Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Ульянченко Олександр Вікторович. Управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі. : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Ульянченко О.В. Управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН. – Київ, 2008.

У дисертації визначено теоретико-методологічні засади та концептуальні підходи до вдосконалення механізму управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки України з метою підвищення його конкурентоспроможності в умовах поглиблення аграрної реформи й інтеграції України в європейський і світовий економічний простір.

Розкрито сутність та умови формування ресурсного потенціалу аграрного сектора. Удосконалено методологічні підходи до обґрунтування системи наукового забезпечення ефективного управління використанням ресурсного потенціалу. Запропоновано методичні підходи до оцінки сукупного ресурсного потенціалу й ефективного його використання, які враховують його структурні зміни. Розроблено трисекторну економіко-математичну модель оптимізації ресурсного потенціалу в аграрному секторі, яка дозволяє визначити коротко- та довгострокову перспективи розвитку ресурсного потенціалу, оптимізувати значення показників економічного стану підприємств залежно від наявних ресурсів, простежити динаміку змін в аграрному виробництві. Систематизовано методологічні підходи до врахування впливу використання ресурсного потенціалу на довкілля, забезпечення продовольчої безпеки держави.

У дисертації наведено теоретико-методологічні положення та визначено напрями сучасного розв’язання наукової проблеми управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки. Результати дослідження дозволяють сформулювати висновки та пропозиції, які мають теоретичне і практичне значення.

1. Осмислення та критичний аналіз розвитку управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі дозволяють реально оцінити позитивні наслідки впровадження різних управлінських моделей для підвищення ефективності управлінських рішень використання наявного ресурсного потенціалу та забезпечення прибутковості діяльності аграрних підприємств. Доведено, що обмеженість фінансування, гальмування процесу “розробка апробація дослідне впровадження виробництво”, можуть викликати руйнацію науково-технічної сфери та втрату перспектив інноваційного прогресу в країні, ослаблення економічного стану підприємств та аграрної галузі в цілому. Оскільки інноваційна діяльність є системним процесом, який включає в себе елементи менеджменту, вона забезпечує постійне вдосконалення виробництва й управління ним і вимагає гнучкого підходу до використання й оновлення уже сформованого ресурсного потенціалу аграрних підприємств з урахуванням нових технологічних вимог.

2. Обґрунтовано доцільність розподілу ресурсів (залежно від походження) на дві групи: первинні ресурси – ті, що створені природою незалежно від волі та бажання людини, але використовуються у суспільному виробництві (земельні та трудові ресурси); вторинні – продукти процесу виробництва, які прямо або опосередковано використовуються у виробництві матеріальних благ (основні й оборотні матеріальні засоби, фінансові й інформаційні ресурси). При цьому ресурсний потенціал визначено як складну інтегровану економічну категорію, яка означає сукупність первинних і вторинних ресурсів, спроможних забезпечити суспільне виробництво для задоволення матеріальних і духовних потреб людей. Сукупність технологічно, економічно й екологічно взаємозбалансованих виробничих ресурсів, які забезпечують високоефективне й екологобезпечне виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку, зберігання, транспортування та реалізацію, нами визначена як виробничий потенціал.

3. Розроблена нами система наукового забезпечення управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі економіки ґрунтується на принципах системності та транспарентності прийняття управлінських рішень і дозволяє враховувати потреби населення в екологічно безпечній продовольчій продукції. Взаємодія державного та господарського управління на всіх рівнях має формуватися виключно на підставі договірних відносин, спільної розробки та спільної участі у виконанні комплексних цільових програм економічного і соціального розвитку регіонів.

4. Дослідженням доведено необхідність врахування можливостей задоволення потреб населення у продовольстві завдяки не лише кількості наявних ресурсів, а й врахуванню їх ефективного розподілу та раціонального використання протягом виробничого циклу. Запропоновано враховувати при визначенні показника ресурсовіддачі рівень інфляції за даний період, що дозволить забезпечити більшу точність визначення ефективності використання ресурсів.

5. Основними напрямами формування системи ефективного управління використанням ресурсного потенціалу є: забезпечення раціонального використання земельних, водних та інших природних ресурсів в аграрному секторі, а також основних матеріальних засобів; застосування ресурсозберігаючих технологій; ефективне використання трудових ресурсів; забезпечення стабільності формування й ефективності використання внутрішніх і зовнішніх фінансових ресурсів; розвиток інноваційних процесів і впровадження їх результатів у забезпечення екологізації, інтенсифікації аграрного виробництва та продовольчої безпеки держави. Для розробки й успішного впровадження даної системи у життя необхідно досягти високого рівня інформаційно-аналітичного забезпечення управління, що є необхідною умовою розвитку аграрного сектора економіки.

6. Обґрунтовано підхід до оцінки ресурсного потенціалу через припущення можливості вартісного співставлення основних видів ресурсів аграрного виробництва: земельних, трудових, основних та оборотних матеріальних засобів, фінансових та інформаційних ресурсів. Такий підхід передбачає використання складних інтегрованих коефіцієнтів. Запропонований метод оцінки ресурсного потенціалу за допомогою інтегрованих показників дозволяє точніше оцінити його наявність та ефективність використання в окремих галузях і в кожному регіоні.

7. Розроблена нами прогнозна динамічна модель розвитку продуктивних сил регіону враховує науково-технічне забезпечення підприємств, використання ресурсного потенціалу та стан урегулювання відносин власності, що об’єктивізує процес прийняття управлінських рішень. Доведено, що стійке підвищення ефективності управління функціонуванням різних видів виробничих систем, забезпечується такими факторами, як створення достатніх обсягів резервів окремих видів ресурсів або продукції, оптимізація структури сільськогосподарського виробництва, підвищення інформативності в галузі застосовуваних технологій, маркетингу, побудови схем прийняття управлінських рішень. Реалізація розробленої нами трисекторної економіко-математичної моделі дає можливість оцінити перспективи економічного розвитку господарської діяльності в ринкових умовах з урахуванням узгодженості з кон’юнктурою ринку цілей комплексного розвитку господарств різних форм власності, ресурсного забезпечення певного виду діяльності, рівня доходності прогнозованого виду господарської діяльності тощо.

8. Економічним фактором, спроможним перетворити нераціональне природокористування на раціональне, слід вважати постійну обов’язкову плату за природні ресурси та за шкоду, завдану навколишньому середовищу. Тому при визначенні впливу суб’єктів господарської діяльності на довкілля запропоновано введення прогресивних коефіцієнтів екологічної небезпеки та економіко-екологічної цінності при сплаті за одиницю ресурсу. Величина коефіцієнта екологічної небезпеки має зростати з наближенням ступеня антропогенного тиску в екосистемі до його гранично допустимого рівня, при перевищенні якого починається незворотне руйнування екосистеми. Величина коефіцієнта екологічної цінності має відображати сумарну соціально-економічну, екологічну та наукову цінність даної екосистеми.

9. Підвищення ефективності аграрного виробництва можливе без надмірного застосування мінеральних добрив – за рахунок використання нових сортів і гібридів, засобів захисту рослин, зрошення й інших факторів, особливо при оптимальному їх використанні. Одним із шляхів інтенсифікації сільського господарства є більш повне та комплексне використання ресурсного потенціалу (ґрунтово-кліматичного, біологічного, технологічного, економічного). Значного зниження витрат ресурсів на одиницю сільськогосподарської продукції можна досягти за рахунок біологізації та екологізації інтенсифікаційних процесів в аграрному виробництві.

10. Екологічно безпечне функціонування агропромислового комплексу країни, раціональне, екологічно зрівноважене природокористування можливі лише за умов послідовної, поетапної реалізації екологоспрямованої стратегії соціально-економічного розвитку та мобілізації науково-технічного й економічного потенціалів держави на подолання екологічної кризи. В основу такої стратегії мають бути покладені такі принципи: пріоритет екології над економікою – превалювання екологічних критеріїв, показників і вимог над економічними; раціональне поєднання ринкових і державних механізмів регулювання природокористування й екологічних відносин; оптимальне поєднання галузевого та територіального управління природокористуванням і розв’язання місцевими органами влади ресурсно-екологічних проблем.

11. Системний підхід до оцінки розміщення природних ресурсів та ефективності розподілу і використання інших видів ресурсів припускає одночасне врахування територіальних і галузевих зв’язків та пропорцій, їх поєднання і дозволяє застосовувати економіко-математичні методи з метою обґрунтування і розробки основних напрямів підвищення ефективності розподілу та використання всіх видів ресурсів. Підхід до ресурсів як до системи зі змінюваною структурою, адаптованою до умов внутрішнього та зовнішнього середовища, дає потенційну можливість забезпечити високу ефективність їх використання, яка може бути досягнута за рахунок оптимального управління й узгодження діяльності всіх галузей аграрного сектора.

12. Розмір земельних ресурсів, багатоваріантний характер їх використання в різних природно-кліматичних умовах вимагають застосування методів математичного моделювання для розв’язання задачі оптимізації структури земельних ресурсів та виявлення альтернативних варіантів використання землі. Застосування економіко-математичних моделей показало, що збільшення виробництва сільськогосподарської продукції в підприємствах різних форм власності на сучасному етапі можна отримати не лише за рахунок розширення площі ріллі, а шляхом підвищення врожайності польових культур, що вимагає розширеного відтворення та збереження родючості грунтів із забезпеченням охорони навколишнього середовища від забруднення. Створення ресурсозберігаючих систем землеробства в окремих регіонах передбачає розв’язання проблеми підвищення біопродуктивності земельних ресурсів та ефективності природоохоронних заходів через створення оптимізаційної моделі формування врожайності сільськогосподарських культур.

13. Необхідною умовою ефективного управління ресурсним потенціалом є впровадження нових інформаційних технологій і застосування сучасної комп’ютерної техніки. Система інформаційного забезпечення повинна бути спрямована на ефективне управління виробництвом в умовах його самофінансування. Розроблений нами комплекс моделей і його програмно-інформаційна основа забезпечують раціональне використання ресурсів, добрив, рослин з метою підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва та збереження родючості ґрунтів, що може бути використано інформаційно-консультаційними центрами України.

14. Упровадження сучасних інформаційних технологій у систему управління аграрним сектором України й їх практичне використання є доцільним при виборі агротехнологій, розв’язанні технічних проблем, експертизі інвестиційних проектів, розробці бізнес-планів господарств, організації контролю якості продукції та природного середовища, економічному аналізі та прогнозуванні розвитку аграрної сфери, забезпеченні розвитку кооперації й інтеграції товаровиробників, наданні маркетингових послуг. Оскільки інформаційні технології є одним із основних факторів розвитку аграрного сектора економіки, доцільно при формуванні концепції його розвитку передбачити створення координаційної ради при Кабінеті Міністрів України та підпорядкування їй регіональних консультаційних центрів.

15. З метою вдосконалення системи державного регулювання процесів використання ресурсного потенціалу запропоновано:

- Департаменту харчової промисловості Міністерства аграрної політики України здійснювати моніторинг продовольчої безпеки та контроль якості всіх видів продовольства, яке реалізується населенню;

- застосовувати мультифункціональний підхід до державного регулювання процесів формування та використання фінансових ресурсів аграрного сектора; такий підхід ґрунтується на врахуванні економічних, соціальних, екологічних та інших особливостей сільського господарства;

- сформувати механізми державної підтримки вітчизняного товаровиробника та захисту агропродовольчої сфери в зовнішньоекономічних відносинах.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Ульянченко О.В. Формування та використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі : Монографія / ХНАУ ім. В.В.Докучаєва. – Харків, 2006. - 357 с.

  2. Ульянченко О.В. Дослідження операцій в економіці: Підручник – Харків: Гриф, 2002. -580 с.

У наукових фахових виданнях:

  1. Ульянченко О.В. Екологічні й економічні умови використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі // Агросвіт. - 2007. - № 10. - С. 6-11.

  2. Ульянченко О.В. Економічна оцінка кількості та якості трудових ресурсів // Вісник ХДАУ. - 2001. - № 9. - С. 192-198.

  3. Ульянченко О.В. Залежність продовольчої безпеки країни від забезпеченості аграрної сфери ресурсами // Агросвіт. - 2007. - № 9. - С. 4-8.

  4. Ульянченко О.В. Інноваційний менеджмент агропродовольчого потенціалу галузей АПК України // Вісник ХДАУ. - 2000. - № 2. С. 85-93.

  5. Ульянченко О.В. Інформаційний маркетинг попиту та пропозицій продукції галузей АПК // Вісник ХДАУ. - 2001. - № 5. - С. 130-137.

  6. Ульянченко О.В. Основні засади системного аналізу проблеми управління ресурсами // Вісник ХНАУ. - 2006. - № 10. - С. 209-217.

  7. Ульянченко О.В. Особливості використання економіко-математичних моделей в АПК // 3б. наук. пр. Луган. НАУ. – 2002. - №14 (26). - С. 6-11.

  8. Ульянченко О.В. Організація інформаційно-консультаційного забезпечення підприємств аграрного бізнесу // Вісник СНАУ. -Вип. 2. - Суми, 2001. - С. 177-179.

  9. Ульянченко О.В. Принципи структуризації системи продовольчої безпеки регіональних територій // Вісник ХДАУ. - 2001. - № 2. - С. 50-56.

  10. Ульянченко О.В., Гончаренко О.Г. Регіональні особливості використання трудових ресурсів в умовах нових форм господарювання // Вісник ХДАУ. - 1997. - № 1. - С. 60-64.

  11. Ульянченко О.В. Системи моніторингу в аграрному менеджменті: перспективи розвитку //Держава та регіони. - 2005. - № 1. - С. 291-293.

  12. Ульянченко О.В. Система показників для оцінювання ресурсного потенціалу аграрної сфери регіону й ефективності його використання // Держава та регіони. - 2007. - № 1. - С. 340-342.

  13. Ульянченко О.В. Стратегія стійкого розвитку АПК // Вісник СДАУ. - Вип. 2. - Суми, 2001. - С. 18-22.

  14. Ульянченко О.В. Стратегії хеджування при роботі з портфелем цінних паперів // Держава та регіони. - 2005. - № 4. - С. 265-270.

  15. Ульянченко О.В. Удосконалення механізму зовнішньоекономічної діяльності АПК України // Вісник ХНАУ. - 2002. - № 7. - С. 6-18.

  16. Ульянченко О.В., Рудь Л.Г. Резерви активізації інвестиційної діяльності в сільському господарстві // Держава та регіони. - 2006. - № 2. - С. 269-274.

  1. Ульянченко О.В., Пащенко В.Ф., Бідило М.І. Вибір оптимального складу МТП для поліпшення обробітку грунту при вирощуванні сільськогосподарських культур // Вісник ХНАУ. - 2006. - № 9. - С. 199-205.

  2. Ульянченко О.В. Вплив раціонального природокористування на процес створення продовольчої продукції // Вісник ХНАУ. - 2007. - № 6. - С. 261-270.

  3. Ульянченко О.В. Інформаційне забезпечення на управління ресурсами сільськогосподарських підприємств // Вісник ХНАУ. - 2007. - № 3. - С. 307-314.

  4. Ульянченко О.В. Оптимізаційні моделі використання ресурсів аграрних підприємств // Вісник ХНАУ. - 2007. - № 5. - С. 251-261.

  5. Ульянченко О.В. Зарубіжний досвід розвитку менеджменту як інструменту управління підприємствами // Економіка та держава. - 2007. - № 1. - С. 27-30.

  6. Ульянченко О.В. Методологія досліджень процесу управління ресурсним потенціалом // Вісник ХНАУ. - 2007. - № 9. - С. 48-56.

  7. Ульянченко О.В. Механізми управління ресурсним потенціалом // Вісник ХНТУСГ. - Вип. 65. –Харьків, 2007. - С. 49-56.

  8. Ульянченко О.В., Сінявіна Ю.В. Стан та перспективи розвитку м’ясного птахівництва Харківської області // Зб. наук. пр. Уман. держ. аграр. ун-ту. - Вип. 66. - Умань, 2007. - С. 232 - 239.

В інших виданнях:

  1. Ульянченко О.В., Гончаренко О.Г. Ефективність використання трудових ресурсів в умовах нових форм господарювання // Механізм регулювання економічних відносин, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва : Зб. наук. пр. / СДАУ. -1999. - №3. - С. 128-132.

  2. Ульянченко О.В. Моделювання аналізу інвестиційних проектів за умов інфляції // Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. - Вип. 5. -К., 2001. - С. 179-185.

  3. Ульянченко О.В. Моделі сталого функціонування економіки регіонів // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. праць / ХарРІ УАДУ.- 2002. - № 2(13). - С. 114-117.

  4. Ульянченко О.В. Роль держави у використанні агроресурсів на основі ринкових регуляторів // Основні напрями високоефективного розвитку пореформеного агропромислового виробництва в Україні на інноваційній основі : Мат-ли четвертих річних зборів Всеукр. конгресу вчених економістів - аграрників 25-26 червня 2002 р. / ІАЕ УААН. - К., 2002. - С. 576-582.

  5. Ульянченко О.В. Особливості національної концепції використання та відтворення агроресурсів // Формування і реструктуризація державної політики розвитку матеріально-технічної бази агропромислового комплексу в Україні : Мат-ли п’ятих річних зборів Всеукр. конгресу вчених економістів - аграрників 28-29 січня 2003 р. / ІАЕ УААН. - К., 2003. - С. 246-251.

  6. Ульянченко А.В. Эффективность использования биоресурсов Мирового океана // Рыбное хозяйство Украины. - 2004. - № 5(34). - С.2-4.

  7. Ульянченко О.В., Бутенко Т.А. Напрями розвитку регіональної системи дорадництва // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві : Зб. наук. пр. / ІАЕ УААН. - 2005. - №4. - С.111-116.

  8. Ульянченко А.В., Александрова А.И. Особенности оптимизации параметров и производственной структуры крестьянских (фермерских) хозяйств // Сб. науч. работ преподавателей и аспирантов кафедры политологии и права / Белгород. ГСХА. - Вып.2. - Белгород, 2001. - С. 5-10.

  9. Ульянченко О.В. Методологічні принципи стратегії розміщення продуктивних сил регіону // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання : Кол. монографія. -У 2-х тт. - Т.1. - К., 2001.- С.127-130.

Тези конференцій, конгресів:

  1. Ульянченко А.В., Антонов Е.А. Методологические аспекты моделирования агроэ косистем // Социально-экологические аспекты сельскохозяйственного производства : Тез. докл. науч.-практ. конф., Харьков, 26 мая 1993г. / ХНАУ им. В.В. Докучаева - Харьков, 1993. - С. 13-14.

  2. Ульянченко О.В., Бідило М.І., Пашенко В.П., та ін. Особливості моделювання складу МТП з врахуванням екологічних факторів // Міжнар. наук.-практ. конф. з питань розвитку механізації, електрифікації та автоматизації с.-г. виробництва в умовах ринкових відносин : Тези (Глеваха, 15-17 листопада 1994р.) / ІМЕСТ УААН - Глеваха, 1994. - С.172-173.

  3. Ульянченко О.В. Моделі сталого функціонування і відтворення агроресурсів у ринковому середовищі // Розвиток аграрної економічної науки в Україні та її завдання в умовах освоєння ринкової системи господарювання : Мат-ли Восьмих річних зборів Всеукр. конгресу вчених економістів-аграрників, Київ, 20-21 червня 2006 р. - К.: ННЦ «ІАЕ», 2006. - С. 233-238.

  4. Ульянченко О.В. Особливості організаційно-економічного механізму управління ресурсним потенціалом // Дні науки : Зб. тез доп. / Гуманітар. ун-т «ЗІДМУ», Запоріжжя, 27-28 жовтня 2005 р. – У 3-х тт. –Т.1. – Запоріжжя : ГУ «ЗІДМУ», 2005. - С. 145-146.

  5. Ульянченко О.В. Шляхи формування ресурсного потенціалу в аграрній сфері економіки // Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи : Тези доп. Першої Міжнар. наук.-практ. конф. - Мелітополь, 4-6 вересня 2006 р. / Таврій. держ. агротех. акад. - Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. - С. 133-134.

  6. Ульянченко О.В. Взаємозалежність якості управління і розвитку ресурсного потенціалу аграрного сектора // Наука и технологии: шаг в будущее - 2006. : Мат-лы І Междунар. науч.-практ. конф., Белгород, 20-31 марта 2006 г. - Белгород: Руснауч-книга, 2006. - С. 76-79.

  7. Ульянченко О.В. Проблеми фінансування діяльності сільськогосподарських підприємств // Передові наукові розробки - 2006. : Мат-ли І міжнар. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 1-15 вересня 2006 р. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. - С. 42-44.

  8. Ульянченко О.В. Економічні аспекти реалізації моделей агротехнічного розвитку в умовах глобалізації // XXI століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія : Мат-ли Шостої міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 8-9 червня 2007 р. - К. : Фенікс, 2007. - С. 288-293.

  9. Ульянченко А.В. Теоретико-методологические основы государственного регулирования в сельском хозяйстве // Государственное регулирование экономики и повышение эффективности деятельности субъектов хозяйствования : Третья междунар. науч.-практ. конф., Минск, 19-20 апреля 2007 г. - Минск : Акад. упр. при Президенте Респ. Беларусь, 2007. - С. 275-276.

  10. Ульянченко О.В. Особливості управління ресурсним потенціалом аграрного сектора в системі інформаційних технологій // Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства: Тези доп. міжнар. наук.- практ. конф., Харків, 1-2 березня 2007р. /ХНАУ. –Харків , 2007. - С. 102-104.

  11. Ульянченко О.В. Використання ресурсного потенціалу в аграрній сфері // Ринкова трансформація економіки : Мат-ли П’ятої міжнар. наук.-практ. конф. / ХНТУСГ. - Харків, 2007. - С. 16-18.

  12. Ульянченко А.В., Кириллов В.П. Комплексная автоматизация текущего планирования и оперативного управления в сельскохозяйственном предприятии // Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва та формування продовольчого ринку України в нових умовах господарювання : Мат-ли наук.-вироб. конф. / ХДАУ. - Харків, 1995. - С.71-72.

  13. Ульянченко О.В., Краснощок С.О. Основні напрямки перспективного розвитку сільськогосподарських формувань // Мат-ли наук. конф. / ХДАУ. - Харків, 1996. - С. 73.

  14. Ульянченко О.В. Дослідження інвестування проектів з урахуванням інфляції // Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. - Київ, 2001. - С.225.