Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Гідравліка та інженерна гідрологія


Мельничук Інна Миколаївна. Удосконалення методів гідравлічного розрахунку рибозахисної споруди типу "плавучий заплавень" : Дис... канд. наук: 05.23.16 - 2007.



Анотація до роботи:

Мельничук І.М. Удосконалення методів гідравлічного розрахунку рибозахисної споруди типу ”плавучий заплавень”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.16 – гідравліка та інженерна гідрологія. – Національний університет водного господарства та природокористування, Рівне. – 2007.

Дисертація присвячена вирішенню актуального питання збереження рибних запасів України, шляхом запобігання попадання молоді риби у крупні водозабірні споруди за допомогою рибозахисного пристрою типу “плавучий заплавень”. В роботі була отримана теоретична залежність для розрахунку робочої частини довжини вирізу в екрані на основі системи двох рівнянь – рівняння витрати при витіканні з-під щита та диференціального рівняння руху рідини зі змінною витратою, яка відображає фізичну картину явища.

Були проведені експериментальні дослідження, які підтвердили правильність виведеної теоретичної залежності з середньою похибкою менше 5%.

На основі теоретичних та експериментальних досліджень розроблена науково-обґрунтована методика розрахунку найвідповідальнішої деталі рибозахисної споруди типу “плавучий заплавень” – екрана. Дана методика, порівняно з існуючими, дозволяє скоротити довжину пристрою на 8-14%, а отже і знизити вартість будівництва та, при цьому забезпечити пропуск необхідної витрати у водозабір та захистити молодь риби від попадання у цей водоприймач.

  1. У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладну задачу, яка полягає у вдосконалені методу гідравлічного розрахунку рибозахисного пристрою типу “плавучий заплавень”, що враховує одночасно і процес від’єднання витрати, і процес витікання з-під щита та підтверджується чисельними розрахунками і фізичними експериментами.

  2. За результатами теоретичних досліджень для розрахунку довжини вирізу екрана рибозахисного пристрою типу “плавучий заплавень” необхідно використовувати систему двох рівнянь – рівняння витрати при витіканні з-під щита та диференціального рівняння руху рідини зі змінною витратою, яка відображає фізичну картину явища.

  3. На основі експериментальних досліджень, методом моделювання фізичних явищ доведено, що по довжині вирізу існує дві фізично різні ділянки – робоча довжина lр, через яку проходить витрата, що повністю прямує у водозабір і кінцева довжина вирізу l, через яку проходить витрата, що частково забирається у водозабір.

  4. Розрахунок робочої довжини вирізу екрана lр можна виконувати за залежністю (5), враховуючи поправочний коефіцієнт , який можна знайти за графічною залежністю рисунка 6. З достовірністю 95% похибка визначення робочої довжини вирізу в екрані lp коливається в межах 16…22%.

  5. Визначення кінцевої довжини екрана можна зробити за допомогою графічної залежності рисунка 7. Кінцева довжина вирізу повинна обов’язково додаватись до робочої для отримання повної довжини вирізу в екрані, що забезпечить надійніший захист молоді риби.

  6. Шляхом порівняння теоретичних та експериментальних досліджень підтверджено правильність теоретичних висновків щодо використання двох вищезгаданих рівнянь з середнім відхиленням менше 5%.

  7. За результатами теоретичних та експериментальних досліджень удосконалено методику розрахунку РЗП типу “плавучий заплавень”, що дозволяє розрахувати всі параметри екрана для будь-яких витрат та параметрів основного каналу та водозабору, одночасно забезпечивши при цьому пропуск необхідної витрати та надійний захист молоді риби від попадання у водозабір.

  8. Запропонована методика розрахунку РЗП типу “плавучий заплавень”, порівняно з існуючими, дозволяє скоротити довжину пристрою на 8-14%, а, отже, і знизити вартість будівництва.

  9. Основні показники економічної ефективності вказують на те, що впровадження цього РЗП може бути вигідним та прибутковим. Термін окупності пристрою складає два з половиною роки, а економічний ефект становить 455 тис. грн. Крім того, РЗП відновить екологічну рівновагу у водоймищі та збереже видову різноманітність рибного населення.

Публікації автора:

  1. Рогалевич Ю.П., Рокунець І.М. Класифікація рибозахисних пристроїв // Вісник УДУВГП: Зб. наук. праць. – Рівне, 2003. – Вип.6(19). – С. 269-274.

  2. Рогалевич Ю.П., Рокунець І.М. Застосування рівняння руху рідини зі змінною витратою до розрахунку рибозахисної споруди типу “плавучий заплав” // Вісник НУВГП: Зб. наук. праць. – Рівне, 2004. – Вип.4(28). – С. 101-107.

  3. Рогалевич Ю.П., Рокунець І.М. Рівняння руху рідини зі змінною витратою для розрахунку рибозахисної споруди типу “плавучий заплав” // Гідромеліорація та гідротехнічне будівництво: Зб. наук. праць. – Рівне, 2005. – Вип.29. – С. 79-84.

  4. Мельничук І.М. Гідравлічний розрахунок рибозахисної споруди типу “плавучий заплав” // Вісник НУВГП: Зб. наук. праць. – Рівне, 2005. – Вип.3(31). – С. 182-190.

  5. Рогалевич Ю.П., Мельничук І.М. Методика розрахунку екрана рибозахисної споруди типу “плавучий заплав”// Вісник НУВГП: Зб. наук. праць. – Рівне, 2006. – Вип.3(35). – С. 93-100.

  6. Рогалевич Ю.П., Мельничук І.М. Рибозахисний пристрій для крупних водозаборів // Гідромеліорація та гідротехнічне будівництво: Зб. наук. праць. – Рівне, 2006. – Вип. 31. – С. 270-278.