Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів


Скородумова Ольга Борисівна. Ультрадисперсні порошки поліфункціонального призначення на основі композицій системи MgO - Al2O3 - SiO2 - ZrO2 : Дис... д-ра наук: 05.17.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Скородумова О.Б. Ультрадисперсні порошки поліфункціонального призначення на основі композицій системи MgO - Al2O3 - SiO2 - ZrO2 - Рукопис.

Дисертація на здобуття ученого ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів. - Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретичної концепції одержання ультрадисперсних порошків по золь-гель технології в системі MgO - Al2O3 - SiO2 - ZrO2.

Встановлено взаємозв'язок фазового і дисперсного складів синтезованих ультратонких порошків і ступеня однорідності гелевих прекурсорів. Запропоновано новий підхід до одержання однорідних ультратонких порошків, що полягає в створенні однорідної структури гелів системи етилсилікат – солі металів шляхом коректування кінетичних параметрів проходження реакцій гідролізу і поліконденсації етилсилікату, що запобігають утворенню опалоподібної склофази після їхньої термообробки.

Розроблені ультратонкі порошки використані як модифікуючі добавки кристалізаційно-затравочного типу в складах вогнетривких бетонів корундового та корундомулітового складу, застосовуваних для футерівки сталековшів конвертерного виробництва.

У результаті виконання дисертаційної роботи вирішена науково-прикладна проблема - створено теоретичну концепцію одержання ультрадисперсних порошків заданого складу та дисперсності поліфункціонального призначення і матеріалів на їхній основі в системі MgO-Al2О3 -SiO2-ZrO2. У результаті проведення теоретичних і експериментальних досліджень сформульовані наступні висновки:

1. Досліджено процеси золе- і гелеутворення в гідролізатах етилсилікату і встановлено їхній взаємозв'язок з формуванням фазового складу кремнеземистих порошків після термообробки. Ступінь однорідності етилсилікатного золю знаходиться в прямій залежності від кінетичних параметрів протікання реакцій гідролізу і поліконденсації етилсилікату. Порушення однорідності етилсилікатного гелю виявляється у виді утворення при термообробці опалоподібної склофази, основною причиною появи якої є наявність клатратів води в структурі гелю. Утворення клатратів води обумовлено послідовно-рівнобіжним протіканням реакцій гідролізу і поліконденсації етилсилікату з переважним проходженням останньої. Запропоновано технологічні прийоми зниження вмісту опалоподібної склофази в синтезованих порошках.

2. Визначено особливості синтезу подвійних сполук у системі етилсилікатний золь - сіль металу. Досліджено вплив кількості конденсованого компонента в технічному етилсилікаті на ступінь однорідності гетерогенного гелю системи етилсилікат – сіль металу. Показано, що присутність в етилсилікаті олігомерів різного ступеня конденсації також призводить до утворення при гідролізі та поліконденсації клатратів води. Запропоновано шляхи уповільнення поліконденсації при найбільш повному гідролізі етилсилікату в гелях системи етилсилікат – сіль металу. Розроблено ультратонкі порошки мулітового і форстеритового складів. Запропоновано використовувати мулітові порошки в напіваморфному активному до спікання стані, що отримані термообробкою гелів мулітового складу при 900 С і форстеритового складу – при 700 - 800 С.

3. Установлено закономірності одержання однорідних порошків – композицій з подвійної сполуки і простого оксиду. Розроблено ультрадисперсні порошки мулітоцирконієвого складу. Однорідні напіваморфні активні до спікання мулітоцирконієві порошки отримано термообробкою при 900 С з ізотермічною витримкою 2год.

Запропоновано механізм стабілізації ZrO2 у тетрагональній модифікації в розроблених ультрадисперсних порошках мулітоцирконієвого складу, що полягає в дії високих тисків, які виникають при розвитку деформацій при термодеструкції гелів системи етилсилікат – сіль алюмінію – сіль цирконію. Встановлено, що ступінь однорідності вихідних гелевих прекурсорів мулітоцирконієвих порошків впливає на повноту стабілізації диоксиду цирконію. Порушення однорідності гелів призводить до утворення малих кількостей (до ~ 2 об. %) моноклінної модифікації ZrO2.

4. Досліджено синтез потрійної сполуки в системі етилсилікатний золь – солі металів. Розроблено кордиєритові ультрадисперсні порошки. Показано, що синтез кордиєриту з гетерогенних гелів здійснюється при 1200 С. Встановлено вплив кінетичних параметрів одержання золів і гелів на вихід кордиєритоподібних фаз при термообробці. Вивчено еволюцію фазового складу в процесі термообробки в інтервалі температур 900-1200 С.

5. Сформульовано основні закономірності одержання ультратонких порошків, що полягають у наступному. Утворення опалоподібної склофази в порошках пов'язано з присутністю у вихідному етилсилікаті конденсованої частки, яка складається з поліетоксисилоксанів, що вміщують лінійні, циклолінійні та розгалужені фрагменти, які внаслідок стеричних особливостей мають різну схильність до гідролізу та конденсації. Однорідний гель можна одержати шляхом уповільнення поліконденсації етилсилікату при найповнішому проходженні процесу його гідролізу, що запобігає утворенню клатратів води в структурі гелю.

Тип солі металу впливає на однорідність комбінованого гелю тільки внаслідок хімічних особливостей солі відносно утворення заряджених міцел при гідролізі. Якщо сіль утворює міцели гідроксиду, які не змінюють свій заряд або мають постійний заряд в певному інтервалі рН, її розчини можна використовувати тривалий час. Солі, що утворюють міцели, величина заряду яких може змінюватися в часі, слід використовувати в вигляді свіжих розчинів.

6. Встановлено особливості одержання кераміки на основі синтезованих ультрадисперсних порошків. Установлено вплив колоїдно-хімічної передісторії ультрадисперсного порошку на фізико-механічні характеристики кераміки з нього. Показано, що для одержання щільної кераміки кращими є напіваморфні порошки з високою питомою поверхнею, в яких синтез заданої фази інтенсифікується протягом випалу. Порушення однорідності гелю призводить до синтезу великої кількості супутніх фаз у порошку, частина з яких може негативно впливати на фізико-механічні властивості кераміки. Показано, що термічна передісторія вихідного порошку відіграє важливу роль у процесі спікання кераміки з нього. Оптимальний температурний інтервал термообробки гелів 900-950 С забезпечує синтез напіваморфних порошків, що містять криптокристалічну фазу з зародками заданої фази, навколо яких відбувається кристалізація заданої фази у випалі.

7. Досліджено можливість застосування розроблених порошків як наповнювачів композиційних стоматологічних матеріалів. Показано вплив вмісту опалоподібної склофази на показник переломлення синтезованих порошків і їхню однорідність. Розроблено оптимальні склади порошків і гелевих прекурсорів, які дозволяють одержувати наповнювачі з показником переломлення, що змінюється в межах 1,470 - 1,510 із кроком 0,01.

8. Розроблено 5 марок вогнетривких бетонів корундового і корундомулітового складів, що застосовуються для футерівки сталерозливних ковшів у конвертерному виробництві. Розроблені ультратонкі порошки використані в складах вогнетривких бетонів як модифікуючі добавки кристалізаційно-затравочного типу. Застосування розроблених добавок, що модифікують, за результатами дослідження властивостей дослідно-промислових партій дозволили підвищити фізико-механічні характеристики бетонів у 1,5 – 2 рази.

Промислові партії розроблених бетонів успішно пройшли випробування в киснево-конвертерному цеху ММК ім.Ілліча. Впровадження розробок здійснене на ВАТ “Кондрат‘ївський вогнетривний завод” з економічним ефектом 808,735 тис.грн/рік.

Теоретичні, технологічні і методологічні розробки, які приведено в дисертаційній роботі, використовуються в навчальному процесі на кафедрі технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей НТУ «ХПІ».

Публікації автора:

1. Габрух А.М., Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Вернигора К.П. Синтез ультратонких порошков муллитоциркониевого состава золь-гель методом // Стекло и керамика.- М., 1996.- № 1-2.- С.27-29.

Здобувачем досліджено вплив типу етилсилікату на температуру синтезу та чистоту мулітоцирконієвих порошків із золь-гель передісторією.

2. Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Вернигора К.П., Чистяков А.А. Синтез форсте-

рита из гетерофазных гелей на основе этилсиликата и хлорида магния // Вестник Харьковского государственного политехнического университета.- Харьков: НТУ «ХПІ», 1998.- №17.- С.87-89.

Здобувачем запропоновано метод одержання форстериту з гетерогенних гелів та досліджено процеси їх термодеструкції.

3. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н., Семченко Г.Д., Толстой В.С. Измельчение кремнеземистых порошков с «золь-гель» предысторией //Вестник Харьковского государственного политехнического университета.- Харьков: ХГПУ, 2000.- Вып.105.- С.12-16.

Здобувачем досліджено вплив ступеню кристалічності кремнеземистих порошків із золь-гель передісторією на їх здрібнення та сформульовано основні причини агрегації в цих порошках.

4. Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Нейковский С.И. Взаимосвязь процессов фазообразования в ультратонких порошках системы 3Al2O32SiO2-ZrO2 // Сб. научн. трудов ОАО «УкрНИИОогнеупоров им. А.С. Бережного».–Харьков, 2000.- №100.- С.95-100.

Здобувачем сформульовано основні закономірності процесів фазоутворення в мулітоцирконієвих порошках що одержані за золь-гель технологією.

5. Гончаренко Я.Н., Скородумова О.Б. Проблема агрегации в ультрадисперсных порошках с «золь-гель» предысторией // Теория и практика процессов измельчения, разделения, смешения и уплотнения: Сб. научн. трудов.- Одесса, 2000.- вып.8.- С.39-43.

Здобувачем узагальнено дані по дисперсності порошків із золь-гель передісторією, визначено основні причини утворення в них твердих агрегатів та запропоновані методи їх запобігання.

6. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н., Колесниченко Л.П., Руденко Л.В. Термическое превращение этилсиликатных гелей в технологии кремнеземистых наполнителей стоматологических пластмасс // Вестник Харьковского государственного политехнического университета.– Харьков: ХГПУ, 2000.- Вып.123.- С.81-84.

Здобувачем досліджено процеси що проходять в гелях етилсилікату при термообробці та узагальнено здобуті результати.

7. Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Гончаренко Я.Н., Толстой В.С. Кристаллизация SiO2 из гелей на основе этилсиликата // Стекло и керамика. – М., 2001.- №1.- С.30-32.

Здобувачем запропоновано метод дослідження механізму гелеутворення в золях етилсилікату за допомогою ІЧ-спектроскопії.

8. Гончаренко Я.Н., Скородумова О.Б., Нейковский С.И. Исследование оптических свойств кремнеземистых наполнителей из гидрогелей системы ЭТС-Al(OH)3 // Вопросы химии и химической технологии.- Днепропетровск, 2001.- №2.- С.64-67.

Здобувачем запропоновано метод корегування показника світлозаломлення порошків за допомогою криптокристалічної фази, що синтезується при термообробці гетерогенних гелів.

9. Гончаренко Я.Н., Скородумова О.Б., Пушкарь Д.С., Семченко Г.Д. Получение кремнеземистых заполнителей для стоматологических композиционных материалов // Огнеупоры и техническая керамика. – М., 2001.- № 9.- С. 21-24.

Здобувачем визначено механізм поліконденсації полікремнієвої кислоти в золях етилсилікату.

10. Скородумова О.Б. Направленный синтез кристаллических фаз в ультрадисперсных порошках с «золь-гель» предысторией // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2001.- №20.- С.97-102.

11. Гончаренко Я.Н., Скородумова О.Б., Семченко Г.Д. Влияние Li, Ca, Mg, Zr, Al-содержащих добавок на оптические свойства кремнеземистого наполнителя композиционных стоматологических материалов // Сб. научн. трудов ОАО «УкрНИИОгнеупоров им. А.С. Бережного».–Харьков, 2001.- №101.- С.191-196.

Здобувачем досліджено вплив ступеню кристалічності кремнеземистих порошків з добавками оксидів металів на показник світлозаломлення.

12. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н. Получение сферического кремнеземистого наполнителя из этилсиликатных гелів // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2002.- №17.- С.3-8.

Здобувачем узагальнено результати досліджень впливу лужного середовища на механізм поліконденсації етилсилікатного гідролізату та кристалізацію в сферичних кремнеземистих аморфних порошках.

13. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н. Старение муллитоциркониевой керамики с золь-гель предысторией при термоциклировании // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2003.- №14.- С.42-45.

Здобувачем узагальнено результати досліджень впливу температури випалу та термоциклування на фазовий склад мулітоцирконієвої кераміки.

14. Макаренко В.В., Скородумова О.Б., Семченко Г.Д. Термографическое исследование комбинированных связующих композиционных материалов // Огнеупоры и техническая керамика.– М., 2004.- №1.- С.24-27.

Здобувачем вивчено механізм гелеутворення в комбінованих етилсилікатних гелях с домішками парафіну.

15. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н., Корниенко М.Г., Качоманова М.П. Получение волокнистого кремнеземистого наполнителя композиционных материалов по золь-гель технологии // Вопросы химии и химической технологии.– Днепропетровск, 2004.- №4.- С.124-127.

Здобувачем досліджено вплив співвідношення ЕТС/каталізатор/вода на одержання волокноутворюючих властивостей золю.

16. Логвинков С.М., Скородумова О.Б., Городничева И.В., Семченко Г.Д. Термодинамический анализ твердофазных реакций в системе ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2 // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2004.- №32.- С.82-85.

Здобувачем виконано аналіз ймовірності перебігу твердофазних реакцій за участю простих та складних оксидів у системі ZrO2- MgO -Al2O3 - SiO2 .

17. Логвинков С.М., Скородумова О.Б., Городничева И.В., Бражник Д.А., Семченко Г.Д. Термодинамика фазовых взаимоотношений в системе ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2 // Огнеупоры и техническая керамика.– М., 2004.- №7.- С.2-5.

Здобувачем виконано термодинамічні розрахунки для реакцій між стехіометричними оксидними сполуками системи ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2 .

18. Скородумова О.Б., Гончаренко Я.Н., Городничева И.В. Исследование муллитоциркониевой керамики с "золь-гель" предысторией методом ИКС // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2004.- №33.- С.32-37.

Здобувачем узагальнено результати ІЧ-дослідження впливу термоциклування на зміну співвідношення кристалічних фаз в мулітоцирконієвій кераміці.

19. Логвинков С.М., Скородумова О.Б., Городничева И.В., Семченко Г.Д., Бражник Д.А. Возможности спекания ZrO2 с добавками в системе MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2 с позиций термодинаміки // Зб. наук. праць ВАТ “УкрНДІВогнетривів ім. А.С. Бережного”.– Харків, 2004.- №104.- С.114-119.

Здобувачем розраховані та встановлені термодинамічно ймовірні напрямки протікання твердофазних реакцій у системі MgO-Al2O3-SiО2-ZrО2.

20. Логвинков С.М., Бражник Д.А., Скородумова О.Б., Городничева И.В., Семченко Г.Д. Фазовые равновесия в субсолидусе системы ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2 // Огнеупоры и техническая керамика.- М., 2004.- №9.- С.9-17.

Здобувачем проаналізовано геометро-топологічні та статистичні характеристики субсолідусної побудови системи ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2.

21. Скородумова О.Б., Городничева И.В., Качоманова М.П., Гончаренко Я.Н. Физико-механические свойства композиционных материалов на основе керамического наполнителя и полимерной матрицы // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2005.- №27.- С.37-42.

Здобувачем узагальнено результати досліджень впливу ступеню наповнення кремне-

земистим наповнювачем композиційних стоматологічних матеріалів на їх фізико-механічні властивості.

22. Скородумова О.Б., Городничева И.В. Проблемы повышения однородности гетерогенных гелей-прекурсоров керамики в системе Al2O3 –SiO2-ZrO2 // Вісник Національного технічного університету «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ», 2005. - №51.- С.174-178.

Здобувачем узагальнено результати досліджень механізму старіння гелів на основі гелеподібних гідроксидів алюмінію, цирконію та золів етилсилікату.

23. Скородумова О.Б., Качоманова М.П., Городничева И.В., Гончаренко Я.Н. Влияние морфологии наполнителя на физико-механические свойства композиционных материалов для стоматологии // Зб. наук. праць ВАТ “УкрНДІВогнетривів ім. А.С. Бережного”.–Харків, 2005.- №105.- С.150-157.

Здобувачем узагальнено результати досліджень впливу морфології наповнювачів стоматологічних пластмас на їх фізико-механічні властивості.

24. Рыщенко М.И., Семченко Г.Д., Скородумова О.Б. Ультрадисперсные порошки и материалы на их основе в системе MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2 // Будівельні матеріали, вироби та санітарна техніка.- Київ, 2006.- №22.- С.95-99.

Здобувачем сформульовано основні принципи золь-гель переходу в гетерогенних золях системи MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2, які забезпечують одержання керамічного матеріалу заданого фазового складу та структури при термообробці.

25. Скородумова О.Б., Логвинков С.М., Городничева И.В., Вернигора Н.К. Изменение фазового состава муллитоциркониевой керамики при термоциклировании // Огнеупоры и техническая керамика.– М., 2006.- № 5.- С.2-10.

Здобувачем узагальнено результати експериментальних та термодинамічних досліджень зміни фазового складу мулітоцирконієвої кераміки при термоциклуванні.

26. Скородумова О.Б., Городничева И.В., Гончаренко Я.Н. Синтез двойных соединений из гетерогенных гелей системы этилсиликат – соль метала // Зб. наук. праць ВАТ “УкрНДІВогнетривів ім. А.С. Бережного”.–Харків, 2006.- №106.- С.170-181.

Здобувачем узагальнено результаті вивчення механізмів золь-гель переходу в бінарних гелях та їх впливу на синтез подвійних сполук при термообробці гелів, що досліджуються.

27. Способ повышения качества керамики на основе нитрида кремния: А.с. 1781995, SU, МКИ 6 C 04 B 35/58, 41/84. /Г.Д.Семченко, Е.Е.Старолат, О.Б.Скородумова, Ю.Г.Гогоци.– №4841380/33; Заявл.21.06.90; Опубл. 10.03.96, Бюл. №10.- 4 с.

Здобувачем запропоновано склад золь-гель композиції для просочення нітридкремнієвої кераміки.

28. Патент UA №62986 С2 Україна, МКИ 7 С01В33/12, 33/14, 33/155 Спосіб одержання легованого кремнеземістого порошку: Пат. №62986 С2 Україна, МКИ7 С01В33/12, 33/14,33/155. Я.М.Гончаренко, О.Б. Скородумова, Г.Д. Семченко. (Украина); НТУ “ХПИ”.- №2000063388; Заявл.09.09.00; Опубл. 15.01.04, Бюл. №1.- 3 с.

Здобувачем запропоновано метод корегування показника світлозаломлення кремнеземистих порошків утворенням криптокристалічної фази при їх термообробці.

29. Патент UA №27899 на корисну модель Україна, С 04 В 35/18. Спосіб одержання керамічного порошку: Пат. № 27899 U Україна, С 04 В 35/18. І.В.Городнічева, О.Б.Скородумова. (Україна); НТУ “ХПІ”.- № u200703741; Заявл. 04.04.2007; Опубл. 26.11.2007, Бюл.№ 19. – 4с.

Здобувачем запропоновано фізико-хімічні принципи зменшення водних об`ємів золь-гель композицій-прекурсорів керамічних наповнювачів композиційних стоматологічних матеріалів

32. Semchenko G.D., Scorodumova O.B., Gogotzy G.A. Elaboration of ultrafine mullite powder and strong advanced ceramics from sol-gel method // Fourth Euro Ceramics. Basic Science. Developments in Processing of Advanced Ceramics – Part 1.- Faenza (Italy), 1995.- V.1.- P.97-104.

Здобувачем досліджено вплив кінетичних параметрів одержання гелю етилсилікат – сіль алюмінію на вихід муліту при термообробці та параметри його тонкої структури.

31. Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Вернигора К.П., Кобец Н.Ю. Синтез кордиеритовых порошков // Сб. научн. трудов ОАО «УкрНИИОогнеупоров им. А.С. Бережного».–Харьков, 1996.- С.162-165.

Здобувачем досліджено вплив температурних режимів одержання гетерогенних гелів та їх термообробки на фазовий склад кордиєритових порошків, що розроблені.

32. Семченко Г.Д., Логвинков С.М., Скородумова О.Б., Старолат Е.Е., Габрух А.М. Создание высокоэффективных керамических материалов // Sulikatu technologija. Tarptautines konferencijoz Pranesimu medziaga. Kaunas, 1998.- С.125-128.

Здобувачем розроблені способи одержання золь-гель методом ультратонких порошків муліту, кордиєриту, форстериту та мулітоцирконієвих композицій, які були використані при створенні щільної та високопоруватої кераміки.

33. Семченко Г.Д., Скородумова О.Б., Опрышко И.Н., Вернигора К.П. Золь-гель процесс и механохимия в технологии керамики и огнеупоров // Физико-химические проблемы создания новых конструкционных керамических материалов. Сырье, синтез, свойства : Доклады IV Всероссийской конф. Сыктывкар, 4-8 июня 2001.- Сыктывкар, 2002.- С.203-211.

Здобувачем сформульовано основні закономірності фазоутворення в гелях системи

MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2 при термообробці.

34.Скородумова О.Б. Синтез ультратонких порошков из гелей, полученных в системе MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2 // XVI Менделеевский съезд по общей и прикладной химии, посвященный 250-летию отечественной химической науки. С.-Петербург (Россия), 25-29 мая 1998г.- М., 1998.- т.2.-С.486.

35. Гончаренко Я.Н., Скородумова О.Б., Семченко Г.Д. Синтез керамического наполнителя из гелей для стоматологических масс по беспомольной технологии // Екологія та інженерія. Стан, наслідки, шляхи створення екологічно чистих технологій : ІІІ Всеукр. науково-метод. конф. з міжнарод. участю. Дніпродзержинськ, 23-26 жовтня 2000р.- Дніпродзержинськ, 2000.- С.168-169.

Здобувачем теоретично обґрунтовано основні принципи одержання з гетерогенних гелів керамічних наповнювачів стоматологічних композиційних матеріалів за безпомеловою технологією.

36.Скородумова О.Б. Гель-синтез ультратонких порошков и керамики на их основе // Перспективні напрямки розвитку науки і технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів : Міжнар. наук.-техн. конф. Дніпропетровськ, 6-9 жовтня 2003р.- Дніпропетровськ, 2003.- С.95-96.

37. Логвинков С.М., Скородумова О.Б., Семченко Г.Д., Бражник Д.А., Городничева И.В. Твердофазные обменные взаимодействия сложных оксидов циркония, магния, алюминия и кремния // XVI Укр. конф. з неорганічної хімії за участю закордонних вчених. Ужгород, 20-24 вересня 2004р.- К., 2004.- С.133-134.

Здобувачем виконано аналіз термодинамічних розрахунків перебігу твердофазних реакцій в системі ZrO2-MgO-Al2O3-SiO2 .

38. Скородумова О.Б., Городничева И.В. Ультрадисперсные порошки в системе MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2, полученные по золь-гель технологи // Современное материаловедение : достижения и проблемы: Междунар. научн.-техн. конф. Киев, 26-30 сент. 2005г.- К., 2005.- С.170-171.

Здобувачем узагальнено одержані результати досліджень по розробці ультрадисперсних порошків заданого складу в системі MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2.

39. Скородумова О.Б. Получение ультрадисперсных порошков в системе MgO-Al2O3-SiO2-ZrO2 и материалов на их основе золь-гель методом // Фізико-хімічні проблеми в технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів : Укр. научн.-техн. конф. Дніпропетровськ, 27-29 вересня 2006р.- Дніпропетровськ, 2006.- С.120.