Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кабаченко Дмитро Васильович. Удосконалення механізму діагностики техніко-економічного стану шахт при реструктуризації вугільної галузі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кабаченко Д.В. Удосконалення механізму діагностики техніко-економічного стану шахт при реструктуризації вугільної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Національний гірничий університет, Дніпропет-ровськ, 2008.

Дисертація присвячена розробці методичних підходів до діагностики техніко-економічного стану шахт з метою встановлення пріоритетності інвестування ефективно функціонуючих, санації потенційно прибуткових і визначення черговості закриття неперспективних шахт у складі вугільного об'єднання. Науково обґрунтована методологічна база діагностики техніко-економічного стану шахт при реструктуризації вугільного об'єднання, розроблені: методика діагностики шахт об'єднання на основі розрахунку інтегральної комплексної оцінки їх фінансово-економічного стану і методика рейтингової оцінки шахт на основі комплексного аналізу техніко-економічних показників їх роботи у складі вугільного об'єднання.

Для адекватного зіставлення оцінок фінансово-економічного стану підприємства, розрахованих на основі існуючої звітності, у роботі розроблені рекомендації по урахуванню впливу фактору часу при розрахунку блокових та інтегральної комплексної оцінок фінансово-економічного стану вугледобувного підприємства.

З метою реалізації наукових положень, висновків і рекомендацій в реальних умовах промислового підприємства запропоновано механізм діагностики техніко-економічного стану шахт. Результати дисертаційної роботи упроваджені на ДП «Красноармійськвугілля», ДП «Селідовугілля», використовуються в практиці роботи ТОВ «КПД-Консалтинг» при оцінці промислових підприємств різних галузей і форм власності.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, на базі проведених наукових досліджень поставлена і вирішена актуальна науково-практична задача теоретичного обґрунтування і розробки методичних рекомендацій щодо вдосконалення механізму діагностики техніко-економічного стану шахт при реструктуризації вугільного об'єднання. Найбільш важливі наукові й практичні результати, висновки й рекомендації полягають у наступному:

  1. Доведено, що одним із стратегічних завдань ефективнішого використання виробничого потенціалу вугільного об'єднання є його структурна перебудова, яка може здійснюватися шляхом проведення ефективної політики інвестування і санації потенційно прибуткових шахт, що знаходяться в його складі, або шляхом ліквідації збиткових і збанкрутілих підприємств.

  2. Удосконалені методичні підходи до прийняття управлінських рішень щодо пріоритетності інвестування ефективно функціонуючих, доцільності проведення санації потенційно перспективних і черговості закриття неперспективних шахт при реструктуризації вугільної галузі, регіону, об’єднання (ДХК, ДП, ВО, ВАТ), що дозволяє на базі комплексного аналізу техніко-економічних показників роботи шахт ухвалювати рішення, пов’язані з обґрунтуванням перспектив розвитку підприємства у складі вугільного об’єднання (регіону, галузі).

  3. З метою підвищення ступеня достовірності розрахунку показників, що характеризують діагностику фінансово-економічного стану шахт на основі матриці одиничних значень фінансово-економічних показників, доцільно застосовувати розроблену систему показників, особливістю якої є врахування витрат і доходів майбутніх періодів при визначенні показників платоспроможності та фінансової стійкості підприємства.

  4. Доведено, що діагностика фінансово-економічного стану підприємства повинна здійснюватися на підставі системи показників, об'єднаних в матрицю одиничних стандартизованих значень, за якою розраховуються середньозважені блокові та інтегральна комплексна оцінки фінансово-економічного стану підприємства, де як ваги використовуються парні коефіцієнти детермінації відповідних показників, що дозволяє проаналізувати динаміку досліджуваних фінансових показників і вирішити проблему встановлення значень розрахункових коефіцієнтів, що рекомендуються.

  5. Комплексну діагностику фінансово-економічного стану підприємства, що аналізується, з урахуванням динаміки його розвитку за досліджувальний період та зіставлення отриманої інтегральної комплексної оцінки фінансово-економічного стану підприємства з іншими підприємствами галузі доцільно здійснювати на основі розробленої матриці одиничних значень фінансово-економічних показників, за якою розраховуються середньозважені блокові та інтегральна комплексна оцінки фінансово-економічного стану підприємства, що об'єднують показники з урахуванням їх парних взаємозв'язків.

  6. Матричний метод діагностики техніко-економічного стану підприємства повинен базуватися на: розміщенні досліджувальних показників в матриці відповідно до структури форм фінансової звітності; розрахунку нормованих величин показників шляхом віднесення поточного значення показника до середнього за досліджуваний період; розрахунку узагальнених середньозважених показників за блоками і матрицею в цілому, де як ваги використовуються парні коефіцієнти детермінації, що дозволяє підвищити достовірність діагностики техніко-економічного стану підприємства.

  7. Адекватне зіставлення оцінок фінансово-економічного стану підприємства, що розраховані на основі звітності за різні періоди часу, слід здійснювати на основі запропонованого методу урахування впливу фактору часу на достовірність результатів розрахунку блокових та інтегральної комплексної оцінок фінансово-економічного стану підприємства, що полягає в корегуванні результатів цих оцінок множенням на коригуючий коефіцієнт, розрахований по експоненціальній залежності, з урахуванням особливостей розвитку підприємства за досліджуваний період часу, що відображені у варіації чистого доходу.

  8. Метод діагностики техніко-економічного стану вугільних підприємств повинен базуватися на рейтингової оцінки шахт на основі техніко-економічних показників їх роботи, де складовою частиною є аналіз фінансового стану підприємства, в якому за граничні значення використовуються індекси, що характеризують варіацію відповідних показників впродовж досліджуваного періоду, що дозволяє стандартизувати значення показників для приведення їх в порівняльний вигляд і формувати на їх основі блокові та інтегральну комплексну оцінки фінансово-економічного стану підприємства.

  9. Для прийняття зважених управлінських рішень щодо пріоритетності інвестування ефективно функціонуючих, санації потенційно прибуткових і черговості закриття неперспективних шахт у складі вугільного об'єднання, слід використовувати метод угрупування шахт на основі рейтингової оцінки їх роботи у складі вугільного об'єднання на базі техніко-економічних показників їх роботи, що враховує фактор забезпеченості запасами вугілля на перспективу, та інтегральний показник комплексної оцінки фінансово-економічного стану підприємства.

Наукові положення, висновки, рекомендації, наведені в роботі та розроблені методика діагностики шахт на основі розрахунку інтегральної комплексної оцінки їх фінансово-економічного стану та методика рейтингової оцінки шахт на основі комплексного аналізу техніко-економічних показників їх роботи у складі об'єднання рекомендуються для використання фінансово-економічними службами промислових підприємств, науково-дослідними організаціями, проектними інститутами, оціночними та консалтинговими компаніями.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кабаченко Д.В. Урахування фактору часу при комплексній оцінці фінансового стану підприємства // Схід. – 2006. – №3 (75). – С. 27-30

  2. Кабаченко Д.В. Совершенствование диагностики финансового состояния шахт на основе матричной модели // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 209. – С. 728-739.

  3. Радченко В.В., Пономаренко П.И., Кабаченко Д.В. Пути повышения конкурентоспособности угольной отрасли // Уголь Украины. – 2005. – № 1, С. 21-26.

(Особистий внесок: запропонована методика угрупування шахт згідно рейтингової оцінки їх роботи на підставі аналізу техніко-економічних показників; обґрунтована доцільність закриття неперспективних шахт у складі вугільного об’єднання).

  1. Пономаренко П.И., Кабаченко Д.В. Оценка и методы снижения риска в кредитной политике банков // Науковий вісник НГУ. – 2003. – № 3. – С. 20-31.

(Особистий внесок: розглянуті існуючі методи мінімізації ризику в кредитній політиці банку; запропонована систему показників, що характеризують фінансовий стан підприємства-позичальника, особливість якої полягає в тому, що показники, рекомендовані НБУ, скориговані з урахуванням витрат і доходів майбутніх періодів і доповнені показниками, що дозволяють виконати детальний аналіз фінансового стану підприємства);

  1. Кабаченко Д.В. Фактор времени при расчете показателей финансового состояния предприятия на основе новых форм финансовой отчетности // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 145. – С. 152-162.

Матеріали наукових конференцій

6. Кабаченко Д.В. Рейтинговая оценка шахт на основе комплексного анализа технико-экономических показателей их работы // Proc. International Conf. on Syst. Sci. IV «Vedecky prumysl evropskeho kontinentu – 2007». – Praha (Czech). – 2007. – P. 64-66.

7. Кабаченко Д.В. Инвестиционная активность как фактор повышения эффективности реструктуризации угольных предприятий // Матеріали міжнар.наук.–техн.конф. «Проблеми та перспективи розвитку підприємництва». – Ч.1. – Харків: ХНАДУ. – 2007. – С. 130-131.

8. Кабаченко Д.В. Диагностика угольных шахт с целью инвестирования в их дальнейшее развитие // Матеріали міжнар.наук. –практ.конф. «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України». – Дніпропетровськ: НГУ. – 2006. – С. 77-78.

9. Галасюк В.В., Кабаченко Д.В. Показатели платежеспособности предприятия на основе бухгалтерского баланса: положение (стандарт) бухгалтерского учета 2 «Баланс» // Тези доп. Республ. наук.–практ. конф. «Удосконалення національних нормативів аудиту». – Житомир: ЖІТІ. – 2000. – С. 56-62.

(Особистий внесок: обґрунтована доцільність урахування витрат і доходів майбутніх періодів при розрахунку показників платоспроможності підприємства; запропоновані скориговані формули розрахунку даних показників при здійсненні аналізу фінансово-економічного стану підприємства).

Статті у інших виданнях

10. Галасюк В.В., Кабаченко Д.В., Бобырь О.И. Расчет коэффициентов, характеризующих финансовую устойчивость предприятия на основе новой формы бухгалтерского баланса, согласно положению (стандарту) бухгалтерского учета 2 «Баланс» // Бухгалтерия. Право. Налоги. Консультации. – 2000. – 17 апр. – № 16 (379). – С. 65-70.

(Особистий внесок: обґрунтована доцільність урахування витрат і доходів майбутніх періодів при розрахунку показників фінансової стійкості підприємства; запропоновані скориговані формули розрахунку даних показників при здійсненні аналізу фінансового стану підприємства).

  1. Кабаченко Д.В., Федоренко В.В. «Расчет коэффициента автономии предприятия на основе новой формы бухгалтерского баланса согласно Положению (стандарту) бухгалтерского учета 2 «Баланс» // Финансовая консультация. – 2000. – № 41-42. – С. 15-16.

(Особистий внесок: виконаний аналіз існуючих досліджень вітчизняних і закордонних вчених щодо питання складу власного капіталу і зобов’язань підприємства; запропонована формула розрахунку коефіцієнта автономії підприємства згідно нової форми бухгалтерського балансу).

  1. Галасюк В.В., Кабаченко Д.В. Расчет показателей платежеспособности предприятия на основе новой формы бухгалтерского баланса согласно Положению (стандарту) бухгалтерского учета 2 «Баланс» // Бухгалтерия. Право. Налоги. Консультации. – 1999. – 27 дек. – № 52 (363). – С. 77-80.

(Особистий внесок: обґрунтована доцільність урахування витрат і доходів майбутніх періодів при розрахунку показників платоспроможності підприємства; запропоновані скориговані формули розрахунку даних показників при здійсненні аналізу фінансово-економічного стану підприємства).