Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Костюк Ольга Дмитрівна. Управління якістю молока та продуктів його переробки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Костюк О.Д. Управління якістю молока та продуктів його переробки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень та практичних рекомендацій щодо покращення якості продукції. Проаналізовано еволюцію категорії „управління якістю”, основні етапи її розвитку та особливості застосування в сільському господарстві.

На основі застосування методів лінійного програмування розроблено методичні підходи щодо оптимізації сировинних зон молокопереробних заводів з урахуванням фінансового забезпечення, продуктивності корів та кон’юнктури ринку.

Виробництво якісної молочної продукції запропоновано розглядати як чітку систему господарських, зоотехнічних, ветеринарно-технічних, інженерних і технологічних заходів, направлених на підтримку запланованого рівня якості, попередження причин і визначення методів усунення можливих відхилень від заданих параметрів, а управління якістю молочної продукції здійснювати у всьому харчовому ланцюгу „виробництво – споживання”.

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичні узагальнення і запропоновано новий підхід до розв’язання проблеми забезпечення якості молочної продукції.

  1. Критичний аналіз літературних джерел дозволив зробити висновок, що процес управління якістю кінцевою метою передбачає задоволення встановлених і очікуваних потреб споживачів, зміна яких залежить від технологічних факторів, а також від соціальних та екологічних умов. Дослідження управлінських явищ на підприємствах молокопродуктового підкомплексу дає підстави стверджувати, що в системі управління якістю є значний резерв для реалізації їх потенціалу: лідерство керівництва, мотивація якісної праці, зміцнення інноваційної складової, перехід на європейську модель забезпечення якості та безпеки харчових продуктів, постійний моніторинг ринків та діагностика конкурентоспроможності своєї продукції.

  2. Дослідження тенденцій розвитку молочного сектора в сільському господарстві України свідчать про систематичне скорочення поголів’я корів та зміщення основної їх частки в господарства населення. Нині основний об’єм виробництва молока (81%) зосереджений в господарствах приватного сектора, де утримується 1-2 корови, що унеможливлює контроль за якістю молочної сировини, яка є основою випуску конкурентоспроможної молочної продукції.

  3. Встановлено, що криза в молочному скотарстві вплинула на роботу переробних підприємств. Обсяг переробки сировини на молочних заводах скоротився більше, ніж вдвічі – до 8 млн. тонн. Зменшення пропозиції молока та зростання цін на молочну продукцію призвели до скорочення споживання молока і молочних продуктів в Україні, яке становить трохи більше половини науковообґрунтованої норми.

  4. У звязку з інтеграцією нашої країни в європейську та світову економіку, обгрунтовано необхідність вирішення актуальних питань, пов’язаних з якістю вітчизняних молочних продуктів. Для цього потрібно забезпечити галузі державну і фінансову підтримку, гармонізувати стандарти відповідно до світових вимог, проводити заходи, спрямовані на пом’якшення впливу сезонності виробництва молока, забезпечити обладнання незалежних лабораторій з визначення якісних показників та організувати мережу молокоприйомних пунктів з охолоджувачами та аналізаторами якості сировини, стимулювати експорт молочної продукції та диверсифікацію ринків її збуту.

  5. Враховуючи сучасні тенденції на ринку молочних продуктів, обгрунтовано інвестиції переробних підприємств у власні сировинні бази, що забезпечить їм безперебійні поставки високоякісної молочної сировини і сприятиме подальшому організаційному укрупненню та концентрації технологічного потенціалу галузі.

  6. Застосування методів лінійного програмування дозволило розробити методичні підходи щодо оптимізації сировинної зони, апробація якої здійснена на підприємстві з добовою потужністю 450 тонн. Економіко-математичне моделювання дає можливість визначити оптимальні площі під кормовими культурами та періоди їх використання. Розроблена методика показує, що із зростанням продуктивності корів від 4000 кг/рік до 6000 кг/рік зменшуються як витрати на матеріально-технічне забезпечення програми від 118,4 млн. грн. до 79,4 млн. грн., так і площі під кормовими культурами від 57543,1 га до 38596,0 га, а також кількість самих корів від 40,9 тис. гол. до 27,4 тис. голів. Поєднання інтересів виробників та переробників молочної сировини передбачає створення передумов для підвищення економічної ефективності їх діяльності через раціональне співвідношення між обсягами виробленого молока і переробними потужностями молочних підприємств.

  7. Одним з можливих шляхів забезпечення належної якості молочної сировини на дрібнотоварних фермах є придбання на кооперативних засадах і встановлення там доїльної установки та холодильного обладнання. Проведені розрахунки окупності показують, що за рахунок підвищення ціни на якісну молочну сировину інвестиції можуть окупитись протягом 4-5 років. Скотомісце вартістю 10600 грн. окупиться протягом 4,4 року за рахунок додаткових надходжень за якість молока. При зростанні кількості корів від 400 голів до 700, строк окупності скорочується до 4,1 року, а при кількості корів 1000 голів і вартості скотомісця 8840 грн., цей строк становить 3,7 року.

  8. В ході дослідження встановлено, що важливим механізмом конкурентної боротьби є екологізація діяльності. Зниження деструктивного впливу на навколишнє середовище і впровадження екологічної сертифікації дає переваги всім учасникам ринку: підприємствам – дивіденди за стабільний випуск продукції високої якості, розширення ринків збуту і подолання нетарифних бар’єрів при виході на міжнародний ринок; виробникам – кращі та безпечніші умови роботи; споживачам – екологічно чисту і якісну продукцію при збереженому довкіллі.

9. Проведена систематизація факторів, які формують якість молочної продукції, дозволяє зробити висновок, що виробництво якісної молочної продукції передбачає впровадження чіткої системи господарських, зоотехнічних, ветеринарних, інженерних і технологічних заходів, направлених на підтримку запланованого рівня якості, попередження причин і визначення методів усунення можливих відхилень від заданих параметрів. Управління якістю молочної продукції необхідно здійснювати у всьому харчовому ланцюзі „виробництво – споживання”, який включає виробництво молочної сировини, її переробку, реалізацію та споживання готової продукції.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Костюк О.Д. Сучасні підходи до управління якістю продукції // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006. – № 97. – С. 378-382.

  2. Костюк О.Д. Фактори забезпечення якості молока в умовах розвитку ринкових відносин//Вісник Житомирського державного технологічного університету / Серія: економічні науки. – 2006. – №3 (37). – С. 181-184.

  3. Костюк О.Д. Сучасний стан ринку молока та молочної продукції в Україні// Вісник Житомирського державного технологічного університету / Серія: економічні науки. – 2006. – №4 (38). – 270-273.

  4. Костюк О.Д. Екологічні аспекти виробництва молочної продукції в ринкових умовах //Науковий вісник Національного аграрного університету.– 2007. – № 110. – С. 127-130.

Матеріали конференцій:

  1. Костюк О.Д. Проблеми безпечності харчових продуктів // Тези міжнародної науково-технічної конференції “Інноваційні технології, проблеми якості і безпеки сировини та готової продукції у м’ясній та молочній промисловості”. – Київ: НУХТ, 2007. – С.156-158.

6. Костюк О.Д. Якість молочної продукції як фактор її конкуренто-спроможності // Тези міжнародної науково-практичної конференції “Формування конкурентоспроможності підприємств АПК в умовах глобалізації”. – Полтава: ПДАА, 2007.– С.116-117.

7. Костюк О.Д. Кормление как основной фактор повышения продуктивности молочних коров // Материалы международной конференции “Мировой опыт и перспективы развития сельского хозяйства”. – Воронеж: ВГАУ, 2008.– С.113-115.

Інші видання:

8. Костюк О.Д. Концепції сучасних систем управління якістю продукції та послуг // Наукові доповіді НАУ.– 2006. – №3. – www.nd.nauu.kiev.ua