Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


172. Краснова Вікторія Василівна. Управління промисловістю регіону в умовах перехідної економіки: дис... д-ра екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Краснова В.В. Управління промисловістю регіону в умовах перехідної економіки - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.01 - Економіка промисловості. - Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено розробці цілісної концепції управління промисловістю регіону в умовах перехідної економіки, механізму та системи заходів для основних напрямів стабілізації і підвищення ефективності розвитку промислового комплексу.

Обґрунтовано концептуальні основи завершення приватизації в Україні.

Розроблено рекомендації щодо оцінки майна приватизованих підприємств з урахуванням потенційного прибутку на основі формули капіталізованого прибутку, з об'єктивної оцінки результатів конкурсів з придбання контрольних пакетів акцій; рекомендації щодо подолання взаємних неплатежів шляхом створення вертикальних асоціацій, що працюють на кінцевий продукт; основні напрями державної підтримки підприємництва.

На основі аналізу формування регіональних та місцевих бюджетів в Україні та за рубежем розроблено нормативний метод формування регіональних бюджетів.

Сформовано невідкладні заходи щодо економічного стимулювання розвитку і підвищення ефективності функціонування промислового комплексу регіону.

Розроблено рекомендації щодо організації внутрішньофірмового планування в умовах змішаної економіки з використанням матричних моделей; методику оперативного управлінського аналізу господарської діяльності підприємства за період від доби до місяця; методику оперативного техніко-економічного аналізу; методику оцінки ефективності інвестиційних проектів, що фінансуються за допомогою кредитних ліній.

Виконане наукове дослідження дозволило сформулювати низку системно взаємопов'язаних висновків та пропозицій теоретичного, методичного і прикладного характеру, основні з яких полягають у такому:

  1. Вирішення задач підйому виробництва й підвищення життєвого рівня основної маси населення вимагає корінного поліпшення управління економікою, і насамперед її визначальним підрозділом – промисловістю, як у цілому в державі, так і в окремих регіонах.

Управління промисловістю регіону може бути також охарактеризоване як система заходів, що забезпечують реалізацію цілей промислової політики, тобто система інвестиційно – структурних перетворень, спрямованих на прогресивні зміни в реальному секторі, зростання виробництва, підвищення конкурентоздатності промисловості, а також координацію діяльності суб'єктів господарської діяльності, що складають промисловість регіону.

2. Обґрунтовано на основі аналізу законодавчих і нормативних документів концептуальні основи завершення приватизації в Україні, зокрема, доведено недоцільність безальтернативної передачі державної власності трудовому колективу, неефективність і соціальна несправедливість такого способу приватизації, як оренда з викупом за рахунок прибутку від виробничо-господарської і фінансової діяльності. Доведено доцільність перетворення приватизованих великих підприємств тільки у відкриті акціонерні товариства.

Розроблено пропозиції щодо оцінки об'єктів приватизації. Зокрема, при визначенні первісної ціни об'єкта його вартість необхідно зменшувати на величину кредиторської заборгованості з урахуванням поправочного коефіцієнта на відхилення між нормальною і реальною вартістю основних і оборотних виробничих фондів і застосовувати дохідний метод оцінки вартості майна, що враховує можливість капіталізації прибутку.

Запропоновано методологію об'єктивної оцінки результатів конкурсів із придбання контрольних чи блокуючих пакетів акцій приватизованих підприємств, засновану на максимізації коштів, що одержить держава (у виді плати за пакет акцій, податків і зборів) у довгостроковому періоді з урахуванням дисконтування. Розроблено відповідну математичну модель.

3. Значні соціально-економічні резерви полягають у формуванні й розвитку підприємництва. В Україні в даний час не створено середовище, що сприяє бурхливому зростанню малого бізнесу. Недостатнім слід вважати рівень державної підтримки малих підприємств. Необхідне зниження податкового тиску, пільгове кредитування створюваних і уже функціонуючих малих підприємств. Уточнено визначення малого підприємства, що розуміється як створене на недержавній основі з обмеженням числа робочих місць залежно від виду діяльності.

  1. Найважливішою задачею як галузевих, так і особливо регіональних органів управління є здійснення комплексу заходів, що сприяють безперебійному функціонуванню економіки, у тому числі пом'якшення негативного впливу взаємних неплатежів суб'єктів господарювання, а також ланцюгової інфляції, пов'язаної з кон'юнктурним підвищенням цін окремими партнерами. Одним з таких заходів варто визнати створення різних вертикальних асоціацій, усі учасники яких працюють на кінцевий продукт, наприклад, запропоновано підхід до встановлення цін на вугілля, концентрат і кокс. Угоди між вугільними, збагачувальними, коксохімічними і металургійними підприємствами дозволяють установити економічно обґрунтовані для всіх учасників ціни на проміжні продукти. Усуненню взаємних неплатежів сприяє система взаємозаліків усередині асоціації за внутрішніми цінами.

5. На основі наукового аналізу результатів створення спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку, а також проведення економічного експерименту в гірничо-металургійному комплексі розроблено пакет негайних заходів з економічного стимулювання розвитку й підвищення ефективності функціонування промислового комплексу.

Доведено, що бартер – змушена міра, до якої доводиться прибігати суб'єктам підприємницької діяльності в умовах загальної кризи неплатежів, величезної дебіторської і кредиторської заборгованості, дефіциту оборотних коштів. Задача полягає не в створенні штучних перешкод бартеру, а у вживанні заходів економічного характеру, що сприяють відновленню оборотних коштів підприємств. Одним із першочергових заходів повинно стати надання їм права самостійного вирішення питань витрати коштів із розрахункового рахунка.

6. Головною проблемою реального співвідношення владних повноважень, прав відповідальності органів центральної державної влади, регіонального управління і місцевого самоврядування є проблема створення, розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів, що на регіональному рівні зводиться до формування і використання місцевих бюджетів. Діюча практика планування місцевих бюджетів має істотні недоліки. Дохідна частина регіональних бюджетів і відрахувань від загальнодержавних доходів визначається за витратним методом.

Запропонований у дисертації механізм формування місцевих бюджетів дозволяє виключити цей недолік. Відрахування в бюджети областей від загальнодержавних доходів пропонується робити за єдиними для всіх областей і всіх основних податків нормативами. Їх рекомендується встановлювати на основі розподілу компетенції і відповідно витрат між державним і місцевим бюджетами. Розроблений і проілюстрований кількісно методичний підхід до вирішення цієї задачі дозволяє рекомендувати його до застосування при плануванні бюджетів.

7. Держава, галузеві і регіональні органи влади, що створюють і регулюють зовнішнє середовище підприємств, забезпечують управлінські впливи на процеси реструктуризації промисловості в галузі і регіоні, у той же час зацікавлені в удосконаленні менеджменту на промислових підприємствах, зокрема внутріфірмового планування і аналізу. На великих підприємствах, що мають кілька технологічних переділів (наприклад, металургійних), безпосередньо на підприємстві доцільно для планування використовувати виробничі функції і моделі міжгалузевого балансу, адаптовані до економіки підприємства (матрична модель) за розробленою і реалізованою у дисертації методологією.

  1. На прикладі залізостального брухту наведено методику визначення потреби в постачанні ресурсів зі сторони з урахуванням можливості використання зворотних відходів. Сформовані критерії для прийняття державних управлінських рішень щодо шляхів використання вторинних і первинних ресурсів на експорт або в країні: економічна безпека держави, максимізація податків у довгостроковому періоді і максимальна зайнятість.

  2. Розроблено методику оперативного управлінського аналізу господарської діяльності підприємства за період від доби до місяця. Ця методика визначає вплив трьох груп факторів: нереалізованих майбутніх доходів і витрат, факторів виробництва й змін залишків сировини, напівфабрикатів і готової продукції. Запропоновано також методику оперативного техніко-економічного аналізу.

  3. В умовах дефіциту капітальних вкладень на технічне переозброєння і реконструкцію підприємство може використовувати банківський кредит. Оцінка витрат для інвестора, що працює на основі кредитної лінії, істотно відрізняється від оцінки ефективності проекту, який фінансується за рахунок власних капіталовкладень. Розроблену відповідну методику.

Публікації автора:

Монографії

1. Краснова В.В. Управление промышленным комплексом в условиях транзитивной экономики. – Донецк: ДонНУ, 2002. – 255 с.

2. Краснова В.В. Экономические проблемы промышленного региона. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1998. – 216 с.

3. Аптекарь С.С., Краснова В.В., Процив В.А. Планирование и анализ стоимостных показателей на металлургических предприятиях. – М.: Металлургия, 1986. – 244 с.

Особистий внесок: методологія розрахунку продуктивності праці за техніко-економічними чинниками. Визначення структури собівартості основних видів продукції за економічними елементами на основі моделі міжгалузевого балансу. Методологія планування та аналізу матеріальних витрат за економічними елементами. Методика аналізу результатів упровадження нової техніки.

4. Аптекарь С.С., Ковалев А.И., Краснова В.В., Кравченко Н.Г., Зотенко Н.И. Полный хозяйственный расчет и самофинансирование на металлургических предприятиях. – К.: Тэхника, 1990. – 240 с.

Особистий внесок: розробка основних принципів взаємовідносин підприємства і держави в умовах розширення прав підприємств в економічній сфері.

Статті в наукових фахових виданнях

1. Краснова В.В. Анализ материальных затрат в черной металлургии // Экономика Советской Украины. – 1987. – № 8. – С. 57-63.

2. Аптекарь С.С., Краснова В.В. Самостоятельность и ответственность предприятий // Экономика Советской Украины. – 1989. – № 2. – С. 3-9.

Особистий внесок: критичний аналіз госпрозрахунку на державних підприємствах. Розробка пропозицій щодо створення необхідних економічних і організаційних умов, що забезпечують акуратне виконання договірних зобовязань постачальників перед споживачами.

3. Аптекарь С.С., Краснова В.В. О формировании местных бюджетов // Экономика Украины. – 1994. – № 4. – С. 42-47.

Особистий внесок: розробка основних принципів бюджетних взаємовідносин між центром і регіонами, математичної моделі коректування регіональних бюджетів.

4. Краснова В.В. О концепции приватизации в Украине//Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДГУ. – 1998. – С. 78-82.

5. Краснова В.В. Государственная поддержка малого бизнеса в развитых странах // Вісник Донецького державного ун-ту. – Сер. В: Економіка і право. – 1998. – № 1. – С. 103-106.

6. Аптекарь С.С., Краснова В.В. Формирование инвестиционного проекта развития металлургического предприятия // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонГУ. – 1999. – С. 26-32.

Особистий внесок: розробка основних принципів формування математичної моделі ефективності проекту з використанням кредитної лінії.

7. Краснова В.В. Платежный кризис и экономический рост // Вісник Донецького державного ун-ту. – Сер. В: Економіка і право. – 2000. – № 2. – С. 38-41.

8. Краснова В.В. Оценка эффективности инвестиционных проектов // Экономика промышленности. Организационные аспекты управления. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С. 141-152.

9. Краснова В.В. Производительность предприятия как системы // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Вип. 61. – С. 80-84.

10. Краснова В.В., Радченко В.В. Глобалізація економіки та її вплив на державне регулювання іноземних інвестиційних потоків на рівні територій України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка. – 2000. – № 15. – Ч.3. – С.113-117.

Особистий внесок: основні принципи зовнішньоекономічної діяльності підприємств і її державного регулювання.

11. Краснова В.В. Экономические методы управления промышленным комплексом // Економіка промисловості. – 2001. – № 2 (12). – С. 50-60.

12. Краснова В.В. Регулювання структурної перебудови економіки Донецької області // Схід. – 2001. – № 1 (38). – С. 17-19.

13. Краснова В.В. Реализация целей государства в процессе приватизации // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С. 170-174.

14. Краснова В.В. Державна підтримка малого бізнесу // Вчені записки. – К.: КНЕУ. – 2001. – Вип. 3. – С. 195-199.

15. Краснова В.В. Управління державними підприємствами в змішаній економіці // Схід. – 2001. – № 5 (42). – С. 12-15.

16. Краснова В.В. Роль вертикальных ассоциаций в проблеме неплатежей // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – Т.1. – С. 25-32.

17. Краснова В.В. Анализ хозяйственной деятельности – важнейший аспект управления промышленным предприятием // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 107. – С.74-85.

18. Краснова В.В. Оценка эффективности инвестиционного проекта, финансируемого с использованием кредитных ресурсов // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект – Донецк: ДонНУ. – 2001. – Ч.1. – С. 204-206.

19. Краснова В.В., Кошелева Е.Г. Правовая основа функционирования малого бизнеса // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. – № 18. – Ч.3. – Спец.вип. – С. 176-181.

Особистий внесок: критичний аналіз правових актів щодо функціонування і розвитку малого підприємництва в Україні.

20. Краснова В. В. Формирование плана производства и реализации продукции на зарубежном рынке металлургического предприятия в современных условиях // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – Ч.2. – С. 779-783.

21. Аптекар С.С., Краснова В.В. Оперативний аналіз фінансових результатів металургійного підприємства // Торгівля и ринок України. - 2004. - Вып.16. - Т.3. - С. 123-133.

Особистий внесок: розробка основних методологічних принципів оперативного аналізу кінцевих фінансових результатів діяльності підприємства у сучасних умовах).

Матеріали наукових конференцій

1. Аптекар С., Краснова В. Приватизація державного майна як чинник формування соціально-ринкової економіки в Україні // Матеріали міжнар. наук. конф. “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: теорія і стратегія. - І.ЄС-У96” (Ялта-Форос, 25-27 вер. 1996 р.). – Тернопіль: ТАНГ. – 1996. – С. 132-133.

Особистий внесок: умови структурних змін форм власності в Україні з урахуванням наявності колективних форм, тобто трудових колективів.

2. Краснова В. Региональное подразделение как активная составляющая интеграционного процесса // Матеріали Третьої міжнар. наук. конф. "Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: регіональні і соціально-економічні аспекти" (Ялта-Форос, 14-16 вер. 1998 р.). – Тернопіль: ТАНГ. – 1998. – С. 325-326.

3. Краснова В.В., Жнякин Б.А. Малое предпринимательство: проблемы развития // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область – 2010). Секция "Стратегия социального развития": Материалы региональной науч.-практ. конф. (Донецк, 28-30 сент. 1999 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 1999. – С. 69-75.

Особистий внесок: аналіз тенденцій відносного зниження показників, що характеризують мале підприємництво. Програмні положення розвитку малого бізнесу.

4. Аптекарь С.С., Краснова В.В. О бартере в экономике Украины // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. "Україна-Греція: історична спадщина і перспективи співробітництва" (Маріуполь, 27-29 трав. 1999 р.). – Маріуполь: Маріупольський гуманіт. ін-т. – 1999. – Т.1. – Ч. II. – С. 439-443.

Особистий внесок: теоретичні основи існування бартера, економічні заходи щодо його усунення.

5. Краснова В.В. Экономическое стимулирование промышленного комплекса // Социально-экономические аспекты промышленной политики: региональная политика - организационные и экономические механизмы: Материалы докл. всеукраинской науч.-практ. конф. "Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины". – Донецк. – 2002. – С. 128-135.

6. Краснова В.В., Кошелева Е.Г. Государственное регулирование малого бизнеса в Украине // Предприятисто на ХХI – ви век – проблеми и предизвикателства: Науч.-практ. конф. с международно участие. Т. 2. – Свищов-Болгария: Ценов. – 2003. – С. 207-211.

Особистий внесок: оцінка ефективності державної регуляторної політики підтримки малого підприємництва.

Навчальні посібники та інші видання

1. Ковалев А.И., Краснова В.В., Парвин Г.Л. Основные направления технического перевооружения черной металлургии. – Донецк: Знание, 1989. – 24 с.

Особистий внесок: висунуто ідею аналізу ефективності інноваційних процесів по галузі або групі підприємств за рахунок зміни ефективності окремих напрямів технічного переозброєння і структурних зрушень.

2. Мамутов В.К., Аптекарь С.С., Губерная Г.К., Замойский И.Е., Краснова В.В., Квасов Р.А. Проблемы создания свободной экономической зоны в Донецкой области. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1991. – 42 с.

Особистий внесок: розробка основних принципів формування і дії вільної економічної зони.

3. Краснова В.В. Приватизация государственного имущества: варианты проведения // Все. – 2001. – № 4 (19). – С. 70-72.

4. Аптекарь С.С., Краснова В.В. Некоторые вопросы инвестиционной деятельности в Украине // Вісник Академії економічних наук України. – 2002. – №2. – С. 13-19.

Особистий внесок: методика оцінки ефективності інвестиційного проекту, вибір схеми його фінансування. Варіанти економічного стимулювання розвитку промислового комплексу України.

5. Жнякін Б.О., Краснова В.В. Економіка підприємства: Навч. посібник. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – 180 с.

Особистий внесок: розд. 1. – Підприємство – первинна ланка народного господарства; розд. 2. – Основні фонди і виробнича потужність підприємства; розд. 5. - Інвестиційні ресурси підприємства; розд. 7. – Собівартість виробництва і продукції; розд. 9. – Оцінка економічної ефективності.

6. Жнякін Б.О., Краснова В.В., Бичкова О.В. Економіка підприємств соціальної інфраструктури: Навч. посібник. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – 160 с.

Особистий внесок: розд. 2. – Місто як територіально-виробничий і соціальний комплекс; розд. 8. – Оцінка вартості об'єктів соціальної інфраструктури при продажу й приватизації; розд. 10. – Характеристика комунальних підприємств як представників природної монополії; розд. 13. – Економіка бюджетних установ.

7. Краснова В.В., Жнякін Б.О. Фінансовий менеджмент підприємства: Навч. посібник. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – 220 с.

Особистий внесок: розд. 1. – Теоретичні і організаційні основи фінансового менеджменту; розд. 2. – Інформаційна база фінансового менеджменту.

8. Аптекарь С.С., Краснова В.В. Методические вопросы формирования экономического механизма в вертикальных хозяйственных ассоциациях: Препр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 1994. – 18 с.

Особистий внесок: система взаємозв'язків, ціноутворення і розгляду прибутку у вертикальній асоціації.