Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Жадан Андрій Борисович. Удосконалення ударних рухів боксерів на основі використання технічних засобів контролю : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Харківська держ. академія фізичної культури. — Х., 2006. — 170арк. — Бібліогр.: арк. 143-160.



Анотація до роботи:

Жадан А.Б. Удосконалення ударних рухів боксерів на основі використання технічних засобів контролю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт. – Львівський державний університет фізичної культури, Львів, 2006.

Дослідження присвячене вивченню особливостей побудови навчально-тренувального процесу направленого на вдосконалення технічної підготовки боксерів. Предметом дослідження є методи вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерами різної кваліфікації. Мета роботи полягала в оптимізації процесу технічної підготовки боксерів шляхом використання технічних засобів контролю. В центрі уваги дослідження були такі проблеми:

вивчення біокінематичних і динамічних умов, що визначають ефективність ударів у боксерів різної кваліфікації;

експериментальне обґрунтування методики вдосконалення техніки виконання ударів боксерами на основі використання технічних засобів контролю.

Новизна роботи полягає у тому, що вперше розроблена та впроваджена в практику спортивної підготовки боксерів методика контролю жорсткості удару на основі спеціального приладо-програмного комплексу.

  1. Результати аналізу спеціальної літератури вказали на недостатнє вивчення проблеми формування технічної майстерності боксерів та на необхідність додаткових досліджень:

кількісних показників змагальної діяльності боксерів;

біокінематики й біодинаміки ударних рухів у боксерів різної кваліфікації з позиції оцінки внеску в удар швидкості руху біоланок, що беруть участь в ударному русі, та «долученої» маси;

особливостей виконання різноманітних техніко-тактичних дій боксерів;

психофізіологічних характеристик, що лежать в основі формування технічної майстерності боксерів;

професійно важливих властивостей психіки боксерів.

  1. Встановлено, що зі зростанням спортивної кваліфікації боксерів рівень прояву психічних якостей імпульсивності, оптимістичності, упевненості в собі практично не змінюється. Достовірно збільшується кількість стійких кореляційних зв'язків між сенсомоторними реакціями, що лежать в основі побудови рухових дій. Найбільш важливими є зв’язки між: 1) відчуттям односекундного відрізку часу і реакцією вибору (r = -0,407); 2) відчуттям п’ятисекундного відрізку часу і результатами, показаними в теппінг-тесті (r = 0,567); 3) відчуттям п’ятисекундного відрізку часу і часом реакції на зорові подразники (r = 0,631); 4) відчуттям п’ятисекундного відрізку часу і часом реакції на слухові подразники (r = 0,579); 5) відчуттям десятисекундного відрізку часу і реакцією на рухомий об’єкт (r = 0,582); 6) відчуттям десятисекундного відрізку часу і відчуттям односекундного відрізку часу (r = 0,733); 7) відчуттям десятисекундного відрізку часу і реакцією вибору (r = -0,631); 8) часом реакції на зорові подразники і реакцією на рухомий об’єкт (r = 0,427); 9) реакцією вибору і реакцією на рухомий об’єкт (r = -0,503).

  2. Аналіз змагальної діяльності боксерів показав, що із зростанням кваліфікації спортсменів збільшується коефіцієнт надійності захисту, щільність бойових дій. Ефективність виконання ударів у кваліфікованих боксерів більшою мірою залежить від узгодженості в русі ніг, корпусу і рук, від дистанції, з якої завдається удар, а також від величини «долученої» маси.

  3. Встановлено, що механічним наслідком боксерського удару є наявність двох явно виражених зменшень величини прискорення: на початку удару і в період досягнення максимальної сили, яка є наслідком пружної реакції нежорсткого з’єднання біоланок руки, що виникає спочатку у променевозап’ясному суглобі, а потім у ліктьовому. У цьому проявляється біомеханічна сутність процесу виникнення «долученої» маси (за рахунок збільшення жорсткості суглобів) під час виконання ударних рухів у боксі.

  4. За період педагогічного експерименту в експериментальній групі спортсменів середній приріст величини початкового прискорення під час виконання прямого удару склав 6,3%, тоді як у контрольній групі 2,7%; під час виконання удару знизу відповідно 18,9 і 12,7%; під час виконання ударів збоку відповідно, 7,9 і 7,2%. Під час виконання прямого удару в експериментальній групі відбулося зменшення величини пружної реакції в променевозап’ясному суглобі на 26,2% (у контрольній на 14,2%), у ліктьовому на 43% (у контрольній на 7,0%); під час виконання удару знизу відповідно на 33,8% (у контрольній на 25,6%) і 18,3% (у контрольній на 5,2%); під час виконання ударів збоку відповідно на 40,3% (у контрольній на 18,8%) і 4,8% (у контрольній на 6,3%).

  5. У результаті педагогічного експерименту доведено вищу ефективність розробленої методики вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі використання спеціального приладо-програмного комплексу порівняно із традиційними методами, що використовуються у практиці підготовки боксерів. Про це свідчить той факт, що в експериментальній групі порівняно з контрольною за період експерименту зменшилися величини варіації першого і другого прискорень, які виникають у боксерів під час виконання ударних рухів. У контрольній групі сумарне зменшення склало 77,1%, тоді як в експериментальній групі – 166,4%.

Публікації автора:

  1. Жадан А.Б. Удосконалення ударних рухів боксерів на основі використання технічних засобів контролю. – Х.: ХДАФК, 2006. – 105 с.

  2. Жадан А.Б. Социологические аспекты подготовки боксеров //Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. тр. /Под ред. С.С.Ермакова. Х., 2004. № 1. С. 3-7.

  3. Жадан А.Б. Особенности атакующих действий боксеров различной квалификации //Слобожанський науково-спортивний вісник. Х., 2004. С. 112-114.

  4. Жадан А.Б., Сутула В.А., Чернецкий Н.С. Некоторые особенности проявления сенсомоторных реакций у боксеров разной квалификации //Слобожанський науково-спортивний вісник. Х., 2005. С. 105-108. (Внесок автора полягає у визначенні мети, постановці проблематики, завдань досліджень, аналізі отриманих даних).

  5. Жадан А.Б., Сутула В.А., Самойлов Н.Г. Анализ особенностей личности спортсменов, занимающихся боксом // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. тр. /Под ред. С.С. Ермакова. Х., 2005. № 7. С. 4-9. (Внесок автора полягає у постановці завдань досліджень, проведення досліджень, аналізі отриманих даних).

  6. Жадан А.Б. Кінематичні особливості виконання ударних рухів боксерами високої кваліфікації //Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. в галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2005. – Вип. 9. – Т. 1. – С. 344-346.

  7. Жадан А.Б. Кинематические особенности выполнения прямых ударов боксерами разной квалификации //Олімпійський спорт і спорт для всіх: IX Междунар. науч. конгр. – К., 2005. – С. 238.

  8. Жадан А.Б. Дослідження закономірностей становлення первинної спортивної форми боксерів-новачків //Фізична культура, спорт та здоров’я: Тези доп. ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. для студ. і аспірантів фізкультурних навч. закладів., – Х., 2000. – С. 49.