Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Немченко Галина Вікторівна. Ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в системі ф`ючерсного ринку (на прикладі ринку зернових) : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Немченко Г.В. Ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в системі ф’ючерсного ринку (на прикладі ринку зернових). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - "Економіка сільського господарства і АПК". Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

У дисертації представлено комплексне теоретичне, методичне та практичне розв’язання питань щодо функціонування системи ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в умовах запровадження та розвитку ф’ючерсного ринку, обґрунтовано теоретичні засади формування системи ф’ючерсної торгівлі, визначено взаємозв’язок між її складовими та роль в ціноутворенні на аграрному ринку.

Досліджено закономірності економічної доцільності страхування цінових ризиків для суб’єктів аграрного сектору за умов функціонування у висококонкурентному середовищі та основні завдання, що стоять перед ф’ючерсним ринком з метою стабілізації доходів сільськогосподарських підприємств, рівень відповідності аграрного ринку України умовам запровадження та розвитку ф’ючерсної торгівлі, його законодавчо-правового забезпечення. Визначено критерії ефективності ціноутворення на ф’ючерсному ринку за допомогою моделі коінтеграції та рівень цінових коливань, що забезпечать можливість ф’ючерсних торгів. Запропоновано методологічні і методичні підходи до побудови відкритого ринкового середовища, інтегрованого з міжнародним ринком сільськогосподарської продукції, за умов ефективного поєднання ціноутворення на ф’ючерсному ринку та важелів державного регулювання.

Встановлено рівень ліквідності ринку основних видів зерна в Україні та на основі порівняння з ліквідністю світового ф’ючерсного ринку розроблено рекомендації щодо доцільності запровадження ф’ючерсної торгівлі цією продукцією в Україні.

У дисертаційній роботі зроблено теоретико-методичне узагальнення та запропоновано прикладне вирішення наукового завдання щодо доцільності становлення ф’ючерсного ринку та процесу ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в умовах розвитку аграрної інфраструктури.

1. За результатами комплексного дослідження праць вітчизняних та зарубіжних науковців охарактеризовано категорію ціноутворення на ф’ючерсному ринку. Запропоновано концептуальний підхід до визначення взаємодії окремих елементів системи, розроблене визначення ф’ючерсного ринку з позиції використання аграрними підприємствами даного механізму для страхування від цінових ризиків.

2. Основними завданнями, що стоять перед ф’ючерсним ринком з метою стабілізації доходів сільськогосподарських підприємств є: спрощення механізму ціноутворення за наявності досить великого обігу та об’ємів по певному виду сільськогосподарської продукції, швидке зведення попиту та пропозиції з врахуванням кон’юнктури міжнародних ринків, забезпечення прозорості при здійсненні угод, внаслідок чого будь-якім компаніям дуже тяжко приховувати прибуток від оподаткування при їх укладенні, гарантування виконання угод та чіткий контроль за взаєморозрахунками через налагодження ефективної клірингової системи, перекладення цінових ризиків на професійних спекулянтів, а не на аграрні підприємства, чи ж населення, за умов державних інтервенцій, що фінансуються з бюджету.

3. Стратегічними цілями поєднання ринкових важелів з державним регулюванням за умов ефективної ф’ючерсної торгівлі є: створення ринків, які можуть точно відображати рівень попиту та пропозиції на сільськогосподарську продукцію без викривлень спричинених непродуманим втручанням в ціноутворення, глибока перевірка та моніторинг ринку з метою отримання завчасних попереджень відносно потенціальних проблем, що могли б вплинути на його економічну життєздатність, захист суб’єктів господарювання, які займаються торгівлею ф’ючерсами та тих, хто лише входить на ринки від можливих махінацій професіоналів та нечесних брокерів, маніпуляцій при застосуванні різних методів торгівлі, гарантування ринкової цілісності та відкритості, конкурентноздатності та фінансової стабільності, захист фондів доручених клієнтами кліринговій організації.

4. На підставі аналізу дій уряду на ринку зерна протягом останніх 10 років зроблено висновок про несистемність, фрагментарність та непослідовність кроків, спрямованих на регулювання даного ринку. Основною проблемою при цьому є нестабільність та непрогнозованість державної політики. Поряд з доцільними заходами, спрямованими на лібералізацію ринку підвищення конкуренції на ньому, розбудову ринкової інфраструктури уряд застосовував інші не ринкові кроки, що не сприяли розвитку ринку. До таких заходів слід віднести пряме державне втручання в рух зерна між регіонами, в систему ціноутворення на зерно та продукти його переробки, адміністративний тиск на суб’єктів ринку, неадекватне регулювання експорту та імпорту зерна. Запровадження ф’ючерсної торгівлі допоможе скорегувати політику уряду у напрямку посилення саморегулюючої ролі аграрного ринку.

5. Аналітична оцінка рівня відповідності аграрного ринку України умовам запровадження та розвитку ф’ючерсної торгівлі, його законодавчо-правового забезпечення дає підстави стверджувати, що перш ніж запроваджувати торгівлю ф’ючерсними контрактами необхідно оновити діючі та розробити нові закони, що регулювали б розвиток ринку, посилити розвиток біржової торгівлі, створити ефективну клірингову систему та організацію з нагляду за дотриманням правил торгівлі, а також сприяти залученню вільного капіталу для проведення спекулятивних операцій. Отже впровадження ф’ючерсного ринку це – довготривалий процес, що вимагає значних ресурсів, торгівля ф’ючерсними контрактами буде можливою лише при створенні всіх необхідних умов. Нівелювання навіть одного елементу системи ф’ючерсного ринку не дасть змоги створити ефективний механізм ціноутворення.

6. Узагальнення теоретичних й практичних аспектів використання алгоритмів хеджування ф’ючерсних та опціонних контрактів для вибору кращої стратегії поведінки на ф’ючерсному ринку дало підставу зробити висновок, що стратегії, побудовані на основі алгоритмів оптимального хеджування товарних потоків методом стохастичної оптимізації, дають змогу забезпечити найбільшу середньоочікувану прибутковість з меншим рівнем ризику, ніж за умов використання інших поширених методів хеджування. Визначено критерії ефективності ф’ючерсного ціноутворення та рівень цінових коливань, що забезпечать можливість проведення ф’ючерсних торгів на аграрному ринку. Здійснено аналіз рівня ліквідності ринку основних видів зерна, що дало підставу стверджувати про доцільність запровадження ф’ючерсної торгівлі даною продукцією.

7. Порівняльний аналіз системи ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в Україні дає підстави з високою ймовірністю стверджувати, що діяльність ф’ючерсного ринку за існуючих умов не можлива внаслідок непродуманого адміністративного втручання, посилення тенденцій монополізації на ринку. Іншою причиною є нерозвиненість основних ринкових інструментів, які необхідні для функціонування ф’ючерсної торгівлі. Тому основним завданням при забезпеченні ефективного ціноутворення на сільськогосподарську продукцію є перш за все визначення умов, які б дозволили діяти ринковим механізмам. Якщо динаміку постійних коливань ціни по роках на зерно в Україні порівняти з динамікою світових цін, вона виявиться більш яскраво вираженою, та менш прогнозованою. На ринку сільськогосподарської продукції розвинених країн ціни залишаються відносно прогнозованими та зрівноваженими. Значною мірою, відповідальним за цінову стабільність є вплив ф’ючерсного ринку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Немченко Г.В. Засади опціонного хеджування сільськогосподарської продукції // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 11 – К.: КНЕУ, 2003. – С. 278-284. – (0,28 д.а.)

  2. Немченко Г.В. Умови застосування ф’ючерсів та опціонів як нових елементів інфраструктури аграрного ринку // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 12 – К.: КНЕУ, 2004. – С. 237-241. – (0,3 д.а.)

  3. Дем’яненко С.І., Немченко Г.В. Ліквідність ціни зернових – передумова для формування аграрного ф’ючерсного ринку в Україні // Економіка України – 2005. – №6(523). – С. 66-74 – (0,49 д.а.) – в т.ч. особисто автором (0,47 д.а.): висвітлено методику визначення ліквідності та на основі розрахунків подані рекомендації щодо доцільності запровадження ф’ючерсної торгівлі зерновими в Україні.

  4. Немченко Г.В. Забезпечення цінової інтеграції при ф’ючерсній торгівлі сільськогосподарською продукцією // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 207: в 5 т. Том ІІІ. – Д.: ДНУ, 2005. – С. 644-652. – (0,35 д.а.)

В інших виданнях:

  1. Немченко Г.В. Вплив хеджування та ф’ючерсного контролю на зниження ризику діяльності аграрних підприємств // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності: Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004р. – К.:КНЕУ, 2004. – С. 241-245. – (0,25 д.а.)

  2. Немченко Г.В. Ціноутворення і механізм ф’ючерсної ціни в системі планування на аграрному підприємстві // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 223-227 – (0,24 д.а.)