Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Звенячкіна Вікторія Юріївна. Удосконалення організаційно-економічного механізму управління витратами на вугільних шахтах : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький національний технічний ун-т. — Донецьк, 2005. — 235арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 196-214.



Анотація до роботи:

Звенячкіна В.Ю. Удосконалення організаційно-економічного механізму управління витратами на вугільних шахтах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

Проведено аналіз особливостей формування витрат на сучасному етапі функціонування промислових підприємств вуглевидобувної галузі України. Узагальнено досвід вітчизняних і зарубіжних авторів з питань управління витратами. Проаналізовано, уточнено й доповнено існуючі класифікації чинників, що впливають на витрати на видобуток вугілля. Виявлено закономірності зміни витрат на видобуток вугілля під впливом відтворювального процесу основних засобів, амортизаційної політики підприємства, режимів роботи шахт, концентрації виробництва, рівня механізації праці та ресурсозбереження на основі повторного використання матеріалів, які дали можливість здійснити моделювання кількісної оцінки названих чинників. Визначено способи зміни впливу чинників на рівень витрат, що спрямовані на досягнення мети організаційно-економічного механізму управління витратами на вугільних шахтах на сучасному етапі, основними з яких є вибір ефективної амортизаційної політики, використання повного відтворення техніки на основі результатів НТП, підвищення концентрації виробництва, упровадження раціональних режимів роботи та відпочинку робітників, ресурсозбереження на базі повторного використання матеріалів.

Розроблено основні підходи до вдосконалення організаційно-економічного механізму управління витратами в умовах вугільних шахт Центрального Донбасу. Результати досліджень упроваджено на вугільних шахтах.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та вирішення науково-практичного завдання щодо вдосконалення організаційно-економічного механізму управління витратами на вугільних шахтах на основі виявлених закономірностей і причинно-наслідкових зв’язків, що дозволить максимально використовувати всі важелі та можливості для реалізації внутрішніх резервів зменшення витрат в умовах вугільних шахтах. Основні науково-практичні результати дослідження дозволяють зробити такі висновки.

  1. Доведено необхідність уточнення та доповнення окремих чинників у загальній їх класифікації, що впливають на формування механізму управління витратами на вугільних шахтах. Найважливішими з них є вид відтворення основних засобів, амортизаційна політика підприємства, режими роботи та відпочинку робітників, рівень концентрації виробництва й ресурсозбереження на основі повторного використання матеріалів.

  2. Виявлено причинно-наслідкові зв'язки між застосуванням часткового відтворення техніки та зміною собівартості видобутку вугілля в двох напрямах: через збільшення коефіцієнта зношування та зменшення коефіцієнта структури техніки. Ці закономірності показують, що збільшення коефіцієнта зношування техніки призводить до зниження її надійності, збільшення внутрішньозмінних простоїв техніки через її аварійність, а це, у свою чергу, викликає зменшення обсягу видобутку вугілля, а отже, збільшення умовно-постійної частини собівартості. Зменшення коефіцієнта структури техніки викликає непродуктивне збільшення основних засобів, розширення ремонтної служби підприємства і, як наслідок, збільшення чисельності допоміжних робітників і витрат на обслуговування, ремонт гірничо-шахтного устаткування та підтримку гірничих виробок, що також призводить до збільшення собівартості видобутку вугілля.

  3. Доведено, що вибір ефективної амортизаційної політики визначається установленням термінів служби техніки та норм амортизації. Як критерій вибору ефективної амортизаційної політики вибрано мінімум собівартості видобутку вугілля, що враховує витрати на всі види ремонтів і заміну наявного устаткування новим.

  4. Визначено, що мінімум собівартості видобутку вугілля, який ураховує витрати на всі види ремонтів і заміну наявного устаткування новим, досягається при значенні коефіцієнта відновлення техніки, що дорівнює 0,35. Таке значення коефіцієнта відновлення відповідає періоду експлуатації техніки 3 роки.

  5. Доведено, що часткове відтворення техніки призводить до деконцентрації гірничих робіт, зростання кількості вибоїв і зниження навантаження на вибій. Це викликає збільшення довжини проведених і підтримуваних гірничих виробок, чисельності допоміжного персоналу. Наслідком цього є збільшення витрат на обслуговування, ремонт гірничо-шахтного устаткування та підтримку гірничих виробок, а отже, собівартості видобутку вугілля.

  6. Обґрунтовано, що дуже негативно впливає на собівартість видобутку вугілля застосування на підприємстві нераціональних режимів праці та відпочинку робітників. При наявності великих внутрішньозмінних втрат робочого часу виникає різке збільшення підмінного штату й облікової чисельності робітників. З цієї причини на підприємствах Донецької області склався подвійний штат робітників, що негативно позначається на собівартості видобутку вугілля.

  7. Установлено, що на вугільних підприємствах у наш час відсутній діючий і стрункий механізм повторного використання матеріальних цінностей. З розрахунків видно, що повторне використання матеріальних цінностей дозволить зменшити собівартість видобутку вугілля за елементом “Матеріальні витрати” на 15–20%.

  8. З метою кількісного вимірювання впливу аналізованих чинників на витрати на видобуток вугілля розроблено розрахунково-аналітичні моделі. Проведені розрахунки показують, що на підприємствах є значні внутрішні резерви зменшення витрат на видобуток вугілля, що складають в умовах шахт 45–55%.

  9. Ураховуючи виявлені закономірності зміни витрат на видобуток вугілля під впливом аналізованих чинників удосконалено організаційно-економічний механізм управління витратами шляхом доповнення наявних елементів цього механізму ще такими, як вид відтворення основних засобів, амортизаційна політика підприємства, режими роботи вугільних підприємств і повторне використання матеріальних цінностей.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Гавриленко В.А., Звенячкина В.Ю. Состояние повторного использования и утилизации материальных ресурсов на угольных шахтах Украины // Проблемы перехода к рыночной экономике. Сб. научн. трудов Донецкого государственного технического университета. – Донецк: ДонГТУ, 1996. – С. 249-253.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано підходи до реалізації механізму повторного використання матеріалів на вугільних шахтах.

  1. Чернега О.Б., Звенячкина В.Ю. Проблемы взаимосвязи бухгалтерского и управленческого учета на предприятии // Труды Донецкого государственного технического университета. Серия: Экономическая. Вып. 6. – Донецк: ДонГТУ, 1999. – С. 165-172.

Особистий внесок здобувача: розкрито основні аспекти управлінського обліку на підприємствах України.

  1. Гавриленко В.А., Звенячкина В.Ю. Экономическая оценка влияния способов воспроизводства основных средств на эффективность производства // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. Вип.19. – Донецьк: ДонДТУ, 2000. – С. 14-19.

Особистий внесок здобувача: розкрито причинно-наслідкові зв'язки, що виникають у процесі формування собівартості продукції під впливом відтворювального процесу.

  1. Звенячкина В.Ю. Влияние выбора амортизационной политики предприятия на себестоимость добычи угля // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. Вип.65. – Донецьк: ДонНТУ, 2003. – С. 148-156.

  2. Звенячкина В.Ю. Основные направления снижения себестоимости добычи угля в рыночных условиях // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. Вип.76. – Донецьк: ДонНТУ, 2004. – С. 198-206.

Друковані праці в інших виданнях та матеріали наукових конференцій

  1. Гавриленко В.А., Егудин Д.А., Звенячкина В.Ю. Научно-методические рекомендации по изысканию внутренних резервов снижения себестоимости добычи угля, осуществляемой подземным способом. – Донецк: ДПИ, 1990. – 156 с.

Особистий внесок здобувача: викладено порядок виявлення та визначення внутрішніх резервів зменшення собівартості видобутку вугілля на вугільних шахтах.

  1. Гавриленко В.А., Егудин Д.А., Звенячкина В.Ю. Научно-методические рекомендации по изысканию внутренних резервов улучшения использования оборотных средств на угольных шахтах с применением ЭВМ. – Донецк: ДПИ, 1991.–101 с.

Особистий внесок здобувача: викладено порядок аналізу повторного використання матеріальних ресурсів на вугільних шахтах.

  1. Звенячкина В.Ю. Ресурсосбережение как основа стратегического управления затратами на угольных шахтах // Материалы Международной научно-практической конференции “Динамика научных исследований”. – Том 21. Экономика. – Днепропетровск: Наука и образование. – 2002. – С. 20-22.

  2. Звенячкина В.Ю. Совершенствование преподавания “Экономического анализа” в современном ВУЗе // Материалы Международной научно-практической конференции “Инновационные технологии в современном образовании: состояние и перспективы”. – Донецк: ДИУ, 2002. – С. 39-41.