Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Сікорська Ірина Миколаївна. Удосконалення державного управління вищою освітою в контексті європейської інтеграції : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. — Донецк, 2006. — 235арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 195-208.



Анотація до роботи:

Сікорська І.М. Удосконалення державного управління вищою освітою в контексті європейської інтеграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних і практичних положень, пов’язаних із механізмами державного управління вищою освітою в контексті євроінтеграції. У дисертації проведено структурування державної політики в галузі вищої освіти з моменту проголошення України незалежною державою. Досліджено особливості реалізації державної освітньої політики, виявлено основні проблеми, пов’язані із сучасними соціальними вимогами до вищої освіти, визначено пріоритети в реалізації державної політики, особливості державного управління вищою школою згідно з її інтеграцією до європейського освітнього простору.

Обґрунтовано важливість міжнародного співробітництва ВНЗ як безумовного фактору реалізації державної освітньої політики.

Запропоновано модель удосконалення державного управління вищою школою з урахуванням євроінтеграційних процесів, які відбуваються та впливають на державне управління. Запропоновано проведення конкурсу на кращі ВНЗ відповідно до їхньої стратегії розвитку шляхом використання методики критеріальної оцінки розвитку ВНЗ в контексті інтеграції вищої школи до європейського освітнього простору.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне обґрунтування і запропоновані практичні рекомендації з удосконалення державного управління вищою освітою в контексті європейського вибору. Результати проведеного дослідження дають підстави зробити такі висновки.

1. Державна політика України, спрямована на інтеграцію до Європейського Союзу, ініціює зміну парадигми вищої освіти. Остання є визначальним чинником політичної, соціально-економічної, культурної і наукової життєдіяльності суспільства. Реформа вищої освіти вимагає використання діючих механізмів, засобів та інструментарію державного управління вищою освітою, які дозволять забезпечити сталий розвиток процесу реформування.

Європейський вибір напрямку реформи, як основної стратегії державної освітньої політики, визначає вектор розвитку системи вищої освіти.

2. Вища освіта здобуває системні властивості як результат реакції на виклики зовнішнього середовища під впливом міжнародних, державних і регіональних факторів. В дослідженні була запропонована періодизація становлення управління національною системою вищої освіти, що дозволяє простежити динаміку розвитку взаємин вищої школи і державного управління в низці «міжнародний простір – держава – регіон – вищий навчальний заклад». Змістовно в періодизації виділяється пріоритет держави, яка виступає системно-структуроутворюючим фактором функціонування вищої освіти.

3. Внаслідок впливу процесів глобалізації послуги вищої освіти здобувають ознаки товару і циркулюють на ринку освітніх послуг, що ставить під загрозу задоволення освітніх потреб представників соціально вразливих верств населення. Державне управління володіє механізмами соціального захисту, так званими соціальними амортизаторами, здатними забезпечити стійкий розвиток освітньої системи та гарантії доступу до якісної освіти представникам усіх верств населення.

4. Аналіз проблем державного управління вищою освітою та діючого законодавства в контексті європейського вибору свідчить про те, що в Україні створена міцна законодавча база, яка забезпечує розвиток національної вищої освіти згідно сучасним вимогам. Разом з цим, в ході реалізації реформи була виявлена наявність певних недоліків у нормативно-правовому регулюванні стратегічних завдань реформування вищої освіти. Цим зумовлюється необхідність конкретизувати зміст документів, внести уточнення і доповнення в розроблені на їх основі заходи. Перешкодами в практичних діях щодо реформування та модернізації вищої освіти з боку уряду стають недостатній аналіз соціально-економічного середовища в країні, нехтування думкою громадськості з цього приводу, тому виникає необхідність закріплення у сучасному законодавстві нових тенденцій розвитку вищої освіти.

5. Проведений аналіз реформ системи вищої освіти в країнах Центральної та Східної Європи показав, що успіхи і проблеми реформування в країнах ЦСЄ мають спільні й відмінні риси, які обумовлені рівнем демократії в цих країнах та рівнем втручання держави в процес реформування. В ході дослідження було виявлено, що реформа вищої освіти у країнах ЦСЄ набула конструктивного характеру у зв'язку з отриманням цими країнами статусу країн-кандидатів на членство в ЄС. Зроблений висновок про те, що реформа вищої освіти у країнах ЦСЄ уявляє значний інтерес для України з огляду на євроінтеграційні перспективи її розвитку. В той же час, тенденції реформування вищої школи в країнах ЦСЄ можна розглядати лише як стимул для формулювання власних законодавчих рішень, визначення перспективних варіантів реформи, системного управління нею.

6. Вже з перших років незалежності України міжнародна співпраця вищих навчальних закладів набуває інтенсивного характеру. Навчання іноземних студентів на контрактній основі є домінуючим напрямом міжнародної діяльності для багатьох українських ВНЗ. Наявність узагальненої інформації і аналіз ситуації розкриває ряд проблем підготовки фахівців для зарубіжних країн українськими ВНЗ і вимагає розробки нової державної стратегії в цій сфері для того, щоб Україна змогла зайняти гідне місце на міжнародному ринку освітніх послуг.

У ході дослідження встановлено, що управління міжнародною діяльністю вищої школи здійснюється за галузево-територіальним принципом: центральний рівень управління - на рівні МОН, регіональний рівень управління - на рівні обласних відділів освіти і науки, і, нарешті, відділи з міжнародних зв’язків вищих навчальних закладів. Взаємодія між ланками цього управлінського ряду на сьогоднішній день не є ефективною. Існуючі умови для впровадження ефективного державного управління міжнародним співробітництвом ВНЗ на всіх рівнях потребують удосконалення та інтенсивного розвитку.

7. Проведений аналіз діяльності європейських фундацій та програм на території України дозволяє зробити висновок про те, що запропонована ними допомога українській вищій школі є виправданою і грає роль важливого додаткового джерела фінансування вищої школи, спрямованого на створення мережних міжнародних освітніх структур, що, в цілому, сприяє прогресу реформування системи вищої освіти. Проте, визначається необхідність в розробці державної стратегії поліпшення мобілізації ресурсів допомоги, яка надається, та ідентифікації заходів щодо підвищення рівня фінансового менеджменту спільних міжнародних проектів і використовуванню більш зручних інструментів надання допомоги відповідно до національних пріоритетів розвитку системи вищої освіти України.

8. Запропонована модель удосконалення державного управління вищою освітою в контексті євроінтеграції враховує найважливіші чинники, пов'язані з системою управління вищою освітою. Планомірне вдосконалення системи державного управління вищою освітою грунтується на розробці комплексного підходу розвитку всіх його складових з урахуванням поставленої мети: інтеграції вищої школи до європейського освітнього простору. Розроблена модель враховує фактори впливу на систему вищої освіти, а також сутність державного управління, яке полягає у впровадженні удосконалених організаційно-управлінських технологій адаптації вищої школи до нових соціально-економічних умов за рахунок внесення в управління якісно нових елементів без радикальних змін організаційної структури, що забезпечує реалізацію базових науково-освітніх функцій вищої школи на теренах європейського освітнього простору з урахуванням вимог суспільства.

9. Реформування вищої освіти в напрямку європейської інтеграції вимагає поширення інформації про загальні цілі реформи як серед безпосередніх учасників освітнього процесу так і серед населення України в цілому. Здійснене соціологічне опитування дозволило встановити, що мотивація респондентів до активної участі в реформуванні вищої освіти є недостатньою. Це потребує проведення цілеспрямованих дій по залученню суб’єктів вищої школи до співпраці з органами державної влади. Проведений контент-аналіз преси показав необхідність налагодження конструктивного діалогу громадськості з державними органами, який надасть можливість громадськості спонукати уряд до ефективних державних рішень.

10. Одним із принципових шляхів інтеграції українських вищих навчальних закладів в європейський освітній простір є самооцінка навчального закладу щодо свого євроінтеграційного потенціалу. Запропоновані у дослідженні методичні підходи до критеріальної оцінки розвитку ВНЗ в контексті євроінтеграції базуються на рекомендованій до впровадження самооцінці ВНЗ щодо свого стратегічного розвитку в межах державної освітньої політики. Запропонована методика дозволяє: виявити фактори, що впливають на ефективність реформування освітньої діяльності ВНЗ; дати кількісну характеристику індикаторам прогресу; розробити моделі оптимізації освітньої діяльності; розробити відповідні управлінські рішення, що в цілому, має суттєве практичне значення для розробки і вдосконалення стратегії і тактики державного управління вищою освітою. Залучення ВНЗ до визначення своєї готовності до інтеграції у європейській освітній простір за системою відповідних критеріїв може стати своєрідним фундаментом для покращення діалогу між державою, громадськістю та вищою школою і стати «точкою росту» змістовної сторони реформи вищої освіти.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Сикорская И.Н.Управление знанием – новый продукт на современном рынке обучающих технологий // Зб.наук. праць ДонДАУ: «Соціальний менеджмент і управління інформаційними процессами»:серія „Державне управління”, т.ІІІ, вип.18. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 299-307

  2. Сікорська І.М.Загальнотеоретичні проблеми ефективності державного управління // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Державне регулювання економічного розвитку”, серія “Державне управління”, т.IV, вип. 29. Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 46-52

  3. Сикорская И.Н. Коммуникативный аспект управления высшей школой на примере дистанционного образования // Зб. наук. праць ДонДАУ: «Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами»: серія „Державне управління”, т. ІІІ, вип.17. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 282-289

  4. Сикорская И.Н. Государственная политика в сфере образовательных интеграционных процессов // Зб. наук. праць ДонДУУ: «Фінансовий механізм державного управління економікою України»: серія «Державне управління», т.V, вип. 37. – Донецьк: Норд-Прес, 2004. – С.123-132

  5. Сикорская И.Н. Социально-экономические аспекты государственной политики в сфере менеджмент-образования Германии в процессе его становления, развития и реформирования // Менеджер. – 2005. - № 1(31). – С. 202-207

  6. Сікорська І.М.Основні напрямки реформування державної служби: з досвіду Великобританії // Зб.наук.праць ХарРІ НАДУ, Магістр, № 2(25) у 2-х ч. - Ч.2. – 2005. - С.315-319.

Статті в інших наукових виданнях, друковані праці наукових конференцій

  1. Сікорська І.М. Нові тенденції в сучасній освіті. Освіта, що руйнує кордони. Історичні і політологічні дослідження // Науковий журнал. Видання Донецького Державного університету. Історичний факультет. – 2000. - № 2 (4). – С. 224-230

  2. Сікорська І.М. До питання щодо аналізу викладацької діяльності в вузі на сучасному етапі // Науковий журнал. Видання Донецького Державного університету. Історичний факультет. – 2002. - № 1 (9). – С. 252 -257

  3. Сікорська І.М.Болонський процес і концепція модернізація системи освіти // Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент-освіта в Україні: стан розвитку і шляхи удосконалення” (26-29 квітня 2004р. м.Слов’янськ). Менеджер.- 2004.- № 3 (29). - С. 207-208

  4. Сікорська І.М. Європейський досвід державного регулювання менеджмент-освіти // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Ефективні методи управління промисловим підприємством» (19-20 січня 2005г., м. Донецк) – Донецк: НОРД КОМПЬЮТЕР. - 2005. - С.78-81

  5. Сикорская И.Н.Международное сотрудничество в бизнес-образовании по программе ТЕМПУС: опыт и перспективы. Менеджмент та бізнес-освіта України в глобальному конкурентному середовищі // Матеріали VI щорічної міжнародної конференції «Розбудова менеджмент-освіти в Україні» (17-19 лютого 2005р., м. Дніпропетровськ). – К.: Навчально-методичний центр «Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні», 2005. – С.172-176

  6. Сикорская И.Н. Качество образования: соответствие тенденциям европейского образовательного простора // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Україна – суб’єкт європейського освітнього простору» (24-25 травня 2005 р., м. Київ). - К.: Вид-во Європ. Ун-ту, 2005.- С.198-199

  7. Сикорская И.Н. На пути к Европейскому образовательному простору: международное сотрудничество вузов // Матеріали міжнародної науково-методичної конференції «Актуальні проблеми входження вищих навчальних закладів України до єдиного європейського освітнього простору» (22-23 листопад 2005 р., м. Київ). – К.: Київ Нац.торг.-екон.ун-т, 2005. – С.193-195

  8. Сикорская И.Н. Развитие менеджмент образования в Германии // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційні технології у сучасному діловому адмініструванні» за результатами об’єднаного європейського проекту JEP-CD23250-2002 «Магістр ділового адміністрування та інформаційні технології» (20-24 червня, 2006 р., м. Житомир). – Ж.: Вид-во ЖИТУ, 2006. – С.59-64