Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Павлик Наталія Василівна. Ціннісна детермінація морального становлення особистості в юнацькому віці : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. — К., 2006. — 270, [2]арк. — Бібліогр.: арк. 200-214.



Анотація до роботи:

Павлик Н.В. Ціннісна детермінація морального становлення особистості в юнацькому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню закономірностей ціннісної детермінації морального становлення особистості в юнацькому віці. В якості методологічного підхіду у дослідженні виступив ціннісно-особистісний підхід, за яким особистість розглядається як система, вищим детермінуючим рівнем якої є ієрархічна підсистема цінностей, що обумовлює ціннісну спрямованість розвитку моральної сфери особистості та зміст моральної поведінки юнацтва. В дисертаційній роботі визначено ціннісні детермінанти, показники розвитку моральної сфери та критерії норми морального становлення в юнацькому віці. Розроблено та апробовано психодіагностичний інструментарій, який дозволяє визначати ціннісні детермінанти (структуру й зміст ціннісної системи), особливості моральної сфери особистості. З’ясовано, що психологічний механізм ціннісної детермінації морального становлення має три компоненти (мотиваційний, змістовий та операціональний): ціннісні детермінанти визначають розвиток моральної сфери, особистісних рис і утворюють підгрунтя психологічної готовності людини до моральної поведінки. Досліджено, що моральне становлення виявляється результатом успішного функціонування ціннісної системи особистості. Ціннісна детермінація морального становлення в юнацькому віці має свої позитивні та негативні форми прояву. В дослідженні запропоновано програму та методику ціннісно-морального консультування, корекції та тренінгу як форм психологічної допомоги молоді з метою профілактики девіацій у моральному становленні особистості. Обгрунтовано методичні рекомендації для практичних психологів і соціальних працівників навчальних закладів освіти, які базуються на теоретико-практичних положеннях дослідження ціннісної детермінації морального становлення особистості в юнацькому віці.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дозволило сформулювати наступні висновки.

1. Теоретико-методологічний аналіз проблеми визначив актуальність для наукової психології дослідження ціннісної детермінації морального становлення особистості в юнацькому віці, оскільки саме в юнацтві закладаються ті основи, на яких будуватиметься ціннісно-моральний стрижень людини в її подальшому житті.

В якості методологічного підхіду до вивчення ціннісної детермінації морального становлення доцільно використовувати ціннісно-особистісний підхід, за яким особистість розглядається як система, вищим детермінуючим рівнем якої є ієрархічна підсистема цінностей, що обумовлює спрямованість розвитку моральної сфери та зміст моральної поведінки юнацтва. Моральне становлення особистості відбувається завдяки засвоєнню та актуалізації буттєвих, зокрема, духовних цінностей шляхом набуття культурно-суспільного й духовно-особистісного досвіду. Ціннісними детермінантами виступають дихотомічні особливості структури цінностей, які можуть бути як конструктивними, що є детермінантами морального становлення, так і деструктивними, що визначають деструктивний особистісний розвиток. Критеріями норми морального становлення в юнацькому віці виступають зрілість ціннісної системи, сформованість моральної сфери та соціально-психологічна адаптованість особистості.

2. Ціннісні детермінанти морального становлення особистості характеризуються певними показниками: ступенем структурованості цінностей (стійкістю ціннісної структури, наявністю чіткої ієрархії цінностей) змістом (несуперечливістю змісту цінностей, засвоєнням духовних цінностей, підпорядкованістю дефіцитарних цінностей моральним), та можливістю реалізації цінностей (узгодженістю декларованих і реально діючих цінностей). Показниками сформованості моральної сфери особистості є: засвоєння моральних принципів, сформованість моральних ставлень до інших, здатність до морального вибору, наявність моральних якостей.

Моделлю вивчення прояву ціннісної детермінації морального становлення в юнацькому віці виступає взаємозв'язок ціннісно-смислової сфери та показників морального становлення (особливості моральної сфери у сполученні з особистості рисами).

3. Дослідження структури і змісту системи цінностей як факторів морального становлення особистості показало: протягом юнацького віку активно відбувається структурування та ієрархізація ціннісної системи, усвідомлення та засвоєння буттєвих цінностей (інтелекту, творчості, саморозвитку, духовності), що обумовлює моральне становлення особистості. Однак, домінуючими залишаються цінності сім’ї та спілкування, реалізація яких вимагає засвоєння етичних цінностей. Зниження відсотка осіб, які не визначилися щодо власних цінностей та збільшення кількості осіб, які активно самовизначаються з ними, свідчить про активізацію процесу ціннісного самовизначення як необхідної умови морального становлення в юнацькому віці. Студенти, в порівнянні зі старшокласниками, демонструють вищий рівень моральності (відповідальності, здатності до морального вибору).

4. Встановлено такі закономірності ціннісної детермінації морального становлення особистості в юнацькому віці: буттєві та сімейні цінності у сполученні зі стійкістю ціннісної системи й узгодженістю декларованих і діючих цінностей сприяють моральному становленню; дефіцитарні цінності у сполученні з недостатньою сформованістю ціннісної ієрархії перешкоджають моральному становленню й психічному розвитку особистості в цілому.

Механізм ціннісної детермінації морального становлення має мотиваційний, змістовий та операційний компоненти, що обумовлює зміст ціннісної спрямованості, розвиток моральної сфери, особистісних рис і створює підгрунтя для психологічної готовності до моральної поведінки. Аналіз результатів дослідження показав, що ціннісна детермінація морального становлення в юнацькому віці має свої позитивні та негативні форми, тобто може сприяти як конструктивному, так і деструктивному психічному розвиткові людини.

Дослідження підтвердило, що особливостями ціннісної детермінації морального становлення в юнацькому віці виступають: сформованість належної ціннісної ієрархії (пріоритет буттєвих цінностей над дефіцитарними), стійкість, диференційованість ціннісної системи, узгодженість декларованих і діючих цінностей.

5. Проведене дослідження дозволило розробити та експериментально апробувати програму індивідуальної та групової роботи по ціннісно-моральному розвитку особистості як напряму психологічної допомоги юнацтву.

Типологія ціннісної детермінації морального становлення особистості, яка покладена в основу ціннісно-морального консультування, підтверджує, що процес морального становлення має стійкі та кризові етапи. Знання особливостей ціннісної системи, моральної сфери та особистісних рис дозволяє прогнозувати "зону найближчого морального розвитку" особистості з метою оптимальної розробки програм роботи з клієнтом. Психологічний вплив ціннісно-морального консультування, корекції та тренінгу, спрямований на оптимізацію морального становлення особистості шляхом роботи з її ціннісно-смисловою сферою.

Цілеспрямованому розвиткові ціннісних детермінант морального становлення особистості в юнацькому віці сприяє проблемний та творчий характер психолого-педагогічної роботи: підвищення рівня моральної просвіти, стимулювання мотивації ціннісно-морального розвитку, психологічна допомога у ціннісно-моральному самовизначенні, диференціації системи власних цінностей, у знаходженні головних сенсів свого життя, усвідомленні буттєвих, зокрема, духовних цінностей, у набутті позитивного досвіду реалізації моральних цінностей. Для формування ціннісних детермінант морального становлення особистості доцільно використовувати психологічне консультування, соціально-психологічний тренінг, факультативи, рольові ігри, твори, творчі роздуми, диспути.

Таким чином, в результаті проведеного дослідження було підтверджено гіпотезу та досягнуто мету. Здійснене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми. Перспективу подальшої роботи ми вбачаємо у поглибленому вивченні психологічних механізмів ціннісної детерминации морального розвитку, розробці методів психологічної допомоги, спрямованої на корекцію девіацій морального становлення особистості.

Публікації автора:

  1. Павлик Н.В. Ціннісні чинники невротизації клієнта сімейної консультації // Консультативна психологія і психотерапія // Актуальні проблеми психології / За ред. С.Д.Максименка, З.Г.Кісарчук. – К., 2003. – Т. 3. Вип. 2.– С. 186-194.

  2. Павлик Н.В. Ціннісні детермінанти особистісного становлення молоді в умовах сучасної вітчизняної культури // Проблеми загальної та педагогічної психології / Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2003. – Т.V. Ч. 5. – С. 223-226.

  3. Динаміка ціннісних орієнтацій в процесі особистісного становлення в юнацькому віці // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2003. – Т.V. Ч. 7. – С. 210-216.

  4. Павлык Н.В. Психологический феномен нравственной несостоятельности личности как фактор её психопатологического развития с точки зрения православной антропологии // Вісник Національного технічного університету України (КПІ) / Філософія. Психологія. Педагогіка: Зб. наук. праць. – К.: ІВЦ «Політехніка», 2004. – № 1. – С. 135-142.

  5. Павлык Н.В.Психологические особенности личностного становления современной молодёжи // Вісник Національного технічного університету України (КПІ) / Філософія. Психологія. Педагогіка: Зб. наук. праць. – К.: ІВЦ «Політехніка», 2006. – № 1. – С. 94-102.

  6. Павлык Н.В. Ценностно-нравственное консультирование в русле духовно-ориентированного подхода к психологической помощи личности, переживающей жизненный кризис // Теорія і практика допомоги особистості в психологічному консультуванні та психотерапії: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – К., 2005. – С. 88 - 91.

  7. Павлик Н.В. Ціннісні орієнтації як головний фактор формування моральної свідомості в підлітковому та юнацькому віці // Людина у світі духовної культури: матеріали міжнародної конференції.– Київ: “Новий Акрополь”, 2002. – Ч.2. – С. 33-34.