Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Остафіль Олеся Володимирівна. Управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг України. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Остафіль О.В. Управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2007.

Дисертація присвячена розробленню теоретичних основ та практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг України.

У роботі розкрито зміст управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг. Уточнено визначення понять “фінансова послуга”, “ринок фінансових послуг” та “управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг”; доповнено і систематизовано перелік критеріїв класифікації фінансових послуг та функцій ринку фінансових послуг; виділено учасників інвестування, розроблено схему управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг; визначено тенденції розвитку світових ринків фінансових послуг.

Проаналізовано особливості інвестиційних процесів на ринку фінансових послуг України; розроблено концепцію оцінки ринкового потенціалу фінансових установ, запропоновано основні показники для визначення ефективності вкладення активів фінансових інститутів.

Розглянуто зарубіжний досвід управління інвестиційними процесами та можливості його адаптації до вітчизняних умов; обґрунтовано необхідність державного регулювання інвестиційних процесів на ринку фінансових послуг України; визначено можливі шляхи удосконалення управління інвестиційними процесами на вітчизняному ринку фінансових послуг за допомогою застосування перспективних інструментів мінімізації ризиків учасників інвестиційних процесів-фінансових установ.

У дисертації зроблено науково-теоретичне обґрунтування, проведено оцінку та запропоновано можливі шляхи удосконалення управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг України.

За результатами дослідження сформульовано такі висновки та пропозиції:

  1. Фінансова послуга – це діяльність, пов’язана з функціонуванням фінансових інструментів і спрямована на отримання доходу у вигляді відсотків, премії, комісійної винагороди чи фіксованого тарифу в грошах. Доповнено перелік критеріїв класифікації фінансових послуг і запропоновано поділяти їх за обсягом функцій, які виконує фінансова послуга, на прості та синтетичні.

  2. Ринок фінансових послуг виступає сферою купівлі-продажу фінансових послуг. Визначено функції ринку фінансових послуг в економіці країни та доповнено їх такими, як перерозподіл ризиків, організація та контроль торгівлі фінансовими інструментами, підвищення рівня ліквідності фінансових інструментів, інформаційно-аналітичне забезпечення процесу прийняття господарських рішень суб’єктами економічних відносин.

  3. Управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг – це вплив на динаміку (рух) фінансових інструментів інвестиційного призначення між суб’єктами ринку фінансових послуг з метою отримання прибутку і/або досягнення соціального ефекту. Управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг зображено у вигляді схеми послідовних етапів: визначення і вибір об’єктів та пріоритетів управління інвестиційними процесами на ринку фінансових послуг, оцінка та прогнозування інвестиційних процесів, формулювання стратегічних і тактичних цілей щодо управління ними, вибір методів і важелів, за допомогою яких здійснюватиметься управління, безпосереднє їх застосування, моніторинг та оцінка ефективності інвестиційної діяльності суб’єктів ринку фінансових послуг.

  4. Провідну роль у зростанні вітчизняної економіки відіграє банківська система. Участь небанківських фінансових установ у наданні фінансових послуг залишається майже непомітною. Значною мірою це зумовлено відсутністю достовірної інформації про діяльність окремих фінансових інститутів. Однак позитивна динаміка у розвитку багатьох сегментів ринку фінансових послуг свідчить про їх вагомий потенціал і можливості його використання у майбутньому для інвестиційного забезпечення економічного зростання в країні.

  5. Особливе місце серед інституційних інвесторів займають недержавні пенсійні фонди та інститути спільного інвестування. При розробленні та реалізації інвестиційної політики НПФ України зобов’язані забезпечувати збереження пенсійних активів і дотримуватися вимог чинного законодавства щодо обмеження інвестицій у певні види активів. Основну частку консолідованого портфеля вітчизняних НПФ нині становлять банківські депозити. Це пояснюється їхньою високою прибутковістю, а також недостатністю інших надійних фінансових інструментів.

  6. Враховуючи те, що наша держава орієнтується на інвестиційну модель розвитку, особливого значення набуває державне регулювання інвестиційного процесу в Україні, яке виражається у створенні певних передумов для стимулювання розвитку венчурного бізнесу та інститутів спільного інвестування. Формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо захисту інвесторів, залучення інвестиційних ресурсів і технологій (ноу-хау), розвитку і функціонування ринку цінних паперів, сприяння адаптації національного фондового ринку до міжнародних стандартів є тією рушійною силою, яка здатна активізувати механізм реальних інвестицій.

  7. На основі розробленої концепції зростання масштабів діяльності фінансових установ проведено оцінку ринкового потенціалу фінансових інститутів України та виявлено, що вітчизняні банки, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інститути спільного інвестування мають позитивну динаміку збільшення величини активів і стійку тенденцію до зростання основних показників їхньої діяльності.

  1. Зважаючи на зарубіжний досвід, доцільним є застосування таких організаційно-економічних заходів, як чіткість правових норм щодо управління інвестиційними процесами та регулювання ринку фінансових послуг; обґрунтованість участі іноземних інвесторів у статутному капіталі вітчизняних фінансових інститутів; раціональність політики оподаткування учасників інвестиційних процесів; створення сприятливого інвестиційного середовища тощо.

  2. При ідентифікації ризиків фінансових інститутів, зумовлених здійсненням сумнівних фінансових операцій, доцільно визначати індивідуальні оцінки ризику окремих операцій та учасників, ступінь взаємозв’язку між ними, на основі яких обчислювати інтегрований показник ризику для кожного об’єкта фінансового моніторингу.

  3. На підставі результатів проведеного дослідження можна запропонувати Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг, Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національному банку України використовувати положення дисертаційної роботи для прогнозування обсягів діяльності фінансових інститутів і координувати заходи щодо управління інвестиційними процесами на вітчизняному ринку фінансових послуг, зокрема у сфері рейтингування об’єктів інвестування, гарантування доходів вкладників фінансових установ, повноцінного правового та інформаційного забезпечення учасників інвестиційних процесів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, які внесені до переліку ВАК:

  1. Остафіль О.В. Проблеми та перспективи розвитку ринку фінансових послуг України // Фінанси України. – 2004. – №12. – С.89-92.

  2. Остафіль О.В. Факторинг: теоретичні аспекти та практичне застосування в Україні // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник / За ред. В.Є. Швеця. – Львів: Інтереко, 2005. – С.261-265.

  3. Остафіль О.В. Теоретичні основи фінансових категорій в управлінні інвестиційними процесами // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія економічна “Формування ринкової економіки в Україні”. – Вип. 34. – Львів, 2005. – С.646-652.

  4. Остафіль О.В. Ринок лізингових послуг: європейський досвід і перспективи розвитку в Україні // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка “Формування ринкової економіки в Україні”. Спецвипуск 14 „Трансформація економіки України в умовах євроінтеграції”. – Львів, 2005. – С. 447-452.

  5. Остафіль О.В. Інститути спільного інвестування в Україні // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія економічна „Формування ринкової економіки в Україні”. – Вип. 36. – Львів, 2006. – С. 152-157.

  6. Остафіль О.В. Використання зарубіжного досвіду регулювання інвестиційних процесів в Україні // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковий збірник / За ред. І.Г. Ткачук. – Івано-Франківськ, ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2007. – Вип. ІІІ. – Т. 2. – С. 287-291.

  7. Остафіль О.В. Удосконалення державного регулювання інвестиційних процесів на ринку фінансових послуг України // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 223: В 3-х т. – Т.ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 538-545.

  8. Остафіль О.В. Управління ризиками на ринку фінансових послуг України // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія економічна „Формування ринкової економіки в Україні”. – Вип. 37(2). – Львів, 2007. – С. 193-197.

В інших виданнях:

  1. Остафіль О.В. Недержавні пенсійні фонди на інвестиційному ринку України // Науковий вісник Університету “Львівський Ставропігіон”. Серія економічна. – Львів: Видавництво Університету “Львівський Ставропігіон”, 2006. – Вип. ІІ. – С. 128-137.

  2. Остафіль О.В. Розвиток ринку фінансових послуг в Україні як необхідна умова економічного зростання // Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації: Матеріали Міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2004. – С. 234-235.

  3. Остафіль О.В. Суть та функції ринку фінансових послуг // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2005. – С. 257-258.

  4. Остафіль О.В. Теоретичні основи управління інвестиційними процесами // Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Севастополь: Севастопольський національний технічний університет, 2005. – С.24-27.

  5. Остафіль О.В. Основні тенденції розвитку світових ринків фінансових послуг // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2005. – С. 254-256.

  6. Остафіль О.В. Інвестиційна діяльність недержавних пенсійних фондів України // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Буковинська державна фінансова академія, 2006. – С.152-153.

  7. Остафіль О.В. Особливості діяльності інститутів спільного інвестування в Україні // Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми: Матеріали Міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2006. – С.162-164.

  8. Остафіль О.В. Розвиток вітчизняного ринку небанківських фінансових послуг в умовах глобалізації економіки // Зовнішньоекономічна політика України як механізм реалізації національних інтересів: Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів. – Київ: Українська академія зовнішньої торгівлі, 2006. – С. 84-85.

  9. Остафіль О.В. Ринок лізингових послуг в Україні // Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку виробничої сфери: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції молодих вчених і студентів. – Донецьк: Донецький національний технічний університет, 2006. – С.70-72.

  10. Остафіль О.В. Зарубіжний досвід державного регулювання фінансових ринків // Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами. Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Севастополь: Севастопольський національний технічний університет, 2006. – С. 119-121.

  11. Остафіль О.В. Учасники інвестиційних процесів на ринку фінансових послуг // Фінансові ресурси регіону: організація та управління: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. – С. 91-93.