Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Голян Василь Анатолійович. Трансформація організаційно-економічного механізму природокористування в регіоні (на прикладі Волинської області): дисертація канд. екон. наук: 08.08.01 / Український держ. ун-т водного господарства та природокористування. - Рівне, 2003.



Анотація до роботи:

Голян В.А. Трансформація організаційно-економічного механізму природокористування в регіоні (на прикладі Волинської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Український державний університет водного господарства та природокористування, Рівне, 2003.

В дисертаційній роботі поглиблено теоретичні та методологічні підходи щодо трансформації організаційно-економічного механізму природокористування на регіональному рівні.

У першому розділі розкриваються сутність, завдання та принципи природокористування в умовах ринкових перетворень; виявлені передумови вдосконалення організаційно-економічного механізму природокористування та розглядаються напрями його трансформації шляхом реформування відносин власності, впровадження нових організаційно-правових форм господарювання, вдосконалення грошово-кредитної та фінансово-банківської систем, здійснення адміністративної реформи у сфері управління використанням природних ресурсів та охороною довкілля, формування конкурентного середовища на ринках природних ресурсів.

У другому розділі здійснено аналіз використання природних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища у Волинській області. Дослідженні природно-ресурсні передумови розвитку господарського комплексу, сучасні тенденції використання природних ресурсів та охорони довкілля. Увага акцентується на недосконалості організаційно-економічних засад використання ресурсної бази регіонального природно-господарського комплексу.

Третій розділ присвячений обґрунтуванню напрямів трансформації організаційно-економічного механізму природокористування в регіоні. Запропоновані механізми активізації підприємницької діяльності в сфері природокористування, здійснено моделювання рекреаційної спеціалізації господарського комплексу адміністративного району.

У дисертації проведено теоретико-методологічне обгрунтування необхідності трансформації організаційно-економічного механізму природокористування на регіональному рівні, запропоновано напрями її здійснення на основі вдосконалення окремих підойм, впровадження нових організаційно-правових форм підприємницької діяльності та формування модельних територій спеціалізації адміністративних районів.

Сформульовані в дисертації наукові положення мають суттєве значення як для подальшого розвитку теорії та методології природокористування, так і для практики господарської діяльності щодо використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища.

  1. Дослідженням встановлено, що існують різноманітні підходи до трактування його сутності, компонентного складу, завдань та принципів, що в свою чергу, заважає вибору найбільш дієвих механізмів використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища. Це й стало основною передумовою поглиблення теоретико-методологічних підходів до дефініції природокористування та проблем його регулювання в умовах ринкових перетворень. Оцінка різних поглядів щодо сутності природокористування, а також його місця в системі економічних відносин дає підстави стверджувати, що природокористування – це діяльність, спрямована на використання і відтворення елементів природно-ресурсного потенціалу та запобігання забрудненню довкілля.

  2. Організаційно-економічний механізм зводиться до економічного механізму, що призводить до недостатнього врахування організаційних та інституційних чинників, які здійснюють чи не найвагоміший вплив на раціоналізацію природокористування. Виходячи з цього, в роботі уточнюється зміст, складові та значення організаційно-економічного механізму, а також розкриваються основні заходи по його вдосконаленню, що базуються на основі диференціації форм, способів та методів природокористування на регіональному рівні, виходячи із ступеня техногенного впливу на довкілля та компонентного складу природно-ресурсного потенціалу.

  3. На основі проведених досліджень було обґрунтовано необхідність трансформації існуючого організаційно-економічного механізму в новий (ринкового типу). Основними її напрямами є реформування відносин власності та впровадження нових організаційно-правових форм господарювання, вдосконалення грошово-кредитної та фінансово-банківської систем, здійснення адміністративної реформи у сфері управління використанням природних ресурсів, формування конкурентного середовища.

  1. Оцінка природно-ресурсних передумов соціально-економічного розвитку Волині дала підстави стверджувати, що регіон не відзначається значними запасами мінерально-сировинних ресурсів, але окремі з них становлять значну частку у загальнонаціональних запасах (сапропель – 69,34%); земельні ресурси не відзначаються високою родючістю і потребують правильної організації сівозмін, науково-обгрунтованої системи удобрення та обробітку грунту; значна лісистість території створює передумови для підвищення ефективності функціонування лісогосподарського комплексу; унікальний рекреаційний потенціал має значні резерви для розбудови рекреаційної індустрії; значні запаси водних ресурсів виступають важливим фактором активізації мисливства, рибальства, туристично-оздоровчого бізнесу.

  2. Аналіз стану використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища у Волинській області засвідчив, що проблеми використання окремих видів ресурсів пов’язані з їх специфічною роллю у забезпеченні ефективності функціонування господарського комплексу та особливостями перехідного періоду; охорона довкілля потребує додаткових інвестиційних вливань на розбудову природоохоронної інфраструктури, модернізацію матеріально-технічної бази виробничої сфери, підвищення фінансування охорони та відтворення природних ресурсів.

  3. На основі оцінки природно-ресурсних передумов розвитку господарського комплексу та аналізу тенденцій використання природних ресурсів і стану охорони навколишнього середовища у Волинській області обґрунтовано напрями вдосконалення організаційно-економічного механізму природокористування, які базуються на врахуванні компонентного складу природно-ресурсного потенціалу та рівня техногенного впливу на довкілля, і полягають у вдосконаленні бюджетно-податкового регулювання, впровадженні нових форм господарської діяльності, в розбудові ринкової інфраструктури, структурній перебудові системи управління, здійсненні допоміжних заходів.

  4. Активізація підприємницької діяльності виступає засобом більш ефективного використання природних ресурсів у регіональному господарському комплексі. Дієвими організаційно-правовими формами бізнесової діяльності у сфері природокористування є кластерні схеми та концесійний режим. Структурна модель кластеру з видобутку сапропелю на відміну від існуючих форм підприємництва у цій сфері покликана забезпечувати організаційне та інституційне об’єднання зусиль підприємницьких структур, державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування щодо більш ефективного використання мінерально-сировинного потенціалу регіону.

  5. Неспроможність існуючих форм використання природних ресурсів, забезпечувати їх відтворення та охорону, спонукала до розробки організаційно-економічних засад впровадження концесійних механізмів у сферу природокористування. Розроблена схема концесійного механізму використання лісосировинного потенціалу для заготівлі недеревної сировини шляхом тимчасової передачі іноземним підприємцям у користування на платній основі частини лісового фонду. Концесійний режим дозволяє постійним лісокористувачам уникати значних капіталовкладень і при цьому не втрачати прав на лісові ресурси.

  6. Створення модельної території рекреаційної спеціалізації господарського комплексу Шацького району виступає засобом здійснення експерименту щодо підвищення раціоналізації природокористування шляхом надання цій адміністративній одиниці спеціального адміністративно-правового статусу. Механізм створення модельної території рекреаційної спеціалізації охоплює комплекс організаційних та фінансово-економічних заходів. Організаційними заходами виступають створення виконавчого комітету управління та наглядової ради, формування спеціальних підрозділів регулювання господарської діяльності, запровадження різноманітних форм підприємництва. Групу фінансово-економічних заходів формують заходи щодо встановлення спеціального режиму інвестування, економічного стимулювання природоохоронної діяльності, обов’язкового екологічного страхування, розширення податкової бази та закріплення за місцевими бюджетами рентних платежів.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Павліха Н.В., Голян В.А. Оптимізація використання та охорони природних ресурсів: регіональний контекст: Монографія. – Луцьк: Надстир’я, 2002. – 120 с. Особистий внесок: Сформовано механізми активізації підприємницької діяльності у сфері природокористування.

  2. Павлов В.І., Черчик Л.М., Голян В.А. Підприємництво в локальному рекреаційному комплексі: стратегія розвитку (за матеріалами Шацького району Волинської області): - Монографія. Луцьк: Надстир’я, 2000. – 156с. Особистий внесок: Обґрунтовано основні засади формування регіональної стратегії розвитку підприємництва та запропоновано механізми її реалізації.

Статті у фахових виданнях:

  1. Голян В.А. Стратегічні напрями раціоналізації природокористування в регіоні: економіко-інституційний аспект // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 6(13). – К.: КНЕУ, 2002. – С.226-238.

  2. Голян В.А. Механізми регулювання використання природно-ресурсних складових соціально-економічного розвитку регіону в умовах інституційних перетворень // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 2(9). – К.: КНЕУ, 2002. – С.308-317.

  3. Голян В.А. Природно-ресурсні чинники соціально-економічного розвитку Волинського Полісся в умовах ринкової трансформації // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – С.82-89.

  4. Голян В.А. Регіональні проблеми впровадження кластерних схем у сфері природокористування // Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий: Сб. научн. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2002. – С.455-459.

  5. Голян В.А. Механізми вдосконалення використання лісосировинного потенціалу регіону // Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія “Економіка та менеджмент”. Вип. 1-2, 2002. – С.141-145.

  6. Голян В.А. Організаційно-економічні засади соціальної ефективності та ресурсно-екологічної безпеки розвитку лісового комплексу регіону // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 7. – К.: КНЕУ, 2001. – С.601-606.

  7. Голян В.А. Проблеми формування місцевих бюджетів на територіях рекреаційного типу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону: Зб.наук.пр.: Випуск XXXI / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С.292-307.

  8. Голян В.А. Пріоритети та перспективи розвитку промисловості Волинської області // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С.113-120.

  9. Голян В.А. Економіко-екологічна ефективність сільськогосподарського виробництва Волинської області: суперечності, проблеми, пріоритети // Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія “Економіка та менеджмент”. Вип. 3-4, 2001. – С.114-120.

  10. Голян В.А. Деякі аспекти ресурсно-екологічної безпеки соціально-економічного розвитку аграрного регіону // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: “Природокористування та ресурсозбереження”: Зб.наук.пр.: Випуск VІІ. №4. – Луцьк, 2001. – С.61-66.

  11. Павлюк В.М., Голян В.А. Еколого-економічні детермінанти сталого розвитку регіону // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: “Природокористування та ресурсозбереження”: Зб.наук.пр.: Випуск VІ. №4. – Луцьк, 2000. – С.104-111. Особистий внесок: Запропоновано шляхи переводу Шацького району Волинської області на модель сталого розвитку.

  12. Голян В.А. Обгрунтування необхідності запровадження концесійних угод на прикордонних територіях рекреаційного типу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Рекреаційна індустрія: досвід, проблеми і перспективи розвитку: Зб.наук.пр.: Випуск ХХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С.76-79.

Додаткові публікації.

  1. Голян В.А. Економіко-екологічні аспекти реформування системи оподаткування в лісовому комплексі: регіональний контекст // Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку). Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції (20-22 грудня 2001 року). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. – С.45-46.

  2. Голян В. А. Фінансово-кредитні механізми регулювання природокористування в регіоні // Збірник наукових статей за матеріалами ІІ Міжвузівської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених “Проблеми формування і розвитку фінансово-кредитної системи України”. – Харків: Штріх, 2002. – С.164-165.

  3. Голян В.А., Павліха Н.В. Регіональні особливості раціонального землекористування: інституційні та економічні аспекти // Охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів / Збірка доповідей І міжнародної наукової конференції аспірантів та студентів. Т.2 – Донецьк: ДонНТУ, ДонНУ, 2002. – С.8-9. Особистий внесок: Запропоновано організаційно-інституційні механізми раціоналізації землекористування у Волинській області.

  4. Голян В.А. Актуальні проблеми планування та прогнозування регіонального розвитку в умовах ринкових перетворень // Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть. Матеріали VІІІ міжнародної науково-практичної конференції. 24-26 травня 2001 року. – Київ: Політехніка, 2001. – С.70-71.

  5. Голян В.А. Стратегічні напрямки формування ресурсно-екологічної моделі соціально-економічного розвитку аграрного регіону // Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції: Черкаси, 23-25 жовтня 2001р. / Відповід. ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С.72-74.