Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кононова Ольга Олександрівна. Управління оборотними коштами на підприємствах по переробленню сільськогосподарської продукції : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кононова О.О. Управління оборотними коштами на підприємствах по переробленню сільськогосподарської продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2009.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретико-методичні основи управління оборотними коштами на підприємствах по переробленню сільськогосподарської продукції. Визначено економічну сутність оборотних коштів підприємств. Розроблено комплексний підхід до оцінки ступеня використання джерел формування оборотних коштів. Оцінено вплив оборотних коштів на показники ефективності діяльності підприємства.

Досліджено сучасний стан управління оборотними коштами на підприємствах по переробленню сільськогосподарської продукції. Удосконалено процес планування оборотних коштів. Розроблено методичні підходи для розрахунку норми оборотних коштів. Розроблено методику встановлення нормативу дебіторської заборгованості, яка б дозволяла врахувати її вплив на стійкість підприємства.

Вдосконалено методику розрахунку оборотності оборотних коштів, в умовах ринкової економіки. Визначено шляхи підвищення ефективності використання оборотних коштів підприємств по переробленню сільськогосподарської продукції.

1. Кругообіг ресурсів підприємства є рухом вартості підприємства через сфери виробництва і обіг, в процесі якого вона послідовно приймає продуктивну, товарну і грошову форми. На нашу думку, застосовані у вітчизняній практиці визначення оборотних коштів загалом не розкривають повного економічного змісту цієї категорії. Щоб обґрунтовано і повно визначити сутність оборотних коштів підприємства, потрібно врахувати основні риси, що характеризують цю категорію, до яких відносяться: 1) оборотні кошти (виступають як вартісна категорія); 2) планомірність участі оборотних коштів в кругообігу ресурсів підприємства; 3) їх зв'язок з оборотними фондами і фондами обігу. Виходячи з вище сказаного, на наш погляд, якнайповніше розкриває сутність оборотних коштів таке визначення: оборотні кошти – це вартість що авансується в грошовій формі, приймає в процесі безперервного кругообігу коштів форму оборотних виробничих фондів і фондів обігу.

2. Визначено, що в умовах ринку необхідно передбачити величину витрат на зберігання запасів і готової продукції, які, збільшують собівартість готової продукції, переносячи на неї цю вартість. Ми вважаємо, що для ефективного функціонування підприємств по переробленню сільськогосподарської продукції потрібно, щоб оборотні кошти формувалися вчасно у повній мірі та виконували призначену їм функцію. Це можна зробити при правильному плануванні всього виробничого процесу. Потрібно планувати не тільки вартість і терміни початку окремих етапів кругообігу оборотних засобів, але й обіг виробничого процесу як зокрема, так і в цілому. Саме тому, ми пропонуємо при плануванні оборотних коштів розділити весь виробничий процес на кілька етапів, тому що зосередження зусиль на кожному з етапів призведе до покращення результатів господарської діяльності підприємства.

3. Структура капіталу, авансованого у виробництво, впливає на рентабельність підприємства, а структура оборотних коштів впливає на показники функціонування підприємства, ліквідності і стійкості. Тому прискорення оборотності є одним з важливих пріоритетних напрямів при розгляді питання зростання економічної ефективності роботи підприємства, ліквідності й фінансової стійкості. Для цього слід виявити чинники, що впливають на прискорення оборотності оборотних коштів. Ми виділили зовнішні (загальноекономічні умови господарської діяльності, форми фінансування) і внутрішні (загальновиробничі і маркетингові) чинники, що впливають на тривалість знаходження в обороті .

4. В період адміністративно-командних методів управління економікою норматив приймався як мінімально необхідна величина запасу. У сучасних умовах нестабільних розрахунків і високої інфляції більш вірно враховувати норматив як оптимальну величину. Нами запропоновано для нормування оборотних коштів проводити розрахунок по методу оптимального розміру замовлення, що дозволяє врахувати витрати, які підприємство несе в ході придбання й зберігання сировини, розрахувати рівень запасу, що дозволяє їх мінімізувати, тобто понизити ринкову вартість коштів, відвернутих в запаси. Причому даний норматив потрібно коригувати на індекс зростання цін. Наведені заходи дозволять підвищити ефективність діяльності підприємств по переробленню сільськогосподарської продукції.

5. Виявлено, що в сучасних економічних умовах найвигіднішим і зручнішим джерелом оборотних коштів є прибуток підприємства і кредити. При виборі того або іншого джерела оборотних коштів підприємство повинне враховувати значне число параметрів, найважливішими серед яких є вартість джерела і ступінь ризику, що виникає при його залученні. Оцінити ступінь використання джерел формування оборотних коштів необхідно за допомогою комплексної моделі. Дана модель дає можливість зрозуміти, яке джерело вигідніше з точки зору його ціни, та оцінити ризик залучення того чи іншого джерела формування оборотних коштів. При використанні декількох джерел вартості найякісніше можна визначити по методу розрахунку середньозваженої вартості капіталу (СВК). Оцінка ризику залучення джерел формування оборотних коштів найкраще описується рівнем фінансового лівериджу. Доведено, що вибір найвигідніших джерел формування оборотних коштів означає встановлення найраціональнішої їх структури та дозволяє підприємству економити значні ресурси і підвищувати ефективність виробництва.

6. Аналіз і контроль рівня дебіторської заборгованості можна проводити за допомогою абсолютних і відносних показників, що розглядаються в динаміці. Особливий інтерес представляє контроль за своєчасністю погашення заборгованості дебіторами. Поширена методика визначення суми коштів, що інвестуються в дебіторську заборгованість, що дозволяє враховувати рентабельність виробництва, але при цьому ми не враховуємо вплив величини дебіторської заборгованості на стійкість підприємства, а також неясно, з якою дискретністю потрібно виробляти розрахунки. Нам здається доцільним пов'язувати величину дебіторської заборгованості з двома основними поняттями: ліквідність підприємства і операційний цикл. Для встановлення нормативу дебіторської заборгованості нами пропонується методика, що базується на наступних принципах: обсяг дебіторської заборгованості не повинен перевищувати обсяг кредиторської; обсяг дебіторської заборгованості пов'язаний з періодом операційного циклу. Послідовне виконання основних принципів управління дебіторської заборгованості дозволяє підприємству забезпечити своєчасність і повноту розрахунків, підвищити ефективність виробництва, підтримати на належному рівні відносини з контрагентами.

7. Існують різні точки зору щодо розрахунку показників оборотності оборотних коштів. Для цього розрахунку використовують показник повної собівартості, що відображає реальний оборот коштів. Проте існують певні недоліки при розрахунку оборотності: включення в склад собівартості амортизації та неврахування інфляції. Так, з урахуванням економічних реалій і системи бухгалтерського обліку, ми пропонуємо для розрахунку оборотності використовувати повну собівартість і середню величину оборотних коштів за період, при цьому, віднімаючи з повної собівартості амортизацію, ми виключаємо погрішність на її величину. Вводячи у формулу інфляційну складову, ми враховуємо величину засобів, яку підприємство повинне було додати до спочатку авансованого капіталу для підтримки його обсягу в розмірі, що забезпечує безперервність виробництва. Розрахунок показника оборотності оборотних коштів по пропонованій методиці дає можливість точніше оцінити ефективність їх використання підприємством.

8. Визначено, що ефективність використання оборотних коштів підприємств по переробленню сільськогосподарської продукції визначається збільшенням обсягу й реалізації продукції при мінімізації вкладень в оборотні кошти. Прискорення оборотності дозволяє вивільнити значні грошові ресурси і направити їх на здійснення заходів щодо нарощування виробничих потужностей, результативну роботу і вирішення інших задач підприємства. Наявність і достатність оборотних коштів для забезпечення безперебійного процесу виробництва особливо важливі в умовах інфляції й неплатоспроможності багатьох підприємств. Пошук шляхів підвищення ефективності використання оборотних коштів припускає, перш за все, впровадження сучасних технологій та інших досягнень науково-технічного прогресу, що забезпечують економію ресурсів, підвищення рентабельності виробництва, вдосконалення відносин з іншими суб'єктами господарювання, вдосконалення умов матеріально-технічного постачання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Кононова О.О. Ефективність використання оборотних засобів на підприємствах харчової промисловості // АгроСвіт. – 2007. – № 7. – С. 16-21.

  2. Кононова О.О. Економічна сутність оборотних коштів // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – № 24. – С. 21-24.

  3. Кононова О.О. Нормування оборотних коштів на підприємствах переробної галузі АПК // АгроСвіт. – 2008. – № 10. – С. 39-44.

  4. Кононова О.О. Оцінка використання джерел формування оборотних коштів підприємств по переробленню сільськогосподарської продукції // АгроСвіт. – 2008. – № 12. – С. 39-44.

  5. Кононова О.О. Обґрунтування кількісної оцінки оборотних коштів підприємств // Науковий вісник Академії муніципального управління: Серія «Економіка» Вип. 4 / Інноваційні стратегії розвитку. К.: – 2008. – С. 288-292.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Кононова О.О. Джерела формування оборотних коштів підприємств // Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України: Матеріали наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України» м. Харків, 27 листопада 2007 р. – Х.: ХаРІ НАДУ «Магістр», 2008. – С. 120-121.

  2. Кононова О.О. Обгрунтування кількісної оцінки оборотних коштів підприємств // Програма Всеукраїнської науково-практичної конференції «Інноваційні стратегії економіки регіонів» 14 грудня 2007 р. – К.: Академія муніципального управління, 2007. – С. 18.

  3. Кононова О.О. Удосконалення процесу формування оборотних коштів на підприємствах // Європейські орієнтири муніципального управління» матеріали науково-практичної конференції за міжнародною участю (14.03.2008) / За заг. ред. В.К. Присяжнюка, В.Д. Бакуменка, Т.В. Іванової. – К.: Видавничо-поліграфічний центр Академії муніципального управління, у 2-х частинах, Ч. 2, 2008. – С. 137-139.

  1. Кононова О.О. Склад і розміщення оборотного капіталу підприємств // «Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства»: Тези Міжнар. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 21 березня 2008 р.): У 2 т.; Т. ІІ. – Дніпропетровськ: ДДФА, 2008. – С. 131-132.

  2. Кононова О.О. Визначення економічно обґрунтованого нормативу оборотних коштів // Проблеми економіки й управління у промислових регіонах: Тези Міжрегіональна науково-практична конференція, 22-24 травня 2008 р. – Запоріжжя: ЗАТУ, 2008. – С. 102-104.