Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Яцук Наталія Євгенівна. Українська ментальність як феномен етногенетичного та соціокультурного буття народу: дисертація канд. філос. наук: 09.00.03 / Запорізький держ. ун- т. - Запоріжжя, 2003.



Анотація до роботи:

Яцук Н. Є. Українська ментальність як феномен етногенетичного та соціокультурного буття народу. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук зі спеціальності 09.00.03 — соціальна філософія та філософія історії. Запорізький державний університет, Запоріжжя 2003.

Дисертація присвячена дослідженню української ментальності на тлі соціально-філософського аналізу феномену ментальності. Розглянуто основні етапи історико-філософського становлення категорії “ментальність”. Розкрито основні особливості класичної картини відтворення національної ментальності у творчості Сковороди, Шевченка та ін., а також показаний зв’язок цих дослідів з об’єктивними закономірностями розвитку української ментальності. Представлений аналіз основних особливостей національної ментальності в умовах сучасності, розкритий вплив окремих ознак постмодерної культури на її формування та функціонування, зокрема, “національного міфу”. Розглянуто проблему зберігання самоідентичності нації в умовах світової деідентичності націй.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті соціально-філософського аспекту української ментальності в контексті духовної спадщини українських митців, філософів, літераторів з одного боку та найновіших досягнень сучасних наук – з іншого.

Студіювання української ментальності як феномену етногенетичного та соціокультурного буття нашого народу на теоретичному та практичному рівнях дало змогу заповнити прогалини у дослідженні теорії ментальності та виявити відносність розриву між станом вивчення феномену у вітчизняній та світовій практиці, а також здійснити подальше з’ясування природи та сутнісних рис української ментальності, необхідне для вивчення, аналізу й прогнозування духовного розвитку держави і нації.

Головні наукові та теоретичні результати даної роботи репрезентуються так:

1. “Ментальний інструментарій” української самості або сакральне специфічно українське знання відображається схематично:

2. Проблема двотермінологічності досліджуваного феномену – паралельно існують поняття “ментальність” і “менталітет” – розв’язується на користь першого, за яким обґрунтовано первинність проникнення в український лексикон та більшу фонетичну відповідність внутрішнім законам рідної мови.

3. Конкретизація сутнісного розуміння категорії “ментальність” здійснюється через з’ясування її онтологічної і феноменологічної підстави. Ментальність є програмою “з-чого-похідності”, завдання якої – адаптація до довкілля і максимальне розгортання себе-буття в ньому, через що забезпечується самозбереження етногенетичного інваріанту філогенезу.

4. Первісний (ментальний) міф України відреставровано як історію взаємного кохання богині Оріани і її чоловіка Народу, що є своєрідним кодом української національної самоідентичності. Культура під таким кутом зору виступає продукуванням знаків прочитання ментального міфу в контексті конкретного історичного часу.

5. Спосіб буття української самості (мета і засіб) окреслено як любов у буквальному (репродуктивному) і метафоричному (світосприйняття) розумінні. Суб’єкт-об’єктами цієї любові виступають “Я” і “Ми”, онтологічною підставою – прагнення “Я” досягти до “Ми”, а ”Ми” реалізуватись у кожному “Я”.

6. Сутнісні риси української ментальності репрезентовано такими характеристиками: зовнішня пасивність, сумнівність, невміння скористатись з історичної ситуації, звичка розраховувати лише на свої сили (недовіра до державних інституцій), рівноправність чоловіка і жінки, традиційність (прагнення побачити себе-відтворення не лише в дітях, а й внуках і на генетичному рівні як зовнішня подібність, і на духовному як досвід).

7. Ідея Т.Шевченка про фатальний руйнівний вплив історичних подій на формування української ментальності і необхідність її корегування через кордоцентричну площину набула подальшої аргументації.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Яцук Н.Є. Когнітивний аспект категорії “духовність” та її вияви у творчості Т.Шевченка // Мультиверсум: Філософський альманах. – Випуск 26. – К., 2001. – С. 141-149.

2. Яцук Н.Є. Когнітивний аспект формування української ментальності (за змістом творчості Т.Шевченка) // Нова парадигма. Альманах наукових праць. – Випуск 23. – Запоріжжя, 2002. – С. 90-97.

3. Яцук Н.Є. Онтологічний аспект категорії “ментальність” // Мультиверсум: Філософський альманах. – Випуск 27. – К., 2002. – С. 181-188.

4. Яцук Н.Є. Національно-комуністичний проект української ментальності // Нова парадигма. Альманах наукових праць. – Випуск 34. – Запоріжжя, 2003. – С. 143 – 149.

5. Яцук Н.Є. Міф як спосіб прочитання ментальних структур буття // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – Випуск 13. – Запоріжжя: ЗДІА, 2003. – С. 203-211.

Публікації в інших виданнях

6. Яцук Н.Є. Когнітивний аспект поетичних символів Т. Шевченка // Матеріали міжнар. наук. конф. “Мова символів – мова вічності”(14.ХІІ – 15 ХІІ 2001 р.). – Частина 2. – К., 2001. – С. 44-45.