Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Шаульська Лариса Володимирівна. Трудовий потенціал: багаторівнева стратегія збереження та розвитку : Дис... д-ра екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. — Донецьк, 2006. — 460, [9]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 402-417.



Анотація до роботи:

Шаульська Л.В. Трудовий потенціал: багаторівнева стратегія збереження та розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2006.

У дисертації досліджено концептуальні і науково-практичні основи відтворення трудового потенціалу в сучасних економічних умовах України, обґрунтовано механізм управління трудовим потенціалом і багаторівневу стратегію його збереження та розвитку. Обґрунтовано методологію дослідження трудового потенціалу, яка базується на ресурсному його визначенні, ідентифікації функцій та врахуванні принципів відтворення. Систематизовано та формалізовано чинники впливу на розвиток, формування та реалізацію трудового потенціалу. Запропоновано стратегічні програми розвитку трудового потенціалу на національному, регіональному, виробничому рівнях та механізм їх реалізації. Дістало подальшого розвитку правове забезпечення процесів відтворення трудового потенціалу. Визначено напрями удосконалення системи договірного регулювання соціально-трудових відносин.

У дисертації на основі проведених наукових досліджень вирішено актуальну науково-практичну проблему розробки теоретико-методологічних, науково-методичних та правових основ комплексного механізму забезпечення розвитку трудового потенціалу на державному, регіональному та виробничому рівнях.

Основні висновки зводяться до такого.

  1. В Україні відсутній ефективний механізм збереження та розвитку трудового потенціалу та не сформовано ефективну багаторівневу стратегію його розвитку. Тенденції якісного та кількісного відтворення трудового потенціалу України є негативними. Скорочується чисельність населення, погіршується стан його здоров’я, зменшується зайнятість, низькими є доходи та конкурентоспроможність вітчизняних працівників, зростає зовнішня міграція. Недостатньо розвинені соціально-трудові відносини, декларативною залишається виробнича демократія.

  2. При дослідженні трудового потенціалу не відстежується системно процес його формування, становлення, функціонування та розвитку. Запропонований відтворювальний цикл трудового потенціалу (етапи формування, збереження, розвитку, реалізації, використання) з установленням критеріїв ефективності етапів та носіїв трудового потенціалу створює можливість на новій концептуальній основі вдосконалити теоретико-методологічні основи конструювання механізму розвитку трудового потенціалу як ресурсу праці. Він визначається сукупністю можливостей населення до активної трудової, підприємницької, інноваційної діяльності, а також залежить від умов та якості використання.

  3. Система управління трудовою та соціальною сферою в Україні не враховує та не забезпечує сучасних стандартів якості трудового життя. Ті, що визначені та використовуються європейськими країнами, залишаються недосяжними, що перешкоджає євроінтеграційному спрямуванню України. У роботі обґрунтовано залежність розвитку трудового потенціалу від якості трудового життя та запропоновано зважені за пріоритетністю напрями його забезпечення.

  4. Науково-методичне забезпечення визначення, вимірювання та оцінки трудового потенціалу потребує розвитку. Для цього запропоновано: методику кількісно-якісної оцінки трудового потенціалу України з використанням статистичних і соціологічних даних; методику інтегрального вимірювання кількісно-якісного стану трудового потенціалу регіонів України, яка ґрунтується на вимірюванні кількісних характеристик (потенційна тривалість трудового життя, скорегована на сальдо міграції і рівень інвалідізації) та якісних показників трудового потенціалу – рівня освіченості і стану здоров’я; методику регіональної інтегральної оцінки умов формування і реалізації трудового потенціалу, яка передбачає узагальнення демографічних, соціальних, економічних і екологічних показників. Запропоновані методики оцінки трудового потенціалу можуть бути використані для визначення якості управлінських рішень у соціально-економічній сфері.

  5. Трудовий та інтелектуальний потенціали значно впливають на економічний стан країни та інноваційний розвиток, що підтверджується ідентифікацією граничних значень показників формування, реалізації та використання трудового потенціалу та результатом моделювання. Це дозволило виявити резерви покращання умов розвитку трудового потенціалу, що полягають у зростанні середньодушових витрат, збільшенні витрат підприємств на охорону навколишнього середовища, зростанні ВДВ у розрахунку на душу населення, зростанні народжуваності, рівня базової середньої освіти, зростанні витрат місцевих бюджетів на охорону здоров’я, освіту, культуру та соціальний захист, рівня зайнятості, обсягу ВДВ у розрахунку на одну особу, рівня оплати праці, обсягу впроваджених прогресивних технологій, рівня виконання колективних договорів тощо. Визначено, що ефективність використання трудового потенціалу значно впливає на економічний розвиток країни; трудовий потенціал в Україні поки що не є дієвим чинником інноваційного розвитку.

  1. Система регіонального управління в Україні не націлена на забезпечення розвитку трудового потенціалу. Чинна методика розробки регіональних стратегій розвитку не визначає цей напрям у колі пріоритетних, що створює значну диференціацію регіонів за рівнем розвитку трудового потенціалу. В результаті застосування розробленої методики оцінки стану трудового потенціалу за інтегральним показником визначено, що більше 33% областей України мають дуже низький його рівень. Оцінка рівня розвитку трудового потенціалу в Донецькій області показала високий рівень безробіття при зростанні потреби в кадрах, особливо у кваліфікованих робітниках з інструментом. Регіональний ринок праці є незбалансованим у професійному, кваліфікаційному та галузевому аспектах. Слабкою є взаємодія навчальних закладів з підприємствами щодо підготовки та підвищення кваліфікації кадрів, що обумовлює невідповідність професійної структури підготовки кадрів потребам економіки тощо. Розв’язання визначених проблем обґрунтовано в проекті Програми підготовки та використання кадрів в економіці Донецької області на 2004-2020 роки, яку прийнято і яка враховує пропозиції автора дисертації щодо оцінки стану та перспектив розвитку трудового потенціалу Донецької області; прогнозування потреби у кадрах; формування регіонального замовлення на підготовку кадрів; визначення основних напрямів розвитку професійно-технічної та вищої освіти; забезпечення відповідності підготовки кадрів потребам економіки.

  2. Визначення проблем та можливостей ефективного використання та розвитку трудового потенціалу на виробничому рівні, який представлено Маріупольським металургійним комбінатом ім. Ілліча, показало їх типовість для промислових підприємств. Стратегія ефективного використання та розвитку трудового потенціалу промислового підприємства повинна орієнтуватись на високий рівень якості трудового життя; забезпечення залежності заробітної плати від продуктивності праці; надання можливостей та створення умов для професійного та кар’єрного зростання; розвиток демократичного стилю керівництва; спрямування системи управління підприємством на трудові та соціальні потреби персоналу; залучення молоді до ефективної роботи тощо.

  3. Гострою є потреба розробки та прийняття національної багаторівневої Стратегії збереження та розвитку трудового потенціалу України, яка повинна ставити за мету забезпечення умов для якісного формування, ефективного використання та розвитку ресурсів праці, попередження ризиків руйнування трудового потенціалу, зростання рівня конкурентоспроможності робочої сили, нагромадження людського капіталу, підвищення трудової, підприємницької та інноваційної активності, забезпечення можливостей трудової самореалізації людини. До пріоритетних напрямів цієї стратегії необхідно включити: підвищення вартості робочої сили; вдосконалення правової основи забезпечення розвитку трудового потенціалу; вдосконалення системи освіти та створення умов для інноваційної активності; орієнтацію підприємницької сфери на потреби розвитку трудового потенціалу; створення умов для ефективного використання та розвитку трудового потенціалу на виробництві.

  4. Створена в Україні правова регламентація забезпечення розвитку трудового потенціалу має певні здобутки. Але можливості вдосконалення правової бази у визначеному напрямку не вичерпано, оскільки існують такі проблеми: суперечність у законодавчих актах, які регламентують соціально-трудові відносини; недостатня адаптованість до чинних міжнародних норм; невідповідність трудових прав та гарантій можливостям їх реалізації; невбудованість трудового законодавства в господарське правове поле тощо. Результати дослідження визначили першочергові напрями вдосконалення правової сфери, які включають: забезпечення виконання законодавчих прав та гарантій; створення умов для формування правової орієнтації поведінки суб’єктів соціально-трудових відносин, підвищення правової культури; узгодженість трудового законодавства із законодавством України в цілому; орієнтацію договірного регулювання соціально-трудових відносин на розвиток трудового потенціалу; прискорене прийняття Трудового кодексу України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Шаульська Л.В. Стратегія розвитку трудового потенціалу України: Монографія. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2005. – 502 с.

(Рецензія: Україна: аспекти праці. – 2005. - №7. – С. 51.)

  1. Інформаційне забезпечення державного та регіонального соціального управління: Монографія / Осауленко О.Г., Новікова О.Ф., Власенко Н.С., Калачова І.В., Амоша О.І., Антонюк В.П., Шамілева Л.Л., Шаульська Л.В., Григорович С.В., Покотиленко Р.В., Котов Є.В., Панькова О.В., Снігова О.Ю., Гріневська С.М. – Київ; Донецьк: ІЕП НАН України; Держкомстат України, 2004. – 655с. – (Автору належать підрозділи 4.3, 5.1, 5.2, 5.3).

  2. Регіональні проблеми формування трудового потенціалу і шляхи їх вирішення: Монографія / Лук’янченко Н.Д., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л., Мальована С.П., Дороніна О.А., Романова Н.В., Забавіна Е.Ю., Полянська Я.Л., Панченко І.В., Хлистік А.С.– Донецьк: ДонНУ МОН України; ІЕП НАН України, 2004. – 340 c. – (Автору належить розділ I, підрозділи 2.2, 2.4, 3.3, розділ 4, додатки).

  3. Регіони України: проблеми та пріоритети соціально-економічного розвитку: Монографія / Варналій З.С., Мокій А.І., Новікова О.Ф., Романюк С.А., Чужиков В.І., Мазур І.І., Мітряєва С.І., Нижник О.М., Павлюк А.П., Шаульська Л.В., Шевченко О.В., Биркович В.І., Жук В.І., Калашніков Є.О. – К.: Знання України, 2005. – 498 с. – (Автору належать підрозділи 4.1, 4.2, 4.5).

  4. Якість трудового потенціалу та управління трудовою сферою в Україні: соціальна експертиза: Монографія / Амоша О.І., Новікова О.Ф., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л., Котов Є.В., Орлова Н.О., Панькова О.В., Романова Н.В., Полянська Я.Л., Забавіна Е.Ю., Гріневська С.М., Бунтовський С.Ю., Ходачкова Н.І. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2006. – 208 с. – (Автору належать підрозділи 1.2, 2.3, 3.4, 5.1, 5.4, 6.2).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шаульская Л.В., Балтачеева Н.А. Формирование эффективной системы подготовки управленческого персонала // Вісник Донецького державного университету: Серія В: Економіка і право. – Донецьк: ДонДУ. – 1998. – №1. – С. 89–94. Особистий внесок: охарактеризовано проблеми формування якісного управлінського потенціалу, обґрунтовано перелік чинників, що обумовлюють ефективність підвищення кваліфікації керівників.

  2. Шаульская Л.В., Шилец Е.С. Особенности организации оплаты труда работников совместных предприятий // Вісник Донецького державного університету: Серія В: Економіка і право. – Донецьк: ДонДУ. – 1998. – №2. – С. 44–48. Особистий внесок: обґрунтовано вимоги до системи стимулювання праці, яка враховує потреби працівників та власників спільних підприємств.

  3. Лукьянченко Н.Д., Шульга В.Г., Шаульская Л.В. Исследование экономических и социально-психологических факторов безопасности труда // Економіка праці. – Хмельницький: ТУП. – 1999. – Вип. 3. – С. 93–98. Особистий внесок: визначено вплив соціально-психологічних чинників на рівень безпеки.

  4. Шаульская Л.В., Сердюк О.Ю. Системные исследования в теории управления // Вісник Донецького державного університету: Серія В: Економіка і право. – Донецьк: ДонДУ. – 1999. – №2. – С. 13–17. Особистий внесок: показано необхідність використання системного підходу до опрацювання та реалізації управлінських рішень щодо оптимізації соціально-психологічного клімату колективу.

  5. Лук’янченко Н.Д., Шульга В.Г., Шаульська Л.В. Особливості діяльності державних холдингових компаній у вугільній промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1999. – №2. – С. 84–87. Особистий внесок: визначено соціально-трудові проблеми і наслідки реструктуризації вугільної промисловості

  6. Лук’янченко Н.Д., Шаульська Л.В. Економічні проблеми використання соціально-психологічних чинників розвитку організації // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – С. 99–104. Особистий внесок: доведено економічну доцільність використання соціально-психологічних чинників управління.

  7. Шаульская Л.В., Крымова О.А. Структура и социальная составляющая информационного обеспечения инвестиционной деятельности // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 2000. – С. 202–204. Особистий внесок: систематизовано інформаційні чинники забезпечення ефективності інвестиційної діяльності.

  8. Шаульская Л.В. Принцип справедливости в социально-трудовых отношениях
    // Проблеми формування ринкової економіки. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – К.: КНЕУ. – 2001. – С. 467–473.

  9. Шаульская Л.В., Малеваная С.П. Профессиональная ориентация молодежи как инструмент регулирования рынка труда // Соціально-економічні аспекти промислової політики. Соціально-трудові відносини у сучасних економічних умовах. –– Донецьк: ІЕП НАН України. – 2001. – Т.2. – С. 174–184. Особистий внесок: визначено проблеми, потреби і шляхи удосконалення системи професійної орієнтації незайнятого населення.

  10. Шаульська Л.В., Кримова О.А. Сучасні проблеми державного регулювання оплати праці в Україні // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – Ч. 3. – №2. – С. 47–51. Особистий внесок: охарактеризовано недоліки нормативно-правового забезпечення організації оплати праці, наведено напрями удосконалення.

  11. Шаульская Л.В. Условия труда как компонент качества трудовой жизни // Економіка промисловості. – 2002. – №2 (16). – С. 129–133.

  12. Шаульская Л.В., Романова Н.В. Заработная плата в системе социально-трудовых отношений // Регіональні перспективи. – 2002. – №3–4. – С. 124–127. Особистий внесок: визначено особливості договірного регулювання заробітної плати.

  13. Шаульська Л.В. Забезпечення комплексності розвитку трудового потенціалу на підставі врахування соціально-психологічних складових // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – С. 330–339.

  14. Шаульська Л.В. Особливості соціально-трудових відносин на промислових підприємствах Донецької області // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Т.1. – С. 64–69.

  1. Шаульська Л.В., Романова Н.В. Мотиваційний механізм ефективного використання трудового потенціалу // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – Т.2. – Ч.1. – С. 36–38. Особистий внесок: розкрито зв’язок трудової поведінки з ефективністю використання трудового потенціалу.

  2. Шаульська Л.В. Напрями удосконалення державної регіональної соціальної політики // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України. – Вип. 5. – Ч. III. – Львів: ІРД НАН України. – 2003. – С. 245–256.

  3. Шаульська Л.В., Романова Н.В. Мотиваційний потенціал корпоративної культури // Збірник наукових праць Українського державного морського технічного університету ім. адм. Макарова. – Миколаїв: УДМТУ. – 2004. – №1(394). – С. 166–180. Особистий внесок: обґрунтовано потреби формування і впровадження корпоративної культури підприємства на прикладі ВАТ «ММК ім. Ілліча».

  4. Шаульська Л.В. Регулювання ринку праці як засіб реалізації трудового потенціалу: методичний аспект // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. –– 2004. –№1(71). – Ч. 1. – С. 221–224.

  5. Шаульська Л.В. Регіональні особливості формування і використання трудового потенціалу // Збірник наукових праць Регіонального інституту менеджменту: Серія: Соціально-економічний розвиток регіонів. – Луганськ. –2004. – №4. – С. 35–49.

  6. Шаульська Л.В. Проблеми збереження та розвитку трудового потенціалу в контексті вступу України до СОТ // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2004. – №1(25). – С. 171–175.

  7. Шаульська Л.В. Формування та реалізація трудового потенціалу: оцінка і проблеми дослідження // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – Тернопіль: Економічна думка. – 2004. – С. 191–195.

  8. Шаульська Л.В. Розвиток трудового потенціалу на виробничому рівні // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – Економіка. – 2004. – Ч. 3. – С. 396–404.

  9. Шаульська Л.В. Управління формуванням професійної структури трудового потенціалу регіону // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. –Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. –Т.2. – С. 8–20.

  10. Шаульськая Л.В. Стратегічне управління розвитком і ефективним використанням трудового потенціалу підприємства // Економіка промисловості. – 2004. – №4(26). – С. 182–189.

  11. Шаульська Л.В. Сучасні вимоги до якісного рівня трудового потенціалу // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – С. 29–45.

  12. Шаульська Л. Здоров’я населення в системі відтворення трудового потенціалу
    // Схід. – 2005. – №2 (68). – С. 38–43.

  13. Шаульська Л.В. Проблеми та напрями формування концептуальних засад соціальної держави // Україна: аспекти праці. – 2005. – №1. – С. 41–47.

  14. Шаульська Л.В. Якість трудового життя: стан, проблеми і напрями вирішення // Формування ринкової економіки: Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики. – Т. 1: Сучасні технології управління людськими ресурсами. – К.: КНЕУ. – 2005. – С. 457–468.

  15. Шаульська Л.В. Соціально-трудові відносини як чинник розвитку трудового потенціалу // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №6(48). – С. 136–143.

  16. Шаульська Л.В. Зайнятість та міграція в Україні: стан, проблеми і шляхи вирішення // Вісник Донецького державного університету: Серія В: Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ. – 2005. – №1. – С. 263–270.

  17. Шаульська Л.В. Трудовий потенціал як чинник інноваційного розвитку // Ринкова економіка: сучасна теорія та практика управління / Одеський нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. – Одеса: Астропринт. – 2005. – Т. 8. – Вип. 9. – С. 256-262.

  18. Шаульська Л.В. Умови розвитку трудового потенціалу // Економіст. – 2005. – №7. – С. 58–62.

  19. Шаульська Л.В. Комплексна оцінка трудового потенціалу регіону (на прикладі Донецької області) // Регіональна економіка. – 2005. – №3. – С. 93-104.

  20. Шаульська Л.В. Оцінка трудового потенціалу промисловості та можливостей реалізації його інноваційної функції // Вісник університету економіки і права. – 2005. – № 1. – С. 48-57.

  21. Шаульська Л.В., Антонюк В.П. Регіональний менеджмент в системі формування трудового потенціалу // Вісник Житомирського державного технологічного університету: Серія: Економічні науки. – 2005. – №3. – С. 243-252. Особистий внесок: визначено проблеми та надано пропозиції з удосконалення механізму формування та розвитку трудового потенціалу Донецької області.

  22. Шаульська Л.В. Трудовий потенціал в системі демографічного розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Політика демографічного розвитку: сучасний стан та її перспективи в Західному регіоні України. – Львів: ІРД НАН України. – 2005. – Вип.5. – С. 197-206.

Матеріали наукових конференцій

  1. Шаульская Л.В., Сердюк О.Ю. Американский опыт влияния предприятия на развитие личности работника // Тез. докл. междунар. науч.-практ. семинара «Экономические, организационные и социальные проблемы развития стран содружества». – Донецк: ДонГУ. – 1996. – С. 234–235. Особистий внесок: досліджено особистісні фактори розвитку організації.

  2. Шаульська Л.В., Романова Н.В. Якість трудового життя як критерій оцінки соціально-трудових відносин // Праці вузівських конференцій професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідної роботи: Економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, міжнародна економіка, управління трудовими ресурсами, кількісні методи. – Донецьк: ДонНУ. – 2003. – С. 160–162. Особистий внесок: визначено співвідношення сутності якості трудового життя та їх спроможність визначати рівень розвитку соціально-трудових відносин.

  3. Шаульська Л.В. Формування та реалізація трудового потенціалу: оцінка і проблеми дослідження // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці». – Тернопіль: Економічна думка. – 2004. – С. 57–58.

  4. Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л. Умови формування трудового потенціалу: оцінка і напрями регулювання // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие.– Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – Т. 1. – С. 134–140. Особистий внесок: оцінено обсяги життєвого та трудового потенціалу чоловіків та жінок Донецької області, визначено чинники формування трудового потенціалу.

Інші видання

  1. Шаульська Л.В., Сердюк О.Ю. Проблеми мотивації праці на підприємстві в умовах становлення ринкових відносин // Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. – Одеса: ОДУ. – 1997. – Ч.II. – С. 91–96. Особистий внесок: визначено мотиви праці та їх використання в управлінській діяльності.

  2. Лукьянченко Н.Д., Шаульская Л.В. Некоторые подходы к формированию эффективной системы подготовки студентов-экономистов (методический аспект) // Методические проблемы преподавания фундаментальных дисциплин при подготовке в университете высококвалифицированных специалистов. – Донецк: ДонГУ. – 1998. – Ч. 2.– С. 55-58. Особистий внесок: запропоновано нові методи організації навчального процесу студентів економічних спеціальностей через створення «навчально-тренувальної фірми».

  3. Шаульська Л. Потенціал: фактори формування // Профспілки України. – 2004. – №3. – С. 40–41.

  4. Шаульська Л.В. Концептуальні основи розвитку трудового потенціалу // Демографія та соціальна політика. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України. – 2005. – №1. – С. 126–137.