Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Тараруєв Юрій Олександрович. Удосконалення механізму оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Тараруєв Ю.О. Удосконалення механізму оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка будівництва). – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень і розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення механізму оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств.

Визначено категорію механізму оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств та досліджено особливості його функціонування як інформаційної системи. З метою удосконалення методу капіталізації додаткових прибутків введено показники перевищення прибутковості активів та капіталізації економічного ефекту. Запропоновано методику визначення величини амортизації, що передбачає визначення показника майбутньої первісної вартості інтелектуальних активів. Виявлено тенденції, що характеризують використання інтелектуальних активів підприємствами будівельного комплексу. На основі обґрунтування положення про матеріальність інтелектуальних активів уточнено їх визначення та запропоновано доповнити їх класифікації шляхом введення таких ознак як форма матеріального втілення та галузева належність підприємств, що використовують їх у господарській діяльності.

  1. У процесі аналізу науково-теоретичних підходів до визначення інтелектуальних активів встановлено, що дослідники не враховують їх матеріальну природу, що призводить до виникнення суперечностей в розумінні сутності активів цього виду. Натомість, наведене в роботі визначення враховує матеріальну природу інтелектуальних активів відображає основні етапи їх створення, а також відповідає основник критеріям визнання, встановленим чинним законодавством. На основі результатів порівняння концептуальних підходів до класифікації інтелектуальних активів будівельних підприємств запропоновано доповнити існуючі класифікації шляхом введення ознак за формою матеріального

Рис. 2.Механізм оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств

втілення і галузевої належності підприємств. Необхідність введення першої з перелічених обумовлена матеріальною природою інтелектуальних активів і логічно випливає з розуміння їх сутності, тоді як доцільність введення другої пояснюється необхідністю дослідження галузевої специфіки використання інтелектуальних активів.

  1. За результатами аналізу існуючих методів оцінки інтелектуальних активів встановлено, що найбільш поширеними з них сьогодні є доходні, що пояснюється високою ефективністю використання інтелектуальних активів порівняно з іншими, традиційними видами економічних ресурсів. Але в традиційному вигляді ці методи не враховують особливостей інтелектуальних активів та специфіки їх використання підприємствами будівельного комплексу і потребують удосконалення. Зокрема, для підвищення рівня обґрунтованості результатів оцінки особливо важливим є вдосконалення методів розрахунку та капіталізації економічного ефекту від використання інтелектуальних активів будівельними підприємствами.

  2. Результати визначення тенденцій, що характеризують використання інтелектуальних активів будівельними підприємствами, свідчать, що найпоширенішими видами інтелектуальних активів є об’єкти авторських прав (програмні продукти), та об’єкти, що відповідно до чинного законодавства відносяться до групи «Інші» (ліцензії на здійснення діяльності). Тобто, розробка та удосконалення методів оцінки саме цих видів активів є сьогодні найбільш актуальною. Серед негативних тенденцій, виявлених під час аналізу, слід відзначити відмову від амортизації інтелектуальних активів, або порушення порядку її здійснення, значний рівень зношення інтелектуальних активів, що характерний для усіх груп підприємств, крім проектних установ, а також відмову від використання інтелектуальних активів на легальних підставах. Проблеми, пов’язані з оцінкою інтелектуальних активів, значною мірою ускладнюються через відсутність інформації на макрорівні а також непрозорість діяльності переважної більшості підприємств будівельного комплексу.

  3. На основі аналізу існуючих методів амортизації інтелектуальних активів встановлено, що вони не забезпечують в повній мірі процес відновлення таких активів, оскільки при їх розробці не враховувалися фактори, що впливають на розмір первісної вартості об’єктів. Запропонована в роботі методика визначення майбутньої величини первісної вартості об’єктів що амортизуються, дозволить будівельним підприємствам підвищити рівень фінансування придбання інтелектуальних активів за рахунок власних коштів, що в перспективі приведе до їх більш широкого використання, пожвавлення діяльності на активних ринках та підвищення рівня інноваційного розвитку підприємств будівельної галузі.

  4. Практичне застосування удосконаленого методу капіталізації додаткових прибутків дозволяє визначити економічний ефект від використання ресурсів цього виду за допомогою показників перевищення прибутковості, а також розрахувати величину їх вартості із застосуванням коефіцієнта капіталізації, що визначений на основі узагальнення даних будівельних підприємств. Застосування запропонованих коефіцієнтів капіталізації дозволяє уникнути завищення величини вартості, що характерне для доходних методів оцінки. Застосування співвідношень, запропонованих для оцінки програмних продуктів і баз даних, забезпечує урахування специфіки активів цих видів як об’єктів оцінки.

  5. На основі використання основних положень системного підходу встановлено, що механізм оцінки інтелектуальних активів будівельних підприємств є системою, що функціонує як єдність підсистем інформаційного забезпечення процесу оцінки та визначення вартості інтелектуальних активів. Вказані підсистеми пов’язані між собою через суб’єкта оцінки – в першій з них він співпрацює з іншими суб’єктами господарювання з метою здобуття інформації, а в другій – застосовує методи оцінки, що є елементами підсистеми, з метою визначення вартості інтелектуальних активів будівельних підприємств. Ці особливості механізму оцінки відображені у запропонованому в роботі визначенні, яке, на наш погляд, комплексно характеризує особливості функціонування та основні етапи практичного застосування вказаного механізму як інформаційної системи. Впровадження запропонованих рекомендацій з удосконалення механізму оцінки інтелектуальних активів забезпечить своєчасне визначення економічно обґрунтованої величини їх вартості та ефекту від їх використання і дозволить керівництву приймати зважені управлінські рішення з метою підвищення ефективності використання таких активів у господарській діяльності.