Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Димеденко Ірина Віталіївна. Управління розвитком підприємств туристи-чного бізнесу : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Димеденко І.В. Управління розвитком підприємств туристичного бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню методологічних та методичних питань управління розвитком підприємств туристичного бізнесу. У дослідженні узагальнено основні підходи до розуміння управління розвитком, систематизовано чинники зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства, що впливають на управління його розвитком. Досліджено особливості діяльності підприємств туристичного бізнесу, обґрунтовано теоретичні основи управління розвитком суб’єктів туристичного підприємництва.

Запропоновано концептуальну модель управління розвитком підприємств туристичного бізнесу на основі системного підходу.

Вивчено сучасний стан, тенденції та перспективи розвитку ринку туристичних послуг. Виконано прогнозні розрахунки обсягів туристичних послуг, на основі використання виробничої функції.

Удосконалено індексну функціональну модель рентабельності реалізації туристичних послуг, що поліпшує якість економічного аналізу ефективності діяльності підприємств туристичного бізнесу. Використано модель масового обслуговування щодо визначення оптимальної чисельності обслуговуючого персоналу, регулювання потоку потенційних туристів і скороченню часу очікування їх обслуговування.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування й вирішення науково-практичного завдання щодо управління розвитком підприємств туристичного бізнесу. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Узагальнення теоретичних підходів щодо сутності туристичної послуги дозволило дати її уточнення у наступному визначенні: туристична послуга - це результат різнорідних видів діяльності, що, як правило, не має матеріально-речовинної форми, або матеріалізується у зміні стану подорожуючих і задовольняє їх потреби. На відміну від існуючих тлумачень підкреслена можливість туристичної послуги набувати матеріалізовану форму у зміненому стані подорожуючих.

2. Дослідження факторів, що впливають на управління розвитком підприємств туристичного бізнесу, дозволило виокремити такі складові у групуванні факторів внутрішнього середовища, як управління сезонністю, якістю і асортиментом туристичних послуг.

3. На основі системного підходу розроблено концептуальну модель управління розвитком підприємств туристичного бізнесу, яка включає мету, завдання та механізм управління, у складі якого визначенні принципи, методичний підхід, методи, моделі, функції та інструменти управління розвитком підприємств туристичного бізнесу, а також оцінку ефективності діяльності.

4. Аналіз сучасного стану ринку туристичних послуг в Україні показав, що доходи від туризму у 2006 р. склали 3785,5 млн. грн. або 3,8% від ВВП, тобто у порівнянні з 2000 р. збільшилися на 36,6%. У туристичному потоці найбільша питома вага у 2006 р. припадала на внутрішній туризм і складала 46,8 %, виїзний туризм – 39,4 % і на в’їзний – 13,8 %. У динаміці склад туристичного потоку 2006 р. поліпшився порівняно з 2005 р. Так, в’їзний туристичний поток - зріс на 7,4% або на 126,5 тис. осіб, виїзний збільшився на 3,1% або на 421,6 тис. осіб, внутрішній – збільшився на 22,0% або на 350,4 тис. осіб.

Вплив туризму на розвиток економіки країни набуває виразу у відрахуваннях доходів від туризму до доходів Державного бюджету. У 2006 р. частка туризму у доходах державного бюджету склала всього 3,5%. На протязі останніх 10 років частка доходів від туризму знижувалася від 3,1% до 2,6%. Це пов’язано зі змінами у законодавстві, що значно погіршило положення малого бізнесу (у тому числі туристичних підприємств) і не сприяло легалізації суб’єктів туристичної діяльності. У процесі аналізу виявлена диспропорційність розвитку підприємств туристичного бізнесу регіонів України.

5. Діагностика фінансового стану підприємств туристичного бізнесу показала, що рівень їх платоспроможності і ліквідності низький, підприємства фінансово автономні, забезпечені власними коштами, однак власний капітал і активи використовувались недостатньо ефективно. У процесі дослідження виявлено, що низка існуючих фінансових коефіцієнтів не відповідає встановленим обмеженням. Діючі критерії, що розроблені для промислових підприємств, не можна переносити на підприємства сфери послуг. Тому необхідно розробити відповідні критерії для підприємств туристичного бізнесу. У цьому контексті запропоновані коефіцієнти можуть бути припустимими для туристичних підприємств.

6. Для туристичної сфери система показників ефективності ще не сформована. У дисертації узагальнена система показників економічної ефективності підприємств туристичного бізнесу, яка містить декілька груп. Це показники рентабельності виробництва і реалізації туристичних послуг, рентабельності капіталу, ефективності праці робітників підприємств. Для підвищення якості діагностики фінансового стану у роботі побудовано індексну функціональну модель рентабельності реалізації туристичних послуг, що дозволяє поліпшити якість економічного аналізу.

7. Визначено, що маркетинг у діяльності підприємств туристичного бізнесу має свої особливості, які пов’язані з вивченням і аналізом ринку туристичних послуг, його сегментацією, аналізом конкурентів, якості наданих туристичних послуг. Маркетинг визначає змістовний напрямок розвитку діяльності підприємств туристичного бізнесу по задоволенню потреб споживачів та отримання максимального прибутку.

8. Обґрунтовано можливість застосування виробничої функції для поглиблення методологічних і аналітичних аспектів розвитку підприємств. Побудовану модель економічного зростання обсягів туристичних послуг з урахуванням податкової складової використано для розробки варіантів прогнозу обсягів туристичних послуг. Параметри моделі дозволили визначити, що для підприємств туристичного бізнесу сучасний тип економічного зростання є екстенсивним, фондо- і працевитратним. Резерви заміщення праці капіталом на протязі 2001-2006 рр. вичерпані. Подальший розвиток можливий за рахунок підвищення ефективності використання капіталу і витрат живої праці.

9. Використання моделі масового обслуговування дозволило запропонувати рекомендації щодо визначення основних характеристик діяльності підприємств туристичного бізнесу, оптимальної чисельності обслуговуючого персоналу, регулювання потоку потенційних клієнтів і скороченню часу очікування обслуговування.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Мамутова М. В., Димеденко И. В. Финансово-экономические критерии развития туристического бизнеса в условиях реструктуризации промышленности Донецкого региона // Финансы, учет, банки. Сб.науч.тр. – Донецк: ДонНУ, 2001.- Вып.5. – С. 117-121. (Особистий внесокобґрунтування критеріїв розвитку підприємств туристичного бізнесу у механізмі платежів з метою підвищення обсягів туристичних послуг – 0,15 д.а.).

2. Мамутова М. В., Димеденко И. В. Экономическая политика развития туристической индустрии в Украине: проблемы, зарубежный опыт, краткий анализ ситуации в регионе // Прометей: региональный сб.науч.тр. по экономике. Донецк: ООО “Юго-Восток, ЛТД”, 2001. - Вып. 3 (6). – С. 252-262. (Особистий внесок визначено комплекс організаційних, управлінських, технологічних заходів, що спрямовані на розвиток підприємств туристичного бизнесу – 0,15 д.а.).

3. Мамутова М. В., Димеденко И. В. Экономический механизм функционирования туристической индустрии в условиях глобализации экономики // Прометей: региональный сб.науч.тр. по экономике. – Донецк: ООО «Юго-Восток, ЛТД», 2002. - Вып. 3 (9). – С. 40-50. (Особистий внесок – визначено особливості економічного регулювання ринку туристичних послуг – 0,2 д.а.).

4. Димеденко И.В. Факторы развития экономики регионального туризма // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб.науч.тр. - Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 342-352.

5. Димеденко И.В. Новые концепции инвестирования рекреационного хозяйства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб.науч.тр. - Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 358-368.

6. Димеденко И.В. Туристическая услуга как продукт экономической деятельности // Вісник ДІТБ, 2004. - № 5. – С. 173-181.

7. Сидорова А. В., Димеденко И. В. Место и роль туристической услуги в системе услуг // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ, 2005. - № 1. – С. 38-46. (особистий внесоквизначена сутнісна характеристика поняття «туристична послуга» - 0,2 д.а.).

8. Димеденко И.В. Факторы, определяющие управление развитием предприятий туристического бизнеса // Вісник Донецького університету. Серія. В. Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ, 2006. - № 2, т.1. – С. 127-135.

9. Димеденко И. В. Основные тенденции развития туристического бизнеса в условиях международных экономических отношений // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб.научн.тр. - Донецк: ДонНУ, 2007. – С. 1250-1258.

Матеріали конференцій та тези доповідей:

  1. Димеденко И. В. Туристический продукт как экономическая категория // Проблемы и перспективы устойчивого развития туризма и сферы услуг в мире и в Украине: Материалы междунар. науч.-практ. конф. -Донецк: ДИТБ, 2003. – С.22-23.

2. Димеденко І.В. Механізм податкового регулювання діяльності туристичних підприємств // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: Тези доповідей і виступів міжнар. наук. конф. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2004. – С. 37-38.

3. Димеденко И.В. Маркетинговые принципы в управлении деятельностью туристическим предприятием // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: Матер. міжнар. нак. конф. – Донецьк: Норд-Пресс, 2004. - Ч.2. – С. 46-49.

4. Димеденко І.В. Вплив податкової політики держави на діяльність підприємств туристичного бізнесу // Розвиток фінансової науки та практики - чинник прийняття ефективних управлінських рішень: Матер. наук.-практ. конф. – Донецьк: Европейський университет, 2005. – С. 17-21.

5. Димеденко И.В. Анализ тенденций развития туризма в Украине // Перспективи розвитку туризму і сфери послуг на міжнародному і національному рівнях: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. – Луганск: ЛНПУ, 2006. – С. 89-94.

6. Димеденко І.В. Механізм функціонування туризму: методи регулювання // Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів: Матер. наук.-практ. конф. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2006. - Ч.II. – С. 141-144.

7. Димеденко И.В. Производственная функция как модель оценки развития предприятий туристического бизнеса // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід і проблеми: Тези доповідей міжнар. наук. конф. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 66-67.

8. Димеденко И.В. Диагностика финансового состояния предприятий туристического бизнеса // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей наук. конф. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 241-242.