Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Яворська Олександра Миколаївна. Удосконалення економічного механізму забезпечення охорони та якості атмосферного повітря : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Яворська О.М. – Удосконалення економічного механізму забезпечення охорони та якості атмосферного повітря. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Національний лісотехнічний університет України, Львів, 2009.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні та прикладні аспекти удосконалення економічного механізму забезпечення охорони атмосферного повітря та його якості. Поглиблено теоретичні основи, які стосуються формування та удосконалення економічного механізму забезпечення охорони та якості атмосферного повітря. Досліджено значення атмосфери як економічного ресурсу та її вплив на екосистеми.

Детально проаналізовано стан повітряного басейну Львівської області в умовах забруднення атмосферного повітря стаціонарними і пересувними джерелами забруднення. Проаналізовано взаємозв’язок між діяльністю промислових підприємств і забрудненням атмосферного повітря.

Запропоновано методичні підходи до еколого-економічної оцінки та визначення еколого-економічної ефективності удосконалення природоохоронних заходів щодо забезпечення охорони та покращення якості атмосферного повітря. На основі аналізу антропогенного впливу на стан атмосферного повітря запропоновано заходи щодо покращення його якості за рахунок створення лісових екосистем, впровадження мережевого планування та управління процесом екологічного аудиту та процес віртуального громадського моніторингу за якістю атмосферного повітря.

Розроблено науково обґрунтовані підходи до удосконалення економічного механізму забезпечення охорони атмосферного повітря та його якості, спрямованого на запобігання негативному впливу стаціонарних і пересувних джерел забруднення на навколишнє середовище. За результатами дослідження сформульовано такі висновки:

  1. Посилення антропогенного тиску на навколишнє середовище в останні десятиріччя спричинило низку глобальних екологічних проблем. Найактуальніші з-поміж них пов’язані з незадовільним станом таких життєво важливих складників навколишнього середовища як атмосферне повітря, водні та земельні ресурси. Існуюча еколого-економічна ситуація в Україні свідчить про недостатньо ефективне функціонування економічного механізму забезпечення охорони навколишнього середовища, зокрема атмосферного повітря і потребує його удосконалення, що дасть змогу прогнозувати негативні впливи суб’єктів господарювання на навколишнє середовище, вживати дієвих заходів задля зменшення еко-деструктивного впливу, сприятиме доступу широкої громадськості до екологічної інформації.

  2. Економічне зростання, яке спостерігається в Україні з середини 90-х рр. ХХ ст., відбувається на фоні екологічної кризи, що надзвичайно посилило проблему узгодження соціально-економічних та екологічних цілей розвитку як держави загалом, так і окремих областей зокрема. Так, у Львівській області спостережено тенденцію, характерну для України загалом: починаючи з початку 90-х рр. ХХ ст., рівень забруднення атмосферного повітря зменшувався, що не можна вважати наслідком цілеспрямованої реалізації екологічної політики, а стало наслідком скорочення виробництва. З початку ХХІ ст. існує зворотна тенденція, яка пояснюється поступовим нарощуванням темпів промислового виробництва, що негативно позначається на якості атмосферного повітря.

  1. На основі виконаного дослідження удосконалено понятійно-категоріальний апарат економіки чистого повітря, зокрема термін "якість атмосферного повітря" як сукупність фізико-хімічних властивостей атмосферного повітря, які забезпечують оптимальні умови для існування живих організмів і використання у господарській діяльності.

  2. Виконаний кореляційно-регресійний аналіз залежності між обсягом продукції і забрудненням атмосферного повітря промисловими підприємствами Львівської області показав, що у разі збільшення випуску продукції на 1 % кількість викидів шкідливих речовин збільшується на 0,6 %. Це свідчить про доволі значний вплив обсягу випуску продукції підприємств на стан атмосферного повітря. Іншими словами, на кожну тисячу гривень випущеної промисловими підприємствами області продукції припадає в середньому 12 кг викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря. Практичне значення дослідження полягає в тому, що його результати дали нам змогу зробити інтегральну оцінку внеску промислових підприємств у забруднення атмосферного повітря.

  3. У процесі дисертаційного дослідження встановлено залежність між величиною промислового забруднення атмосферного повітря та фізичним зносом основних засобів. Визначено взаємозв’язок між забрудненням атмосферного повітря і станом основних засобів: у разі збільшення коефіцієнта зносу основних засобів промислове забруднення атмосферного повітря зростає. У цьому контексті має значення також кількість стаціонарних і, насамперед, пересувних джерел забруднення. В обстеженій сукупності районів і міст Львівської області 20,2 % варіації промислового забруднення атмосферного повітря пояснюється зношеністю основних засобів.

  4. Виконані нами дослідження свідчать про прямий взаємозв’язок між викидами шкідливих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення та екологічними зборами, фактично сплаченими за забруднення атмосферного повітря. Отже, в разі збільшення середнього викиду забруднювальних речовин в атмосферне повітря на 1 % сплата екологічних зборів за забруднення атмосферного повітря збільшується на 0,69 %. Застосування методів відбору даних, кореляційно-регресійного та факторного видів аналізу дало змогу побудувати для заданих умов структурну модель параметрів викидів шкідливих речовин та екологічних зборів за забруднення атмосферного повітря стаціонарними та пересувними джерелами Львівської області.

  5. У роботі доведено, що одним із ефективних заходів щодо покращення якості атмосферного повітря в сучасних умовах господарювання вітчизняних підприємств і в контексті зобов’язань України у межах Кіотського протоколу є створення захисних лісосмуг на полях, виведених із сільськогосподарського підпорядкування. Реалізація цього заходу, поряд із покращенням якості атмосферного повітря, сприятиме збільшенню лісистості, що важливо насамперед з погляду багатофункціональної ролі лісів. Вартість висаджування лісів і догляду за ними компенсують продажем квот викидів парникових газів промисловим підприємствам. Це дасть змогу забезпечити поглинання парникового газу СО2 з атмосфери, підвищити родючість ґрунтів, сприятиме захисту ґрунтів від водної та вітрової ерозії.

  6. В умовах ринкової економіки одним із дієвих добровільних інструментів охорони навколишнього середовища є екологічний аудит. Застосування цього інструменту на підприємствах-забруднювачах атмосферного повітря дасть змогу своєчасно ідентифікувати, аналізувати та виявляти резерви зменшення негативних впливів діяльності підприємств на навколишнє середовище загалом і атмосферне повітря зокрема. З цією метою доцільно застосовувати методи мережевого планування, що сприятиме достовірності результатів екологічного аудиту.

  7. Запропоновано посилити механізм взаємодії між органами влади та широким колом зацікавлених сторін (стейкхолдерів) за рахунок використання Інтернет-проекту моніторингу стану атмосферного повітря, що забезпечить доступність широкої громадськості до екологічної інформації, координування спільних зусиль задля формування і реалізації дієвої екологічної політики на регіональному рівні; сприятиме більш адекватному оцінюванню ефективності прийнятих управлінських рішень у напрямку забезпечення сталого розвитку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Яворська О. М. Аналіз впливу стаціонарних і пересувних джерел забруднення на стан повітряного басейну Львівського регіону / О. М. Яворська // Міжвідомчий наук.-техн. збірник : Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. – Львів : УкрДЛТУ. – 2002. – Вип. 27. – С. 27-33.

  2. Яворська О. М. Джерела забруднення атмосфери, їх класифікація та наслідки / О. М. Яворська // Науковий вісник УкрДЛТУ. – Львів : УкрДЛТУ. – 2002. – Вип. 12.3. – С. 216-221.

  3. Яворська О. М. Економічна ефективність затрат на заходи з охорони атмосферного повітря / О.М. Яворська // Науковий вісник УкрДЛТУ : Сучасна економічна теорія та проблеми її застосування. – Львів : УкрДЛТУ. – 2002. – Вип. 12.6. – С. 192-197.

  4. Яворська О. М. Оцінка забруднення повітряного басейну Львівської області / О. М. Яворська // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми. – 2003. – Вип. 1-2. – С. 156-162.

  5. Яворська О. М. Економічний аспект управління якістю атмосферного повітря / О. М. Яворська // Науковий вісник УкрДЛТУ. – Львів : УкрДЛТУ. – 2004. – Вип. 14.4. – С. 238-244.

  6. Максимів Л. І. Напрямки удосконалення природоохоронної діяльності в Україні / Л. І. Максимів, О. М. Яворська // Збірник наукових праць Тернопільського державного технологічного університету ім. І. Пулюя : Проблеми інтеграції науково-освітнього потенціалу в державотворчому процесі. – Тернопіль. – 2004. – Вип. 3. – С. 256-260. (Особисто автором обґрунтовано елементи економічного механізму забезпечення охорони та якості атмосферного повітря).

  7. Яворская О. Н. Основные пути решения проблемы охраны воздуха в Украине / О. Н. Яворская // Сборник науч. трудов по итогам 5-ой междун. науч.-техн. конф "Лес-2004" "Актуальные проблемы лесного комплекса". – Брянск. – 2004. – Вып. 8. – С.141-145.

  8. Яворська О. М. Контроль у галузі охорони атмосферного повітря / О. М. Яворська // Науковий вісник НЛТУ України "Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища". – Львів : НЛТУ України. – 2005. – Вип. 15.7. – С. 251-254.

  9. Яворська О. М. Правове регулювання охорони атмосферного повітря в контексті екологічного менеджменту / О. М. Яворська // Науковий вісник НЛТУ України. – Львів : НЛТУ України. – 2007. – Вип. 17.3. – С. 83-89.

  10. Яворська О. М. Економічні інструменти впливу на стан атмосферного повітря / О. М. Яворська // Науковий вісник НЛТУ України. – Львів : НЛТУ України. – 2007. – Вип. 17.8. – С. 260-266.

Статті в інших виданнях

  1. Максимів Л. І. Економічна оцінка лісових екосистем у регулюванні складу атмосферного повітря / Л. І. Максимів, О. М. Яворська // Наукові праці – збірник наук. робіт Лісівничої академії наук України. – Львів : В-во НУ "Львівська політехніка". – 2005. – Вип. 4. – С. 47-52 (Особисто автором розроблені сценарії інвестиційного проекту створення лісосмуг у Львівській області).

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Яворська О. М. Значення атмосфери як важливого компонента навколишнього середовища : матер. 3-ї міжнар. наук. конф. ["Творча спадщина В.І. Вернадського і сучасність" ("Вернадські читання")], (Донецьк, 22-24 трав. 2003 р.) / Донецький національний технічний університет. – Донецьк : ДонНТУ, 2003. – С. 188-189.

  2. Яворская О. М. Экономические инструменты управления охраной окружающей среды в Украине / О. Н. Яворская // Восемнадцатые междунар. Плехановские чтения профессорско-преподавательского состава, 4-7 апр. 2005 г. : тезисы док. – М. : Изд-во Рос. экон. акад., 2005. – С. 83-84.

  3. Яворська О. М. Економічні стимули збереження природного капіталу : матер. міжнар. наук.-практ. конф. ["Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища"], (Львів, 22-23 верес. 2005 р.) / Нац. лісотехн. університет. – Львів : НЛТУ України, 2005. – С. 203-204.

  4. Яворська О. М. Вдосконалення економічного механізму охорони атмосферного повітря в контексті Кіотського протоколу : матер. II междунар. конф. ["Стратегия качества в промышленности и образовании"], (Варна, Болгария, 2-9 июня 2006 г.) / Технический университет. – Дніпропетровськ-Варна : "Пороги" – ТУ – Варна, 2006. – Том 1. – С. 226-228.

  5. Яворська О.М. Еколого-економічна ефективність впровадження екологічного аудиту в Україні: матер. міжнар. наук. студент.-асп. конф. ["Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми"], (Львів, 5-6 трав. 2006 р.) / Львівський національний університет ім. І. Франка. – Львів : ЛНУ ім. Франка, 2006. – С. 274-275.