Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Епізоотологія та інфекційні хвороби


Кочмарський Віктор Андрійович. Удосконалення діагностики туберкульозу великої рогатої худоби та методичні підходи одержання вакцинних штамів мікобактерій: дисертація д-ра вет. наук: 16.00.08 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кочмарський В.А. Удосконалення діагностики туберкульозу великої рогатої худоби та методичні підходи одержання вакцинних штамів мікобактерій – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарных наук за спеціальністю 16.00.08 - епізоотологія та інфекційні хвороби. - Національний аграрний університет. –Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню особливостей епізоотичного процесу при туберкульозі великої рогатої худоби у господарствах Харківської області, результатів післязабійного контролю епізоотичної ситуації щодо туберкульозу тварин на м’ясокомбінатах. Розроблено метод диференціальної діагностики та спосіб діагностики туберкульозу у телят. Вивчено вплив на організм тварин туберкуліну та КАМ, введених в епідуральний простір телятам, сенсибілізованим атиповими мікобактеріями та вакциною БЦЖ. Розроблено епідуральний метод для діагностики туберкульозу у великої рогатої худоби. Розроблено метод диференціації М.avium від атипових мікобактерій. Удосконалено схему ідентифікації культур атипових мікобактерій. Вивчені культури мікобактерій, виділених від великої рогатої худоби та хворих на туберкульоз людей.

Розроблено спосіб та одержано вперше з епізоотичної культури збудника туберкульозу бичого виду атенуйований штам “М-Україна” з високими імуногенними властивостями. Розроблено спосіб біологічного контролю за якістю живильних середовищ та нове живильне середовище. Встановлена бактерицидна активність у 3-х препаратів, котрі є перспективними для використання їх як дезінфектантів.

  1. У дисертації теоретично та експериментально обгрунтована необхідність розробки нових, вдосконалення існуючих методів діагностики туберкульозу великої рогатої худоби та методичних підходів одержання атенуйованних штамів з високими протективними властивостями для специфічної профілактики туберкульозу у великої рогатої худоби; визначено, що захворюванню великої рогатої худоби на туберкульоз в господарствах Харківської області властиві хвилеподібні зміни інтенсивності перебігу епізоотичного процесу, а також стаціонарність прояву захворювання.

  2. Алергічну пробу у благополучних щодо туберкульозу господарствах необхідно розглядати як попередній тест для оцінки ступеня сенсибілізації у стаді, що дає підстави для проведення діагностичного забою з подальшим відбором біоматеріалу для бактеріологічного дослідження.

  3. Впроваджена нами на м'ясокомбінатах система контролю епізоотичної ситуації щодо туберкульозу є найбільш надійною. За допомогою цієї системи діагноз - туберкульоз великої рогатої худоби було поставлено у 96,4% випадків на підставі виявлених у тварин характерних для туберкульозу уражень. Результати післязабійних досліджень необхідно використовувати не тільки для планування профілактичних і оздоровчих заходів при туберкульозі, але і для прогнозування епізоотичної ситуації.

  4. Застосування туберкуліну у дозі 5000 МО для контролю за благополуччям щодо туберкульозу у стадах зменшує виділення тварин з неспецифічними реакціями, однак ця доза не виключає появи таких реакцій у великої рогатої худоби, що свідчить про необхідність її удосконалення.

  5. Розроблений метод диференціальної діагностики туберкульозу великої рогатої худоби дозволяє швидше з'ясувати епізоотичну ситуацію щодо туберкульозу у господарствах, запобігти від немотивованого забою високопродуктивних здорових тварин, зменшити витрати дефіцитного КАМу та втрати і витрати, пов'язані з проведенням діагностичних заходів у господарствах.

  6. При оздоровленні неблагополучних господарств, щодо туберкульозу великої рогатої худоби, необхідно викоритовувати туберкуліновий тест в області підхвісної складки у дорослої великої рогатої худоби, який перевищує внутрішньошкірний тест в області шиї за чутливістю на 10,1%, а за специфічністю – на 7,1%.

  7. Розроблений метод діагностики туберкульозу у телят шляхом введення туберкуліну в області підхвісної складки виявляє на 11,4% - 18,1% більш хворих на туберкульоз тварин і є більш специфічним, ніж туберкуліновий тест в області лопатки.

  8. Комплексний алерген з атипових мікобактерій, введений в епідуральний простір телятам, сенсибілізованим атиповими мікобактеріями видів М.scrofulaceum та М.intracellulare з ад'ювантом, викликає у окремих тварин через 6-9 годин підвищення температури тіла на 1,8-2,50С. При цьому найбільш високу температурну реакцію організму спостерігали у телят, прищеплених М.intracellulare, що свідчить про більш сильну біологічну активність цього виду.

  9. Туберкулін, введений в епідуральний простір телятам, прищепленим М.scrofulaceum, М.intracellulare та вакциною БЦЖ з ад'ювантом, викликає у них через 3-12 годин підвищення температури тіла на 0,8-2,20С. При цьому на гомологічний алерген виявили більшу кількість тварин з високою температурою тіла, що свідчить про видову специфічність алергії.

  10. Епідуральним тестом у неблагополучному щодо туберкульозу господарстві у 55% тварин, сенсибілізованих до туберкуліну, виявили через 6-12 годин підвищення температури тіла на 1,1-1,80С від початкової. З них у 25% тварин післязабійним дослідженням виявили характерні для туберкульозу ураження у внутрішніх органах.

  11. Розроблений культуральний тест з 0,1% синтайодом можна використовувати не лише при диференціації М.avium від М.intracellulare, але й в комплексі з біопробою для ідентифікації M.triviale. Використання розробленого тесту з 0,1% синтайодом у схемі з ідентифікації культур атипових мікобактерій дозволяє швидше і більш точно визначити видову приналежність культур.

  12. Виявлена первинна лікарська стійкість до протитуберкульозних препаратів: тубазиду, ПАСКу і стрептоміцину - у 18,7-31,2% культур бичого виду та у 65,5-100% пташиного виду і атипових мікобактерій ІІ, ІІІ і ІУ груп за Раніоном.

  13. На удосконаленому живильному середовищі Павловського добре ростуть епізоотичні культури збудника туберкульозу бичого виду, і воно не потребує тривалого часу і додаткових витрат для їх адаптації.

  14. Вперше розроблено спосіб одержання вакцинних атенуйованих штамів з епізоотичних культур збудника туберкульозу бичого виду, а отриманий цим методом штам “М-Україна” має вищі імуногенні властивості, ніж вакцина БЦЖ.

  15. Удосконалений метод біологічного контролю за якістю поживних середовищ безпечний для працюючого персоналу і підвищує ефективність культуральної діагностики туберкульозу у тварин.

  16. Розроблене нове живильне середовище для культуральної діагностики туберкульозу більш елективне, у 25 разів дешевше, ніж середовище Левенштейна-Ієнсена та не вимагає дорогих хімреактивів.

  17. Встановлена бактерицидна активність до збудника туберкульозу у препаратів №12, 52 і 62 , які в 2 рази дешевші від існуючих дезинфектантів та їх можна приготувати з місцевої сировини хімічної промисловості.

Публікації автора:

  1. Результаты иммунизации крупного рогатого скота вакцинами против туберкулёза /Ю.Я. Кассич, П. М. Тихонов, В. А. Кочмарский, А.Е.Тесля, А.М.Харченко, А.И.Завгородний // Труды ВИЭВ.– М., 1984.– Т. 61.– С. 45–49. /Автором проведені алергічні та післязабійні дослідження патматеріалу/.

    Туберкулез у телят /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.Е.Тесля, А.Н.Шаров //Ветеринария.-М., 1985.-№1.-С.37-38. /Автором проведено післязабійне дослідження тварин/.

    Изучение сенсибилизирующих свойств атипичных микобактерий / Ю. Я. Кассич, В. А. Кочмарский, П. М. Тихонов, А.Е.Тесля, А.М.Харченко, А.И.Завгородний, А.Я.Григорьев // Ветеринария.–М.,1985.– N 2.– С. 29–30. /Автором проведені бактеріологічні дослідження культур мікобактерій/.

    Кочмарский В. А. Метод дифференциации туберкулиновых реакций у крупного рогатого скота с помощью симультанной пробы //Ветеринария. Респ.межвед. тематич. науч. Сб.-К., 1985.-Вып.60.-С.11-13.

    Патологоанатомические изменения у баранов, привитых живыми атипичными и убитыми патогенными микобактериями /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.И.Завгородний, А.Я.Григорьев //Ветеринария. Респ. межвед. тематич. науч. Сб.-К., 1986.-Вып.61.-С.11-13. /Автором проведено патологоанатомічні та бактеріологічні дослідження/.

    Кассіч Ю.Я., Кочмарський В.А., Завгородній А.І. Комплексний метод діагностики туберкульозу великої рогатої худоби//Вісн. с-г. науки, 1986.-№8.-С.56-58. /Автором проведено алергічні, патологоанатомічні та бактеріологічні дослідження/.

    Лекарственная устойчивость микобактерий /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.Е.Тесля, А.И.Завгородний //Ветеринария. Респ. межвед. тематич. науч. Сб.-К., 1988.-Вып.63.-С.5-7. /Автором проведено вивчення лікарської стійкості у культур мікобактерій/.

    Изучение сенсибилизирующих и патогенных свойств у атипичных микобактерий /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, П.М.Тихонов, А.И.Завгородний //Ветеринария. Респ. межвед. тематич. науч. Сб.-К., 1989.- Вып.64.-С.13-15. /Автором проведені біохімічні та біологічні дослідження культур мікобактерій/.

    Кочмарский В. А. Характеристика микобактерий, выделенных от реагирующего на туберкулин крупного рогатого скота // Ветеринария. Респ. межвед. тематич. науч. Сб.-К., 1990.- Вып.65.-С.54-57.

    Взаимосвязь туберкулеза крупного рогатого скота и людей. /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.И.Завгородний, А.Т.Борзяк, Н.В.Коротченко, В.М.Манченко, Д.Г.Крыжановский, М.Ю.Кожушко // Проблемы туберкулеза-М., 1990.-№6,- С.23-26. /Автором проведено вивчення культур мікобактерій/.

    Завгородній А.І., Кочмарський В.А. Причини туберкулінових реакцій у великої рогатої худоби // Ветеринарія. Респ. міжвід. тематич. Зб., К., 1991.- Вип.66.-С.56-59. /Автором проведені епізоотологічні та алергічні дослідження/.

    Імуноморфологічні реакції у телят після введення атипових мікобактерій з масляним ад'ювантом / Г.А.Красніков, Ю.Я.Кассіч, В.М.Журавльов, В.А. Кочмарський, А.І.Завгородній, Р.К.Білоконь, В.Б.Гур'єва, Л.В.Чебанюк // Ветеринарія. Респ. міжвід. тематич. наук. Зб.-К., 1991.- Вип.66.-С.105-109. /Автором проведені післязабійні дослідження телят/.

    Завгородній А.І., Кассіч Ю.Я., Кочмарський В.А. Вивчення культур мікобактерій, виділених від великої рогатої худоби та об'єктів зовнішнього середовища // Ветеринарія. Респ. міжвід. тематич. наук. Зб.- К., 1992.- Вип.67.-С.58-61. /Автором проведені бактеріологічні дослідження патматеріалу/.

    Кассіч Ю.Я., Завгородній А.І., Кочмарський В.А. Спосіб диференціації видів M.avium та M.intracellulare // Ветеринарія. Респ. міжвід. тематич. наук. Зб.- К., 1993.- Вип.68.-С.51-53. /Автором проведені бактеріологічні дослідження та узагальнено експеримент/.

    Використання зменшеної дози туберкуліну для контролю за благополуччям господарств щодо туберкульозу великої рогатої худоби / В.А.Кочмарський, Ю.Я. Кассіч, А.І.Завгородній, П.М.Тихонов // Вет.медицина: Міжвід. тематич. наук. Зб.-К., 1994.- Вип.69.-С.85-87. /Автором проведені алергічні, бактеріологічні дослідження та узагальнені результати роботи/.

    Завгородній А.І., Кассіч Ю.Я., Кочмарський В.А. Спосіб диференціації атипових мікобактерій //Твариництво України. - 1994.- №5.-С.21-23. /Автором вивчені культури атипових мікобактерій/.

    Інфекційний та епізоотичний процеси у тварин, уражених патогеними та сенсибілізованими до туберкуліну непатогеними мікобактеріями / Ю.Я. Кассіч, А.І.Завгородній, П.М.Тихонов, В.А.Кочмарський //Вісник аграрної науки. К.-1995.-№3.-С.72-78. /Автором проведені патологоанатомічні та бактеріологічні дослідження на туберкульоз/.

    Кочмарський В.А., Завгородній А.І. Роль післязабійних досліджень на м'ясокомбінаті у контролі епізоотичної ситуації щодо туберкульозу великої рогатої худоби //Ветеринарія. Респ. міжвід. тематич. наук. Зб.-К.,1995.-№70.-С.33-35. /Автором проведені епізоотологічні, патологоанатомічні та бактеріологічні дослідження/.

    Чи існує загроза ураження здорової великої рогатої худоби атиповими мікобактеріями /Ю.Я.Кассіч, А.І.Завгородній, П.М.Тихонов, В.А.Кочмарський, М.Г.Часник, В.Г.Рябуха, Ю.О.Юр'єв //Вет.медицина: міжвід. тематич. наук. Зб.-К.,1996.-Вип.71.-С.3-6. /Автором проведені алергічні та післязабійні дослідження у тварин/.

    Кочмарський В.А. Попередні результати вивчення протективних властивостей атенуйованого штаму "Маяк" на морських свинках при експериментальному туберкульозі // Вет.медицина: міжвід. тематич. наук. Зб.-К.,1996.-Вип.71.-С.10-12.

    Кочмарский В.А. Оценка эффективности симультанной аллергической пробы у реагирующего на туберкулин крупного рогатого скота // Вет.медицина: міжвід. тематич. наук. Зб.-Харків,1997.-Вип.73.-С.72-75.

    Кочмарский В.А. Эффективный метод аллергической диагностики туберкулеза у телят // Вет.медицина: міжвід. тематич. наук. Зб.-Харків,1998.-Вип.74.-С.14-18.

    Кочмарский В.А. Сравнительное изучение туберкулина в дозах 10 и 5 тыс. МЕ для контроля эпизоотической ситуации по туберкулезу крупного рогатого скота //Вет.медицина: міжвід. тематич. наук. Зб.-Харків,2000.-Вип.77.-С.164-168.

    Кочмарский В.А. Изучение влияния туберкулина, введенного в эпидуральное пространство телятам, привитых атипичными микобактериями и вакциной БЦЖ с адьювантом //Зб.наук.праць ХЗВІ, присвячений 80-річчю зооветеринарного факультету: проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини.-Харків.-2000.-Вип.6.-ч.2.-С.140-141.

    А.С. 1666530 СССР, МКИ 55С12 №1/20 С12.01/04. Способ дифференциации M.avium от M.intracellulare /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.И.Завгородний, В.М.Новиков /СССР/.-№4683806/13. Опуб. З0.07.91. Бюл. №28.-С.3. /Автором проведені бактеріологічні дослідження та узагальнені результати експерименту/.

    Патент 10272А. Україна. С12.N1/20. Живильне середовище для виділення культур мікобактерій /А.І.Завгородній, Ю.Я.Кассіч, В.А.Кочмарський, П.М.Тихонов, Н.В.Калашник. Опуб. 25.12.96. Бюл. №4.-С.1. /Автор провів бактеріологічні дослідження культур мікобактерій/.

    Патент 18613. Україна. С12.N1/20. Живильне середовище для вирощування мікобактерій туберкульозу бичачого виду / В.А.Кочмарський, Ю.Я.Кассіч, А.І.Завгородній. Опуб. 25.12.97. Бюл. №6.-С.1. /Автором розроблено живильне середовище/.

    Патент 22739А. Україна. А61К39/35. Спосіб діагностики туберкульозу у телят /В.А.Кочмарський /Україна/. Опуб. 30.06.98. Бюл. №3.-С.6.

    Патент 2415А. Україна. С12N1/20. Вакцинний штам M.bovis - M.Україна /В.А.Кочмарський /Україна/. Опуб. 30.10.98. Бюл. №5.-С.6.

    Дек. патент №28788А. Україна. С12№1/00. Спосіб визначення селективної чутливості живильних середовищ для виділення збудника туберкульозу /В.А.Кочмарський /Україна/. Опуб. 16.10.2000. Бюл. №5.-II.

    Дек. патент №28423А. Україна. А61К39/00. Спосіб диференціальної діагностики туберкульозу у великої рогатої худоби /В.А.Кочмарський /Україна/. Опуб. 16.10.2000. Бюл. №5.-II.

    Дек. патент №29711А. Україна. А61К39/04. Спосіб одержання штамів мікобактерій туберкульозу для приготування вакцин /В.А.Кочмарський /Україна/. Опуб. 15.11.2000. Бюл. №6.-II.

    Дек. патент №36676А. Україна. С12N1/20. Спосіб ідентифікації M.triviale /В.А.Кочмарський /. Опуб. 15.12.2000. Бюл. №7.-II.

    Взаимозаражаемость микобактериями туберкулеза животных и людей в Украинской ССР /Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.И.Завгородний, П.М.Тихонов, В.Н.Кравченко, А.Т.Борзяк, Н.В.Коротченко, В.М.Манченко, Д.Г.Крыжановский, В.Н.Кожушко //Вопросы борьбы с туберкулезом людей и животных: Материалы межвед. конф.- Ташкент, 1990.-С.38-42.

    Стандартне живильне середовище для вирощування культур мікобактерій /Ю.Я.Кассіч, А.І.Завгородній, П.М.Тихонов, В.А.Кочмарський, В.Ю.Кассіч, М.Ф.Гаврилова //Біотехнологія ветпрепаратів: Матеріали наук.-практ. конф. 15-16 травня 1993р.- Харків, 1993.-С.56.

    Вивчення можливості використання для відтворення стада телят, що народились від корів сенсибілізованних збудником туберкульозу пташиного виду /Ю.Я. Кассіч, В.А.Кочмарський, П.М.Тихонов, А.І.Завгородній //Збереженість молодняка с.-г. тварин - запорука розвитку тваринництва України: Зб. статей наук.-практ. конф. Харків, 1994.-С.49-50.

    Вивчення імунної реактивності у телиць, зумовленої атиповими мікобактеріями /Ю.Я. Кассіч, П.М.Тихонов, В.А.Кочмарський, А.І.Завгородній //Збереженість молодняка с.-г. тварин - запорука розвитку тваринництва України: Зб. статей наук.-практ. конф. Харків, 1994. -С.48-49.

    Кассіч Ю.Я., Кочмарський В.А. Эксперимент по аттенуации вирулентных свойств у культур бычьего и человеческого видов //Инфор. бюл. 1994 /ИЭКВМ.-Харьков. 1995.-С.17.

    Кочмарський В.А. Аттенуированный штамм для получения противотуберкулезной вакцины //Общая эпизоотология: иммунол., эколог. и методол. проб: Материалы междунар. науч. конф. 20,21,22 сент. 1995г. /ИЭКВМ.-Харьков, 1995.-С.448-451.

    Питательная среда для выделения культур микобактерий /Ю.Я.Кассич, А.И.Завгородний, В.А.Кочмарский, П.М.Тихонов // Информ. бюл., 1994. /ИЭКВМ.-Харьков, 1995.-С.22-23.

    Динамика показателей гуморального иммунитета у телят после введения атипичных микобактерий / Ю.Я.Кассич, В.С.Антонов, С.А.Михайлова, А.И.Завгородний, П.М.Тихонов, В.А.Кочмарский // Информ. бюл., 1994. /ИЭКВМ.-Харьков, 1995.-С.191-192.

    Кочмарський В.А. Пошук ефективних дезинфектантів для знешкодження збудника туберкульозу //Розвиток ветеринарної науки в Україні: здобутки та проблеми: Зб. матер. /Міжнарод. наук.-прак. конф. 24-26 вересня 1997р. -Харків.-1997.-С.76-77.

    1. Кочмарський В.А. Післязабійна інформація - засіб контролю епізоотичної ситуації щодо туберкульозу великої рогатої худоби у господарствах // Розвиток ветеринарної науки в Україні: здобутки та проблеми: Зб. матер. Міжнарод. наук.-прак. конф. 24-26 вересня 1997р. -Харків.-1997.-С.100.

    2. Видовой состав и эпизоотологическое значение атипичных микобактерий, выделенных от животных в зоне Степи и Лесостепи Украинской ССР /А.И.Завгородний, Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, П.М.Тихонов, А.Е.Тесля, А.М.Харченко// Эффектив. способы и средства диагностики и борьбы с туберкулезом с/х животных. Тез. докл./Респ. науч.-практич. конф. г.Одесса 18-21 сент. 1984г. - Харьков, 1984.- С.58-59.

    3. Кассич Ю.Я., Кочмарский В.А., Завгородний А.И. Определение природы реакций на туберкулин у крупного рогатого скота благополучных по туберкулезу ферм //Соврем. пробл. профилактики зооноз. болезней и пути их решения. Тез.докл. /3-я респ. науч.-практ.конф. г.Гродно, 20-21 мая 1987г.-Минск, 1987.-С.72.

    4. Культуры микобактерий, выделенные от больных туберкулезом людей и животных / Ю.Я.Кассич, В.А.Кочмарский, А.И.Завгородний, Т.Н.Чайкина, А.Д.Ляпунова, И.А.Трубецкая // Организация противотуберкулез. мероприятий на эпизоотически неблагополуч. территориях. Тез. докл. /Зональное совещание 3-4 сент. 1987г., Новосибирск, 1987.-С.44-45.

    5. Кассич Ю.Я., Кочмарский В.А., Завгородний А.И. Эффективность комплексного метода диагностики туберкулеза крупного рогатого скота // Пробл. науч. обеспечения животноводства Молдавии: Тез. докл. / Конф. 25 мая 1990г.- Кишинев, 1990.- С.111-112.

    6. Кочмарский В. А., Завгородний А. И. Аллергическая проба при туберкулезе у крупного рогатого скота.// Вет. медицина эконом., социальные и экол. пробл.: Тез. докл. / Респ. конф., 20–22 нояб. 1990 г.- Харьков, 1990.–С. 75.

    7. Завгородний А. И., Кочмарский В. А. Использование симультанной аллергической пробы для контроля за благополучием хозяйств по туберкулезу крупного рогатого скота // Вет. медицина: экон., социальные и эколог. пробл. Тез. докл. / Респ. конф., 20–22 нояб. 1990 г.- Харьков, 1990.– С. 70.