Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Заярна Наталія Миколаївна. Управління фінансово-економічною діяльністю підприємств роздрібної торгівлі та її регулювання в ринкових умовах. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Заярна Н.М. Управління фінансово-економічною діяльністю підприємств роздрібної торгівлі та її регулювання в ринкових умовах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка торгівлі та послуг). – Львівська комерційна академія. - Львів, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних засад і розробці методичних прийомів удосконалення управління фінансово-економічною діяльністю торговельних підприємств та її регулювання.

Торговельне підприємство розглядається як об’єкт управління та суб’єкт ринкових відносин, обгрунтовано об’єктивну необхідність регуляторної політики та її вплив на ефективний розвиток підприємств роздрібної торгівлі, висвітлено механізм регулювання діяльності роздрібних торговельних підприємств за ринкових умов. Проведено оцінку соціально-економічних умов функціонування підприємств роздрібної торгівлі, проаналізовано фінансово-економічні результати та фінансовий стан торговельних підприємств, а також досліджено вплив зовнішніх факторів на ефективність функціонування торговельних підприємств.

Розроблено: алгоритм ухвалення управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності торговельних підприємств; методику моніторингу змін у системі державного регулювання діяльності підприємств роздрібної торгівлі. Сформульовано рекомендації: з питань стратегії регулювання роздрібного товорообороту та його асортиментної структури на основі маркетингового підходу щодо визначення і вибору перспективного стратегічного сегмента діяльності торговельного підприємства в контексті формування його конкурентної стратегії. Запропоновано підходи до оподаткування прибутку підприємств торгівлі: обґрунтовано принципи оподаткування, вибір критеріальної ознаки, визначено методичні підходи до побудови шкали оподаткування та розрахунку ставок податків.

У дисертації поглиблено теоретико-методологічні засади управління діяльністю торговельних підприємств та її регулювання за ринкових умов. На підставі дослідження сформовано низку висновків теоретичного, методологічного та прикладного характеру.

1. Дослідження взаємодії торговельного підприємства із зовнішнім середовищем показало, що в наш час відсутнє постійне відстеження (моніторинг) процесів впливу держави на торгівлю (як і на інші галузі). Запропонована в дисертації система моніторингу державного регулювання торгівлі включає в себе систематизацію державних рішень з приводу господарсько-фінансової, посередницької діяльності торговельних підприємств та аналіз ефективності їх виконання, що представляє собою механізм поточного спостереження за результатами впливу державних важелів на ефективність діяльності підприємств за умов зовнішнього середовища, яке постійно змінюється. Основними завданнями моніторингу є: своєчасне виявлення змін у системі державного регулювання; опрацювання інформації про зміни; коригування діяльності торговельного підприємства відповідно до змін, що відбулися; оцінка цих змін.

2. Особливості функціонування підприємств торгівлі за умов ринкової економіки спонукали провести всебічний аналіз еволюції ринку, форм, методів, об’єктів і суб’єктів його регулювання, внаслідок якого визначено, що держава виступає як ініціатор реформування і гарант правового забезпечення господарських відносин у всіх сферах діяльності; учасник-партнер підприємницької діяльності, спрямованої на одержання прибутку; провідник структурної політики розвитку торгівлі через систему органів виконавчої і законодавчої влади. Державне регулювання має бути механізмом погодження інтересів різних суб’єктів економіки, воно не повинно розривати ринкові зв’язки, руйнувати ринковий механізм.

3. Однією з передумов ефективності діяльності підприємств торгівлі є розробка такої конкурентної стратегії, яка базується на оцінці реальної ситуації на ринку, соціальної політики держави, системи соціального захисту населення. Механізм регулювання роздрібного товарообороту та асортиментної структури торговельного підприємства з позиції задоволення попиту населення включає визначення кінцевої мети, а також взаємопов’язаних з роздрібним товарооборотом внутрішніх і зовнішніх факторів (ціни, грошові доходи, товарні ресурси, попит населення).

4. Однією із основних умов ефективного функціонування торговельних підприємств за умов ринку, формування раціональної асортиментної політики є забезпечення конкурентоспроможності як самого підприємства, так і конкретних товарів, які взаємопов’язані як частина і ціле. Саме тому так багато уваги зосереджено на оцінці можливості розвитку підприємства у конкретному стратегічному сегменті діяльності та розроблено методику його визначення.

5. Розроблена стохастична економіко-математична модель оптимізації результатів господарсько-фінансової діяльності підприємств торгівлі є алгоритмом інтегральної оцінки результатів господарсько-фінансової діяльності, в основу якої покладено комплексний розрахунок найважливіших показників, що дають можливість діагностувати їх фінансовий стан.

6. Сьогодні для торгівлі найбільш прийнятним є диференційований принцип оподаткування прибутку підприємств залежно від обсягу прибутку на одного працюючого. Саме цей показник максимально враховує внутрігалузеву диференціацію умов діяльності підприємств, викликану зовнішніми, незалежними від нього, факторами.

7. Проблеми вдосконалення оподаткування торговельних підприємств, на нашу думку, можна вирішити запровадженням прогресивно-диференційованої системи оподаткування з неоподаткованим мінімумом, розмір якого може бути встановлений як мінімальний розмір коштів, необхідних підприємству для вирішення стратегічних завдань і забезпечення макропропорцій розвитку економіки. Пропонується запровадити поняття “оптимального значення” критеріальної ознаки. Тоді принципи оподаткування повинні бути диференційованими для підприємств, прибуток на одного працюючого яких менший чи більший від оптимального розміру. В дослідженні розроблено прогресивну шкалу ставок оподаткування прибутку, що апробована на прикладі підприємств споживчої кооперації, і визначений податковий ефект від можливого диференціювання ставки податку на прибуток.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Мартинюк Н.М. (Заярна Н.М.) Актуальні проблеми інвестиційної політики в Україні // Торгівля, комерція, підприємництво. /Ринкова інфраструктура: суть, функції і побудова/. Збірник наукових праць. Львівська комерційна академія. – Львів: вид-во ЛКА, 2001. – С. 185-187.

  2. Заярна Н.М., Мартинюк Н.А. Роль держави в проведенні інноваційної політики // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 13. – Львів: вид-во Львівська комерційна академія, 2002 – С. 90-93. (Особистий внесок здобувача: сформовано заходи, які сприятимуть підтримці інноваційної діяльності та визначено регулюючу роль держави в проведені інноваційної політики).

  3. Заярна Н.М. Моніторинг державного регулювання діяльності торговельних підприємств в умовах ринкових відносин // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць Львівської комерційної академії. – Львів: вид-во Львівської комерційної академії, 2003. – С. 72-76.

  4. Заярна Н.М. Економічна безпека підприємства: проблеми і шляхи її вирішення//Вісник Академії митної служби України. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 62- 68.

  5. Заярна Н.М. Методика визначення перспективності стратегічної сегмента діяльності торговельного підприємства в контексті формування його конкурентної стратегії // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 19. / Збірник наукових праць (за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції „Структурні трансформації та інвестиційно-інноваційний розвиток торгівлі) – Львів: вид-во Львівської комерційної академії, 2005. – С. 296-302.

  6. Заярна Н.М. Проблеми удосконалення системи оподаткування підприємств торгівлі Вісник наукового Криворізького інституту КНЕУ. – 2005, випуск №4. – С. 80-84.

  7. Заярна Н.М. Методичні підходи розробки прогресивної шкали оподаткування на прикладі торговельних підприємств споживчої кооперації Західного регіону України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Програмування і прогнозування соціально-економічного розвитку регіону (Збірник наукових праць). Вип. 4(LIV)/НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 302-307.

  8. Заярна Н.М. Соціальні напрями державного регулювання в умовах трансформації економіки України // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 17. – Львів: видавництво Львівської комерційної академії, 2005. – С. 35-39.

  9. Заярна Н.М. Вплив зовнішнього середовища на діяльність торговельного підприємства //Науковий вісник НЛТУУ: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУ України. – 2006, вип. 16.1. – С. 358-362.

  10. Заярна Н.М. Формування і розвиток споживчого ринку товарів і послуг у період реформування економіки України // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць. Випуск 8. – Львів: вид-во Львівської комерційної академії, 2007. – С. 55-59.

в інших виданнях:

  1. Заярна Н.М. Теоретичні аспекти інформаційного забезпечення державного регулювання діяльності торговельного підприємства // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Матеріали міжнародної практичної конференції 15.05.2003р. у Хмельницькому інституті бізнесу - НВП “Еврика” ТОВ, 2003. - С. 234-238.

  2. Заярна Н.М. Пріоритетні напрями державного регулювання соціально-економічних відносин суспільства // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті / Збірник наукових праць Першої Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених. (ТАНГ). – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 52-55.