Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Стеблянко Ірина Олегівна. Удосконалення організаційно-економічного механізму регулювання комплексу соціалізації національної економіки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Стеблянко І.О. «Удосконалення організаційно-економічного механізму регулювання комплексу соціалізації національної економіки». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню економічних основ управління соціалізаційним комплексом національного господарства; розроблено авторську версію і введено в науковий обіг категорію «соціалізаційний комплекс національного господарства», обґрунтовано понятійно-категоріальний апарат щодо сутності і природи його складових та варіантів їх структурного поєднання в контексті завдань із забезпечення життя в країні на рівні діючих соціальних стандартів. Розвинено наукові ідеї щодо сутності категорії «розвиток» з виокремленням тієї гілки наукової думки, яка пов’язана із соціальною еволюцією, та щодо економічного змісту формули «соціалізація економіки», як процесу раціоналізації державного регулювання соціальної динаміки суспільства на основі змішаної моделі господарювання і створення відповідної їй системи інститутів та інституцій забезпечення поступального цивілізаційного розвитку.

Удосконалено процедуру здійснення і тлумачення результатів моніторингу стану та розвитку соціалізаційного комплексу національного господарства в контексті створення і реалізації соціалізаційних можливостей сферами первинної та вторинної соціалізації економіки послідовно фазам формування людського потенціалу і його трансформації в людський капітал.

Запропоновано методичні основи виокремлення кола факторів, що впливають на стан і використання об’єктів різних сфер соціалізаційного комплексу, в умовах неповної визначеності суб’єктами управлінської діяльності. Визначено і обґрунтовано науково-методологічні засади щодо здійснення оцінки стану і ступеня збалансованості розвитку сфер соціалізаційного комплексу.

Одержані в ході дослідження результати свідчать про здійснення теоретичних узагальнень, а також практичного вирішення актуального питання перехідної економіки щодо удосконалення організаційно-економічного механізму управління сферами соціалізаційного комплексу. Основні висновки концептуального, теоретичного, методичного та науково-практичного характеру й результати, одержані на підставі проведених досліджень і особистих розробок автора та винесені на захист, є такі:

1. Розвиток суспільства є таким процесом змін економічних відносин в ході формування, нарощування і переструктурування економічної бази, за якого все більше людей рівною мірою набувають можливостей користуватися благом економічної незалежності і розвивати здібності, які гарантують добробут. За такого підходу розвиток вбачається тотожним активізації людського чинника. Тільки такий підхід не позбавляє історію суспільного розвитку внутрішньої єдності і більш того, визнає її не застиглою, а динамічною категорією.

2. Можливостей для зменшення соціального розшарування як шляхом примусового усунення нерівності, так і створення умов до самореалізації особистісного потенціалу порівняно більше у соціалізованій економіці. Соціалізацію економіки слід тлумачити як процес раціоналізації державного регулювання соціальної динаміки суспільства на основі пошуку механізму оптимального поєднання індивідуалістських та колективістських основ господарювання і створення відповідної йому системи інститутів та інституцій забезпечення соціальності в розвитку.

3. Соціалізаційним комплексом слід вважати сукупність об’єктів виробничої та соціальної інфраструктур, корисна діяльність яких полягає не у виробництві матеріальних благ та послуг, а в наданні окремим членам суспільства чи суспільству в цілому послуг, пов’язаних із засвоєнням знань, соціальних і культурних цінностей, оволодінням певними навичками практичної діяльності, інтернаціоналізацією певних норм, позицій і ролей, виробленням кожним індивідом власної системи ціннісних орієнтирів і настанов, перетворенням й розвитком знань, здоров’я, культури, рівня і безпеки життя, соціального статусу тощо. Кожний суспільно-економічний устрій створює відповідну його політиці соціалізації матеріально-технічну базу, яка характеризується складовими елементами, їх взаємодією та станом.

4. Інфраструктуру соціалізації доречно описувати сукупністю специфічних сфер суспільного буття, які створюють і забезпечують умови для просторової і часової соціалізації економіки в контексті соціального призначення держави. Вона поділяється на соціальну й виробничу. Перша поєднує функції щодо первинної соціалізації людини і тієї її складової, що пов’язана з підтриманням соціального статусу громадян на різних етапах їх життєвого циклу. Друга активно формує, тобто створює матеріально-речові об’єкти національного господарства й забезпечує вторинну соціалізацію соціалізованої людини. Складовими елементами соціалізаційного комплексу є галузі й види діяльності, які виконують конкретні завдання щодо забезпечення життя в країні на рівні діючих соціальних стандартів.

5. Можливості державних інституцій щодо поліпшення добробуту змінювалися й продовжують змінюватися в контексті суспільної динаміки й у руслі забезпечення позитивного суспільного розвитку. Виховання дитини, тобто цілеспрямований вплив на неї з метою прищеплення їй певних навичок, понять здійснюється в сім’ї. В період 1985 – 1991 рр. у здійсненні дошкільної соціалізації домінувала держава, а в 1992 – 2003 рр. – сім’я. З 2004 р. участь цих складових соціалізаційного комплексу в процесах первинної соціалізації зрівнялася і засвідчує, що майже половина дітей дошкільного віку залишилася поза межами суспільного впливу.

6. Ліквідацію прогалин первинної соціалізації забезпечує інститут загальної та професійної середньої освіти. Проте у час, коли знання стали одним із головних ресурсів розвитку, держава втрачає свої позиції в наданні освітянських послуг. Впродовж останніх двадцяти років потенціал загальноосвітньої підготовки зменшив поле своєї діяльності проти 1985/86 навчального року на 22,5 %. Не відповідає запитам пропозиція державних інститутів щодо отримання фаху одночасно з набуттям середньої загальноосвітньої підготовки в державних закладах професійно-технічної освіти. Пропозиція професійної освіти постійно звужує поле охоплення бажаючих. До останнього часу вона формує вузькопрофільований робітничий потенціал не здатний без перепідготовки виконувати роботи іншого працівника. Освітні аномалії позбавляють індивідів доступу до соціальних позицій, які дозволяють самостійно розпоряджатися собою в межах домінуючих інститутів і цінностей.

7. Масовість здобуття вищої освіти забезпечується поки що за рахунок платної форми навчання. За рахунок коштів організацій, фізичних та юридичних осіб у 2006 р. навчалося у ВНЗ ІІІ – ІV рівнів акредитації 63,6 % молоді. Кількість студентів у закладах І – ІІ рівнів акредитації зменшилася впродовж 1990 – 2006 рр. на 38,2 % і становила на початок 2006/2007 навчального року 468,0 тис. осіб, тоді як у закладах ІІІ – ІV рівнів зросла більш ніж у 2,6 раза і нараховувала близько 2 318,6 тис. осіб. Усупереч світовій практиці до укрупнення вищих навчальних закладів Україна торує шлях їх до подрібнення.

8. Як у первинному, так і вторинному секторах української економіки до останнього часу зайнято вдвічі більше працюючих, ніж у країнах, які досягли високого рівня задоволення потреб населення в продукції цих секторів економіки. Третинний сектор нарощував контингент працюючих виключно через розширення фінансової діяльності та державного управління: фінансовою діяльністю в Україні в 2006 р. займалося на 64,4 % більше осіб аніж у 1995 р., а до державного управління було залучено на 11,3 % осіб більше. Такі види діяльності, як освіта, охорона здоров'я, фізична культура та соціальний захист населення майже не змінили кількість працівників.

9. В розрізі регіонів має місце несиметрична рецесія арени праці соціалізаційного комплексу. В таких регіонах, як АРК, Вінницька, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області рецесія потужностей соціалізаційного комплексу була такою, що перевищила її середній рівень в Україні. Діючі соціальні фільтри тільки створюють труднощі у знаходженні соціального стану відповідного рівню набутих знань.

10. Соціалізація економіки країни здійснюється в тривимірній системі координат, а саме: «сфера первинної соціалізації», «сфера вторинної соціалізації» і «час». Під час управління комплексом соціалізації національного господарства реалізуються два завдання, а саме встановлення узгодженості між розвитком первинної й вторинної його сфер та виконання функцій, що випливають із забезпечення його загального руху по траєкторії позитивного сходження. Ситуацію в соціалізаційному комплексі можна розглядати в «статиці» (стан комплексів сфер первинної та вторинної соціалізації) або в «динаміці» (зміна станів комплексів сфер соціалізації). Оскільки зміст управлінської діяльності не обмежується лише фіксацією станів того чи іншого комплексу соціалізації у певний час, необхідно не тільки й не стільки оцінювати миттєві стани соціалізаційного комплексу, скільки продукувати ефективні управлінські рішення.

11. Для поліпшення управлінської діяльності обґрунтувано інструментарій насичення системи координат формування стану і змін соціалізаційного комплексу національної економіки шкалою пошуку істини. Вихідне значення кожного з локальних індикаторів, як комплексного, так і інтегрального, змінюється в діапазоні від 0 до 1. Знаходження індикаторів у діапазоні від 0 до 0,25 кваліфікується як депресивний розвиток підкомплексу тої чи іншої сфери соціалізації, в діапазоні від 0,26 до 0,5 – як помірний розвиток, в інтервалі від 0,51 до 0,75 – як розвиток середнього рівня і в діапазоні від 0,76 до 1 – як високий.

12. Сфери первинної і вторинної соціалізації за значеннями комплексних індикаторів знаходяться в зоні середнього розвитку. Але сфера вторинної соціалізації відстає в розвитку й формує тим самим напругу в суспільстві. Вочевидь, існування в суспільстві протиріччя, суть якого полягає в існуванні розриву між потребами населення в самореалізації своїх життєвих потенцій і обмеженими можливостями їх реалізації в межах існуючого соціального простору. Усі дії стосовно започаткування ефективної системи управління розвитком соціалізаційного комплексу пройшли апробацію в 2007 – 2008 рр. у Дніпропетровській обласній державній адміністрації в процесі збалансування деяких розділів програми соціально-економічного розвитку на період до 2010 р.

Публікації автора:

І. Розділи та параграфи у колективній монографії:

1. Інвестиції та інвестування в соціалізації економіки України: теорія, методологія, перспективи : монографія / Стеблянко І. О., Тимошенко Л. М., Дєєва Н. М., Гришкін В. О. [та ін.] ; за ред. Л. М. Тимошенко. – Дніпропетровськ : Пороги, 2005. – 509 с. (п.1.2 (автору належить дослідження інституту соціальної держави в контексті поєднання з регуляторною функцією держави); 2.2.1; 2.3.; 7.4) – 3,1 др. арк.

ІІ. Статті у фахових періодичних наукових виданнях та збірниках наукових праць:

1. Стеблянко, І. О. Концептуальні засади визначення комплексу соціалізації національного господарства / І. О. Стеблянко // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. : Вип. 228 : у IV т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Т. III. – С. 636 – 648.

2. Стеблянко, І. О. Соціалізаційний вимір соціально-ринкового реформування через зміни в комплексі соціалізації національного господарства /
І. О. Стеблянко // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. : Вип. 233 : у V т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Т. IV. – С. 1054 – 1064.

3. Стеблянко, І. О. Інструментарій оцінки, тлумачення й обґрунтування заходів щодо поліпшення управління соціалізаційним комплексом / І. О. Стеблянко // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. : Вип. 241 : у V т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – Т. V. – С. 1188 –1196.

IІI. Публікації в матеріалах науково-практичних конференцій:

1. Стеблянко, І. О. Вади і перспективи адаптації людини до процесів формування її власного добробуту / І. О. Стеблянко // Динаміка наук. досл. 2005. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – Т. 67 : матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. 20 – 30 черв. 2005 р. – С. 52 – 54.

2. Стеблянко, І. О. Реалії і проблеми соціальної зорієнтованості економіки / І. О. Стеблянко // Науковий потенціал світу – «2005» : матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. 19 – 30 верес. 2005 р. / Економічні науки : Т. 7. – Дніпропетровськ : Наука і освіта. – 2005. – С. 90 – 91.

3. Стеблянко, І. О. Соціальні реалії і можливості їх зміни відповідно до концепції соціальної держави / Л. М. Тимошенко, І. О. Стеблянко // Актуал. пробл. держ. упр. та місцевого самоврядування: сучасний стан та перспективи регіонального розвитку : матеріали щорічної наук.-практ. конф. 18 жовт. 2005 р. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 70 – 72. (автору належить дослідження стосовно формування потенцій первинної сфери соціалізації).

4. Стеблянко, І. О. Стан розгортання малого підприємництва в контексті реалізації активної компоненти соціалізації економіки / І. О. Стеблянко // Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави : Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. 26 – 27 жовт. 2005 р. Т.І. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 54 – 55.

5. Стеблянко, І. О. Оцінка виконання державою соціальної функції на рівні регіонів через призму формування, розподілу і перерозподілу доходів / І. О. Стеблянко // Проблеми та перспективи становлення фінансової системи України : матеріали VІІІ наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих вчених., м. Севастополь, 26 –29 жовт. 2005 р. – Севастополь : Вид-во СевНТУ, 2005. – С. 83 – 85.

6. Стеблянко, І. О. Формування і підтримка людського капіталу через призму стану та розвитку соціалізаційного комплексу народного господарства / І. О. Стеблянко // Проблеми розвитку підприємництва у ринковій економіці : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Жовті Води : Наука і освіта, 2008. – Т. IV. – С. 353 – 357.