Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Бобришева Альона Василівна. Тиреоїдно-імунна регуляція гомеостазу у дітей, хворих на гострі кишкові інфекції та патогенетичне обгрунтування застосування ліотироніну : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Бобришева А. В. Тиреоїдно-імунна регуляція гомеостазу у дітей, хворих на гострі кишкові інфекції і патогенетичне обгрунтування застосування ліотироніну. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сімферополь, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню тиреоїдно–імунної регуляції гомеостазу у дітей, хворих на ГКІ, а також замісній терапії ліотироніном синдрому «низького трийодтироніну» з метою підвищення ефективності лікування хворих тяжкою формою ГКІ. На підставі оцінки функціонального стану тиреоїдної системи та імунного стану, системи гемостазу показана можливість їх участі в патогенезі ГКІ. В роботі вивчена динаміка показників рівня тиреоїдних гормонів (ТТГ гіпофізу, Т3, Т4 ) в гострому періоді та періоді реконвалесценції ГКІ у дітей. Встановлено, що при розвиткові кишкового токсикозу ГКІ має місце формування псевдодисфункції ЩЗ, варіант якої визначається ступенем тяжкості захворювання. Виявлено дисбаланс тиреоїдно-імунних взаємозв'язків та показана їх роль в реалізації гомеостазу у дітей, хворих на середньотяжкі та тяжкі форми ГКІ. Встановлено, що оцінка стану тиреоїдної системи у дітей, хворих на ГКІ, істотна при виборі диференційованної патогенетичної терапії захворювання. Показана ефективність включення в терапію дітей, хворих на тяжку форму, зі встановленним синдром «низького трийодтироніну», з метою потенціювання базисної терапії ГКІ в умовах інфекційного стаціонару, препарату ліотироніну.

В дисертації представлено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає в установленні патогенетичної ролі ендокринної регуляції функціональної взаємодії систем клітинного імунітету і гемостазу у дітей, хворих на ГКІ, а також розробці методів корекції виявлених порушень.

1. В гострому періоді гострих кишкових інфекцій має місце формування псевдодисфункції ЩЗ, варіант якої визначається ступенем тяжкості зхворювання: при середньому ступеню тяжкості розвивається ізольована псевдодисфункція ЩЗ із «синдромом низького трийодтироніну», при тяжкому перебігу – сполучена псевдодисфункція ЩЗ із «синдромом низького трийодтироніну і низького тироксину».

2. У дітей, хворих на ГКІ, виявлені порушення клітинної і гуморальної ланок імунітету, ступінь яких прямо залежив від тяжкості захворювання: у хворих на тяжку форму ГКІ в гострому періоді розвивалась вторинна імунна недостатність, яка зберігалась і в періоді реконвалесценції.

3. Встановлене в експерименті поглинання тироксину лімфоцитами, найбільш виражене у хворих на тяжку форму ГКІ, свідчить про залежність імуноактивних властивостей гормону Т4 як від вихідної функціональної активності лімфоцитів, так і рівня гормонів тиреоїдної лінії.

4. У дітей, хворих на тяжку форму ГКІ, знижується біологічна активність факторів тимусу, тоді як здатність тироксину впливати на тималінзалежну активність Т-клітинної ланки імунітету підвищується. Отже, імуноактивні ефекти тироксину підкоряються своєрідному «закону доцільності» і реалізуються в умовах найбільш глибокого дисбалансу імуноендокринних зв’язків.

5. У хворих на тяжку форму ГКІ, що супроводжується розвитком стійкого дефіциту трийодтироніну, виявлено дисбаланс функціональної інтеграції імунітету і системи гемостазу. Лабораторний симптомокомплекс, що включає визначення рівня тиротропного гормону гіпофізу і тиреоїдних гормонів, можна використовувати як для підтвердження ступеня тяжкості, так і для прогнозування обважнення перебігу ГКІ .

6. Зниження рівня тиреоїдних гормонів і виявлене тироксин-залежне регулювання імунної відповіді у хворих на тяжку форму ГКІ є патогенетичним обгрунтуванням необхідності включення в комплексну терапію ГКІ ліотироніну. Замісна терапія ліотироніном у хворих на тяжку форму ГКІ має позитивний вплив на динаміку показників тиреоїдно-імунного обміну і клінічний перебіг захворювання у дітей.

Публікації автора:

1. Богадельников И.В., Бобрышева А.В., Рымаренко Н.В. Особенности интеграции тиреоидных гормонов, фактора тимуса и клеточного иммунитета у детей с ОКИ // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – Т.6, №2. – С.35– 37 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

2. Богадєльніков І.В., Бобришева А.В., Римаренко Н.В. Модулюючий вплив тималіну і фібронектину на споживання тироксину лімфоцитами у дітей з гострими кишковими інфекціями // Сучасні інфекції. – 2004. – №2. – С. 59 – 61 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

3. Богадєльніков І.В., Бобришева А.В., Римаренко Н.В. Дисбаланс гормонів щитоподібної залози у дітей з ГКІ // Інфекційні хвороби. – 2004. – №1. – С. 48 – 50. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка , аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

4. Бобришева А.В. Формування псевдофункції щитоподібної залози при середньотяжких і тяжких формах гострих кишкових інфекцій у дітей та обгрунтування коригуючої терапії ліотироніном // Інфекційні хвороби. – 2005. – №4. – С. 72 – 74.

5. Плештіс С.А., Бобришева А.В., Дябіна Т.А. Вплив біологічно активної добавки трофасан на декі показники імунітету при гострому шигельозі у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія (Мат. 3-ої. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми фармакотерапії в педіатрії»). – 2002. – №2. – С. 40. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

6. Бобришева А.В., Дябіна Т.А., Черняєва О.С., Бездольна Т.М. Доцільність застосування імунокоригуючої терапії при гострому шигельозі та сальмонельозі у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія (Мат. конф. «Профілактика та реабілітація найбільш поширенних захворювань у дітей та удосконалення їх диспансерізації») – 2003. – №1. – С. 84 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

7. Бобрышева А.В., Горишняк Л.Х., Плештис С.А. Состояние основных факторов специфического иммунитета у детей, больных ОКИ // Мат. II міжнародної наук.-практ. конф. «Науковий потенціал світу-2005». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 20. – Медицина – С.22– 24 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

8. Богадельников И.В., Бобрышева А.В., Горишняк Л.Х. Изучение показателей тиреоидной системы и определение коррелятивных взаимосвязей Т3, Т4, ТТГ гипофиза с факторами иммунитета у детей, больных бактериальными ОКИ // Мат. IY міжнародної наук.-практ. конф. «Динаміка наукових досліджень-2005». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, – 2005. –Т.28. – Медицина. – С.24–26 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

9. Бобрышева А.В., Горишняк Л.Х., Дябина Т.А. Поглощение тироксина лимфоцитами и динамика функциональной активности факторов тимуса и клеточного иммунитета под влиянием тироксина у детей, больных ОКИ // Мат. IХ міжнародної наук.-практ. конф. «Наука та освіта – 2006». – Дніпропетровськ:Наука і освіта, – 2006. –Т.15. – Медицина. – С.22–25 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).