Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Герасименко Юлія Володимирівна. Управління регіональними інвестиційними процесами в АПК : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Герасименко Ю.В. Управління регіональними інвестиційними процесами в АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню питань управління регіональними інвестиційними процесами в АПК теоретичного, методологічного і прикладного характеру. Уточнено визначення поняття інвестиційного процесу та інвестиційного клімату, обґрунтовано доцільність і розглянуто теоретичні засади управління інвестиційними процесами в АПК у контексті регіоналізації національного господарства, запропоновано використання комплексного підходу до оцінки інвестиційного клімату по галузях регіонального АПК. Проаналізовано стан і тенденції розвитку інвестиційних процесів в АПК Вінницької області та оцінено рівень управління ними. Удосконалено організаційно-економічний механізм управління регіональними інвестиційними процесами в АПК, визначено критерії проведення моніторингу регіональної інвестиційної політики з урахуванням принципу соціальної відповідальності суб’єктів господарювання та екологізації виробництва, запропоновано проект організаційної структури управління інвестиційними процесами в АПК Вінницької області, визначено і обґрунтовано потребу в інвестиційних ресурсах відповідно до потенційних можливостей розвитку регіонального ринку агропродовольчої продукції, запропоновано економіко-математичну модель управління регіональними інвестиційними процесами в АПК з використанням теорії нечіткої логіки.

Розв’язання важливої проблеми активізації регіональних інвестиційних процесів в АПК зумовило необхідність узагальнення та обґрунтування низки положень теоретичного та методологічного характеру, а також розробки практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення системи управління регіональними інвестиційними процесами в АПК. Проведене дослідження дало змогу зробити наступні висновки:

      1. Інвестиційний процес доцільно розглядати в контексті таких суміжних до нього категорій як інвестиційна сфера, інвестиційний ринок, інвестиційний попит та пропозиція, суб’єкти інвестиційних відносин, оскільки це сприятиме комплексній оцінці даної економічної категорії та побудові результативної системи управління регіональними інвестиційними процесами в АПК. Відповідно, інвестиційний процес – це послідовна зміна його стадій (вибір інвестиційної стратегії розвитку, визначення обмежень, формування інвестиційної політики та її моніторинг), що забезпечує рух інвестиційних ресурсів і задоволення інвестиційних потреб суб’єктів інвестиційних відносин.

      2. Аналіз теоретичної та прикладної бази щодо активізації інвестиційних процесів в Україні довів необхідність перенесення центру ваги в системі управління інвестиційними процесами в АПК з загальнодержавного рівня на регіональний. Забезпечення результативності даної системи можливе за умов синхронізації дій суб’єктів інвестиційних відносин в АПК, інтеграції їх у єдине ціле (синергійний підхід) та збереженню стійкості системи управління шляхом підтримки необхідного співвідношення між різними її елементами, своєчасного запобігання можливих відхилень від інвестиційної стратегії розвитку регіону (стратегічний підхід). У зв’язку з цим, в основу системи управління регіональними інвестиційними процесами в АПК доцільно покласти механізм інвестиційного партнерства, що сприяло б узгодженню інтересів і дій суб’єктів інвестиційних відносин.

      3. Управління регіональними інвестиційними процесами в АПК має спиратися на результати комплексної оцінки інвестиційного клімату галузей регіонального АПК. Обґрунтованим є використання певної системи параметрів: інвестиційного ризику та інвестиційного потенціалу, які формують інвестиційну привабливість певної галузі АПК; інвестиційної активності та ступеня використання інвестиційної привабливості. У свою чергу, регіональний інвестиційний потенціал сільського господарства запропоновано оцінювати за такими напрямками: ресурсний (10 факторних показників), фінансово-економічний (8), зовнішньоекономічний (2), інфраструктурний (20) та інноваційний (4); інвестиційний ризик – за екологічним (3), агроландшафтним (1), фінансово-економічним (5), соціальним (2) та кримінальним (2) напрямками; інвестиційну активність – обсягом капітальних вкладень у сільське господарство регіону та темпами його зміни за певний період; ступінь використання регіональної інвестиційної привабливості сільського господарства – співставленням рівня інвестиційної активності в ньому з рівнем його інвестиційної привабливості.

      4. Результати оцінки існуючого рівня управління інвестиційними процесами в АПК Вінниччини показали, що в області функції управління інвестиційними процесами в АПК розподілені між трьома структурними підрозділами облдержадміністрації: Головним управлінням економіки, Головним управлінням агропромислового розвитку і Управлінням міжнародного співробітництва та європейської інтеграції. Але певною мірою відсутність співпраці між ними породжує проблеми неузгодженості інтересів і дій суб’єктів інвестиційних відносин в АПК області.

      5. Основою формування позитивного інвестиційного іміджу АПК є створення дієвого організаційно-економічного механізму управління регіональними інвестиційними процесами. Ключовим елементом цього механізму є координаційно-регулюючий характер впливу керуючої підсистеми на керовану, що забезпечується за рахунок використання науково обґрунтованих підходів, принципів, методів та засобів управління.

      6. Важливим етапом при управлінні регіональними інвестиційними процесами в АПК є моніторинг регіональної інвестиційної політики. Ця обставина зумовлює доцільність оцінки ефективності регіональної інвестиційної програми (підпрограм, проектів) АПК, за рахунок чого підвищиться ступень обґрунтованості і достовірності інвестиційних рішень при управлінні регіональними інвестиційними процесами. Оцінку впливу інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання галузей регіонального АПК на соціально-економічний розвиток відповідної території рекомендовано здійснювати за певною групою економічних, соціальних та екологічних індикаторів.

      7. Для розробки і здійснення єдиної регіональної інвестиційної політики в АПК доречним є включення до організаційної структури агенції регіонального розвитку, яку передбачено створити у Вінницькій області, департаменту з питань управління інвестиційними процесами в АПК, головна місія якого полягала б у формуванні позитивного іміджу даної галузі економіки.

      8. У контексті продовольчої безпеки та стабілізації регіонального ринку агропродовольчої продукції важливим є оцінка його потенційних можливостей та розрахунок потреби в інвестиційних ресурсах. Відповідно, планово-розрахункова потреба в інвестиціях для забезпечення розвитку сільського господарства перевищує фактичні данні 2006 р. в 11 раз (для галузі рослинництва) і 75 раз (для галузі тваринництва), і якщо у перспективі буде забезпечено щорічний приріст капітальних вкладень на рівні, відповідно, 30% та 60%, то до 2015 р. можливе задоволення визначеної потреби.

      9. Розроблена економіко-математична модель управління регіональними інвестиційними процесами в АПК дає змогу оцінити не тільки зміну умов інвестування при визначених вхідних параметрах, а найголовніше, у випадку несприятливих оціночних результатів забезпечує інформацію про напрямки та межі зміни вхідних параметрів, які приведуть до покращення інвестиційної ситуації в регіональному АПК. Крім того, ця модель може розглядатися як типова для даного класу об’єктів, а розроблена на її базі методологія моделювання може застосовуватись для інших економічних систем, що характеризуються нечітким зв’язком між вхідними і вихідними параметрами, труднощами формалізації факторів впливу та мають можливість залучення експертних знань для побудови моделі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Герасименко Ю.В. Соціальна відповідальність – невід’ємний елемент системи управління інвестиційними процесами в АПК // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 208. – Т. 2. – С. 306-310.

  2. Герасименко Ю.В. Інформаційно-консультативний метод управління інвестиційними процесами в АПК // Наукові праці Національного університету харчових технологій. – К.: НУХТ, 2005. – Вип. 17. – С. 66-68.

  3. Герасименко Ю.В. Формування організаційно-економічного механізму управління інвестиційними процесами в АПК // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К., 2006. – Вип. 97. – С. 203-207.

  4. Герасименко Ю.В. Стратегічний підхід як інструмент управління інвестиційними процесами в АПК // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2006. – Вип. 26. – С. 162-170.

  5. Герасименко Ю.В. Програмно-цільовий метод управління інвестиційними процесами в АПК // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-тех-нічного університету. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2006. – Вип. 14. – С. 209-212.

  6. Герасименко Ю.В. Сутність інвестиційного процесу як економічної категорії // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2007. – Вип. 1. – С. 76-82.

  7. Козловський С.В., Герасименко Ю.В. Модель оцінки інвестиційного клімату сільського господарства Вінницької області на основі нечіткої логіки // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 4. – Т. 2. – С. 195-205 (Особистий внесок – розробка методології оцінки інвестиційного клімату в АПК).

Матеріали конференцій:

  1. Герасименко Ю.В. Актуальність інноваційно-інвестиційного розвитку АПК // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – Ч. 2. – С. 357-359.

В інших виданнях:

  1. Козловський С.В., Герасименко Ю.В. Моделювання інвестиційних процесів в агропромисловому комплексі України: Монографія. – Вінниця: Глобус-Прес, 2007. – 136 с. (Особистий внесок – розкриття сутності інвестиційного процесу як об’єкту моделювання, обґрунтування типології інвестиційного клімату в АПК, розробка економіко-математичної моделі оцінки інвестиційного клімату в сільському господарстві).