємств дав змогу обгрунтувати та вдосконалити основні аспекти їх діяльності. Для вивчення внутрішнього середовища підприємств, як складної системи, її взаємодії із зовнішнім середовищем, історії та факторів розвитку системи, основних функцій підсистем і елементів запропоновано системно-компонентний, системно-структурний, системно-функціональний, системно-цільовий, системно-історичний, системно-комунікаційний та системно-інтегративний аспекти аналізу середовищ підприємства нафтовидобувної галузі.

  2. Аналіз внутрішнього та зовнішнього середовищ підприємства нафтовидобувної галузі показав, що для ефективного прийняття управлінських рішень підприємствам в умовах ринкової економіки необхідно, в першу чергу, чітко та коректно сформулювати цілі розвитку даного підприємства, враховуючи його складну ієрархічну структуру, тобто у взаємоузгодженні із вищими та нижчими рівнями ієрархії.

  3. Удосконалено механізм побудови системи цілей розвитку нафтовидобувного підприємства з використанням теорії графів, яка враховує інтереси не тільки вищих рівнів ієрархії (надсистем), але й окремих її елементів та підсистем — нижчих рівнів. Внаслідок чого встановлено, що система цілей розвитку підприємства нафтовидобувної галузі передбачає тісний взаємозв’язок та взаємовплив цілей усіх ієрархічних рівнів. Уточнено сукупність принципів розвитку підприємств.

  4. На основі економічного та техніко-технологічного аналізу процесу виробництва основного виду продукції — видобутку нафти — виділено системи економічних показників ефективності та витрат діяльності підприємства нафтовидобувної галузі. Вищезазначена система показників ефективності відображена у вигляді економетричних залежностей лінійного та нелінійного характеру, що дозволило адекватно описати взаємозв’язки даних економічних показників ефективності (фондовіддача і продуктивність праці) та витрат (собівартість видобутку нафти) та здійснити короткостроковий прогноз цих показників.

  5. Реалізація комплексу економічних показників ефективності діяльності підприємств нафтовидобувної промисловості дозволила оцінити та спрогнозувати динамічні зміни внутрішнього і зовнішнього середовища системи, а також на основі отриманих оцінок сформувати критерії оптимальності стратегій розвитку нафтовидобувних підприємств, що дало змогу оцінити економічну ефективність кожної з розглядуваних альтернатив розвитку і вибрати з них найкращу (оптимальну) з точки зору особи, що приймає управлінські рішення.

  6. На основі сформованих критеріїв оптимальності стратегії розвитку нафтовидобувного підприємства в дослідженні визначено портфель капіталовкладень в кожне із родовищ даного нафтовидобувного підприємства, що дозволило мінімізувати загальну величину собівартості видобутку нафти по підприємству в цілому. З метою ефективного управління діяльністю підприємства в подальшій перспективі запропоновано конкретному підприємству (НГВУ “Долинанафтогаз”) використати два види стратегії: стратегію зростання та утримання за родовищами, що, зокрема, відповідає стадіям життєвого циклу родовищ даного підприємства.

  7. Запропоновано методичний підхід до управління стратегіями розвитку підприємств (на прикладі нафтовидобувної галузі та конкретного підприємства НГВУ “Долинанафтогаз”) за допомогою методів оптимізації та критерієм економічних витрат при обмежені на капітальні вкладення.

  8. Практичні результати проведених досліджень є універсальними та можуть бути використані для галузей економіки, цілями яких є ефективне використання природних, матеріальних, фінансових та трудових ресурсів. Практичне застосування одержаних в роботі результатів забезпечить оптимальне використання наявних ресурсів та зниження показників витрат при незмінних (стабільних) капіталовкладеннях у діяльність підприємств тієї чи іншої галузі економіки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Квасній Л. Г. Економетричний аналіз собівартості видобутку нафти в Прикарпатському нафтопромисловому регіоні // Вісник ТАНГ. Серія “Економіко-математичне моделювання”. — 2001. — № 9-10. — С. 43-64.

2. Квасній Л. Г. Розробка моделей оптимізації виробничих зв’язків на підприємствах нафтопереробного комплексу // Вісник ТАНГ. Серія “Економіко-математичне моделювання”. — 2002. — № 11-12. — С. 87-93.

3. Квасній Л. Г. Оптимізація управління господарськими потоками підприємств і фінансова політика підприємства // Моделювання регіональної економіки. 3б. наук. пр. — Івано-Франківськ: Плай, 2003. — №1-2. — С. 61-82.

4. Квасній Л. Г. Сучасний стан і тенденції розвитку нафтопереробної галузі Прикарпаття // Моделювання регіональної економіки. 3б. наук. пр. — Івано-Франківськ: Плай, 2004. — №3. — С. 122-136.

5. Квасній Л. Г. Моделювання функціонування нафтопромислового комплексу як об’єкту управління // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. 3б. наук. пр. — Івано-Франківськ: Плай, 2005. — С. 252-254.

6. Квасній Л. Г. Аналіз і прогнозування економічних показників видобутку нафти // Вісник Хмельницького національного університету. — 2005.—№3. т.2.—С. 242-247

в інших виданнях:

7. Квасній Л. Г. Моделювання стратегії розвитку підприємств нафтопереробної галузі // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми стійкого регіонального розвитку в умовах ринкової економіки”, Сімферополь, 5 грудня, 2003. — Сімферополь: Б.в., 2004. — С. 20.

8. Квасній Л. Г. Економічний механізм побудови і формулювання системи управління інтегрованим нафтопромисловим комплексом в Україні // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика сучасної економіки”, Черкаси, 15-17 вересня, 2004. – Черкаси: ЧДТУ, — 2004. — С.199-202.