Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Товарознавство промислових товарів


Черняк Людмила Володимирівна. Товарознавча оцінка пентафталевих лакофарбових покриттів: дисертація канд. техн. наук: 05.19.08 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Черняк Л.В. Товарознавча оцінка пентафталевих лакофарбових покриттів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.08 – товарознавство промислових товарів. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено розв’язанню проблеми отримання пентафталевих покриттів з поліпшеними експлуатаційними та захисними властивостями. Для вирішення цієї проблеми запропоновано ввести до складу лакофарбової композиції кремнійорганічний модифікатор.

Вперше виявлено закономірності процесів взаємодії пентафталевих плівкоутворювачів з кремнійорганічними сполуками різної хімічної активності.

Виявлено залежність між властивостями пентафталевих покриттів та їх складом. На підставі багатокритеріальної оптимізації отриманих експериментальних даних встановлено оптимальне співвідношення:: пентафталева емаль – кремнійорганічний модифікатор у композиції.

Розроблено рецептуру, проведено комплексну товарознавчу оцінку модифікованих пентафталевих покриттів. Підтверджено, що розроблені лакофарбові композиції мають вищі захисні та експлуатаційні властивості порівняно з немодифікованими пентафталевими покриттями.

1. На підставі товарознавчих досліджень теоретично обгрунтовано та запропоновано розв’язання проблеми поліпшення захисних та експлуатаційних властивостей лакофарбових покриттів, шляхом направленого модифікування пентафталевих ЛФМ кремнійорганічними сполуками.

2. З урахуванням впливу хімічного складу та будови пентафталевих зв’язувальних речовин на властивості захисних покриттів для дослідження було обрано КО сполуки, що містять у своєму складі реакційноздатні групи -Si-H та - Si-ОH.

3. Встановлено, що введення ОМГС до складу пентафталевих композицій дозволяє суттєво підвищити захисні властивості покриттів (стабілізувати електричний опір та збільшити термін експозиції в корозійних середовищах різної хімічної природи) за рахунок блокування активних центрів у складі пентафталевих покриттів реакційноздатними групами ОМГС.

4. В результаті кореляційного аналізу експериментальних даних виявлено залежність між властивостями покриттів та їх складом, яку формалізовано у математичні моделі. На основі цих моделей проведено багатокритеріальну оптимізацію, в результаті якої встановлено оптимальне співвідношення ПФ-емаль – ОМГС: 99:1 мас.%.

5. Визначено рівень властивостей ПФ покриттів, модифікованих оптимальною кількістю ОМГС. Значне покращання експлуатаційних властивостей (зменшення водопоглинання до 35 мас.% та підвищення значень крайових кутів змочування на 10 градусів) зумовлено блокуванням реакційноздатних груп у складі зв’язувальної речовини (гідроксильних і карбонільних) - Si-H групами модифікатора. Підтверджується це зсувом характеристичних смуг поглинання (для гідроксильних і карбонільних груп) у бік низьких частот відповідно на 10-12 см -1 та 12-47 см -1 при проведенні ІЧ спектрального аналізу.

6. Наявність хімічної взаємодії між функціональними групами зв’язувальної речовини і модифікатора підтверджено за допомогою методу комплексного термічного аналізу. Встановлено, що модифікування білих і блакитних ПФ-емалей ОМГС супроводжується зменшенням на 0,7 і 4,7% втрати маси при нагріванні та зміною температури деструкційних процесів на 5-30% у бік підвищення.

7. Модифікування ПФ-емалей КО сполуками підвищує надійність покриттів, що підтверджується результатами їх стійкості до впливу води, знакоперемінних температур, корозійного середовища та комплексної дії атмосферних чинників.

В результаті прискорених імітаційних досліджень атмосферостійкості встановлено, що після 4-х циклів випробувань модифіковані покриття мають вищу адгезійну здатність, міцність на удар, крайові кути змочування порівняно з вихідними покриттями. Підтвердили доцільність введення ОМГС до складу ПФ-емалей і результати досліджень морозостійкості та корозійної стійкості модифікованих покриттів.

8. Для прогнозування довговічності та надійності модифікованих ПФ покриттів було оцінено ступінь зміни їх експлуатаційних властивостей в процесі прискореного старіння.

В результаті випробувань встановлено, що експлуатаційні властивості модифікованих ПФ покриттів на підкладках різної хімічної природи змінюються неоднозначно. Практично без змін залишаються фізико-механічні властивості: адгезія (1 бал) , міцність на удар

(3,94- 4,90 Н м) та міцність на згин (1бал). Найбільш відчутно змінюються експлуатаційні параметри, пов’язані з процесом взаємодії з водою в різних її агрегатних станах, що проявляється в зменшенні водопоглинання модифікованих ПФ-емалей після двох діб експозиції на 18,5-62,8% порівняно з вихідними та зменшенні значень крайових кутів змочування як до так і після старіння (відповідно на 8 та 6 градусів).

9. В промислових умовах здійснено дослідний випуск партії модифікованих ПФ покриттів, які характеризуються підвищеною стійкістю до дії чинників оточуючого середовища.

Розроблено і затверджено технічні умови на ПФ покриття.

Публікації автора:

  1. Савчук Н.В., Черняк Л.В. Вибір компонентів для отримання лакофарбових покриттів з покращеними споживчими властивостями. // Проблеми товарознавства в ринкових умовах. :Зб. наук. пр. – К.: Київ. держ. торг. – екон. ун-т., 1998. – С. 28-30.

  2. Савчук Н.В., Черняк Л.В. Перспективи розвитку вітчизняної лакофарбової промисловості. //Сучасні проблеми товарознавства: Зб. наук. пр. – К.: КДТЕУ 1999. – С.170-175.

  3. Черняк Л.В. Дослідження корозійної стійкості поліефірних покриттів, модифікованих домішками поліорганосилоксанів. // Матеріали міжнар. наук. – практ. конф. “Товарознавство – наука, практика та перспективи розвитку в умовах ринку”. – К.: Київ.держ. торг.-екон. ун-т, 1999.- С 139-142.

  4. Черняк Л.В., Мережко Н.В., Свідерський В.А. Оцінка впливу кремнійорганічних модифікаторів на споживчі властивості пентафталевих емалей . // Хім. пром-сть України. – 2001. - №6. – С.37-40.

  5. Мережко Н.В., Черняк Л.В., Свідерський В.А. Оцінка стійкості пентафталевих емалей до дії атмосферних та експлуатаційних факторів // Вісн. КНТЕУ. – 2001. - №1. – С.88-92.

  6. Черняк Л.В., Мазур Я. А. Споживчі переваги лакофарбових матеріалів на ринку України . // Сучасні проблеми товарознавства: Зб. наук. пр. – К.: Київ. нац. торг.- екон. ун-т., 2001. -- С. 163-168.

  7. Черняк Л.В. Основні критерії в підборі складу лакофарбових матеріалів. //Споживча оцінка асортименту та якості товарів.: Зб. наук. пр. держ.торг.- екон. ун.-т, Київ 2000, - С. 45-49.

  8. Черняк Л.В., Ткач Н.О. Експлуатаційна надійність пентофталевих емалей, модифікованих олігоорганосилоксанами. // Вісн. Черкас. інж.-техног. ун-ту, -, 2001. - №3. – С. 24-28.

  9. Черняк Л.В., Мережко Н.В. Вплив кремнійорганічних додатків на захисні властивості пентафталевих покриттів // Хім. пром-сть. України. - 2002. - №4 . – С. 43-46.

  1. Черняк Л.В. Захисні властивості покриттів на основі пентафталево-кремнійорганічного плівкоутворювача.//Вісн. КНТЕУ – 2003. - №2 – С.82-86.

Патент:

  1. Пат. 56121А. Україна МКИ 7 С09D5/00. Лакофарбова композиція для захисних і декоративних покриттів / Мережко Н.В., Черняк Л.В.; Київський національний торговельно-економічний університет. - №200210764; Заявл. 29.12.2002; Опубл. 15.04.2003; Бюл. №4.